Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2009, 21:08:23
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Eu nu vreau sa judec pe nimeni .... iar asta cu fata "ce preferi: o fata cinstita si care se mai machiaza si ea din cand in cand sau o lenesa care nu se preocupa nici de aspectul ei fizic, nici de sufletul ei?" eu nas avea nimic impotriva. Fiecare este liber sa aleaga ce vrea .... dar eu as fi vrut sa inteleg mai bine de ce este machiatul atat de important pentru o fata... am inteles ca vreti sa aratai frumoase etc. dar de ce sa te dai cu asa ceva cand poti fi u insuti.

Uite vreau sa imi cer scuze de la toti cei care probabil sau suparat pentru acest lucru si pentru intrebarea aceasta nebuneasca.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2009, 21:11:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Scuze, Darkanian, acum am vazut postarea ta din urma.... Pai stim ca si mandria, si vorbitul in desert, si lenea de rugaciune, si judecarea aproapelui sunt pacate mari... si eu ce fac?! raspunsul este trist si ironic: ma machiez!

Acum am vazut si ultima postare - nu cred ca e nevoie sa iti ceri scuze si nici nu cred ca ai suparat pe nimeni, eu, cel putin, doar m-am amuzat si am gandit ca, in general, baietii se uita la niste lucruri atat de artificiale (unii vor o frumusete, altii vor sa nu fie machiata). De aceea m-am si infierbantat putin. Si da, e putin nebunesc sa doresti sa stii ce e in capul unei fete! :)) Dar deja am intrat in lucruri mult prea lumesti pentru acest forum. Iarta-ma!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 20.12.2009 at 21:17:04.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2009, 21:13:54
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Uite simt ca am suparat niste lume in seara aceasta imi pare rau pentru acest topic aiurea deschis si pentru ceea ce am vorbit.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2009, 21:35:26
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dar de ce este asa de important? Eu ma machiez doar la ocazii, si atunci discret. Machiajul e o arta si decat sa arat ca o pupaza, mai bine ma lipsesc. totusi, incerc sa arat ingrijit pentru cei din jur. nimanui nu ii place sa aiba in fata o persoana cu cearcane, cu par zbarlit si cu cosuri pe fata. e un gest respect fata de cel de langa tine. a, si mai este o problema - fardurile (cele de calitate, ca nu iti dai pe fata cu orice tampenie) sunt scumpe si iti cer timp si practica ... asa ca ma lipsesc!
Iertati-ma ca intru in discutii 'de fete'.Am si eu ceva de zis. O fi machiajul o arta, dar nu cred ca e una pozitiva. La faza cu 'ingrijitul, dpmdv frumusetea fizica e relativa. Mie mi se poate parea fruumoasa o fata, altuia nu. Mie, personal, nu imi place cum arata o fata machiata, pentru ca nu mai e ea ,e o masca. Normal ca nu stai cu parul zburlt, dar nu sunt de acord nici cu machiajele,ca pe strada nu e teatru. Fiecare face ce vrea si nu vreau sa judec pe nimeni si nici nu o fac. A mai zis cineva ca ce sa alegem dintre e fata/femeie machiata si care se ingrijeste de suflet si una nemachiata care nu se ingrijeste... Credeti ca numai aceste 2 categorii de persoane exista? As alege una care sa nu se machieze si sa se ingrijeasca de suflet.
Machiajul nu face deca sa scoata in evidenta anumite trasaturi fizice(ochii buzele etc) si sa starneasca intr-o masura instinctul sexual.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2009, 22:08:42
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Eu recunosc ca ma machiez si vopsesc, dar daca de machiat nu sunt "dependenta", de vopsit........ce sa spun, de 10 ani am o alta culoare a parului si nu reusesc sa ma conving sa revin la vechea culoare. Nu sunt una din ac. pers. care nu iese din casa nemachiata dar atunci cand am timp folosesc doar fond de ten, pudra si rimel.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.01.2010, 20:09:19
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

nu ma machez si nici nu ma voi machia vreodata...nu are rost sa-mi pun o masca de fond de ten cand pot arata binisor si naturala cu toate ca in ziua de azi fetele nemachiate sunt considerate invizibile(cel putin la varsta mea,dar asta este)...dupa mine cele care se machiaza sunt mai urate sau egale ca celelalte care nu fac asta doar ca ele se ascund sub masca de pudra si nu se vede nicio imperfectiune a pielii sau cos
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.01.2010, 20:51:24
SebastianD's Avatar
SebastianD SebastianD is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Nu trebuie sa ne facem placuti lumii , trebuie sa ne facem placuti lui Dumnezeu .
__________________
Dumnezeule, sa nu ma parasesti, nimic nu am facut in fata Ta bun; dar ;da-mi dupa mila Ta sa pun inceput .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.01.2010, 22:14:33
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Nu mai tin minte unde am citit, parca intr-o carte a parintelui Paisie Aghioritul, unde spunea ca machiajul, vopsitul este pacat, pt ca slutim chipul pe care ni l-a dat Dumnezeu, adica ca si cum i-am spune Lui: "Doamne, Tu m-ai facut urata, ma fac eu frumoasa cum stiu". Asa cum ne-a lasat Dumnezeu, asa trebuie sa ramanem. Asta cu machiatul, cu purtatul bijuteriilor, sunt obiceiuri idolesti, dracesti, de la vechile zeite. Parca parintele Cleopa, spunea ca singura bijuterie pe care s-o poarte omul, e verigheta. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.01.2010, 22:21:26
eugenserban's Avatar
eugenserban eugenserban is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Prietena mea se machia destul de tare si aproape nu iesea din casa fara sa fie "mascata" cum ii ziceam. Anul trecut in postul Craciunului s-a hotarat sa nu se mai machieze-citea o carte cu Parintele Porfirie si a spus ca de dragul Parintelui, nu se mai machiaza pana la Craciun. Desi a trecut destul de greu de perioada aceea, de atunci nu s-a mai machiat niciodata, i se pare o prostie acum si chiar si-a dat seama ca e mult mai frumoasa fara vopsele. Ea spune ca e meritul Parintelui. :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.03.2010, 22:22:27
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

nu ma machez cu toate ca am avut ceva de pierdut din cauza asta(ma refer la prietenii caci baietii vor fete cat mai atractive si frumoase fizic iar fetele vor prietene cu care sa vorbeasca despre moda,farduri,firme,etc) dar decat sa fiu falsa si sa ma ascund sub o masca de fond de ten mai bine naturala chiar daca par mai urata
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare