Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2010, 21:04:33
crisnic crisnic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: oradea, ro
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit policandrul

am inteles ca bratele la policandru trebuie sa fie reprezentate de niste ingeri...dar am vazut brate care reprezentau dragoni si nu mi se pare normal...ce semnificatie poate avea.
la o manastire ortodoxa am vazut
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2010, 12:21:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu stiu. Am vazut si eu, in mai multe locuri, dragoni, balauri si lei.

La manastirile din judetul Valcea, pe catapeteasma, sub Sfanta Cruce, sta intins un balaur, cu cap si coada, acoperit cu solzi.
Iar la multe dintre sfestnicele imparatesti, picioarele acestora sunt sprijinite pe niste lei tolaniti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2010, 20:21:08
stioph's Avatar
stioph stioph is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu stiu. Am vazut si eu, in mai multe locuri, dragoni, balauri si lei.

La manastirile din judetul Valcea, pe catapeteasma, sub Sfanta Cruce, sta intins un balaur, cu cap si coada, acoperit cu solzi.
Iar la multe dintre sfestnicele imparatesti, picioarele acestora sunt sprijinite pe niste lei tolaniti.
Nesemnificativa mea parere :
...posibil balaurul reprezentat sub Sfanta Cruce sa fie un simbol al biruintei Mantuitorului asupra mortii (facand o analogie cu icoanele in care Iisus e reprezentat pe cruce iar la picioarele Sale se afla un craniu sau sarpele - ambele avand aceasta semnificatie- ) , balaurul reprezentand diavolul\moartea\iadul\ ca si in icoana Judecatii de Apoi , unde in coltul de jos aflam un balaur cu gura cascata (gura Leviathanului)

apoi picioarele sfestnicelor de care pomeneati dv, "sprijinite pe niste lei tolaniti" ar putea fi asociate cu simbolul Sfantului Apostol și Evanghelist Marcu , si anume leul...
__________________
-= Pocăința ridică, iar plânsul bate la ușa cerului, smerenia însă, deschide. =-
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.04.2010, 21:23:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De curând am fost la Catedrala Patriarhală din Bocurești și am privit candelabrul.Într-adevăr sunt niște balauri dar sunt mititei!
Am mai văzut și niște pernuțe rotunde,roșii tot cu balaurași mititei și foarte drăguți prin fața Sfântului Altar.
Totuși poate cineva ne spune care este semnificația acestora în biserică!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.04.2010, 21:38:56
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Smile

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
cu balaurași mititei și foarte drăguți !
:)))))))))))))))
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2010, 22:43:44
crisnic crisnic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: oradea, ro
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

ar fi nevoie aici de cineva sa ne explice exact pentru a intelege si pentru a nu ramanea in ceata...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2010, 23:21:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pe cand "dracusori mici si simpatici"?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2010, 23:48:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stioph Vezi mesajul
Nesemnificativa mea parere :
...posibil balaurul reprezentat sub Sfanta Cruce sa fie un simbol al biruintei Mantuitorului asupra mortii (facand o analogie cu icoanele in care Iisus e reprezentat pe cruce iar la picioarele Sale se afla un craniu sau sarpele - ambele avand aceasta semnificatie- ) , balaurul reprezentand diavolul\moartea\iadul\ ca si in icoana Judecatii de Apoi , unde in coltul de jos aflam un balaur cu gura cascata (gura Leviathanului)
Balaurul nu cred că e simbol al morții, ci simbol diabolic. Într-un sens mai larg, e simbol al teluricului (cum este balaurul policadrelor).
Craniul de la baza Crucii este craniul lui Adam, aici nu am nici un dubiu. "Calvar" este un alt nume pentru Muntele Căpățânii: Adam era îngropat în acel loc. Isus este Noul Adam.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2010, 00:13:38
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu stiu. Am vazut si eu, in mai multe locuri, dragoni, balauri si lei.

La manastirile din judetul Valcea, pe catapeteasma, sub Sfanta Cruce, sta intins un balaur, cu cap si coada, acoperit cu solzi.
Iar la multe dintre sfestnicele imparatesti, picioarele acestora sunt sprijinite pe niste lei tolaniti.
Leul reprezinta simbolul Sfantului Apostol Marcu, nu stiu in ce masura se potriveste semnificatia in contextul dat...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2010, 00:19:11
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Am gasit detalii lamuritoare despre prezenta balaurilor pe: http://maicaecaterina.ro/article/39/uite-popanu-e-popa .
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
Răspunde