Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.10.2023, 17:45:56
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Halucinezi.
Nu exista nici o criza.
Isi mai arunca o vorba la suparare unul altuia, dar e departe de ce se poate numi o criza.
Eu îți atrag și atrag în general atenția că lucrurile sînt mai complicate, inclusiv dincolo de ceea ce am menționat eu până acum. Spre exemplu, nu cu multă vreme în urmă, mai exact pe la 13 august 2023, a existat o emisiune pe internet la care au participat generalul Radu Theodoru și directorul editorial al revistei „Certitudinea”, Miron Manega, la care s-au propus probleme foarte serioase și s-au tras semnale de alarmă foarte clare celor din conducerea administrativă a BOR cu privire inclusiv la posibilități, metode, nonviolente, de altfel generalul Theodoru a precizat foarte clar că nu face apel la violență, de înlăturare a unor ierarhi și chiar preoți și înlocuirea lor, de către însăși Biserica în sensul ei de popor credincios, cu alții care într-adevăr să slujească ortodoxiei și poporului român și să nu mai fie complici, fie chiar și prin inacțiune sau acțiuni trădătoare, cu distrugătorii națiunii române, ai României și ai ortodoxiei, ai Bisericii Ortodoxe a românilor.

Anumite mesaje au fost reluate recent de Miron Manega și pe saitul revistei, cu citate din emisiunea respectivă, însă eu voi da trimiteri prin linkuri chiar la pasaje din acea emisiune pentru cei care vor să audieze niște pledoarii și posibilități de acțiune în sensul rezolvării problemelor, probleme care vor fi rezolvate mai devreme sau mai târziu, dar nu foarte târziu, într-un fel sau altul... Într-un fel sau altul...!

Fragmente importante sînt spre exemplu începînd aprox. cu minutul 13 al înregistrării, și respectiv în jurul aprox. al minutului 60:

https://www.youtube.com/live/io9tybM...uPyJjwFr&t=770
https://www.youtube.com/live/io9tybM...WlJGjJS&t=3587

Fragmente scurte, dar semnificative, a reluat recent pe saitul revistei Miron Manega, însă eu îndemn pe cei doritori să asculte și emisiunea sau măcar părți ale ei indicate de mine prin linkuri:

Citat:
Într-o emisiune la CERTITUDINEA TV, intitulată „Generalul Theodoru și apărarea ortodoxiei”, l-am întrebat pe distinsul general patriot: „Domnule general, noi, ca să ne apărăm credința noastră ortodoxă, la o adică, va trebui să luptăm și cu reprezentanții ei de la vârf, respectiv patriarh, mitropoliți și episcopi? Vom face asta, va trebui să facem asta, ca să ne apărăm credința, când constatăm că biserica ortodoxă, ca instituție administrativă, se opune chiar credinței pe care ar trebui să o apere? Deci, ce facem noi, ca enoriași, ca simpli creștini ortodocși, ca să ne apărăm credința, atunci când dușmanul ei este chiar BOR?” .

Generalul Radu Theodoru mi-a dat un răspuns argumentat și vast ilustrat, din care extrag esența: „Domnule Manega, cred că ați pus degetul pe rană. Biserica Ortodoxă este organizată administrativ, fiind compusă din biserica oficială, rugătoare, și comunitatea credincioșilor, adică biserica luptătoare. Noi suntem 14 milioane de credincioși ortodocși, conduși teological de BOR. În momentul în care Întâiul Stătător calcă greșit, noi, cei 14 milioane, nu putem accepta direcția greșită pe care o ia unul singur sau câțiva din conducătorii bisericii. Căci, de fapt, noi, cei 14 milioane, suntem Biserica Ortodoxă. Istoria ei e făcută de poporul român credincios […].

În aceste condiții, îi vom ruga pe ierarhii vinovați de complicitate la războiul împotriva credinței ortodoxe să plece din scaunele pe care le ocupă și să se ducă la mănăstire. Și dacă vor refuza, vom face grevă împotriva lor și ne alegem noi, credincioșii ortodocși, o altă ierarhie”.
https://www.certitudinea.com/certitu...la-varful-bor/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.10.2023, 17:54:41
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cica hai sa cream o schisma ca neoprotestantii. "Certitudinea" sunt aia de nu vor sa accepte parti din VT ca a fost scris de iudei? Ortodocsi de-astia "adevarati" cum isi zic ei au fost mereu si de cele mai multe ori au ramas pe din afara Bisericii.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 22.10.2023 at 17:58:14.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.10.2023, 18:23:21
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Cica hai sa cream o schisma ca neoprotestantii. Ortodocsi de-astia "adevarati" cum isi zic ei au fost mereu si de cele mai multe ori au ramas pe din afara Bisericii.
Eu am înțeles cu totul altceva, din câte știu Biserica este poporul lui Dumnezeu, și apropo de Vechiul Testament, nu vreau să mă apuc acum să îți caut zeci de citate din Vechiul Testament în care preoții au fost mustrați, avertizați de Dumnezeu prin mijlocirea profeților, iar ulterior au și fost sancționați, în caz că nu știi că au fost și sancționați, aspru pedepsiți. Cred că ar trebui să fie receptate lucrurile într-un astfel de spirit, la un moment dat poporul s-ar putea să facă niște operațiuni de înlocuire, nu într-un spirit neoprotestant, că s-ar putea să se găsească cine să îi hirotonească pe înlocuitorii celor care ar fi evacuați de pe tronurilor lor aurite și din viețile lor de lux nesimțit în care trăiesc în sfidarea unui întreg popor.

Deci „schismă” sau lucruri chiar mai grave decât „schismă” s-ar putea să fie alții cei care fac, unii dintre cei care de fapt sînt azi la putere, iar cât privește „rămânerea în afara Bisericii”, cred că ar fi cazul să se aibă în vedere ca aceia care de la o vreme încoace și chiar în ziua de azi se „auto-schismează” ca să zic așa, s-ar putea ca ei să fie cei care ar rămâne „în afara Bisericii”. Cel puțin în afara Bisericii Ortodoxe, sau pe la marginea ei, să zicem așa, pe undeva pe la niște mănăstiri de exemplu, în domicilii obligatorii... în domicilii obligatorii prin lege, adică prin legile pe care le-ar emite poporul și statul pentru ca sub puterea lor să fie plecați niște așa-ziși „chiriarhi” care poate trăiesc cu iluzia că au luat Biserica lui Hristos în proprietatea lor personală, privată, privatizată.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.10.2023, 19:41:10
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
preoții au fost mustrați, avertizați de Dumnezeu prin mijlocirea profeților
Ma scuzi, nu stiam ca schismaticii astia sunt si profeti acum. Critica constructiva e foarte buna dar ce spun ei e paralel cu realitatea. Amenitari ca-si creaza ei o ierarhie separata... am mai vazut noi din astea la montanisti, donatisti, si alte si mai cate secte. Aberatii, dar macar recunosti ca sustii miscari schismatice si acolo conduc threadurile tale agitatoare.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde