Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 25.08.2010, 14:04:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar nu e om fara de pacat,numai unul Domn Iisus Hristos. Iar acei copii mostenesc pacatul stramosesc,care e destul de mare...
Reply With Quote
  #142  
Vechi 25.08.2010, 14:53:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar nu e om fara de pacat,numai unul Domn Iisus Hristos. Iar acei copii mostenesc pacatul stramosesc,care e destul de mare...
Ai dreptate ... foarte mare ... in iad cu ei ...
Da-mi voie sa nu cred ca un Dumnezeu real poate sa gandeasca asa.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 25.08.2010, 15:12:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Esti liber sa crezi ce vrei
Reply With Quote
  #144  
Vechi 25.08.2010, 15:30:25
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Dragii mei,eu sunt asistenta de 8 ani si stiu ce inseamna sistemul medical de la noi...haideti sa nu aruncam cu pietre in biata asistenta [o sa spuneti ca sunt subiectiva] pentru ca datorita ei azi sunt in viata multi copii...dar asta se uita pentru ca cineva trebuie sa plateasca si mereu va platii cel "mai mic".E foarte usor sa aruncam cu pietre si sa strigam "dinte pentru dinte",dar femeia aceea trece printr-o grea incercare,sa ne rugam pentru ea.In legatura cu ingerasii care au murit,Dumnezeul meu i-a asezat in rai si ne zambesc de acolo.Ar fii bine sa judecam cu sufletul nu cu mintea...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #145  
Vechi 25.08.2010, 19:09:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ai dreptate ... foarte mare ... in iad cu ei ...
Da-mi voie sa nu cred ca un Dumnezeu real poate sa gandeasca asa.
Dumitru draga , nu cred ca ai auzit pe cineva atat de categoric in exprimare , si apoi ei nu au nici o vina din cauza nemerniciei si neglijentei celor din sistemul sanitar . Multe ar trebui sa se mai intample ca sa ne mai trezim din amorteala si nesimtirea noastra , dar lectie dupa lectie primim si tot degeaba !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 25.08.2010, 19:21:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dumitru draga , nu cred ca ai auzit pe cineva atat de categoric in exprimare , si apoi ei nu au nici o vina din cauza nemerniciei si neglijentei celor din sistemul sanitar . Multe ar trebui sa se mai intample ca sa ne mai trezim din amorteala si nesimtirea noastra , dar lectie dupa lectie primim si tot degeaba !
Nu contest starea jalnica a sistemului sanitar romanesc.
Dar era vorba de soarta micutilor ce au murit in acest incendiu.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 25.08.2010, 20:30:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu contest starea jalnica a sistemului sanitar romanesc.
Dar era vorba de soarta micutilor ce au murit in acest incendiu.
Sufletele lor sunt bine , o spun si cred asta din tot sufletul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 25.08.2010, 20:32:48
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Cum poti sa te rogi ca fiul tau sa moara pentru ca devine un necrestin? teribil
Nedumeririle tale si ale altora care gandesc ca tine( ca Dumnezeu e crud, nemilos, ca nu ii pasa de suferinta oamenilor) provin din faptul ca tu nu vezi dincolo de lumea asta. Daca ai raporta viata pamanteasca la vesnicie , ti s-ar parea o fractiune de secunda. Daca pune accentul pe aceasta lume ( care pana la urma trece ca un vis, azi e , maine nu mai e), omul
ajunge sa se agate cu disperare de lumea asta, ca si cum ar fi singura .
In crestinism, moartea este vazuta ca o trecere din viata pamanteasca in cea vesnica. E o TRECERE, nu un sfarsit , o despartire TEMPORARA de cei dragi.
Chiar daca suferim la moartea unei fiinte dragi, avem o speranta ca o vom revedea, avem alinarea rugaciunii, a slujbelor, nadejdea manturirii.
Mai presus de suferinta oricarei mame a fost suferinta Maicii Sfinte care Si-a vazut Fiul pe cruce, iar Dumnezeu , daca a ales El insusi sa treaca prin suferinta, inseamna ca suferinta are un rol important in manturie.
De ce oare sa ne razvratim impotriva lui Dumnezeu pt. simplul fapt ca ne respecta libertatea? Daca avem pretentia ca El sa ,,salvezeŽŽ toti oamenii de la moarte, atunci ar trebui sa acceptam si sa platim din greu pt. fiecare greseala. Oare carui copil i-ar conveni sa fie batut zdravan de parinte la fiecare pas gresit?
Atunci cand ne iarta si ne ingaduie atatea fapte si ganduri rele vedem bunatatea lui Dumnezeu sau credem ca totul ni se cuvine ( iertarea lui la nesfarsit?)
In plus, bine a zis cineva ca parintii care isi omoara de buna voie pruncii ( prin avort) nu mai oripileaza opinia publica. Dupa logica: ,,Dumnezeu ar trebui sa salveze viata pruncilor nevinovatiŽŽ cam ce ar trebui sa le faca acelor parinti, medici si asistente care omoara pruncii prin avort? Poate sa ii trazneasca.
Intrebare: Dumnezeu e bun sau e rau ca nu ii trazneste pe acei criminali de copii nevinovati ?
Reply With Quote
  #149  
Vechi 25.08.2010, 22:40:58
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Si sa vedeti ce controale acum...s-au trezit si pompierii sa vina sa vada pe fiecare sectie "ce si cum".Au venit si la noi,peste tot sunt nereguli,ar putea sa ia foc fiecare spital...electricienii dau din umeri,pompierii fac rapoarte...e ca la balamuc...Dumnezeu sa ne ajute.Eu de exemplu am in tura 30 de bolnavi cardiaci si sunt singura asistenta.Va intreb pe voi daca 2 bolnavi intra in stop in acelasi timp ,pe care il ajut prima data?Dau cu banul?JALNIC!!!!
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #150  
Vechi 26.08.2010, 09:29:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sufletele lor sunt bine , o spun si cred asta din tot sufletul !
Prietenii tai de pe forum par sa nu fie de aceeasi parere ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20