Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.08.2010, 15:40:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit la fix... dar amara precizare !!

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Imi cer iertare, fiindca am crezut ca poate exista CINEVA ce ar putea avea INTRADEVAR nevoie sa mearga in manastire.
Imi cer iertare ca anuntul meu formulat atat de simplu a fost interpretat in diferite si diverse chipuri si forme: de la ironie la umor de proasta calitate.
Imi cer iertare ca am trezit in unii sentimente urate si ca fara sa vreau a trebuit sa-i pun sa arunce cu pietre in oameni nevinovati.
Iertati-ma pentru anunt!

De dracii, de prostii, de necredinta, de ,,glumite' , de aiureli ideative, de tagaduiri , de dezinteres, de nepricepere, de rastalmaciri , de opinii rele si prost sustinute ... si de multe alte asemenea suntem buni cu totii !!
De lucruri serioase , de maturitate, de adevar si de dreptate, de cultura solida si folositoare, de nevointa curata, de marturisirea dreapta... nu ,,prea" suntem in stare cei mai multi !!!
Pomul bun se cunoaste dupa roadele bune ... omul bun se cunoaste dupa faptele bune si nu dupa vorbele bune ! De vorbe toti suntem in stare, dar de fapte ... nici pe departe !
Ce frumos spune Mintuitorul si ne invata cum sa cunoastem oamenii buni !!


Restul, doar vorbe... multe vorbe si intentii de care ne fringem ca sa parem cineva !!!!!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.09.2010, 16:43:11
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit vorbe frumoase

http://www.episcopiacaransebesului.r...943912800.html
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.09.2010, 16:50:51
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De dracii, de prostii, de necredinta, de ,,glumite' , de aiureli ideative, de tagaduiri , de dezinteres, de nepricepere, de rastalmaciri , de opinii rele si prost sustinute ... si de multe alte asemenea suntem buni cu totii !!
De lucruri serioase , de maturitate, de adevar si de dreptate, de cultura solida si folositoare, de nevointa curata, de marturisirea dreapta... nu ,,prea" suntem in stare cei mai multi !!!
Pomul bun se cunoaste dupa roadele bune ... omul bun se cunoaste dupa faptele bune si nu dupa vorbele bune ! De vorbe toti suntem in stare, dar de fapte ... nici pe departe !
Ce frumos spune Mintuitorul si ne invata cum sa cunoastem oamenii buni !!
Restul, doar vorbe... multe vorbe si intentii de care ne fringem ca sa parem cineva !!!!!
Subscriu și să avem parte de fapte bune: "Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri." (Evanghelia după Matei, 5, 16)
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 22.09.2010, 00:25:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
...si fiindca tot mi-ai rascolit amintirile Cristi, mai spun doar atat...iubeam atat de mult tot ce faceam acolo ca atunci cand terminam ascultarea si puteam pleca (au fost si momente cand terminam ascultarea dupa ora 1-2 noaptea), nu mai aveam timp sa ma schimb in hainele curate ca batea clopotul si incepea slujba...imi luam rasa din zbor din cuier si alergam pana la biserica ca sa ajung prima si parintele sa inceapa cu mine slujba...sa citesc ceasurile si sa cant. Cand dimineata stareta impartea ascultarile si maicile incepeau sa comenteze ca de ce le trimite pe ele, cu drag mergeam eu in locul lor iar daca eu imi terminam mai repede ascultarea mea, nu mergeam in camera sa fac ce vreau eu ci mergeam la alte ascultari mai grele unde stiam ca maicile au mult de lucru. Cand stareta ma trimitea cu masina in oras sa rezolv diverse probleme, niciodata nu plecam pana nu intrebam toate maicile batrane daca nu au ceva de cumparat (medicamente, detergent...etc)faceam liste si apoi plecam.

Este putin spus cat m-am implicat si cat am iubit tot ce am facut acolo, nu degeaba au trecut 6 ani in care am tot sperat ca am sa reusesc sa fac fata oricarei ispite...dar, n-am reusit, pana la urma am clacat in momentul in care nu am mai avut duhovniceste vorbind, punct de sprijin.
Tin legatura cu ele si le vizitez cand am ocazia, dar atat din partea mea...din partea lor inca exista speranta ca voi reveni...acea suferinta de care tu vorbesti in mine a creat reactie adversa.

Asta este ceea ce simt si gandesc despre aceasta lume si nu are legatura cu credinta mea...in alta ordine de idei altcinva mai sensibil ar fi trecut lejer la alta religie.
Si Ory a povestit despre aceste lucruri. Nu imi explic cum e posibil, ca amadoua sa fi avut aceeasi experienta cu trasul clopotelor si restul?!? Sunt surprinsa.

Doar ce m-am intors din pelerinaj pe la mai multe manastiri din Moldova. Am fost impresionata de trairea maicilor, de suferinta ce se citea pe chipurile unora dintre ele, multe la varste tinere.
Am avut, printre altele ocazia de a participa la o priveghere, care a durat pana dimineata. Am avut apoi 2 ore de somn. Ne-am trezit atat de odihnite, de parca dormisem toata noaptea. Si fericite. Zilele petrecute in acest pelerinaj au fost binecuvantate. Ce ne-am face fara manastiri?!?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 22.09.2010, 00:59:17
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Mireasa lui iisus hristos

Mare lucru in ziua de azi cine se face sora si apoi maicuta
din fericire cunosc o fata care o iubesc si acum
ela manastire si a ajuns si maicuta desi banuiam ca va ajunge la manastire
in ziua de azi f putini oameni se ingramadesc sa traiasca o vita duhovnicea
sca mai grea si frumoasa. La manastire te rogi mai mult pacatuiesti mai put
in.cu timpul capeti smerenia si umilinta si sa ierti celui ce iti greseste
sa o ajute dumnezeu sa se mantuiasca si sa se roage pt mine ca poate ma ui
tat. Si eu as vrea intro zi sa raman pt toata viata
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.09.2010, 10:43:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si Ory a povestit despre aceste lucruri. Nu imi explic cum e posibil, ca amadoua sa fi avut aceeasi experienta cu trasul clopotelor si restul?!? Sunt surprinsa.

Doar ce m-am intors din pelerinaj pe la mai multe manastiri din Moldova. Am fost impresionata de trairea maicilor, de suferinta ce se citea pe chipurile unora dintre ele, multe la varste tinere.
Am avut, printre altele ocazia de a participa la o priveghere, care a durat pana dimineata. Am avut apoi 2 ore de somn. Ne-am trezit atat de odihnite, de parca dormisem toata noaptea. Si fericite. Zilele petrecute in acest pelerinaj au fost binecuvantate. Ce ne-am face fara manastiri?!?
Nu contesta nimeni faptul ca este frumos, inaltator, este ca o vraja din care te infrupti cu atata sat si nu-ti mai doresti sa se termine . Dar se termina, pana la urma, si nu din necredinta, ci din clipe adunate manunchi si integrate intr-o realitate care nu-si mai permite sa viseze, ci-si plamadeste existenta din farmec si cusur deopotriva.
Si mormintele sunt frumoase, dar nu ne-am dori sa le dezgropam. Iar ca mirean ( cu atat mai mult daca nu esti tanara ), privilegiul este ca persisti in acest frumos, atata timp cat te manifesti doar ca musafir, oricat de mult ai sta acolo, nu exista comparatie.
Oricum, nu-si au rostul patrunderile adanc in acest concept, chiar nu-si au rostul....de la cuvinte la fapte, de la aparente la realitate este o cale lunga si diferita intr-un mod considerabil.
Este firesc, pana la urma. Ganditi-va cat de subiectivi suntem, acolo mergem sa ne reculegem, sa ne mangaiem sufletul printr-o atmosfera spirituala deosebita, acolo mergem cand ne rupem de familie, de casa noastra si de toata invalmaseala ei cotidiana, pentru un moment, o zi, o saptamana doar.
Dar cei ce traiesc in manastire, nu mai evadeaza in alt loc, nu se mai desprind pentru alt gen de reculegere, isi traiesc drama si frumusetea in acelasi loc, acolo este acasa .
Tocmai de aceia apar toate evenimentele la un loc, si bune si rele, exact ca intr-o casnicie, ca intr-o lume plina de dragoste si ura, chiar daca s-ar presupune ca locul in sine trebuie sa inspire doar iubire . Este imposibil asa ceva, suntem doar oameni, iar oamenii sunt cele mai complexe fiinte tocmai fiindca oscileaza permanent intre instinctul animalic, educatie si rationament.
Si, de asemenea, ca-n orice casnicie cu bune si cu rele, se pun in balans toate lucrurile si principiile, personalitatea si interesul. astfel se ajunge la decizii insuflate de constiinta, dar si de caracterul individual si deprinderile sociale sau din interiorul colectivului .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 23.09.2010 at 11:12:10.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.09.2010, 20:37:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu contesta nimeni faptul ca este frumos, inaltator, este ca o vraja din care te infrupti cu atata sat si nu-ti mai doresti sa se termine . Dar se termina, pana la urma, si nu din necredinta, ci din clipe adunate manunchi si integrate intr-o realitate care nu-si mai permite sa viseze, ci-si plamadeste existenta din farmec si cusur deopotriva.
Si mormintele sunt frumoase, dar nu ne-am dori sa le dezgropam. Iar ca mirean ( cu atat mai mult daca nu esti tanara ), privilegiul este ca persisti in acest frumos, atata timp cat te manifesti doar ca musafir, oricat de mult ai sta acolo, nu exista comparatie.
Oricum, nu-si au rostul patrunderile adanc in acest concept, chiar nu-si au rostul....de la cuvinte la fapte, de la aparente la realitate este o cale lunga si diferita intr-un mod considerabil.
Este firesc, pana la urma. Ganditi-va cat de subiectivi suntem, acolo mergem sa ne reculegem, sa ne mangaiem sufletul printr-o atmosfera spirituala deosebita, acolo mergem cand ne rupem de familie, de casa noastra si de toata invalmaseala ei cotidiana, pentru un moment, o zi, o saptamana doar.
Dar cei ce traiesc in manastire, nu mai evadeaza in alt loc, nu se mai desprind pentru alt gen de reculegere, isi traiesc drama si frumusetea in acelasi loc, acolo este acasa .
Tocmai de aceia apar toate evenimentele la un loc, si bune si rele, exact ca intr-o casnicie, ca intr-o lume plina de dragoste si ura, chiar daca s-ar presupune ca locul in sine trebuie sa inspire doar iubire . Este imposibil asa ceva, suntem doar oameni, iar oamenii sunt cele mai complexe fiinte tocmai fiindca oscileaza permanent intre instinctul animalic, educatie si rationament.
Si, de asemenea, ca-n orice casnicie cu bune si cu rele, se pun in balans toate lucrurile si principiile, personalitatea si interesul. astfel se ajunge la decizii insuflate de constiinta, dar si de caracterul individual si deprinderile sociale sau din interiorul colectivului .
Problema poate fi rezumata astfel : Fiecare o stie pe a lui ! Nu pot "judeca" , sau vorbi de ceva daca nu m-am lovit de acea problema !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.09.2010, 20:46:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De dracii, de prostii, de necredinta, de ,,glumite' , de aiureli ideative, de tagaduiri , de dezinteres, de nepricepere, de rastalmaciri , de opinii rele si prost sustinute ... si de multe alte asemenea suntem buni cu totii !!
De lucruri serioase , de maturitate, de adevar si de dreptate, de cultura solida si folositoare, de nevointa curata, de marturisirea dreapta... nu ,,prea" suntem in stare cei mai multi !!!
Pomul bun se cunoaste dupa roadele bune ... omul bun se cunoaste dupa faptele bune si nu dupa vorbele bune ! De vorbe toti suntem in stare, dar de fapte ... nici pe departe !
Ce frumos spune Mintuitorul si ne invata cum sa cunoastem oamenii buni !!


Restul, doar vorbe... multe vorbe si intentii de care ne fringem ca sa parem cineva !!!!!
Avem nevoie si de vorbe bune, dar insotite de fapte! Totusi, cat de importante sunt si vorbele frumoase!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.09.2010, 20:50:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Avem nevoie si de vorbe bune, dar insotite de fapte! Totusi, cat de importante sunt si vorbele frumoase!
. . . " Vorba dulce mult aduce " . . . Echilibru , bun simt , discernamant !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.09.2010, 21:11:45
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

vizavi de ce s-a spus aici, despre calugari, ca au munci istovitoare si lungi...

acum doi ani aflandu-ma in trecere prin bucuresti, am ajuns obosit intr-o dupa-amiaza tarzie la o manastire celebra, cam la vreo 30 km,in marginea bucurestiului, intr-un fel de sat, cu multi tigani !

vroiam sa raman acolo peste noapte !
acolo m-am imprietenit cu un sas din timisoara,camionagiu iesit la pensie,ce era plelerin si prieten al calugarilor,un om foarte cumsecade, dar cam afectat de probleme personale trecute !

Ce am putut sa vad cu ochii mei, a fost ca trotuarele din curte nu erau prea curate, si manastirea era intr-o anumita stare de neingrijire !

apoi am inteles de la saul batran,ca, manastirea are grajduri cu animale, care sunt insa ingrijite nu de calugari,ci de oameni angajati din afara,special pentru asta !

-apoi spre inserate, a sosit un oaspete special; un calugar mort de beat,de abia se mai putea tine pe picioare !
alt calugar mai tanr l-a ceratat destul de tare, si l-a pus sa-si dea jos haina neagra de calugar,!
-dupa mai multe dezbateri, si negocieri, in care au avut un limbaj foarte civilizat(nota bene !),ceea ce mi-a placut ! adica un calugar,chiar si beat crita, ramane calugar ,acesta din urma a acceptat sa-si dea jos hainele, luand unele civile !

-cand a venit ora mesei ,am mers si eu, numai din curiozitate si spirit de aventura, sa vad cum e mancarea calugarilor ( ca eu aveam o droaie de mancare in masina !)
ajuns acolo am fost pus sa stau la masa cu niste milogi si ologi,de mi-a fost mai mare greata,grabindu-ma sa termin cat mai repede si sa ies !

ologii fericiti ca le-am dat o pomana mica, m-au invitat apoi sa merg sa ma cazez cu ei !
evident ca am ramas sa dorm in masina !

dar la 2-3 naoptea,am vazut niste calugari ce aruncau cu pietre dupa caini, si tot intrau si ieseau in camara cu alimente a manastirii !
ba unul a venit si in izmene, si au mai stat si de vorba o vreme in fata camarii cu alimente !!!

eu nu-i condamn pe acesti oameni, ba chiar mi s-au parut simpatici, asa cu defectele lor omenesti, totul e sa nu fie prea grave !
totusi a sta in manastire nu e lucru usor, cand te gandesti numai la foamea ce o ai de indurat !
macar ,daca muncesti zi de zi, macar sa mananci ca lumea,ca sa ai forta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa invete sa impleteasca matanii,serafim Sebastiana Stiri, actualitati, anunturi 26 08.04.2017 17:48:21
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 20:38:00