Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2007, 17:08:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ingradeste-ma, acopera-ma si ma pazeste,Doamne,cu puterea cinstitei si de viata purtatoarei Crucii Tale, departand de la mine tot raul. Amin . +
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.11.2007, 17:32:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, de trei ori fericita si preacinstita Cruce, tie ne inchinam credinciosii si te marim, veselindu-ne de dumnezeiasca ta inaltare. Ca o pavaza si arma nebiruita, ocroteste si acopera cu darul tau pe cei ce canta : Bucura-te, cinstita Cruce, pazitoare a crestinilor ! +
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2007, 18:05:32
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, dulce Mantuitorul sufletului meu, marturisesc inaintea Ta, intru aceasta zi a rastignirii Tale, in care ai patimit si ai luat moarte pe Cruce pentru pacatele noastre, ca eu sunt cel ce Te-am rastignit cu pacatele mele cele multe si cu faradelegile mele cele rele. De aceea ma rog bunatatii Tale celei nemarginite, ca sa ma faci si pe mine partas sfintelor Tale Patimi, cinstitelor rani si mortii Tale celei de viata facatoare, pentru ca sa ma invrednicesc, prin darul Tau, sa castig si eu asemenea Tie, pentru dragostea Ta, precum Tu cel milostiv le-ai rabdat pentru mantuirea mea, intarindu-ma pururea cu aceeasi putere si rabdare ce ai avut cand Te-au rastignit nemultumitorii evrei.
De aceea intareste-ma, Doamne, ca sa pot ridica cu bucurie de astazi inainte Crucea Ta cu deplina pocainta, intristarea mortii Tale sa o simt, precum au simtit o Preasfanta Ta Maica, ucenicii Tai si mironositele femei. Si-mi inviaza simtirile mele cele sufletesti, ca sa cunoasca moartea Ta, precum ai facut de Te-au cunoscut si zidirile cele neinsufletite, care s-au miscat la rastignirea Ta; cum Te a cunoscut talharul cel credincios si, rugandu-Ti-se, l-ai primit in rai.
Da-mi, Doamne, si mie, talharului celui rau, darul Tau, precum ai dat atunci aceluia, si iarta pacatele mele pentru sfintele Tale Patimi, si ma primeste prin pocainta impreuna cu el in rai, ca un Dumnezeu si ziditor ce-mi esti. Asemenea fa cu toti crestinii, vii si morti, precum se roaga Tie in toate zilele Sfanta Biserica si le lasa lor toate pacatele si-i invredniceste pe ei de imparatia Ta si sa vada lumina Ta si sa mareasca slava Ta. Ma inchinam Crucii Tale, Hristoase si zic catre dansa: "Slava ei pentru dragostea Ta."
Bucura-te preacinstita Cruce a lui Hristos, ca prin tine sa mantuit lumea, ridicand asupra ta pe Iisus tintuit. Bucura-te, pom preamarit, pentru ca Tu ai tinut rodul vietii ce nea mantuit din moartea pacatului.
Bucura-te toiagul cel tare ce ai sfaramat usile iadului. Bucura-te cheia imparateasca ce ai deschis usa raiului. Ma bucur si eu, pentru ca vad pe vrajmasii Tai surpati, iar pe prietenii Tai ca imparatesc in ceruri, pe vrajmasii Tai biruiti de puterea Ta, iar pe crestinii, ce Ti se inchina, inarmati cu puterea Ta. O, Rastignitul meu Hristoase, cate ai patimit pentru noi, cate rani, cate scuipari, cate batjocuri si necinste ai rabdat pentru pacatele noastre, pentru ca sa ne dai pilda de adevarata rabdare! De aceea cum pot eu sa fug de Cruce, vazand pe Hristos ca este ridicat pe ea? Cum sa-mi para grele chinurile vazand pe Stapanul meu ca le iubeste si le cere si le socoteste Lui de mare cinste? Rusine-mi este, cu adevarat, de ma voi intrista de relele ce-mi pricinuiesc oamenii, sau de ispitele ce-mi aduc diavolii, trupul si gandul meu cel rau, sau pentru saracia si bolile ce-mi vin din voia lui Dumnezeu pentru pacatele mele, deoarece acestea toate le trimite pentru ca sa ma apropie mai mult de El pentru ca sa-L slavesc si sa ma pedepsesc in aceasta viata pentru binele meu, pentru ca sa ma odihnesc cu mai multa marire intru imparatia Lui cea vesnica.
Si de vreme ce este asa, inmulteste-mi, Doamne, ostenelile, ispitele si durerile, dar sa-mi inmultesti impreuna si sa-mi prisosesti si rabdarea si puterea, ca sa pot rabda toate cate mi s-ar intampla. Pentru ca recunosc ca sunt neputincios de nu ma vei intari, orbi de nu ma vei lumina, legat de nu ma vei dezlega, fricos de nu ma vei face indrazneti, rau de nu ma vei preface in bun, pierdut de nu ma vei ierta, robi de nu ma vei rascumpara cu bogata si dum nezeiasca Ta putere si cu darul Sfintei Tale Cruci, careia ma inchin si o maresc acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.11.2007, 01:27:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Rugaciunea cinstitei Cruci

Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui, sa fuga de la fata Lui cei ce-L urasc pe Dansul. Sa piara cum piere fumul; cum se topeste ceara de la fata focului, asa sa piara diavolii de la fata celor ce iubesc pe Dumnezeu si se insemneaza cu semnul crucii si zic cu veselie: Bucura-te, preacinstita si de viata facatoarea Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos, si S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe Tine, cinstita Crucea Sa, spre alungarea a tot pizmasului. O, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, ajuta-mi cu Sfanta Doamna Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, si cu toti sfintii in veci. Amin.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2007, 22:41:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"STRAINA MINUNE VAZAND,STRAINA VIATA SA VIETUIM, MINTEA LA CER INALTAND-O; CA PENTRU ACEASTA HRISTOS PE CRUCE S-A PIRONIT SI CU TRUPUL A PATIMIT, VRAND A-I TRAGE LA SINE PE CEI CE CANTA LUI : ALILUIA ! + "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2013, 21:22:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Rugaciunea cinstitei Cruci

Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui, sa fuga de la fata Lui cei ce-L urasc pe Dansul. Sa piara cum piere fumul; cum se topeste ceara de la fata focului, asa sa piara diavolii de la fata celor ce iubesc pe Dumnezeu si se insemneaza cu semnul crucii si zic cu veselie: Bucura-te, preacinstita si de viata facatoarea Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos, si S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe Tine, cinstita Crucea Sa, spre alungarea a tot pizmasului. O, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, ajuta-mi cu Sfanta Doamna Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, si cu toti sfintii in veci. Amin.
O sarbatoare de 1660 de ani, Aratarea Sfintei Cruci, 7 mai 351




În fiecare an, la 7 mai, Biserica pomenește Arătarea semnului Sfintei Cruci la Ierusalim. Sfântul Ierarh Chiril, Patriarhul Ierusalimului, descrie evenimentul din anul 351 într-o epistolă adresată împăratului Constanțiu.
Către Constantie, preabinecredinciosul împărat, despre semnul luminos al Crucii, arătat pe cer, care a fost văzut în Ierusalim în luna mai, ziua a șaptea", scria în salutare "Chiril, episcopul Ierusalimului", despre cele petrecute în anul 351. În timpul stăpânirii lui Constanțiu (337-361), fiul Sfântului Împărat Constantin cel Mare și al Faustei, o cruce a apărut pe cer, la Ierusalim, luminând timp de șapte zile. Patriarhul Chiril vestește împăratului, asigurându-l: "Scrisoarea aceasta, care nu are în ea măgulire, îți face cunoscută vederea dumnezeiască ce s-a arătat pe cer; nu cuprinde cuvinte căutate ale artei oratorice, ci îți dă mărturie despre adevărul cuvintelor dinainte rostite de Sfintele Evanghelii, la împlinirea acestor cuvinte".
http://cristiboss56.blogratuit.ro/Pr...1-b1-p1999.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2013, 00:30:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfanta Cruce

Doamne Atotputrenice care ai suferit pentru mine si pentru pacatele mele vina-mi in ajutor!
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, indeparteaza de la mine orice primejdie orice arma taietoare!
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, revarsa asupra mea tot binele.
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos fa sa ajungem pe calea mantuirii.
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, departeaza de la mine atingerea mortii!

Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos fii intreaga mea nadejde
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, fa ca duhul rau sa fuga de la mine in vecii vecilor. Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.03.2014, 22:36:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Laude la sfânta cruce

Îngerii cu frică îndrăznesc a privi spre cinstita Cruce sfințită de Preascumpul Sânge al Mântuitorului sufletelor noastre, iar credincioșii o au armă nebiruită în războaiele cele duhovnicești. Împărații și domnii, tinerii și cei ce pe cărările bătrâneții, toată suflarea creștinească să laude semnul biruinței cu care Hristos ca și cu o cheie va descuia porțile Raiului celor ce bine au purtat crucea mântuirii lor. Pe aceasta și noi să o împodobim cu laude, având ochii inimilor ațintiți asupra lui Hristos, Învierea noastră, Cel Ce are putere numai cu voința Sa a ridica pe cei căzuți în adâncul păcatelor și a mântui ca Un Milostiv pe cei ce I se închină cu credință.
Bucură-te, lemn binecuvântat cu care s-a șters ocara lemnului neascultării lui Adam și prin care lumii a înflorit binecuvântare spre chemarea tuturor în livezile cele tainice ale Raiului.
Bucură-te, corabia mântuirii credincioșilor celor ce cu nădejdea întru Viață călătoresc pe marea cea învolburată a acestei vieți; poartă-ne pe toți întru răbdare către limanul cel lin al păcii lui Hristos.
Bucură-te, pom sfințit așezat în mijlocul pământului, pe Care Rodul mântuirii a fost răstignit, ca să ne răsară nouă roadele iertării și binecuvântării Sale.
Bucură-te, scară cerească pe care S-a suit Cel mai înalt decât cerurile, ca din adâncurile cele mai de jos să ridice pe Adam cu tot neamul întru bucuria izbăvirii.
Bucură-te, fereastră a Împărăției prin care am văzut strălucind pe Hristos răstignit, ca să ne deschidă nouă ferestrele Împărăției cerurilor și din temnița morții să slobozească pe Adam.
Bucură-te, carte sfințită a mântuirii neamului omenesc în care cu sângele Său preascump Mântuitorul Hristos a iscălit iertare celor ce aveau zapisele vieții pline de păcate.
Bucură-te, toiagul cel sfințit al drepților, care pe toți sprijină în călătoria către Împărăția cerurilor și revarsă putere spre continuarea drumului celor istoviți de asprimea cărărilor mântuirii.
Bucură-te, vistierie a binecuvântării Care a purtat pe Comoara mântuirii tuturor, pe Hristos Dumnezeul nostru, Care a venit să ne îmbogățească pe noi, cei ce flămânzeam de izbăvire din sărăcia cugetului stricat de păcat.
Bucură-te, calea cea binecuvântată a mântuirii neamului omenesc, care poartă pașii sufletelor noastre spre Calea Cea adevărată Ce făgăduiește tuturor moștenirea cărărilor luminate ale Raiului.
Bucură-te, condeiul cel iscusit al imnografilor care grabnic se mișcă spre scrierea laudelor cerești și spre scrierea Cuvântului în cărțile inimilor.
Bucură-te, spicul cel roditor al mântuirii din care am cules pe Rodul iubirii desăvârșite a Tatălui Care hrănește sufletele noastre ce flămânzesc de iertare și le adapă din izvoarele înțelepciunii Duhului.
Bucură-te, chezășuitoarea mântuirii oamenilor prin care din prăpastia căderii ne izbăvim și întru bucuria Stăpânului intrăm împreună cu fecioarele cele înțelepte.
Bucură-te, slava credincioșilor prin care noi, cei smeriți de mulțimea necazurilor, ne înălțăm întru slava făgăduită de Mântuitorul celor smeriți cu duhul.
Bucură-te, mângâierea celor întristați, prin care s-au șters lacrimile celor mâhniți de mulțimea necazurilor și capul șarpelui s-a zdrobit.
Bucură-te, nădejdea cea fericită a celor blânzi, prin care cursele asupritorilor se sfarmă și pământul se stăpânește spre lucrarea faptelor mântuirii.
Bucură-te, izvorul bucuriei și masa pe care S-a așezat Pâinea vieții, spre veselia sufletelor celor ce la masa inimii prăznuiesc împreună cu Hristos întru cântările rugăciunii.
Bucură-te, darul cel neîmpuținat care umple vistieriile sufletelor celor milostivi și îmbogățește în nădejde, credință și dragoste pe cei ce aleargă pe căile Vieții.
Bucură-te, oglinda inimii celor curați de întinăciunea păcatelor, întru care Se închipuie luminat Mielul lui Dumnezeu spre îndulcirea privirii minții.
Bucură-te, pacea celor aflați în cumplite războaie, prin care toți sunt aduși sub acoperământul milostivirii Tatălui și vrăjmașii nevăzuți sunt nimiciți.
Bucură-te, apărarea cea nebiruită a celor nedreptățiți, prin care li se gătește odihna și desfătarea Raiului spre bucuria cetelor îngerești.
Bucură-te, cetatea cea tare și nebiruită a celor prigoniți, prin care toți aflăm adăpost în vremea suflării aspre a viforului ispitelor.
Bucură-te, legătura iubirii noastre cu Dumnezeu prin care am primit iertarea Tatălui și iarăși ne-am sălășluit întru bucuria Treimii.
Bucură-te, corabie dumnezeiască prin care trecem marea cea sărată a acestei vieți și ajungem la limanul binecuvântat al iubirii dumnezeiești.
Bucură-te, înțelepciunea celor ce râvnesc mântuirea și călăuzitoare luminată a tuturor prin pustiul cel întunecat al patimilor.
Bucură-te, veselia cea neîngrădită a iubitorilor de nevoințe duhovnicești, prin care se risipește întunecimea întristării.
Bucură-te, înfrânarea cea dorită a pustnicilor și desfătarea fecioarelor, corabia mântuirii monahilor și scutul apărării drepților, păzește-ne pe toți de toată răutatea vrăjmașilor noștri nevăzuți și ne povățuiește prin patima Celui răstignit spre a răbda și noi toate încercările vieții cu nădejdea ajungerii întru bucuria cea nesfârșită a lui Hristos. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2014, 23:45:15
lili13 lili13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2013
Mesaje: 5
Implicit

Doamne arma asupra diavolului, Crucea Ta o ai dat noua,ca se ingrozeste si se ingrozeste si se cutremura,nesuferind a cauta spre puterea ei...tropar din slujba Sfantului Maslu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.05.2014, 21:20:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Aratarea semnului Sfintei Cruci pe cer la Ierusalim

Aratarea semnului Sfintei Cruci pe cer la Ierusalim s-a intamplat in dimineata zilei de 7 mai 351, in timpul imparatului Constantiu, fiul Sfantului Constantin cel Mare. Crucea luminoasa s-a intins de la Golgota si pana la Muntele Maslinilor, pe o distanta de aprox. 9 km, stralucind mai tare decat soarele. Sfanta Cruce a ramas pe cer timp de 7 zile.

O multime de oameni au iesit din casele lor si de la munca lor indreptandu-se spre biserici pentru a aduce slava lui Dumnezeu.

Despre aceasta minune, Patriarhul Chiril al Ierusalimului i-a scris o scrisoare imparatului Constantiu, indemnandu-l sa paraseasca erezia ariana. Aceasta erezie, care nega divinitatea lui Hristos, era cauza a multe dispute teologice in cadrul imperiului. Potrivit istoricului Sozomen, aceasta minune a dus la convertirea multor pagani si iudei la crestinism. De asemenea, multi arieni au parasit erezia, intorcandu-se la Biserica Ortodoxa.



“Veselește-te cu cei ce se veselesc și plângi cu cei ce plâng, căci acesta este semnul curăției. Fii bolnav cu cei bolnavi. Plângi cu cei păcătoși. Bucură-te cu cei ce se pocăiesc. …Nu mustra pe cineva și nu osândi nici chiar pe cei foarte răi în viețuirea lor. Întinde haina ta peste cel ce a greșit și acoperă-l; și dacă nu poți lua asupra ta greșelile lui și nu poți primi și cercetarea și rușinea în locul lui, rabdă-l măcar și nu-l rușina” (Sf. Ioan Scărarul)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 12:19:05
Sfanta Cruce NiCcoleta Intamplari adevarate 15 09.11.2009 21:37:18
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 15:13:52
sfanta cruce dulcineea Biserica Ortodoxa Romana 4 09.12.2007 15:21:49
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 12:39:26