Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.04.2013, 13:22:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In Laos, tara cu majoritate budista si guvern comunist, au fost eliberati doi pastori protestanti (un al treilea fusese eliberat mai demult) arestati din februarie pentru vina de a fi incercat...raspandirea religiei crestine. Cei doi eliberati astazi au fost tinuti in conditii inumane (legati tot timpul cu un lant de ceilalti detinuti), iar unul a fost torturat de politisti.

Sursa: http://www.news.va/en/news/asialaos-...sed-arrested-f
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.04.2013, 13:58:51
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Rebeli islamisti cer 250 000 de dolari ca pret de rascumparare pentru un preot capturat in urma cu o luna.

Sursa: http://www.armradio.am/en/2013/03/23...tholic-priest/
Unde, tot în Egipt?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.04.2013, 14:12:55
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Fratilor aici se spune de crestini persecutati "crestini, crestini, si iar crestini". Crestinii sunt cei care ii urmeaza lui Hristos. (de la asta vine cuvantul crestin, urmator al lui Hristos) Cei care ii asculta cuvintele. Cei care ii urmeaza invataturile si cei care ii implinesc poruncile in Biserica sa, nu in alte biserici sau alte confesiuni, care au alte porunci si alte invataturi decat cele ale lui Hristos. Acesta este ecumenism in toata puterea cuvantului "Crestini persecutati in lume" (copti , armeni, protestanti si asa mai departe). Un om inselat in ale credintei care moare in credinta sa gresita nu este crestin martir sau mucenic. Pare dur ce spun dar acesta este adevarul si nu este o parere personala. Exista in istorie un caz cand 10.000, 10.000 de oameni, (nu 2, nu 10) preoti ai lui Baal au fost executati pentru ca nu au vrut sa se lepede de credinta lor. Deci daca se lepadau erau iertati dar nu au vrut sa se lepede. Acestia nu sunt martiri crestini sa stiti.
Creștinii de alte confesiuni persecutați pentru credință sunt martiri, din simplul motiv că s-au sacrificat pentru Hristos.
Cine credeți că poate fi socotit mai vrednic de Dumnezeu: un creștin catolic (de exemplu) care și-a dat viața din dragoste pentru Hristos, sau un crestin ortodox foarte bun la Dogmatică... a cărui credință n-a fost niciodată pusă la încercare în situații critice?...
La Judecata de apoi, veți avea curajul să-i priviți în ochi pe acești creștini uciși pentru credință și să le spuneți că sacrificiul lor nu valorează nimic, doar pentru că... au folosit azime la Sf. Euharistie?...
În Biserica primară, chiar și cei care se sacrificau pentru Hristos fiind nebotezați (catehumeni) erau trecuți în rândul mucenicilor, considerându-se că au fost botezați cu... Botezul sângelui. De ce nu avem și noi aceeași libertate în gândire, aceeași gândire înflăcărată de dragoste și dreaptă socotință?
Fundamentaliștii păgâni nu-i ucid pe creștini pentru că sunt catolici, protestanți, copți etc (ei poate că nici nu cunosc diferențele noastre interconfesionale și, oricum, îi interesează exact cât ne preocupă pe noi deosebirile dintre diversele confesiuni islamice, de pildă), ci îi persecută și chiar îi martirizează din ură față de creștinism.
"Dacă pumnalul, focul, otrava, siluirea,
N-au vrut să-și pună încă blazonul lor poznaș,
Pe pânza care-o țese destinul nostru laș,
Pricina e că slabă și trândavă ni-i firea."
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 11.04.2013 at 14:22:39.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 11.04.2013, 15:57:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Creștinii de alte confesiuni persecutați pentru credință sunt martiri, din simplul motiv că s-au sacrificat pentru Hristos.
Cine credeți că poate fi socotit mai vrednic de Dumnezeu: un creștin catolic (de exemplu) care și-a dat viața din dragoste pentru Hristos, sau un crestin ortodox foarte bun la Dogmatică... a cărui credință n-a fost niciodată pusă la încercare în situații critice?...
Problema e ca toti trebuie sa fim buni la Dogmatica, adica la ceea ce n-ea revelat Dumnezeu si nu sa facem invataturile dupa ratiunea noastra. Noi intotdeauna ne ghidam dupa invatatura Bisericii, care e ceea ce a revelat Domnul, adica ce spune Domnul, nu dupa logica noastra.
Daca nu conteaza invatatura inseamna ca si martorii omorati sunt sfinti, sau sectele din SUA, de exemplu cea a lui David Koresh.
Nu exista o singura invatatura sau exemplu ca cei din afara Bisericii de-a lungul timpului sunt considerati martiri.
Dimpotriva, Sfantul Ciprian ne spune invatatura Bisericii: "Păcatul celor care nu păstrează unirea și strânsa legătură cu Biserica nu se spală nici măcar cu sângele lor, chiar dacă aceștia s-ar da pe sine la moarte pentru mărturisirea numelui lui Hristos: vina cea de neșters și grea a despărțirii de Biserică nu se curăță nici măcar prin sânge."
Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
În Biserica primară, chiar și cei care se sacrificau pentru Hristos fiind nebotezați (catehumeni) erau trecuți în rândul mucenicilor, considerându-se că au fost botezați cu... Botezul sângelui. De ce nu avem și noi aceeași libertate în gândire, aceeași gândire înflăcărată de dragoste și dreaptă socotință?
De fapt la catehumeni era botezul dorintei, la mucenici era botezul sangelui. Ambele botezuri erau in cazul celor ce doreau sa vina in Biserica, nu in vreo grupare din afara Bisericii din acele timpuri.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 11.04.2013, 18:02:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca toti trebuie sa fim buni la Dogmatica, adica la ceea ce n-ea revelat Dumnezeu si nu sa facem invataturile dupa ratiunea noastra. Noi intotdeauna ne ghidam dupa invatatura Bisericii, care e ceea ce a revelat Domnul, adica ce spune Domnul, nu dupa logica noastra.
Daca nu conteaza invatatura inseamna ca si martorii omorati sunt sfinti, sau sectele din SUA, de exemplu cea a lui David Koresh.
Nu exista o singura invatatura sau exemplu ca cei din afara Bisericii de-a lungul timpului sunt considerati martiri.
Dimpotriva, Sfantul Ciprian ne spune invatatura Bisericii: "Păcatul celor care nu păstrează unirea și strânsa legătură cu Biserica nu se spală nici măcar cu sângele lor, chiar dacă aceștia s-ar da pe sine la moarte pentru mărturisirea numelui lui Hristos: vina cea de neșters și grea a despărțirii de Biserică nu se curăță nici măcar prin sânge."

De fapt la catehumeni era botezul dorintei, la mucenici era botezul sangelui. Ambele botezuri erau in cazul celor ce doreau sa vina in Biserica, nu in vreo grupare din afara Bisericii din acele timpuri.
adică se duc în iad?
Reply With Quote
  #126  
Vechi 11.04.2013, 23:42:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Problema e ca toti trebuie sa fim buni la Dogmatica, adica la ceea ce n-ea revelat Dumnezeu si nu sa facem invataturile dupa ratiunea noastra. Noi intotdeauna ne ghidam dupa invatatura Bisericii, care e ceea ce a revelat Domnul, adica ce spune Domnul, nu dupa logica noastra.
Daca nu conteaza invatatura inseamna ca si martorii omorati sunt sfinti, sau sectele din SUA, de exemplu cea a lui David Koresh.
Nu exista o singura invatatura sau exemplu ca cei din afara Bisericii de-a lungul timpului sunt considerati martiri.
Dimpotriva, Sfantul Ciprian ne spune invatatura Bisericii: "Păcatul celor care nu păstrează unirea și strânsa legătură cu Biserica nu se spală nici măcar cu sângele lor, chiar dacă aceștia s-ar da pe sine la moarte pentru mărturisirea numelui lui Hristos: vina cea de neșters și grea a despărțirii de Biserică nu se curăță nici măcar prin sânge."

De fapt la catehumeni era botezul dorintei, la mucenici era botezul sangelui. Ambele botezuri erau in cazul celor ce doreau sa vina in Biserica, nu in vreo grupare din afara Bisericii din acele timpuri.
Doamne ajută!
În primul rând, apreciez faptul că, deși avem opinii diferite în anumite privințe, dvs discutați și polemizați creștinește, în mod pașnic, cu toleranță și politețe. Dumnezeu să vă ajute să păstrați această atitudine!
N-am avut intenția de a relativiza dogmatica noastră ortodoxă (Doamne ferește), pentru că și eu știu că dogmele sunt adevăruri revelate, sunt reperele corecte în înțelegerea și trăirea relației cu Dumnezeu! Ce ne-am face, de exemplu, fără dogma Sfintei Treimi? Ne-am pierde calitatea de creștini... Așadar, departe de mine gândul de a relativiza învățătura de credință ortodoxă.
În mesajul anterior, m-am referit doar la faptul că acei creștini, care sunt persecutați pentru credință, cred în dogmele fundamentale (se închină Aceluiași Dumnezeu Treimic și cred că una dintre Persoanele divine S-a întrupat, S-a sacrificat și a înviat pentru noi). Trăind în contexte politice și sociale greu de imaginat pentru noi (persecuții), ei n-au avut ocazia de a aprofunda și de a compara învățăturile diferitelor confesiuni creștine, poate că unii dintre ei n-au auzit niciodată de existența Sfinților Părinți etc. Totuși, în simplitatea credinței lor, ei își riscă viața, mergând chiar până la sacrificiul suprem, din dragoste pentru Dumnezeul nostru Iisus Hristos! Nu-L reneagă din lașitate, ci-L mărturisesc cu demnitate și curaj, conștienți fiind că... în orice clipă, pot plăti cu viața devotamentul lor față de Domnul.
Chiar acum, în timp ce noi dezbatem pe forum diverse probleme mai mult sau mai puțin importante, în timp ce eu studiez liniștită diverse teme teologice pentru examenele din sesiunea care se apropie, exact în acest momente în care noi ne trăim în pace și libertate credința noastră, există în lume creștini arestați, condamnați la moarte pentru "crima" de a fi îndrăznit să creadă că Hristos este Dumnezeu. Mă refer la cetățenii unora dintre statele islamice, care au curajul de a se converti la creștinism. Aceștia, pentru "blasfemie" și "apostazie" (adică pentru convertirea la creștinism) sunt, pur și simplu, condamnați la moarte (din câte știu, execuțiile se fac prin spânzurare). Este o realitate tragică și chiar nu mă refeream nici la situația creștinilor din primele trei secole și nici la ultimul film pe care l-am văzut la televizor... ci descriu o situație reală DIN ZILELE NOASTRE! Suntem contemporanii acestor martiri ai lui Hristos, pe care noi îi acuzăm de "erezii", când ei știu, poate, doar un singur lucru: Dumnezeu este Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, iar Fiul, adică Iisus Hristos, a murit din dragoste față de fiecare dintre noi. Aceste noțiuni elementare despre Dumnezeu, dublate de trăirea efectivă, personală a comuniunii cu El, sunt, oare, suficiente pentru mântuirea unor creștini capabili să se sacrifice pentru Cel în Care cred și Căruia s-au dăruit pe ei înșiși?
Cred că da!
Să ne gândim la Sfinții Mucenici din Biserica primară ale căror convingeri, deși încă nedogmatizate prin Sinoadele ecumenice, erau atât de vii și profund înrădăcinate în inimile lor, fiindcă se bazau pe descoperirea pe care conștiințele lor curate o primeau direct de la Dumnezeu. Ei n-ar fi știut să formuleze adevărurile de credință în termenii teologiei dogmatice de mai târziu, dar simțeau, știau, erau siguri că Hristos este totul și, cu această certitudine duhovnicească, erau pregătiți să reziste celor mai cumplite suferințe și să depășească astfel orice formă de robie față de instinctul de autoconservare. Au existat apoi (și mai surprinzător pentru unii dintre unii dintre noi) Sfinți (mucenici, Părinți ai Bisericii etc) care, în scrierile lor, au avut și... erori dogmatice. Ce le facem? Îi anatemizăm? Cred că nu! :)
Exact aceasta este, cred, situația creștinilor prigoniți în zilele noastre pentru credință și, ducând raționamentul mai departe, aceasta este situația oricărui creștin eterodox care-L iubește în mod sincer și profund pe Dumnezeu și înțelege corect adevărurile ce țin de esența creștinismului (Sfânta Treime și Întruparea lui Hristos).
În privința noastră, a celor care am primit neprețuitul dar de a fi ortodocși și ne-am asumat angajamentul de a rămâne veșnic consecvenți în această credință... da, într-adevăr, pentru noi chiar convertirea la o altă confesiune creștină ar fi o tragedie spirituală.
Rezumând ceea ce am scris (simt că am formulat destul de neatent...), mi-aș sistematiza astfel ideile exprimate:
1. dogmele ortodoxe sunt adevăruri revelate, în care datori suntem să credem din toată inima, din dragoste față de Cel Care ni le-a descoperit;
2. noi, cei care cunoaștem această învățătură și am făgăduit să o păstrăm, avem datoria de a rămâne consecvenți;
3. pentru dragostea lui Hristos, este bine și chiar necesar să manifestăm oatitudine plină de dragoste, respect și înțelegere față de confrații noștri creștini de alte confesiuni (pentru mine, cuvântul "creștin" desemnează o persoană care, indiferent din ce confesiune face parte, crede măcar în Dumnezeul Cel adevărat, neavând cine știe ce erezii antitrinitare sau hristologice) și mai ales față de aceia care, în situații critice, Îi rămân fideli Domnului nostru Iisus Hristos, jertfindu-și chiar viața pentru El.
Acum sper că mi-am exprimat mai clar gândurile.
Mă bucură faptul că sunteți atât de deschis la dialog.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #127  
Vechi 11.04.2013, 23:44:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit zilele acestea povestea Aristinei Pop, care a luat drumul muntilor in 1949, impreuna cu tatal si cu fratele ei, alaturi de multi alti localnici, cautati de securitate. Era vremea inchisorilor comuniste. Dupa 3 ani de pribegie, ea a fost prinsa, iar tatal omorat; fratele impuscat si spitalizat, dupa care a murit in inchisoare.
Este o poveste cu mai putina bataie, desi nu lipsita de ea; dar cu foarte multa boala de plamani, netratata, fara hrana adecvata, dar cu multa rugaciune.
Ar trebui sa postez acest raspuns si la sectiunea "Nunta", caci tanara Aristina isi petrece aproape toti anii tineretii in inchisoare, intinsa in pat din cauza neputintei fizice, datorate cavernelor din plamanii ei plapanzi.
Era inchisa cu alte greco-catolice, printre altele cu niste calugarite, una dintre ele din Germania. Aceasta s-a rugat tot timpul ca sa moara la ea in tara, lucru aproape imposibil in situatia ei de condamnata la zeci de ani de detentie. Si totusi Dumnezeu i-a ascultat ruga si i-au dat drumul sa plece "la schimb".
Iar Aristina, a scapat cu zile, caci asa a vrut Dumnezeu: a primit o streptomicina, care a salvat-o. Fecioria ei a fost rasplatita intr-un mod surprinzator: impreuna cu fratele ei a mai fost un tanar din Bucuresti, care l-a ingrijit si cu care s-a imprietenit. Acesta a iesit mai repede din inchisoare si a asteptat 10 ani ca si Aristina sa se elibereze, pe care o cunostea doar din povestirile fratelui ei. Au avut o casnicie buna, plina de dragoste.
O carte plina de sacrificiul uman pentru aproapele: cele, care aveau ele insele nevoie de ajutor, dadeau ajutor pentru ingrijirea celor, care erau intr-o stare si mai proasta decat ele.
Dumnezeu nu e indiferent fata de suferinta omului. Iar judecata sa i-o lasam Lui.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 11.04.2013, 23:49:14
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
adică se duc în iad?
Deși întrebarea dvs este retorică, nu pot rezista ispitei de a vă răspunde:
NU putem pune hotar iubirii lui Dumnezeu!
P. S. Îmi amintesc un pasaj din "Jurnalul fericirii" în care părintele Steinhardt mărturisește aproximativ așa: "Cred în existența iadului, de vreme ce așa ne învață maica noastră, Biserica; dar mai cred ceva: că iadul e gol". :)
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 11.04.2013 at 23:53:39.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.04.2013, 23:56:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am citit zilele acestea povestea Aristinei Pop, care a luat drumul muntilor in 1949, impreuna cu tatal si cu fratele ei, alaturi de multi alti localnici, cautati de securitate. Era vremea inchisorilor comuniste. Dupa 3 ani de pribegie, ea a fost prinsa, iar tatal omorat; fratele impuscat si spitalizat, dupa care a murit in inchisoare.
Este o poveste cu mai putina bataie, desi nu lipsita de ea; dar cu foarte multa boala de plamani, netratata, fara hrana adecvata, dar cu multa rugaciune.
Ar trebui sa postez acest raspuns si la sectiunea "Nunta", caci tanara Aristina isi petrece aproape toti anii tineretii in inchisoare, intinsa in pat din cauza neputintei fizice, datorate cavernelor din plamanii ei plapanzi.
Era inchisa cu alte greco-catolice, printre altele cu niste calugarite, una dintre ele din Germania. Aceasta s-a rugat tot timpul ca sa moara la ea in tara, lucru aproape imposibil in situatia ei de condamnata la zeci de ani de detentie. Si totusi Dumnezeu i-a ascultat ruga si i-au dat drumul sa plece "la schimb".
Iar Aristina, a scapat cu zile, caci asa a vrut Dumnezeu: a primit o streptomicina, care a salvat-o. Fecioria ei a fost rasplatita intr-un mod surprinzator: impreuna cu fratele ei a mai fost un tanar din Bucuresti, care l-a ingrijit si cu care s-a imprietenit. Acesta a iesit mai repede din inchisoare si a asteptat 10 ani ca si Aristina sa se elibereze, pe care o cunostea doar din povestirile fratelui ei. Au avut o casnicie buna, plina de dragoste.
O carte plina de sacrificiul uman pentru aproapele: cele, care aveau ele insele nevoie de ajutor, dadeau ajutor pentru ingrijirea celor, care erau intr-o stare si mai proasta decat ele.
Dumnezeu nu e indiferent fata de suferinta omului. Iar judecata sa i-o lasam Lui.
Foarte impresionant...
Vă recomand din toată inima site-ul: www.fericiticeiprigoniti.net
Este un site dedicat martirilor și mărturisitorilor din vremea comunismului. Realizatorii sunt creștinii care au înființat asociația Ortodoxia Tienrilor (creștini autentici, pe care am bucuria de a-i cunoaște personal).
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.04.2013, 00:20:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Foarte impresionant...
Vă recomand din toată inima site-ul: www.fericiticeiprigoniti.net
Este un site dedicat martirilor și mărturisitorilor din vremea comunismului. Realizatorii sunt creștinii care au înființat asociația Ortodoxia Tienrilor (creștini autentici, pe care am bucuria de a-i cunoaște personal).
Doamne ajută!
Am citit mult pe acest site, www.fericiticeiprigoniti.net , nu imi este necunoscut. Si in general imi cumpar cartile scrise de cei intemnitati, caci sunt marturii vii ale istoriei noastre careia i-am fost contemporana. Iar ca crestina, sunt f impresionata de suferintele supraomenesti pe care au trebuit sa le suporte sute de mii de oameni, atat in Romania, cat si in Tarile Sovietice.
Dar intamplarea a facut sa dau peste aceasta carte intitulata "Traiasca partizanii, pana vin americanii". Tot intamplator cele condamnate erau in mare parte greco-catolice, dar nu numai. M-a surprins ca in mare parte, cele care mureau, deci carora Dumnezeu le-a cerut mucenicia erau ortodoxe. Au murit senine, aproape de Iisus Hristos, lucru marturisit de ele in ultimele zile de viata. Dumnezeu stie cat sa ceara de la fiecare, pecum si ce rasplata sa le dea pentru credinta si suferinta.
P.S. Sa nu uitam ca suntem pe Sectiunea catolica!

Last edited by Miha-anca; 12.04.2013 at 00:22:43.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11