Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.08.2012, 09:59:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Așa este. Când foamea îți bate la ușă dispar Legile scrise și intră cele nescrise, atunci vârsta contează mai puțin, eu zic că mai mult contează cum alegi să scapi de foame: prin muncă sau prin furt, cerșit...
În cazul cerșitului bineînțeles că nu intră cei invalizi sau cu probleme grave de sănătate sau care au circumstanțe atenuante.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.08.2012, 10:56:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se exagereaza. Si eu cand eram de varsta lor munceam de dimineata pana seara la camp. Parintii nu aveau bani sa plateasca alte persoane, asa ca am fost nevoiti sa-i ajutam de mici. Daca nu munceam, nu aveam ce sa mancam.
Ar fi o problema si ar trebui sa se ia masuri, daca parintii pot munci si nu o fac si isi inchiriaza copiii. Dar cand si ei muncesc, nu-mi pare cutremurator. In reportaj se prezenta cum unui copil i se administra un unguent la o taietura la un deget de catre reporter. Acest lucru era prezentat ca si cand si-ar fi pierdut mainile in timpul muncii. Cine a trait la tara, nu se mai cutremura cand vede un reportaj de acest fel.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.08.2012, 11:07:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta spuneam și eu Costel...dacă părinții dorm și își închiriază copiii pentru diferite munci atunci ar trebui să se ia măsuri...dar și atunci cine suntem noi să-i judecăm...fiecare vom da seama pentru faptele noastre. Cine nu a trăit la țară nu are de unde să știe și atunci, în cazul de față PtoTv, prezintă cazul ca ceva cutremurător...iar când un copil tâlhărește sau Domane ferește ucide pentru bani...cazul este prezentat aproape ca unul normal. S-a sucit lumea...cele bune și ziditoare le vedem ca și cutremurătoare, pe când cele cu adevărat cutremurătoare le vedem ca unele normale. Ferească Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.08.2012, 11:51:59
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit opinie

Doamne ajuta!
Acum 20 si ceva de ani in urma...nu mai era o incalcare a dreptului copilului cand elev in clasa a V erai obligat sa te trezesti de la 6 si sa pleci la muncile campului cu clasa?Din data de 15 septembrie cand se facea deschiderea cursurilor scolare si pana pe 15 noiembrie eram la muncile campului, asa se desfasura inceputul de clasa a V, a VI....pana la liceu in clasa a XII.Asa am invatat sa muncim, asa obtineam banii dupa cate cosuri cu rosii umpleam, saci cu cartofi, ladite de capsuni in perioada verii, cosuri cu struguri,etc. Nu ne plangeam, nu zicea nimeni ca ni se incalca vreun drept, acum daca-ti pui copilul sa munceasca ii incalci dreptul, acum le dam prea multe drepturi si prea putine indatoriri!Nu trebuie sa exageram nici nu drepturile nici cu indatoririle.Important este sa-i ajutam sa fie oameni de nadejde pentru ei si sa luam din povetele batranilor nostri ca tare bine e!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.08.2012, 12:04:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vad ca se aduc aici argumente de-a valma.
Eu n-am vazut filmul. Poate spuneti voi la ce fel de munci exact sunt pusi
acei copii: la camp, in fabrici?

Mai intai ca un copil de 12, 13, 14 trebuie sa faca scoala. Ce moda este asta sa abandonezi scoala? Si daca mai sunt si incurajati de parinti este inadmisibil.
Ce poti sa faci azi fara macar 8 clase de scoala?
Si sa nu spuneti ca nu au bani de scoala, cand se platesc atatea si mai nou au si o masa asigurata, mai bine decat la munca din reportaj.

Pe urma depinde de ce munca si in ce stil trebuie s-o faca.
Una este sa te duci in vacanta sa culegi prune de distractie, sau sa mergi cu parintii sa pasti o vaca, sau mai stiu eu si alta sa fii pus cu forta, si la cate ore si ce fel de ritm, ce fel de munca si in ce conditii.
Ca un angajator mai sta si ochii pe tine si vorba aia, nu esti copilul lui. Nu-i pasa.

Parintii te mai protejeaza totusi si daca nu mai poti, te opresti si gata.

Pe urma de ce veniti aici cu exemple din vremurile razboiului? Daca parintii vostri au facut asa cu voi, nu inseamna ca a fost bine si trebuie sa faca toti la fel.

Si s-au mai dat exemple asemanatoare pe alte fire de discutie. Voi cei care ati trait si mai traiti la tara: ati muncit nu stiu cum, ati mancat nu stiu cum si a fost feeric si toti trebuie sa poata la fel.
Ati avut/aveti tot ce va trebuie, animale, legume, fructe si atc., aer curat, liniste, case gratis. Sunteti fortosi, sanatosi. Aveti bunici si parinti langa voi, cine va creste copiii.
Nu stiu daca este potrivit sa facem mereu comparatii.
In fiecare loc sunt avantaje si dezavantaje. Mai ganditi putin si din alte perspective.

Pe urma legea asta, care este valabila in toate tarile, nu s-a dat degeaba.
S-au dus pana si in cele mai sarmane tari vremurile sclavagiei si a muncii copiilor.
Pana la o anumita varsta copilul este in formare, in crestere si este f.periculos sa suprasoliciti organismul: oase, incheieturi, coloana, organe etc.
Se deformeaza, se produc boli.

Parca nu va place cand vedeti filme si poze de groaza sin tari din lumea a treia, cu copii slabi, rahitici, deformati si bolnavi, care cara stanci, sau stau in praf de lana, tesand, care nu au parte de scoala si etc.
Va plac alea?

Daca voi vreti sa faceti asa cu copiii e treaba voastra, dar nu va dati ca exemplu si generalizati ca vai ce bine este.
Fara scoala, deformati, infirmi si bolnavi.

Da, copiii pot face anumite "munci" in vacante scolare, pe un timp limitat si fara sa-si puna sanatatea si viata in pericol.

Si mai intreb ceva:
Spuneti ca familia aia care a dat copilul la sclavie are 11 copii si nu are cu ce sa traiasca.
- daca ar lucra parintii (amandoi), ar avea
- undeva este o contradictie: sa se faca multi prunci, ca ii hraneste Dumnezeu si are grija de ei . Atunci nu trebuie sa mearga la sclavie, are grija Dumnezeu de familia aceea si le da ceea ce au nevoie.

Din nou: exista destule familii care pot feri copiii de sclavie si le pot oferi o viata normala si sanatoasa. Sa fie dati acelora.

Vad ca iar da cineva exemplu din vremuri de mult apuse, cu muncile agricole. Si intreb din nou. Era bine? Era normal? Sa se duca acei copii la camp in loc sa fie la scoala?
Si eu am apucat asa vremuri si alte lucruri care nu sunt de lauda si de dat exemplu.
Inseamna ca ne intoarcem la epoca aceea? Asta vreti?

Si cine suntem noi sa judecam? Pai tocmai asta este atitudinea care ne ucide azi. Nepasarea fata de cei din jur.
De asemenea situatii nu va pasa, nu va bagati, dar va pasa ce mananca aici unul si altul, daca face pacate, avorturi, etc. cati copii, si va bagati cu sila in viata personala a omului.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.08.2012 at 12:10:25.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.08.2012, 12:41:36
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Acum nici nu stii cum sa mai interpretezi... e o linie f fina intre abuz si munca pentru a intretine familia si pe tine insuti ..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.08.2012, 12:44:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

In Germania, dupa varsta de 13 ani, copiii fac practica in diferite meserii. Cate 1-2 saptamani, 8 ore pe zi, neplatita. Ca sa invete lucrurile de baza in diferite meserii, sa faca cunostinta cu ele si sa poata alege ce vor sa devina. Iar cand e vorba de zidarie, de ex, cara la nisip de le iese pe urechi. :) Sau in azil de batrani unde spala batranii...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.08.2012, 13:17:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In Germania, dupa varsta de 13 ani, copiii fac practica in diferite meserii. Cate 1-2 saptamani, 8 ore pe zi, neplatita. Ca sa invete lucrurile de baza in diferite meserii, sa faca cunostinta cu ele si sa poata alege ce vor sa devina. Iar cand e vorba de zidarie, de ex, cara la nisip de le iese pe urechi. :) Sau in azil de batrani unde spala batranii...
Nu e chiar asa.
Mai intai ca practica este altceva si in nici un caz nu este de 8 ore la varsta aia.
Exista 2 legi: una de protectie a copiilor si una care stipuleaza conditiile de munca are tinerilor. Sub 16 ani nu au voie sa fie angajati decat in anumite munci f.usoare, timp scurt ( de ex. impart ziare o data in saptamana pe la case).
Cine nu respecta aceste legi intra la puscarie.

Iar practica fac mai tarziu pentru orientare profesionala. La 13 ani au inca scoala de facut. Mai pe la 16 ani incep cu practica.

Nu au ce sa caute la zidarie sau la azile de batrani.
Ca sa lucrezi la batrani si ca adult trebuie conditii speciale: scolarizare mai ales.

Nu confunda cu scoala profesionala. Aia se face de la 16 ani, pentru diverse meserii, dar si acolo trebuie respectate legile de mai sus.
Nr. de ore pe zi, ce anume au voie sa faca, pauza, odihna, control medical si etc.

Si una este sa faci asa 1-2 saptamani sa dai cu nasul si alta sclavie, cum se scrie aici. Nici nu cred ca au contract in satul ala...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2012, 13:39:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vad ca se aduc aici argumente de-a valma.
Eu n-am vazut filmul. Poate spuneti voi la ce fel de munci exact sunt pusi
acei copii: la camp, in fabrici?
De ce nu urmărești filmul înainte de a trage concluzii?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai ca un copil de 12, 13, 14 trebuie sa faca scoala. Ce moda este asta sa abandonezi scoala? Si daca mai sunt si incurajati de parinti este inadmisibil.
De vacanțe nu ai auzit? Copii lucrează cu ziua cel mai probabil pe perioada verii și început de toamnă la muncile agricole.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce poti sa faci azi fara macar 8 clase de scoala?
Și eu sunt de părere că școala nu trebuie neglijată...dar când ești constrâns atunci ce poți face?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.08.2012, 13:56:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe urma de ce veniti aici cu exemple din vremurile razboiului? Daca parintii vostri au facut asa cu voi, nu inseamna ca a fost bine si trebuie sa faca toti la fel.
Nu știu despre ce război vorbești cred că ai înțeles greșit. Sunt unii care înțeleg aceste aspecte...ce e așa greu de înțeles?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai ganditi putin si din alte perspective.
Poate ar trebui să gândești și tu din alte perspective.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe urma legea asta, care este valabila in toate tarile, nu s-a dat degeaba.
S-au dus pana si in cele mai sarmane tari vremurile sclavagiei si a muncii copiilor.
Pana la o anumita varsta copilul este in formare, in crestere si este f.periculos sa suprasoliciti organismul: oase, incheieturi, coloana, organe etc.
Se deformeaza, se produc boli.
Să suprasoliciți organismul da nu este normal și pot apărea probleme de sănătate, dacă ești explotat la peste măsură și nu ești hrănit și nu te odihnești la timp. Din contră munca îți dă sănătate trupească și ba mai mult și sănătate duhovnicească.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Parca nu va place cand vedeti filme si poze de groaza sin tari din lumea a treia, cu copii slabi, rahitici, deformati si bolnavi, care cara stanci, sau stau in praf de lana, tesand, care nu au parte de scoala si etc.
Va plac alea?
Vezi că confunzi lucrurile.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca voi vreti sa faceti asa cu copiii e treaba voastra, dar nu va dati ca exemplu si generalizati ca vai ce bine este.
Fara scoala, deformati, infirmi si bolnavi.
Și ce ar trebui să facă copiii care trăiesc la țară, și nu numai...pe timpul verii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Sa dam o mana de ajutor pentru copiii din Glodeanu addavv Stiri, actualitati, anunturi 1 13.04.2011 12:47:46
Ajutor umanitar pentru 6 copiii si tatal lor... nutzy Umanitare 297 07.10.2009 21:05:47
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07