Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 12.01.2024, 09:44:41
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Unde e emisiunea, sunt interesat să o văd, nea Gigi e doar un mirean care și el face excese la echipa de club când umilește unii jucători sau le afectează forma fizică și moralul prin declarații în presă.
Emisiunea a fost de aprox. 2 ore, or cei de la RTV au publicat pe internet doar prima parte. Becali a vorbit despre preotul Necula în a doua parte a emisiunii și poate și din această cauză nu a fost publicată pe net, ci doar difuzată la tv înainte sau după Crăciun, poate pentru a nu-i „afecta moralul” mai mult autointitulatului „preot al neamului”.

Faptul că Becali este mirean nu are relevanță, poate că duhovnicește este deasupra unor preoți și chiar a unor ierarhi. Becali are și el problemele lui, și probleme foarte grave, nu intru aici în detalii, însă printre cele despre care a vorbit a fost și necesitatea ca ortodocșii să se împărtășească mai des cu Sfintele Taine, asta în condițiile despre care se cam știe și în alte condiții despre care nu se prea știe, anume că unii preoți au ajuns să facă un soi de „poliție politică / politico-religioasă” la Sfînta Împărtășanie, ceea ce este absolut incalificabil.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pr Necula nu a fost nicăieri pe post sau eu nu l-am văzut în acest Post al Crăciunului, a fost neașteptat de absent, probabil doar câteva deplasări prin țară și atât.
Eu am auzit că a fost pe la ceva emisiuni, nu am urmărit. Spre exemplu, pe la TVR se spunea că ar fi o emisiune realizată într-o combinație mai nouă cu preotul catolic Francisc Doboș, însă am înțeles că fiecare prezenta ceva despre Crăciun din două biserici diferite, probabil că preotul Doboș are percepția că așa-zisul „părinte” Necula ar fi din nou relativ frecventabil, ca „personaj” mă refer, însă la Radio România nu a mai fost un duet Necula-Doboș ca în alte dăți, ci a fost preotul profesor Radu Preda. Ce m-a surprins încă o dată a fost prezența unui așa-zis episcop luteran, un fel de vicar, Sekeli sau ceva de genul, deși nu știu dacă adunarea luterană este biserică sau este o sectă, ceva mai veche decât altele, dar tot o sectă, și chiar una ultraminoritară în România. Însă avînd în vedere că așa-zisul „chiriarh” Streza vorbește despre conducători ai cultului luteran cu apelativ de „domnul episcop”, înseamnă că probabil iată că avem și episcopi prin România, nu doar ierarhi.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.04.2024, 17:51:22
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...)
Acele ilustrații sunt în nota tuturor animațiilor cu tematică biblică, (...)

Era doar o narațiune ilustrată.

(...) o ilustrație nu are pretenția de a fi icoană, n-a pictat Necula.
(...) se readuc aminte întâmplări descrise de Biblie pe o ilustrație făcută ca să fie mai dinamică decât un simplu text.

Fals! Nimeni nu se închină înaintea unor ilustrații (...)
În rîvna ta cam necugetată, ai plecat de la premisa subînțeleasă, eretică în esență, că în Biserica Ortodoxă ar putea să existe și alte reprezentări decât cele canonice, canonic lucrate, în spiritul ortodoxiei. Aceeași sfidare a Ortodoxiei, de sorginte eretică, se vede în aceste fapte ale „preacucernicului” așa-zis „părinte” Neculă, mai mult și avînd în vedere că așa-zisul „părinte”, chiar după ce a primit la cunoștință criticile pe care le-am adus aici, și poate i le-o mai fi adus și alții în privat, a ținut să recidiveze, în felul lui mîrlănesc (că pentru el știm că mîrlănia e virtute), prin publicarea unei noi cărți „pentru copii”, de data asta o așa-zisă „viață a Mariei”, pe coperta căreia apare o imagine vizibil influențată de criticile mele (dar care poate fi și ea interpretată ca eretică), însă în rest cartea are imagerie asemănătoare cu ale precedentelor despre care am vorbit, de unde se observă din nou caracterul eretic și mîrlănesc, extrem de impertinent al așa-zisului „preacucernic” „părinte”.

De fapt ceea ce a făcut așa-zisul „părinte” Neculă, în duhul lui neortodox, eretic sau cvasi-eretic, nu semnifică nimic altceva decât o batjocorire, o terfelire, o pîngărire indirectă, implicită (prin ceea ce am menționat și anul trecut, anume prin acceptarea acelor ilustrații eretice) a iconologiei ortodoxe în general, a definirii dogmatice a Sinodului VII Ecumenic de la Niceea, a canonului ortodox al reprezentărilor religioase, și inclusiv cel puțin a unui canon de la Sinodul VII Ecumenic.

Canonul al nouălea de la Sinodul VII Ecumenic, precizează: „Toate jucăriile copilărești și glumele nebunești (...) și scrierile care s-au alcătuit împotriva cinstitelor icoane trebuie să se predea episcopului Constantinopolului, spre a fi puse la o parte (scoase din circulație) împreună cu celelalte cărți eretice. Iar dacă s-ar afla cineva ascunzîndu-le pe acestea, de ar fi episcop, ori presbiter, ori diacon, să se caterisească, iar de ar fi laic ori călugăr, să se afurisească.”

Sînt convins că aceste elemente de maculatură „neculistă” (și putem să vorbim inclusiv la figurat despre macula-tură), în condițiile menționate deja, necitind textele, dar observând imageria asumată de așa-zisul „părinte, așa-zis „ortodox”, în acele cărți, se încadrează în cele interzise de acest canon de la Sinodul VII Ecumenic, unde se precizează și faptul, menționat de mine anul trecut, că aceste maculaturi ar fi trebuit și ar trebui retrase din circulație, inclusiv cu sancționare (în mod normal prin caterisire a „preacucernicului” Neculă, avînd în vedere și alte abateri grave ale acestui impostor, dintre care despre unele am vorbit pe forum), însă ceea ce vedem este că aceste maculaturi nu doar că nu sînt scoase de pe piață, ele mai și sînt promovate spre exemplu de așa-zisul „chiriarh” STREZA (Liviu) la librăria de la catedrala din „Hermănștat”, ceea ce bineînțeles că transmite mesajul de „strângere a rîndurilor”, de întărire a domniei fărădelegii (în materie de religie), pe de altă parte, elemente de astfel de maculatură fiind văzute prin tot felul de chioșcuri, pe lângă sticle de spirtoase, țigări, integrame, reviste nereligioase, neortodoxe, de unde face hop și „Neculă”, probabil bazându-se, pe lângă rațiunile pecuniare, de profit financiar ale „nababului în sutană”, și pe impresii de-ale lui despre „îndumnezeirea” maidanului, aplicate probabil și la „îndumnezeirea” unei ramificații din „Hermănștat” a „Maidanului” operat în România după „întîmplările” de la Colectiv (București), chiar pe strada Mitropoliei unde diverse personaje mărșăluiau pe la începutul lui noiembrie 2015.

Last edited by David_1859; 06.04.2024 at 18:45:34. Motiv: corecturi
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.04.2024, 18:20:38
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit Ortodoxie „halal” sau halal „ortodoxie”?

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În multe zone de pe planetă e pace de zeci de ani și creștinii nu sunt prigoniți fizic sau financiar, cel mult niște vorbe aruncate, sunt luați peste picior, cum se vor mântui aceia?

Trebuie neapărat să fie carne sfârtecată pe undeva sau tortură pt a te mântui ? (...)
Avînd în vedere că acest impostor și-a permis să defileze în acea carte „pentru copii” eretică, și am menționat în ce condiții o consider ca atare, cu un desen în care apărea el ținînd o carte a Triodului în fața copiilor, dau doar două stihiri, dar sînt multe altele, din Triod, pentru a se vedea âncă o dată cât de mult falsifică evanghelia acest impostor, acest nemernic, acest hulitor și pîngăritor:

„Martirii Tăi, Doamne, întru nevoințele lor, cununile nestricăciunii au luat de la Tine, Dumnezeul nostru; că avînd tăria Ta, pe tirani au surpat; zdrobit-au și ale diavolilor neputincioase îndrăzniri. Pentru rugăciunile lor, mîntuiește sufletele noastre.

Cu sângiuirile Martirilor Tăi, celor din toată lumea, ca și cu o porfiră și cu vison, Biserica Ta împodobită fiind, printr-înșii strigă către Tine, Hristoase Dumnezeule: Poporului Tău trimite-i îndurările Tale; pace cetății Tale dăruiește, și sufletelor noastre mare milă!”


Păi când el este „partener” și servitor al unor tirani (spre exemplu al tiranilor Wernăr Iohannis și STREZA (Liviu)), normal că el are altă „evanghelie” de propovăduit decât aceea creștină ortodoxă. Pentru mine nu este o mirare, e pur și simplu o logică a consecvenței în cazul „preacucernicului” așa-zis „părinte” belitor de beregate koșer și halal.

Evident că eu nu am presupus martirajul ca singură cale de mîntuire sau de mărturisire a adevărului, însă „hororis causa” a pus clar problema în spiritul unui anumit exclusivism din care martirajul și alte forme de mărturisire în condiții de prigoane sînt excluse, împotriva adevărurilor creștine ortodoxe.

Mai mult, acea înregistrare care din punctul meu de vedere în mod vădit nu este ortodoxă, a fost și este în continuare postată pe un canal intitulat „BOR”, la care se găsesc exclusiv exprimări ale așa-zisului „părinte” Neculă, ceea ce dă de înțeles că se consideră pe sine un soi de totalitate sau măcar de esență, de chintesență a Bisericii Ortodoxe Române, ceea ce evident că, avînd în vedere abaterile grave ale lui Neculă de la „regula credinței”, nu pot fi luate în considerare astfel de pretenții ale acestui impostor extrem de agitat.

Faptul că acest personaj cu mult se supraevaluează, așa cum am mai spus o dată că se consideră, în mod tacit, un fel de „patriarh neoficial” al BOR, se vede și din agitația lui de-a lungul și latul teritoriului României, de parcă ar fi pe „tarlaua” sau „feuda” lui personală, el avînd un soi de „jurisdicție generală”, fiind un fel de „jolly joker” al clericilor din BOR, ceea ce din nou scoate în evidență o logică a consecvenței, avînd în vedere că el nu are și nu știu dacă a avut vreodată de exemplu o parohie; se crede un soi de paroh al întregii Românii, de aici și pretenții absolut aberante de „preotul neamului”, de „mare preot național” sau ce se mai crede el în vîltoarea tulburată, agitată a minții lui.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.04.2024, 19:40:29
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...) mai face o conferință, o deplasare în alt județ din țară sau diaspora, mai scrie ceva, mai dă un interviu, el nu trebuie să convingă pe nimeni să-l asculte sau să-l urmeze, nu e politician, va da socoteală în fața lui Dumnezeu pt pastorația lui.
Asta plecând de la ipoteza, în care eu nu cred, că ar (mai) avea legitimitatea și ar trebui să (mai) aibă dreptul la „pastorație”, dacă ceea ce a făcut și face el se poate numi pastorație în adevăratul sens al cuvîntului. Eu consider, în virtutea argumentelor pe care le-am adus, și ar mai fi și altele, că așa-zisul „părinte” Neculă, „nababul în sutană”, ar trebui caterisit și deci nu știu despre ce „pastorație” ar mai putea fi vorba într-un astfel de scenariu.

(Spre exemplu, netrecînd peste nenumăratele abominații săvîrșite mai demult de monstrul antiromân Iohannis, la care adulatorul, admiratorul „gigantului incomensurabil” de la „Hermănștat” nu țin minte să fi adus prea multe critici sau chiar delimitări categorice de acest monstru, ceea ce evident că l-a încărcat cu foarte multe și grave culpe din punct de vedere moral, bănuiesc că „nababul în sutană” (despre care vedem că se aseamănă âncă o dată „nababului megaloman al luxului”) este de-a dreptul înflăcărat în admirația lui pentru „mișcările geopolitice” ale monstrului megaloman, împotriva românilor și a României, în problema „ucraineană”, și Doamne ferește să nu cumva să ne bage și în război cu Federația Rusiei, că „asta ne-ar mai lipsi”.)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.04.2024, 22:13:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu consider, în virtutea argumentelor pe care le-am adus, și ar mai fi și altele, că așa-zisul „părinte” Neculă, „nababul în sutană”, ar trebui caterisit și deci nu știu despre ce „pastorație” ar mai putea fi vorba într-un astfel de scenariu.
Nababul în sutană e porecla dată de cățeii PNL, site-ul ziariștii.com, cicâzanu alias ciocănaru și carteanu.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
este de-a dreptul înflăcărat în admirația lui pentru „mișcările geopolitice” ale monstrului megaloman, împotriva românilor și a României, în problema „ucraineană”, și Doamne ferește să nu cumva să ne bage și în război cu Federația Rusiei, că „asta ne-ar mai lipsi”.)
Nu cred că popa Costi sau altcineva întreg la minte și-ar dori război atomic sau cu niște arme extrem de distrugătoare.

În altă ordine de idei Paște Fericit să ai, lasă ura și pasiunea asta de a urâ că te vei îmbolnăvi pe termen lung.
Tu-ți tragi seva și motivația de a trăi din ură, în loc să faci ceva constructiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.04.2024, 12:25:08
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), în loc să faci ceva constructiv.
Despre ce construcție vorbești, nene?

În România s-au comis peste 23 de milioane de avorturi, și mă refer doar la cele din statistici oficiale (dintre care peste 8 milioane după lovitura de stat din 1989), sînt destui care spun că ar fi încă alte multe, necuantificate, în definitiv a fost și este vorba despre o adevărată „hecatombă” genocidară.

Din România au fost izgoniți românii și oamenii în general cu milioanele, unii oameni din zona intelectuală a istoricilor spun că ar fi în jur de 7 milioane de oameni efectiv izgoniți de către și prin intermediul asasinilor economici, sociali și morali care au condus și conduc această țară, chiar dacă PULPANISTUL Neculă se preface că nu știe despre ce este vorba în general și despre slugăreala lui incalificabilă față de megalomanul „șparanghel-vodă”. (Dintr-o anumită perspectivă, inclusiv parte din aceste „cifre statistice” se poate include într-un anumit sens în „hecatombă”..., mărindu-i dimensiunile, evident...)

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Au apărut date oficiale date de prefectura județului Sibiu cu privire la numărul de preșcolari și elevi care învață în limba germană la nivelul județului. Este vorba despre contraperformanța politrucilor locali și a lui IPS Streza, anume este vorba despre 6445 de copii la nivelul județului. Cred că înțelege oricine că o populație de 2700 de inși, mulți dintre ei bătrâni nu are cum să cuprindă aproape 6500 de copii.

Dacă îi adăugăm și pe cei din orașul (doar) Brașov menționați în linkul de la început, deja depășim 10000 de copii. Plus câți or mai fi în alte localități, s-ar putea să ajungă poate și spre 12000. Oricum este clar că peste 10.000 de copii, și poate chiar mai mulți, la nivelul Episcopiei Sibiului, marea majoritate care nu aparțin minorității germane au ajuns să facă școală, într-un mod absurd pe teritoriul statului național România, în limba germană, sub atenta „păstorire” a politrucilor și evident a lui IPS Streza. Este absolut incalificabil și strigător la Cer ce a ajuns să se întîmple și să se poată întîmpla, în vremuri de pace și în cadrul unui stat pretins național, suveran și independent.

https://www.tribuna.ro/stiri/evenime...um-170507.html

(Anul școlar 2022-2023)
Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Oricum, avînd în vedere că tot m-ai provocat, am căutat puțin pe saitul central de titularizare și pe saituri ale inspectoratelor școlare județene, și am ajuns la informația că sînt aproximativ 57 de clase în județul Sibiu și 68 de clase în județul Brașov la care se face religia luterană la ora de religie. Deci ar veni un total aproximativ de 125 de clase de elevi la nivelul Episcopiei Sibiului. Ăstea sînt cele care au fost publicate, nu este exclus să fie și altele nepublicate, dar oricum să zicem despre aproximativ 125 de clase de elevi. Datele sînt publice și le poate găsi oricine pe saiturile respective. Fac precizarea că sînt datele care se referă la anul școlar 2023-2024, cine știe în ceilalți ani care or fi fost cifrele dezastrului.

Pentru orice om de un minim bun simț, această stare de lucruri ESTE PUȚIN SPUS STRIGĂTOARE LA CERURILE CERURILOR. Personajul ăsta sinistru, IPS Streza, efectiv distruge, surpă din interior Biserica Ortodoxă!

(...)
Și acestea sînt doar câteva spețe ale DEZASTRULUI POST-„REVOLUȚIONAR”.

(Și mai jos voi arăta cum, în astfel de condiții, PULPANISTUL Neculă se împăunează cu tot soiul de titluri, de la oameni, lumești, că așa se întîmplă când îți cauți și îți primești slavă de la „pietoni”, nu de la Dumnezeu.)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.04.2024, 13:59:19
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit PULPANISTUL Neculă depășește noi limite ale impertinenței și nesimțirii

Și ca să întregesc puțin postarea anterioară, nu fac decât să trimit la un link cu o recentă împăunare a „nababului în sutană”, ocazie cu care impostorul PULPANIST a și ținut un discurs, în anumite aspecte de toată jena (mă refer la cazul în care personajul ar și avea vreo (suficientă) jenă, însă nu e cazul la „dumnealui”, că pentru ca să îți poată „crăpa obrazul”, ar trebui în prealabil și să ai (suficient) „obraz”), un discurs aproape suprarealist în unele părți, spre exemplu considerându-se mai nou „academic militar”, apoi pomenind despre o așa-zisă „revoluție din decembrie 1989” (și se pot vedea mai sus numai câteva spețe din dezastrul care a survenit după „revoluție”, și ca efecte, consecințe de fapt ale evenimentelor percepute ca „revoluție” în țeasta „de grotă” a „nababului” pulpanist), și într-un final terminând cu declarații patriotarde veștejite, a căror valoare se poate vedea prin spre exemplu raportările acestui impostor la cele menționate mai sus, menționând âncă o dată că sînt doar câteva exemple ale dezastrului post-„revoluționar”.

https://sibiu100.ro/educatie/pr-cons...elor-terestre/

Măcar atâta lucru bun au făcut cei cu fițuica respectivă, că n-au publicat în ediția scrisă și discursul cvasi-suprarealist al așa-zisului „Părinte” Neculă, fiind vorba despre o fițuică în care din când în când i se face un soi de „cult” al „personalității” acestui personaj, umflându-i, gonflându-i tot mai mult imaginea, falsă de altfel în bună măsură (și am adus argumente în acest sens), cu care acest impostor se iluzionează că va rămâne „în istorie” (poate doar în ipoteza în care românii ar fi „fraieri” pe termen nelimitat, o ipoteză în care eu n-aș miza în locul acestui nemernic, despre care se poate înțelege, dincolo de aparențe, că preocuparea lui majoră nu a fost în niciun caz „să facă istorie”, ci să fie el acolo în „centrul atenției”, și dacă s-ar putea să fie doar el, să „dea el din copite” prin sfinte altare și dacă s-ar putea „să dea doar el, „dumnealui”” (că el crede că ăștia de speța lui, adică de-ăștia „cu copite”, cu țeste „de grotă”, ar avea un soi de ascendență, de așa-zis privilegiu în fața altora), a se vedea și agitația lui extremă din care se poate deduce autoînchipuirea lui drept „patriarh informal” al BOR, „jolly joker” cu „jurisdicție nelimitată”, „mare preot al neamului” și așa mai departe).
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.04.2024, 16:38:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Despre ce construcție vorbești, nene?

În România s-au comis peste 23 de milioane de avorturi, și mă refer doar la cele din statistici oficiale (dintre care peste 8 milioane după lovitura de stat din 1989), sînt destui care spun că ar fi încă alte multe, necuantificate, în definitiv a fost și este vorba despre o adevărată „hecatombă” genocidară.

Din România au fost izgoniți românii și oamenii în general cu milioanele, unii oameni din zona intelectuală a istoricilor spun că ar fi în jur de 7 milioane de oameni efectiv izgoniți de către și prin intermediul asasinilor economici, sociali și morali care au condus și conduc această țară, chiar dacă PULPANISTUL Neculă se preface
Păi și ce a făcut popa ăsta al vostru, a încurajat avorturile sau a izgonit el personal 7milioane de oameni din România?

Sau care-i șpilul?

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
impostorul PULPANIST a și ținut un discurs, în anumite aspecte de toată jena (mă refer la cazul în care personajul ar și avea vreo (suficientă) jenă, însă nu e cazul la „dumnealui”, că pentru ca să îți poată „crăpa obrazul”, ar trebui în prealabil și să ai (suficient) „obraz”), un discurs aproape suprarealist în unele părți, spre exemplu
- considerându-se mai nou „academic militar”, apoi
- pomenind despre o așa-zisă „revoluție din decembrie 1989” (

o ipoteză în care eu n-aș miza în locul acestui nemernic, despre care se poate înțelege, dincolo de aparențe, că preocuparea lui majoră nu a fost în niciun caz „să facă istorie”, ci să fie el acolo în „centrul atenției”, și dacă s-ar putea să fie doar el, să „dea el din copite” prin sfinte altare și dacă s-ar putea „să dea doar el, „dumnealui”” (că el crede că ăștia de speța lui, adică de-ăștia „cu copite”, cu țeste „de grotă”,
Impostor, nemernic, copite, teasta de grota...

Mey colegu, vezi să nu te ineci cu propria-ți vomă până vei ajunge să-ți spovedești tonele de hatereală.
Ce-i cu halul ăsta de invidie și ură la tine, ești vreun popă de țară cu dorințe de mărire și ăștia-s mai cunoscuți ca tine?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.04.2024, 16:45:52
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

"https://sibiu100.ro/educatie/pr-cons...elor-terestre/"

Nu se intelege din articol daca el are si un grad in armata. Este cumva si general?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
Răspunde