Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.05.2009, 15:03:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Din scrierile filocalice retinem ca sunt trei etape prin care omul poate cadea in robia patimilor
Acestea sunt: atacul sau momeala- o actiune din exterior a diavolului
consimtirea
infaptuirea.
Puterea diavolului fata de noi este limitata. Ne poate ruina din punct de vedere existential, dar nu ne poate distruge-a ne aduce la nefiinta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.05.2009, 15:46:31
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Am avut o discutzie cu un calugar f evalvios pe aceasta tema care mi-a spus ca numai Dumnezeu poate citi gandurile, nimeni altcineva. Diavolul iti poate doar insufla anumite ganduri pe care tu sa le accepti sau nu. In momentul in care observa ca le primesti incepe sa iti trimita tot mai multe.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.05.2009, 10:04:54
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Deci cum sa zic eu, pentru mine chestiunea asta e destul de spinoasa... nu de alta dar aproape zilnic duc o lupta cu propriile-mi ganduri. Citind pe internet ca diavolul nu ne cunoaste gandurile deja am ramas pe stand by curios lucru, mai ales ca fiecare dintre noi stim ca orice om are dialogul sau interior in care mai intervin si contradictii, de parca ar fi un adaos de undeva... n-ati simtit niciodata lucrul acesta? Si apoi visele, se zice ca de obicei sunt vise fie de la diavol, fie e contributia noastra personala, fie sunt de la Dumnezeu... eu azinoapte am visat ca citeam ceva de Parintele Paisie Aghioritul, pe care il admir enorm si din senin am zis ca nu imi mai place de el si am cautat pe google ceva porcos deci pur si simplu parca nu mai eram eu... na, eu ce sa mai cred acum, diavolul si-a bagat sau nu codita? si daca e asa, inseamna ca stie ce se petrece in mintea mea, implicit imi cunoaste gandurile...
Firea pamanteasca iti face aceste probleme. Pazirea gandurilor este una din luptele noastre. Nu trebuie sa lasi mintea sa se imprastie si sa izvorasca ganduri la voia intamplarii. Pacatul stramosesc prin care firea omului a cazut, a corupt aceasta fire pamanteasca a noastra. Noi trebuie sa o "punem la punct" prin post si rugaciune permanenta si sa dezvoltam "chipul si asemanarea lui Dumnezeu" din noi permitand astfel lui Hristos sa locuiasca cu noi. De ce crezi ca marii sfinti tineau mintea la Dumnezeu prin rugaciunea neincetata, ei practic repetau tot timpul "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" si astfel tinand mintea numai la Dumnezeu nu lasau nici mintea sa izvorasca desartaciuni si nici pe diavol sa aiba de ce sa se prinda. Prin aceasta rugaciune neincetata la un moment data mintea o va produce singura si se va ruga mereu neincetat.

Era o povestioara intr-o viata de Sfant (nu mai tin minte care), cand Sfantul respectiv a ajuns la poarta unei cetati in care toti erau foarte pacatosi si erau dedati la pacate de multe feluri si Sfantul respectiv vede ca in toata cetatea era un singur diavol care motaia pe la poarta cetatii neavand ce sa faca, pentru ca oamenii isi devenisera ei insusi proprii diavoli. In schim in pustie unde era cate un om imbunatatit zeci de diavoli ii dadeau tarcoale cautatand diferite ispite cat mai mestesugite ca sa-l poata amagi intr-un fel sau altul.

Adu-ti aminte cum il pizmuia diavolul si pe Iov si cata ura avea impotriva lui si cum il acuza in fata lui Dumnezeu incercand astfel sa obtina dreptul pentru a-l ispiti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.05.2009, 13:31:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cea mai inteligenta(inteleapta) fiinta creata e Maica Domnului.

Satana inainte de cadere era heruvim dar Dumnezeu ne arata caci datorita mandriei i s-a intunecat intelepciunea.
Acum se intelege ca nu mai este intelept.

"11. Si a fost cuvântul Domnului catre mine si mi-a zis:
12. "Fiul omului, plânge pe regele Tirului si-i spune: Asa zice Domnul Dumnezeu: Tu erai pecetea desavârsiri, deplinatatea întelepciunii si cununa frumusetii.
13. Tu te aflai în Eden, în gradina lui Dumnezeu; hainele tale erau împodobite cu tot felul de pietre scumpe: cu rubine, topaze si diamante, cu crisolit, onix si iaspis, cu safir, smarald, carbuncul si aur; toate erau pregatite si asezate cu iscusinta în cuibulete si puse pe tine în ziua în care ai fost facut.
14. Tu erai heruvimul pus ca sa ocrotesti; te asezasem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, si umblai prin mijlocul pietrelor celor de foc.
15. Fost-ai fara prihana în caile tale din ziua facerii tale si pâna s-a încuibat în tine nelegiuirea.
16. Din pricina întinderii negotului tau, launtrul tau s-a umplut de nedreptate si ai pacatuit, si Eu te-am izgonit pe tine, heruvim ocrotitor, din pietrele cele scânteietoare si te-am aruncat din muntele lui Dumnezeu, ca pe un necurat.
17. Din pricina frumusetii tale s-a îngâmfat inima ta, si pentru trufia ta ti-ai pierdut întelepciunea. De aceea te-am aruncat la pamânt si te voi da înaintea regilor spre batjocura.
18. Prin multimea nelegiuirilor tale, savârsite în negotul tau nedrept, ti-ai pângarit altarele tale; si Eu voi scoate din mijlocul tau foc, care te va si mistui; si te voi preface în cenusa pe pamânt înaintea ochilor tuturor celor ce te vad.
19. Toti cei ce te cunosc între popoare se vor mira de tine, vei ajunge o groaza si în veci nu vei mai fi". "
Inteligenta si intelepciunea nu sunt acelasi lucru.
Prima o potenteaza pe a doua, dar a doua e superioara primei.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.05.2009, 13:57:48
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andu30 Vezi mesajul
De ce crezi ca marii sfinti tineau mintea la Dumnezeu prin rugaciunea neincetata, ei practic repetau tot timpul "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" si astfel tinand mintea numai la Dumnezeu nu lasau nici mintea sa izvorasca desartaciuni si nici pe diavol sa aiba de ce sa se prinda. Prin aceasta rugaciune neincetata la un moment data mintea o va produce singura si se va ruga mereu neincetat.
Am incercat si eu un timp sa zic rugaciunea inimii insa am citit ca e periculos pentru un om nepregatit duhovniceste, asa ca m-am lasat... Cine imi spune si mie cum se face mai corect ca vad ca parerile sunt impartite...?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.05.2009, 14:32:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

ZORIDEZI, nu-i nimic periculos in a te ruga cui trebuie. Asa ca poti rosti rugaciunea inimii fara grija ca iti poate aduce ceva rau.

Revenind la tema topicului, eu afirm ca diavolul nu ne cunoaste gandurile. Insa, daca omul nesocoteste legatura u Dumnezeu si intareste legatura cu diavolul, cel din urma poate ajunge sa puna stapanire si pe gandurile omului. In sensul ca omul va avea numai ganduri patimase. Nu intamplator in Scriptura, cand un indracit este intrebat care ii este numele spune Legiune - exprimand prin acest nume cat de unit a devenit cu diavolul.

Si nu intamplator cerem in rugaciunea "Tatal nostru" - ca voia lui Dumnezeu sa devina voia noastra. De vom fi si cu luare aminte la aceasta cerere, vom avea puterea sa nu rostim niciodata, atunci cand suntem intrebati care este numele nostru, LEGIUNE.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.05.2009, 16:06:48
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Am incercat si eu un timp sa zic rugaciunea inimii insa am citit ca e periculos pentru un om nepregatit duhovniceste, asa ca m-am lasat... Cine imi spune si mie cum se face mai corect ca vad ca parerile sunt impartite...?
De ce ar fi periculos sa te rogi? Din contra este periculos sa nu te rogi... Rugaciunea inimii este atat de simpla si utila in orice moment... si mai ales cand ai ganduri negative sau cand te simti abatut si ingrijorat pentru un motiv sau altul..

1 TES 5
17. Rugați-vă neîncetat.
18. Dați mulțumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.
19. Duhul să nu-l stingeți.

Pentru noi este mai mult "rugaciunea mintii" decat "rugaciunea inimii", dar este bine si asa...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.05.2009, 17:24:35
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Andu30 , nu mai stiu pe unde am citit ca e periculos si ca inainte de a incepe aceasta rugaciune ar fi bine sa ceri aprobarea duhovnicului.. poate am inteles eu gresit, Dumnezeu sa ma ierte.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.05.2009, 01:05:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Andu30 , nu mai stiu pe unde am citit ca e periculos si ca inainte de a incepe aceasta rugaciune ar fi bine sa ceri aprobarea duhovnicului.. poate am inteles eu gresit, Dumnezeu sa ma ierte.
Zori de zi, banuiesc ca te referi la faptul ca cei care indragesc meditatia orientala spun ca isihasmul este tot meditatie.
Situl Crestin Ortodox are (cel putin) un raspuns:
http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...a-si-isihasmul
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.05.2009, 09:17:16
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Andu30 , nu mai stiu pe unde am citit ca e periculos si ca inainte de a incepe aceasta rugaciune ar fi bine sa ceri aprobarea duhovnicului.. poate am inteles eu gresit, Dumnezeu sa ma ierte.

Citeste topicul Rugaciunea Inimii sa vezi!
Este foarte bine s-o faci!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ne cunoaste Dumnezeu gandurile? moldoveanu Din Vechiul Testament 85 11.08.2012 21:22:12
Cunoaste-te pe tine insuti florin.oltean75 Generalitati 12 10.01.2012 16:39:59
Cineva cunoaste vreun preot cu mult har....? mehiel Vrajitoria 10 22.11.2011 13:26:00
Pentru a ne cunoaste mai bine chefdejoaca Generalitati 5 02.12.2010 11:04:09
cunoaste cineva? Ioana-Andreea Preotul 2 21.03.2010 21:36:18