Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.07.2012, 18:39:07
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc
Raoul ne sugerează că ortodocșii pot trăi cum îi taie capul, pot face oricâte nelegiuiri doresc, pot să viețuiască ucigaș cu aproapele, trebuie doar ca înaintea sfârșitului să facă repede o spovedanie cât mai cuprinzătoare, să mimeze pocăința și să se unească formal cu Biserica gustând ipocrit din Euharistie.

Dacă așa stau lucrurile, e chiar mișto să fi ortodox și mântuirea e floare la ureche.

Privite prin lentila asta analfabetă teologic, toate discuțiile de pe acest forum n-au nicio miză, mai bine am discuta despre gagici și haleală, ce perversiuni mai sunt la modă și alte treburi ”serioase”, că târgul cu Dumnezeu îl rezolvăm în preajma morții. Singura noastră grijă ar fi să ne asigurăm că o să avem un popă la căpătâi când ne săvârșim, pentru a încheia formalitățile de emigrare în rai. În rest, trai pe vătrai!
... astea fiind valabile în condițiile în care probabil vă prefaceți că preoților ortodocși nu le convine analfabetismul teologicul al "credincioșilor" lor. Dar le convine și încă de minune. ... Sau poate nu știți procentul celor care se preoțesc prin sistemul pile, cunoștințe și relații sau chiar direct prin șpagă și la început și contribuții neoficiale după. ... Ce ușor le este unora să facă pe inocenții și să îi acuze pe aceia pe care chiar ei îi nasc, cresc și îi țin în analfabetismul teologic.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.07.2012, 03:45:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
... astea fiind valabile în condițiile în care probabil vă prefaceți că preoților ortodocși nu le convine analfabetismul teologicul al "credincioșilor" lor. Dar le convine și încă de minune. ... Sau poate nu știți procentul celor care se preoțesc prin sistemul pile, cunoștințe și relații sau chiar direct prin șpagă și la început și contribuții neoficiale după. ... Ce ușor le este unora să facă pe inocenții și să îi acuze pe aceia pe care chiar ei îi nasc, cresc și îi țin în analfabetismul teologic.
Stai putin, omule! De unde stii tu ca preotilor le convine nu stiu ce analfabetism?...
Uite ca eu stiu exact contrariul! Ba stiu ca e chiar dramatic, as zice sfasietor, cu riscul ca tu sa zici sa sunt patetic, ceea ce traiesc preotii pe care i icunosc eu (si cunosc o multime, pe unii chiar ca pe cei mai apropiati prieteni).

Dar haide sa te lamuresc de unde stiu ca e asa cum iti spun (iar nu cum sustii tu, teribil de nedrept):

1. Preotii nostri predau "alfabetul" credintei, de la A la Z la fiecare sfanta slujba. Si nu uita ca saptamanal, cel putin o data, preotul oficiaza Sfanta Liturghie cu tot cu predica.
Fiecare slujba din Sfanta Biserica este prilej de alfabetizare, de studii avansate, de ce vrei tu, chiar dincolo de doctorat. Prin insusi continutul sfintei slujbe! Prin harul revarsat si impartasit acolo. INSA, DACA INIMA E IMPIETRITA, DACA EVLAVIA E ZERO, DACA MINTEA E ORIENTATA NEPOTRIVIT, DACA NU AVEM URECHI DE AUZIT atunci fireste ca multi oameni bat drumul la biserica degeaba. Cine-i responsabil de asta, poti spune?...

2. Cateheza este facuta inclusiv prin activitati speciale, distincte. Sunt si predicile, adevarate comori din experienta Bisericii, din cuvintele Parintilor. Cine e responsabil ca unii se tin la analfabetism iar altii se sfintesc, iarasi te intreb: poti spune?

3. Preotii merg cu Botezul si savarsesc alte acte, cand sunt solicitati, la casele credinciosilor. PRILEJ MINUNAT DE ALFABETIZARE. Cine e responsabil ca li se inchide usa sau ca li se deschide cu intentii straine?... Poti spune?

4. In Biserica exista o multime de carti, ziare, alte publicatii etc. Si mai ales icoanele, pictura, muzica liturgica! - toate surse de vindecare a analfabetismului! Cine voieste sa recepteze, are ce asimila, slava Domnului, de-ar trai vieti nenumarate. Cine e responsabil ca unii nu voiesc sa primeasca, poti spune?

5. Pe internet exista, pentru cel insetat de Ortodoxie, informatii-garla - carti, siteuri, forumuri, muzica, slujbe intregi, conferinte, predici etc. Cine e responsabil ca se tine la analfabetism, poti spune?

6. Intreaga Biserica ofera infinite (da!, la propriu, cata vreme din Ea fac parte sfintii, ingerii si Insusi Domnul Dumnezeu) prilejuri, mijloace de "instruire" si depasire a "analfabetismului" pe care il invoci. Cine e responsabil pentru ca ignora toate acestea? Poti spune?

7. Fiecare om se poate ruga, cu evlavie, la Dumnezeu: "Doamne, lecuieste-ma de analfabetism!". Cine e responsabil ca noi oamenii nu facem aceasta? Poti spune?

Te rog sa ai in vedere MACAR aceste argumente si sa te cenzurezi cand intentionezi sa mai faci afirmatii atat de straine de realitate.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.07.2012, 08:57:27
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar
Stai putin, omule! (...)
Unora, multora le convine de minune analfabetismul religios și teologic al "credincioșilor". În felul ăsta pot să îi exploateze în continuare. Ba unora le conveneau stări similare de lucruri chiar și cu privire la preoți nu cu multe sute de ani în urmă. Poate nu știți câtă "pregătire" avea preoții ortodocși în urmă cu vreo câteva sute de ani: să știe să citească sau să boscorodească, să știe ceva cântări și glasuri, să știe ce ceva catehism, și cam atât. Posturile se ocupau în multe cazuri prin "dinastii" de preoți, din tată în fiu, fără să existe vreo promovare pe autentice criterii spirituale. Ce să mai vorbim despre episcopi și cam cât trebuiau ei să scoată la înaintare pentru a ajunge episcopi. Tradiția istorică este mult prea nesănătoasă din punct de vedere spiritual pentru ca multora dintre actualii mânuitori de cădelnițe și de har să nu le placă analfabetismul analfabeților.

Or fi și preoți de calitate, nu contest, doar că ei sunt o minoritate așezată în mijlocul unei majorități care nu aderă la idealurile lor spirituale și morale. Iar cum la noi nu contează aristocrația spirituală ci democrația "spirituală" majoritarii fac legea, iar minoritarii competenți și cu idealuri trebuie să "facă ascultare" că altfel zboară.

1. Cine a spus și unde scrie că preoții trebuie să predea "alfabetul" credinței doar la slujbe? Totuși nu cred că se poate rămâne doar la un nivel de alfabetizare. E ca și cum ai spune că e suficientă în viață școala primară. Și cine spune că "credincioșii" au vreo obligație să meargă la biserică taman atunci când "competența" spirituală și morală a preoților este pe cale să se manifeste? Dacă evlavia e minimală, dacă inimile sunt împietrite atunci știu sigur de unde se trag aceste fenomene, pentru că evlavia, credincioșia, dragostea se transmit de la suflet la suflet, iar un "preot de dinastie", sau un șpăgar, sau un cantor care a apucat un loc vacant, sau tot felul de astfel de specii de specializați în mânuirea cădelniței fără experiență spirituală reală, autentică în spate nu pot să transmită nici un fel de evlavie, nici un fel de dragoste, nici un fel de respect față de sfințenie, nici o fervoare pentru moralitate de vreme ce nici ei nu au așa ceva, nici ei nu au cultivat la modul serios și profund valorile adevărate. În materie de spiritualitate se apelează în primul rând autoritatea spirituală, nu la cea de poziționat în mânuirea harului și a cădelniței, la slava interioară, la morala și spiritualitatea proprie iar nu la toate lanțurile atârnate ca ancorele la gât și care să arate strălucirea exterioară a acestei lumi și să sugereze autoritatea lor, autoritate pe care de cele mai multe ori încearcă să și-o justifice chiar pentru poziția pe care o ocupă, fără ca să mai arate și de ce au ajuns pe anumite poziții.

2. Cateheză? Mă bucur să aud că există unii care fac cateheză. Eu nu am prea întâlnit până acum așa ceva. Totuși "credincioșii" au obligația să vină la cateheze, alea nu sunt niște privilegii opționale. Dar de câte sute și sute de ani avem noi biserică eu zic că noi trebuia la ora actuală să fim la nivelul să catehizăm alte popoare, nu să ne milogim de unii să vină la catehizare "dacă au ei chef". Pare-se că avem totuși perspective foarte diferite asupra fenomenelor.

3. Mersul cu "Botezul"? La început nu știam la ce vă referiți, dar în sfârșit m-am prins. Nu știu la alții cum este dar nu cred că vreun preot are timp de catehizare la cântarea unui tropar. La mine vin să cânte, să stropească cu apă sfințită, să închine un pahar cu vin și să ia banii.

4, 5. Eu nu tăgăduiesc aceste fapte foarte binevenite, dar dacă biserica este compusă din cei cărora într-adevăr le pasă de viața spirituală a lor și a altora, atunci ceilalți la ce mai taie frunza la câini degeaba. De ce când vreau să mă duc la spațiul sacru, la biserică, la locul sfânt trebuie să suport tot felul de dubioși "credincioși" care mă calcă în picioare și îmi distrug orice dorință de rugăciune, de rit, de cântare, de comuniune. Și de ce în afara bisericii acei mulți dubioși se comportă cu totul altfel decât ar trebui creștinește să o facă? Nu mă apuc să dau exemple că ar fi prea multe; de atâtea ori am avut nevoie de sprijin, iar "credincioșii mei" "nu și-au rupt o coajă de pâine cu mine", în schimb au știut și știu să (îmi) înfigă cuțite în inimă, să mă calce în picioare, să mă marginalizeze, să mă discrimneze, să mă umilească, să mă înjosească, culmea tocmai ei necreștinii pe mine care am fost chemat și mi-am dorit să fiu creștin. Și în general să trăiască oricum, numai după îndemnurile Scripturii, ale Tradiției, ale lui Christos și ale Sfântului Spirit nu!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.07.2012, 15:19:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vorbesti patimas si fara dragoste. Ai fi putut gasi si alte interpretari la faptele pe care le cunosti., dupa cum statea in puterea ta sa alegi si alte fapte, mult mai luminoase.
Ai fi putut, de vroiai, de picura in tine un strop de compasiune, de daruire sufleteasca, sa privesti lucrurile prin alt telescop, in alta lumina...
Dar ai ales sa te uiti chioras, sa te tii cu nasul pe sus, fariseu, sa subliniezi neajunsuri fara a propune in schimb vreo asezare mai rodnica; ai criticat si defaimat fara pic de bunavointa. Ca sa obtii care folos? Ce tinta urmaresti de fapt?

Eu ti-am aratat clar o serie de argumente care pun in lumina nu doar munca preotilor, daruirea lor si organizarea Bisericii, dar si (IAR ASTA E LUCRUL CEL MAI IMPORTANT) responsabilitatea personala a fiecarui crestin pentru devenirea sa duhovniceasca, pentru mantuire.
Dar tu astepti sa pice para malaiata. Si culmea, desi chiar pica, desi posmagii iti sunt muieti de mult, tu nu te obosesti sa deschizi gura decat pentru a injura. Ce sa mai zic... pacat de asa risipire!... (Vezi sa nu mori de inanitie, intr-o zi...)

Si iarta-ma de cearta, ca nu ti-am zis cu rautate, de ma poti crede pe cuvant.

P.S. Ca nu si-au rupt o coaja de paine pentru tine... deh, te inteleg si imi pare rau (pentru tine, pentru ei ca fusera nemilostivi cand iti era greu). Pentru mine uneori si-au rupt, fix cand ma asteptam mai putin si taman de la cine nici nu-mi trecea prin minte (de pilda, nu rareori am fost miluit de ... cersetori). ALteori nu doar ca si-au rupt o coaja dar chiar m-au coplesit. Iar alteori, ei bine, ca si in cazul tau, nu si-a rupt nimeni o coaja de paine si am suferit crunt. Si de-as fi fost doar eu in necaz...
Insa, hai s-o privim si pe-asta nitelus, drept in ochi: oare singura ratiune pentru care nu am fost miluiti, atunci cand aveam nevoie, este rautatea si necredinciosia crestinilor? Mai, mai, mai... Alte ratiuni nu mai sunt?
De pilda, daca tot am trecut prin aste incercari grele, ce invatam oare de aici, ce alegem sa descoperim,sa retinem, sa folosim mai departe? ... Ce usor sa alegi o concluzie mizantropa si sa spui: rai oameni, necredinciosi (iar eu bun de rup pamantul, ca daca eram eu in locul lor... hehei, faceam si dregeam si-nvarteam... Daca eram! dar nu sunt...). Mai bine caut aliati noi, ca sa-mi fie bine! Merg la altii care da de pomana pe bune, nu ca astia care doar se prefac...
Nu simti un val de rusine pentru asa atitudine? Iaca eu deja il simt.
Pai ce, noi suntem pomanagii? Si suntem noi in masura sa spunem cu toata precizia si increderea cam prin ce situatii de viata o fi trecind omul care nu ne face binele dorit de noi, fix cand vrea muschiul nostru stomacal?
In ce ma priveste, multumesc lui Dumnezeu ca m-a ocrotit prin purtarea de grija a semenilor, atat cat a considerat si cat a fost posibil la semenii mei. Si inca, ma bucur cand, in ticalosia mea, pot eu insumi sa intind o mana de ajutor, cat de mica, minuscula poate, unui om.
Domnul lucreaza dupa Marea Sa Pronie, dupa Dreptatea si Intelepciunea Sa. de ce Il dai mereu la o parte si vezi doar caderi si nedreptati omenesti?.... Si mai vorbesti despre Spirit si altele asemenea... Prostioare, amice, prostioare, fitze si sclifoseli. Si-n orice caz, raspunzi de pe pozitia razbunarii, a resentimentelor, iar aceasta nu te ajuta ci te roade inlauntru si nici pe semenii tai, pe care poate candva ii indrageai, iarasi nu ii ajuta.
Asa ca iata, ai ales sa te asezi in barca uriciunii, singur, si sa cultivi buruieni otravitoare.
Deie Domnul sa gasesti ca nu e bine asa si sa faci cale-ntoarsa, la cele ale iubirii de oameni. AMIN+

Last edited by ioan cezar; 20.07.2012 at 18:43:48.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.07.2012, 20:13:03
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar
Eu ti-am aratat clar o serie de argumente care pun in lumina nu doar munca preotilor, daruirea lor si organizarea Bisericii, dar si (IAR ASTA E LUCRUL CEL MAI IMPORTANT) responsabilitatea personala a fiecarui crestin pentru devenirea sa duhovniceasca, pentru mantuire.
Știu de la ce specie de ortodocși survine acest tip de tentativă de manipulare făcută în special asupra ortodocșilor, și exact asta semnalasem și la Mihailc. Este vorba despre cei care într-un fel sau altul se află "la butoane" sau în legături strânse cu cei de la butoane și care vor să arunce întotdeauna responsabilitatea pe spatele prostimii, a celor simpli și fără putere în biserică.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.07.2012, 18:52:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citind rapid, in diagonala - ce inseamna sa ai net limitat! - acest schimb de replici, mi-am adus aminte de o stire de la PROTV de acum ceva timp - e bun si TV-ul acesta la ceva! In stire era vorba despre persoanele care se pregateau sa dea un examen pentru a obtine cetatenia romana. Cateva dintre acestea erau interviecate. Imi amintesc si acum tonul surprins al reporterului care i se adresa unui tanar de culoare - nu am retinut cetatenia in care se nascuse, dar stiu ca era de culoare - intrebandu-l de ce doreste cetatenia, ce crede el ca ii poate oferi Romania. Tanarul, cu zambetul unui om care stie ceva ce nu stiu altii, a raspuns: "Eu nu ma gandesc la ce imi poate oferi Romania, ci la ce pot oferi eu Romaniei." Ala roman!

Mereu ne gandim la ceea ce ne pot oferi - si nu ne ofera - altii, credinciosii, oamenii, Dumnezeu, dar nu la ce le putem oferi noi lui Dumnezeu, credinciosilor, oamenilor...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.07.2012, 19:50:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine punctat, Ana-Maria!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suntem deficitari iosif Despre Sfanta Scriptura 22 24.04.2012 01:55:22
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 05.04.2011 00:12:41
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 09:36:51
Suntem eurointegrati silverstar Generalitati 33 07.01.2007 22:09:15