Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 24.08.2010, 23:26:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Probabil e un semn cum ca acei copii au fost salvati de la iad. Moartea sufletului e mult mai tragica decat moartea trupului!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 24.08.2010, 23:26:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Excelenta stire? Cum poti sa spui asa ceva? Are mai multa valoare sa salvezi o iconita decat copiii aia nevinovati? Dumnezeu cu toata bunatatea sa ar face asa ceva??? Nu pot sa cred, nu-mi vine sa cred!
Fetita, faptul ca iconita nu a ars este un semn pentru cei ce nu cred, ca tine- Dumnezeu exista! Ceva asemanator s-a intamplat si la Manastirea Hadambu, cand, in timpul unui incendiu, icoana Maicii Domnului a ramas neatinsa de flacari. Sunt multe exemple de acest fel!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 24.08.2010, 23:37:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Excelenta stire? Cum poti sa spui asa ceva? Are mai multa valoare sa salvezi o iconita decat copiii aia nevinovati? Dumnezeu cu toata bunatatea sa ar face asa ceva??? Nu pot sa cred, nu-mi vine sa cred!
Te rog să-ți revi, nu fi trist, Dumnezeu știe ce face cel mai bine și ce este cel mai bine pentru mine, pentru tine , pentru toți. Mulțumim mult încă odată pentru știre ! Te mai așteptăm !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 24.08.2010, 23:39:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Fetita, faptul ca iconita nu a ars este un semn pentru cei ce nu cred, ca tine- Dumnezeu exista! Ceva asemanator s-a intamplat si la Manastirea Hadambu, cand, in timpul unui incendiu, icoana Maicii Domnului a ramas neatinsa de flacari. Sunt multe exemple de acest fel!
Ani de zile am avut o icoană a Sf Gheorghe, păstrată de la o biserică ce avea hramul Sf Gheorghe și care a ars din temelii. A fost singurul obiect din tot acel lăcaș care nu arsese.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #125  
Vechi 24.08.2010, 23:41:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Ceva asemanator s-a intamplat si la Manastirea Hadambu, cand, in timpul unui incendiu, icoana Maicii Domnului a ramas neatinsa de flacari. Sunt multe exemple de acest fel!
Ce nu inteleg eu este mesajul pe care trebuie noi sa-l "citim" din asemenea evenimente.
Ca urmare a ramas icoana, care oricum este plasata in zone unde nu arde nimic, insa ce este mai frapant este faptul ca Dumnezeu parca ne-ar spune ca nu de cladirea bisericii aveti nevoie ci doar de icoana. Deci putem creste si fara cladirea bisericii, Dumnezeu este pretutindeni...cam asa se intelege
Reply With Quote
  #126  
Vechi 24.08.2010, 23:43:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce nu inteleg eu este mesajul pe care trebuie noi sa-l "citim" din asemenea evenimente.
Ca urmare a ramas icoana, care oricum este plasata in zone unde nu arde nimic, insa ce este mai frapant este faptul ca Dumnezeu parca ne-ar spune ca nu de cladirea bisericii aveti nevoie ci doar de icoana. Deci putem creste si fara cladirea bisericii, Dumnezeu este pretutindeni...cam asa se intelege
Nu-i o viziune Ortodoxă, Andrei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 25.08.2010, 00:19:33
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Probabil e un semn cum ca acei copii au fost salvati de la iad. Moartea sufletului e mult mai tragica decat moartea trupului!
Asta este mesajul lui? Ne trimite mesaje prin arderea copiilor si dupa accea, ca cireasa pe tort, o iconita care a ramas salvata???
imi vine sa plang nu alta, cum poate fi acest Dumnezeu asa de crudel???
Mda eu is necredincioasa, numai voi puteti interpreta un bine aceasta teribila tragedie! Nu pot sa-mi imaginez cum puteti gandi in asa fel!!!
Stia ce facea cand acei copii ardeau printre flacari? Stia ca salva numai o insignificanta iconita din plastica si hartie?

Last edited by Bast-et; 25.08.2010 at 00:22:01.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 25.08.2010, 00:26:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Asta este mesajul lui? Ne trimite mesaje prin arderea copiilor si dupa accea, ca cireasa pe tort, o iconita care a ramas salvata???
imi vine sa plang nu alta, cum poate fi acest Dumnezeu asa de crudel???
Mda eu is necredincioasa, numai voi puteti interpreta un bine aceasta teribila tragedie! Nu pot sa-mi imaginez cum puteti gandi in asa fel!!!
Stia ce facea cand acei copii ardeau printre flacari? Stia ca salva numai o insignificanta iconita din plastica si hartie?
Si uite cum in mod miraculos acea iconita nu a fost afectata de flacari,de temeperatura extrem de ridicata,de nimic. Iar legat de acei copilasi,cu ce le folosea daca le dadea Dumnezeu zile dar ar fi ajuns departe de El si isi pierdeau mantuirea?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 25.08.2010, 00:35:19
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si uite cum in mod miraculos acea iconita nu a fost afectata de flacari,de temeperatura extrem de ridicata,de nimic. Iar legat de acei copilasi,cu ce le folosea daca le dadea Dumnezeu zile dar ar fi ajuns departe de El si isi pierdeau mantuirea?
Deci gandirea lui Dumnezeu functioneaza asa: hai sa-i las sa moara, ca acuma sunt sclavi mei, decat sa-i las sa creasca si sa inceapa sa-si puna intrebari. Hai ca salvez iconita. Mah... che gandire crestineasca...
Sunt dezamagita
Reply With Quote
  #130  
Vechi 25.08.2010, 00:47:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Toți sfinții mucenici, prin viața lor, au spus: "mai bine moartea, decât păcatul". Au existat cazuri de sfinți care s-au rugat pentru ca să fie chemați la Domnul copiii lor care erau pe cale de a greși, și de multe ori rugăciunea lor a fost ascultată. Cel mai recent caz din această categorie este cel al Sf Rita. Este foarte posibil ca moartea acelor micuți să fie un lucru foarte bun pentru ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20