Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.06.2010, 23:56:07
Zarathustra_revenind Zarathustra_revenind is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Mesaje: 91
Implicit

Pai nici nu era asta intentia mea, numai ca deja s-a vorbit de mai multe ori de diverse legende despre potop si am mai repetat ca e mai probabil sa fie vorba de ceva local din motivele enumerate in topicul dedicat potopului.
Iar faptul ca e scris potop si nu inundatie nu schimba prea mult datele problemei :)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.06.2010, 00:00:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
2. Nu il iubim pe Hristos ca asa vrem noi, ci pentru ca si El ne iubeste. Mai inainte de a-L iubi noi pe El, ne-a iubit El pe noi atat de mult, ca si-a dat viata. Deci nu are legatura cu credinta- precum ca crezi in Dumnezeu ca asa ti-a fost scris (urasc aceasta expresie; nu exista destin. Asta e inventie babeasca)
Mi-a placut interpretarea ta .
Eu am pus acel citat cu "Nu voi M-ati ales pe Mine ci Eu pe voi " ,pentru ca,cumva,sa nu ne mai da mari ca iata,eu sunt credincios si tu nu esti,caci iata ca nu noi am ales sa fim asa.
Si am mai pus acel citat pentru a se vedea ca oricand Dumnezeu poate sa faca din Zarathustra un credincios in El.
Si pentru a ii arata cumva acestuia ,ca nu cu noi chatuieste(si se combate) el acum ,ci direct cu Dumnezeul cel viu,care vegheaza fiecare respiratie si gand al sau,si al nostru,si ca Dumnezeu iubeste pe orice om,oricat de rece sau impotrivitor ar fi acesta .
Noi suntem doar martori,cu vietile noastre,dar El lucreaza asa cum stie in fiecare,chiar daca aceasta lucrare se intinde o viata intreaga,si chiar daca raspunsul nu vine niciodata,si pana in ultima clipa suntem in razboi cu El.
A-ti si vazut de altfel intr-o postare a lui Zarathustra cu Scotianul,ca el are ceva sa ii reproseze lui Dumnezeu.Simplu fapt ca are de reprosat,inseamna ca pe undeva el crede,caci nu poti reprosa neantului"pentru ce m-ai facut?"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
ateii si iratiunea 2 flying Generalitati 5 10.01.2011 10:42:07
Ateii dorstor Umanitare 3 23.08.2008 00:05:06