Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2008, 11:02:46
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arhm. Mina Dobzeu

Lumea Monahilor anul II, nr. 8 (13) August 2008

[SIZE=4]„Uită răul, rabdă mult și iartă mult!”[/SIZE]


[COLOR=#000000]Părintelui Mina Dobzeu trebuie că i‑a fost drag Hușiul, pentru că toată viața a gravitat în jurul lui. Când nu era închis pentru „uneltire contra siguranței statului”. De treizeci de ani însă viețuiește neîntrerupt (decât de opt luni de detenție, în ’89) în chilia sa de la mănăstirea Sfinții Petru și Pavel, la Episcopia de Huși. La doi pași de statuia sfântului și marelui Ștefan așteaptă veșnicia un bătrân cu ochi albaștri și multă credință. Doi jurnaliști, George Crasnean (Lumea Monahilor) și Isabela Aivăncesei (Radio România Actualități) l‑au „ispitit” cu întrebări, cu puțin înainte de începutul postului Adormirii Maicii Domnului.[/COLOR]
G.C.: Când vine vorba despre dum*neavoastră părinte, toată lumea, involuntar cred, vă asociază cu *Nicolae Stein*hardt! Mai precis, cu botezul lui.
– Providența divină l‑o ridicat pe Ni*colae Steinhardt – un intelectual să vorbească despre credința cea ade*vărată intelectualilor atei ai acelor vremuri – un evreu care să le facă loruși cunoscut că s‑au lepădat de Hristos și de mântuire. Botezul lui a fost adevărat. Taina este adevărată. Și el a cunoscut lucrul acesta. „Ce bucuros sunt că m‑am botezat” avea să spună cândva, mai târziu. Ai văzut ce face Providența divină? A ridicat din rândurile lor, ale intelectualilor, pe cineva care să le vorbească! Am mai spus și altădată că Steinhardt a acceptat trei mortificări: prima, că nu și‑a trădat colegii de la Uniunea Scriitorilor – grupul Noica – a doua, că a renunțat la iudaism și a făcut alegerea cea bună, trecând la Ortodoxie; iar a treia, că a intrat în monahism. Iată cum prin iconomia Sa, Dumnezeu a adus în adevărată cinste un mare intelectual evreu! A fost întrebat, de multe ori după aceea, de ce a trecut la creștinism, că doară evreu fiind, era în rădăcină biblică? Ce a găsit atât de bun, încât să se facă una cu acel popor român și să se lepede de credința sa? Iar el le răspundea că poporul acesta este un neam blajin și primitor și are credința cea adevărată! Iată, tocmai un evreu a scos în evidență faptul că poporul acesta are credința cea adevărată! Și toc*mai prin acest mare om de cultură evreu ne‑a arătat Dumnezeu că ne iubește! Le mai spunea israeliților că doar aici și‑a găsit liniștea, în acest popor.
G.C.: Povestiți‑mi și mie vă rog, chiar de‑ar fi să vă repetați, despre convertirea și încreștinarea părintelui Steinhardt!
– Mda... Era pe la sfârșitul lui februa*rie, în 1960, la Jilava, imediat după ce m‑au condamnat la șapte ani de închisoare. Eram mulți în celula 18 și se ocupaseră aproape toate paturile, imediat ce am ajuns acolo. Eu stăteam cu patul la etaj, căci erau paturi supraetajate, pe trei niveluri. Într‑o seară, între deținuții nou veniți, am observat pe unul ce n‑avea pat și stătea stingher cu o plasă în mână. I‑am făcut semn și l‑am chemat sus, lângă mine. Și omul s‑a bucurat că îi da cineva atenție și a fost recunoscător: Mii de mulțumiri – a zis, cu multă afecțiune! După ce ne‑am cunoscut mai bine am aflat că era Nicu Steinhardt și că făcea parte din grupul Noica, alături de Alexandru Paleologu, Sergiu Al. George și alți scriitori. Dintre ei însă, numai el era ovrei. I‑a plăcut lui Steinhardt că n‑am făcut caz de originea lui și de faptul că eu eram călugăr. Ceva mai târziu mi‑a spus că vrea să fie botezat, pentru că, zicea el: condițiile sunt grele aici și nu voi rezista mult. N‑am să scap cu viață de aici: alimentația slaba, apa viermănoasă, mizeria, bătăile și eu vreau să mor creștin. Vreau să mor creștin, mi‑a repetat el și mi‑a cerut să‑l botez. L‑au întrebat colegii de celulă: dacă te‑ai hotărât să te botezi, *atunci la ce confesiune vrei să o faci? Și el, făcând alegerea cea dreaptă, a spus că la creștinismul ortodox, iar ei i‑au răspuns *atunci că să te boteze *atunci „călugărul”! Eu eram „că*lu*gărul”. Țin minte că era în 1960, la Jilava, pe la începutul lui martie. I‑am facut o pregatire, o catehizare… El era un intelectual, cunoștea învățătura creștină, nu era străin de scrierile biblice că el, cum am aflat mai târziu, avea în anturaj prieteni cu care mergea pe la mănăstiri. A învățat simbolul credinței, am vorbit despre Vechiul Legământ – căci Vechiul Testament aste călăuză către cel Nou, cum zicea Clement al Alexandriei. Pe data de 15 martie 1960 el a zis: „Hai să facem astăzi botezul”. Ne‑au scos în ziua aceea la aer și cu tinetele, cu tot, să aducem apă. El a rămas în cameră pe motivul că îl rodea un bocanc, că avea o bubă. A raportat la comandant să‑l ducă la doctor. Gardianul i‑a zis: „Mii de zile să fii tu așa, cu cerința asta nu te duc niciodată!”, și a rămas în cameră. Eu, când am venit de afară, am intrat primul în celulă, pentru a putea săvârși Taina Botezului. Am pregatit un ibric și apă, el a rostit simbolul credinței ortodoxe, i‑am făcut exorcizările și pe urmă am săvârșit Sfânta Taină a Botezului. Se botează robul lui Dumnezeu Nicolae, în Numele Tatălui, Amin. Și al Fiului, Amin. Și al Sfântului Duh, Amin. El a dorit să rămână în același nume. Și l‑am încreștinat în numele Sfintei Treimi, săvârșind botezul prin turnare (căci așa erau condițiile) cu apă binecuvântată. Pe urmă, acolo între paturi, în celula supraaglomerată, am cântat Câți în Hristos v‑ați botezat, în Hristos v‑ați și‑mbrăcat. Am săvârșit taina din memorie. Mai erau cu noi și doi preoți greco‑catolici. Erau acolo în celulă și romano‑catolici și protestanți, așa că, iată, botezul s‑a făcut într‑un cadru ecumenic. Acuma, i‑am zis, urmează să mai primești și Mirungerea, dar asta când vei ieși, pentru că nu avem cele necesare săvârșirii tainei. Să te duci la biserica Sfânta Ecaterina, de la Institutul Teologic, când vei fi în libertate, și să‑l cauți pe părintele Teodorescu și el te va mirui. După cinci ani de libertate, Nicolae Delarohia l‑a căutat pe părinte și l‑a găsit la schitul Darvari, unde și‑a plinit botezul. Și‑a luat și nașul, pe Emilian Petrașcu, mare intelectual și el, cel care a scris ordinul transmis de Antonescu: Ostași români, vă ordon treceți Prutul!
Ne‑am mai întâlnit în timp: odată am fost la el acasă, pe când trăia încă tatăl său și odată a venit le mine la Huși, prin 1975, și ar fi voit să rămână, dar episcopul de atunci nu i‑a îngăduit fiindcă nu ne dădeau voie comuniștii să mărim obștea. Însă l‑am îndrumat spre PS Teofil al Clujului și el l‑a primit la Rohia, unde l‑a tuns monah și unde a viețuit până la moarte. Ultima dată l‑am revăzut cu câteva zile înainte de a se muta la Domnul. Voia să meargă la București la spital, dar n‑a mai apucat, a rămas la Baia Mare. „Tare mă supără niște gânduri, că nu mi‑a iertat Dumnezeu din păcatele tinereții mele”, mi s‑a confesat. „Fii liniștit, i‑am spus, că asta e o ispită de la cel rău, care îți aduce tulburare ca să n‑ai liniște nici acum”. Iar el mi‑a mulțumit atunci, iar după scurt timp a și murit.
G.C.: Era mai mul*tă credință în acele *vremuri?
– În suferință aveau oamenii mai multă rugăciune și credință! Totdeauna am învățat pe creștini că valorile spirituale trebuie să primeze în viața omului. Le vorbeam și deținuților de ierarhizarea valorilor, de logica iluminată de învățătura de credință și care poate, prin rațiune și cugetare în Duhul, să ducă la cunoștința Adevărului. Și Adevărul este Sfințenie. Iar Sfințenia este Adevărul! Rațiunea aceasta însă, este un dar a lui Dumnezeu. Rațiune, sentiment, voință! Toate trei sunt expresii ale chipului lui Dumnezeu în om! Deci ale Tale dintru ale Tale... Așa m‑a surprins grăind odată Noica și a spus că are cugetare adâncă călugărul acesta!
G.C.: Câtă puș*că*rie ați făcut, părinte?

Attached Images
File Type: jpg mina2.jpg (27,0 KB, 9 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2008, 11:03:48
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Șapte ani. Am fost închis la Galați, Jilava, Gherla și în colonia de muncă din Delta Dunării. Am întâlnit multă „lume bună” în închisoare: la Jilava pe Nicolae Stein*hardt, Constantin Noica, Dinu Pillat, Alexandru Paleologu, iar la Gherla pe Alexandru Zub, Alexandru Ivasiuc și Vasile Vasilache. Mi‑au mai dat apoi și cinci ani de domiciliu forțat. Și trebuia să vin de două ori pe lună la Huși, treizeci de kilometri pe jos. Prima dată m‑au închis aproape un an – 11 luni – în ’48 pentru că am protestat împotriva scoaterii învățământului religios din școli. În ’59 m‑au condamnat din nou cu Decretul 410/1959 și am ieșit abia în 1964. Eram în anul II la Teologie în București... Făcusem seminarul cinci ani, la Neamț și înainte de asta, timp de patru ani am urmat cursurile Școlii de Cântăreți la Constanța. În 1946 am fost tuns în monahism la Schitul Brădicești, în Episcopia Hușilor și ierodiacon în 1948. Preot am fost uns în 1955 și am slujit cinci ani în Ardeal, la mănăstirea Nicula și în parohia Jimbor – Cluj. Cel mai mult însă am slujit ca preot la Schitul Brădicești. Din 1969 slujesc la biserica mănăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Huși, în catedrala episcopală. Facultatea de Teologie pe care am întrerupt‑o în ’59, când m‑au închis, am terminat‑o abia în 1971, iar timp de zece ani (1978‑1988) am fost starețul acestei mănăstiri. Ultima dată m‑au închis opt luni de zile, înainte de Revoluție, pentru cele 7 scrisori pe care i le‑am trimis lui Nicolae Ceaușescu, adică pentru „răzvrătire” și „uneltire împotriva siguranței statului”.
G.C.: De loc, de unde sunteți?
– Din Basarabia. De peste Prut, de la Grozăști, din ținutul Lăpușnei. Am fost trei băieți și patru fete acasă. Eu de la 13 ani am intrat ca frate la mănăstirea Hâncu. Asta era în 1934, că sunt născut pe 5 noiembrie 1921. Am stat patru ani acolo și doi la mănăstirea Căldărușanu, ca să învăț sculptura bisericească. În ’40, când m‑am întors acasă, am găsit doar pustiul lăsat de bolșevici. Am luptat pe front apoi, în Banat și Ungaria și sunt veteran al Armatei Române...
G.C.: Și acum, la căruntețe, cum trăiți, părinte?
– Păi de vreo doi ani încoace am fost cu ologii șchiop, cu leproșii bubos, cu slăbănogii neputincios, ba chiar și cu orbii orb – că până nu demultă vreme eram orb! Eu însă ziceam cu mulțumire Doamne mi‑e bine așa, că mă simțeam lipit de Dumnezeu, cu toate că universul meu se redusese doar în jurul patului! Dar răspunsul a fost altul, fiindcă El m‑a cercetat și nu demult mi‑a revenit vederea parțial, destul însă cât să pot sluji zilnic! Mare bucurie mi‑a făcut mie Domnul! Aceasta este cea mai mare mângâiere a vieții mele de acum: că pot sluji și mă pot împărtăși în fiecare zi!
I.A.: Se tot vorbește de sărăcia din Huși. Se spune că sărăcia e o *virtute...
Când e vorba de sărăcia la monahi, e o virtute că ei au deja votul sărăciei, dar la familiști, la omul care se gospodărește în casa lui, hărnicia și buna gospodărire sunt virtuți care aduc foloase și abundență de bunuri. Sărăcia venită din diferite nenorociri, sau din reaua administrare a bunurilor, sau din folosirea lor necumpătată, nu mai e o virtute! Dumnezeu de la început a binecuvântat pe om să muncească, să își câștige prin osteneală pâinea. E bine și frumos când copiii în familie sunt învățați de mici cu munca, pentru că învățându‑i cu munca îi înveți să asculte. ”Copile, ia îndreaptă așternutul cela!”, „Copile, du o cană de apă la câine, la purcel”, „Du gunoiul afară” și învățându‑l astfel, el va asculta și în cele morale și ascultă și când se face mare. Dacă nu l‑ai învățat de mic să asculte, apoi când e mare nu te mai înțelegi cu el. E un lucru foarte important pentru că părinții ajung cu copiii la o vârstă poate încă nu majoră, la pubertate, și spun că nu‑i ascultă, că nu se duc la școală, că nu‑și fac lecțiile, că umblă după lucruri slabe. Dacă părinții dau o educație proastă, sau dacă sunt ei înșiși prost educați, îi învață pe copii că ce‑i normal e anormal. Că și noi, duhovnicii, ce îi învățăm pe credincioși? Îi învățăm să se conducă după rațiunea sănătoasă, luminată de învățătura de credință. De aceea copii trebuie învățați cele ale religiei. Micul catehism! Să cunoască religia în care sunt botezați, să citească cărți de învățătură duhovnicească, să aibă carte de rugăciuni, să fie îndrumați duminica și de sărbători să meargă la Biserică, să nu spună vorbe necuviincioase și murdare. Iată, vezi câteodată părinți cu copii în brațe înjurând și primele cuvinte ale copilului sunt cele pe care le‑au auzit de la ei, în loc să învețe niște cuvinte frumoase și lucrurile simple, de la Doamne‑Doamne și în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Sau să‑i vadă pe mama și pe tata cum se închină, să învețe și ei să se închine, să învețe o mică rugăciune, la icoană, la sfânta cruce, cum e obiceiul la bunii creștini, să meargă la biserică împreună cu mama, să se apropie de preotul care îl împărtășește.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2008, 11:04:44
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

G.C.: Oricât aș ocoli, tot trebuie să vă întreb: cum e cu ecumenismul ăsta, părinte?
[COLOR=Red]– Ce ecumenism? Când a venit papa la noi în România, ne‑a găsit cu genunchii plecați în fața lui Hristos! Pentru ce să‑i mai plecăm și‑n fața „vicarului”?[/COLOR]
G.C.: Părintele Teofil, starețul de la Pân*gărați, spune că cei din ziua de as*tăzi sunt ultima generație de călugări... Pentru că cei ce vin acum caută Duhul doar acolo unde au semnal la telefonul mobil! Pentru monahii zilelor noastre, ce sfaturi ați da?
Calogheros, cum zic elinii... Aceș*tia vor pieri de foame și de sete... du*hov*nicească! În vremurile din urmă! Și iată că timpurile acelea vin! Să se oste*nească, să stăruie în rugăciunea inimii și să stea în chilie!
I.A.: Sfinția voastră intrați în contact cu fel de fel de ucenici. Credeți că trăim niște vremuri mai altfel?...
Să ne conducem după o rațiune sănă*toasă iar în fapte – după ce‑i normal. Domnul ne‑a dat normele în cele 10 porunci. Omul trăiește la diferite niveluri: la nivelul de afecțiune a inimii sau la nivelul de cugetare. Trăim și la nivelul vegetativ al naturii noastre sexuale că Dumnezeu ne‑a creat și ca să dăm naștere la prunci și nu să batjocorim aceste organe făcând din ele o desfătare spur*cată. Pentru a antrena fizicul sunt atatea mijloace: mun*ca, spre exemplu, care e binecuvântare de la Dumnezeu și dă și foloase și ne aju*tă să ne îndrumăm viața spre cele du*hovnicești, spre grija de suflet. Căci ce este sfințenia? Este adevărul și adevărul este sfințenie. Noi creștinii avem adevărul nemuririi, al vieții veșnice și atunci trebuie să trăim după aceste învățături sfinte care ne aduc nemurirea și credința în uni*cul, adevăratul Dumnezeu pe Care Îl mărturisim prin Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Dar trebuie să ne dovedim ca fii ascultători ai lui Dumnezeu și să slujim Domnului cu frică și cu cutremur, cu atenție, și să nu ne lipsească rugăciunea și faptele bune.
I.A.: Mai sunt câteva zile și vom intra în postul Sfintei Maria... Multă lume spune că mâncarea de post slă*bește tru*pul și că oamenii care muncesc nu pot să‑l țină.
Abținându‑te de la anumite mâncă*ruri și de la băuturi devii mai spiritual și mai preocupat de cele sufletești, mai dispus să înțelegi normele de îndrumare spirituală. Postul se deprinde prin edu*cație. Eu sunt crescut într‑o familie cu mulți copii și de mici încă țineam posturile împreună cu părinții și n‑am suferit niciodată. Toți am crescut bărbați voinici și sănătoși. Nu ne lipseau lintea, mazărea, bobul, cartoful, prunele... Este adevărat că noi lucram în agricultură, dar muncitorul care lucrează în fabrică, pe șantier trebuie să se alimenteze mai bine și poate ține post în măsura posibilităților.
G.C.: Și un cuvânt de merinde pentru drum părinte...
Uită răul, rabdă mult și iartă mult! Dacă‑mi cere cineva sfat, asta îl îndemn, fiindcă eu numai așa am rezistat în credința cea adevărată! Rabdă mult și iartă mult! Eu am răbdat și am iertat.Căniciodată n‑am știut cine mă trăda când veneau noap*tea la mine securiștii să mă aresteze. Dar nici n‑am vrut să știu!
kK
Nu i‑am spus nici eu cine l‑ar fi putut trăda, ca să nu‑i stric inima, fiind*că părintele Mina Dobzeu nu știe că peste drum, în palatul episcopal, unde se ne*vo*ieș*te, bolnav, episcopul Ioachim Ma*reș, au planat acuze de „co*laboraționiste”, cu nume de cod „Matei Gheorghe”. Ca un paradox, la doar 50 de pași de chilia „sfântului anticomunist” CNSAS a introdus îndoiala...
Mi‑am luat doar rucsacul și binecuvântarea și am plecat din nou pe drumuri despletite...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2008, 11:06:58
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=windowtext]Trecerea prin veac a parintelui Mina Dobzeu[/COLOR]
[SIZE=3]S‑a născut pe 5 noiembrie1921, la Grozești, județul Lăpușna, Basarabia și a fost botezat Mihail. A fost unul din cei 7 copii ai părinților săi: 3 băieți și 4 fete. La vârsta de 13 ani intră ca frate la Mănăstirea Hâncu, unde rămâne până în1938. Este trimis apoi la Mănăstirea Căldărușanu unde vreme de doi ani face ucenicia în sculptură bisericească. Se întoarce în 1940 acasă și găsește locul pustiit de ocupația sovietică. A luptat pe front la Timișoara și apoi în Ungaria. Este veteran de război al Armatei Române.[/SIZE]
[SIZE=3]După război urmează timp de patru ani cursurile Școlii de Cântăreți la Constanța, apoi Seminarul Teologic la Mănăstirea Neamț. În anul 1946 este tuns în monahism la Schitul Brădicești, în Episcopia Hușilor, fiind hirotonit ierodiacon în 1948. [/SIZE]
[SIZE=3]În perioada 1948‑1949 este arestat timp de 11 luni pentru proteste împotriva scoaterii învățământului religios din școală.[/SIZE]
[SIZE=3]În anul 1955 a primit Sfânta Taină a preoției. A slujit 5 ani la Mănăstirea Nicula și în Parohia Jimbor – Cluj, cel mai mult activând ca preot la Schitul Brădicești.[/SIZE]
[SIZE=3]În 1957 a început să studieze la Facultatea de teologie Ortodoxă din București, dar în 1959 a fost exmatriculat din anul II de studii, scos din monahism și condamnat la închisoare pentru atitudinea sa contra Decretului 410/1959, privind desființarea mănăstirilor și reducerea personalului monahal.[/SIZE]
[SIZE=3]A fost închis la Galați, Jilava, Gherla și în colonia de muncă din Delta Dunarii. La Jilava s‑a întâlnit cu iluștri oameni de cultură ai vremii: Constantin Noica, Nicolae Steinhardt, Dinu Pillat, Alexandru Paleologu, Sergiu Al. George, iar la Gherla cu Alexandru Zub, Alexandru Ivasiuc și Vasile Vasilache, cel din urmă ajuns vicar al Episcopiei Românești din New York. Aflat la închisoarea Jilava, pe 15 martie 1960, Mina Dobzeu l‑a convertit la credința ortodoxă pe marele cărturar *Nicolae Steinhardt. [/SIZE]
[SIZE=3]A ieșit din închisoare în 1964.[/SIZE]
[SIZE=3]Din anul 1969 a fost chemat să slujească la Mânăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Huși – Catedrala episcopală.[/SIZE]
[SIZE=3]Studiile începute în anii 1957-1959 au fost continuate ulte*rior, Pă*rintele obținând titlul de licen*țiat al Facultății de Teologie în 1971.[/SIZE]
[SIZE=3]Între anii 1978‑1988 a fost stareț al Mânăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Huși.[/SIZE]
[SIZE=3]În anul 1988 este din nou arestat, timp de 8 luni, pentru „răzvrătire” și „uneltire împotriva siguranței statului”, în fapt pentru protestele sale materializate în 7 scrisori adresate direct lui Nicolae Ceaușescu, cu privire la morala poporului român și la ateismul în comunism.[/SIZE]
[SIZE=3]Între anii 1996‑2002 a îndeplinit funcția de consilier cultural‑misionar al Episcopiei Hușilor.[/SIZE]
Autor: George Crăsnean și Isabela Aivăncesei
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2008, 08:08:10
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Episcopia Husi
Moastele Sf. Muc. Chiriachi
banca unde sclupta/lucra parintele Mina vara..
Attached Images
File Type: jpg CIMG3073.jpg (87,9 KB, 6 views)
File Type: jpg CIMG3084.jpg (98,3 KB, 5 views)
File Type: jpg CIMG3087.jpg (93,4 KB, 4 views)
File Type: jpg CIMG3121.jpg (97,4 KB, 4 views)
File Type: jpg CIMG3117.jpg (89,0 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.10.2008, 08:17:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

continuare...
Attached Images
File Type: jpg CIMG3090.jpg (95,9 KB, 6 views)
File Type: jpg CIMG3128.jpg (98,1 KB, 5 views)
File Type: jpg CIMG3125.jpg (95,5 KB, 7 views)
File Type: jpg CIMG3142.jpg (99,2 KB, 5 views)
File Type: jpg CIMG3116.jpg (98,1 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.10.2008, 08:29:34
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Moastele Sfintei Muc. Chiriachi
Attached Images
File Type: jpg CIMG3081.jpg (95,4 KB, 6 views)
File Type: jpg CIMG3104.jpg (95,9 KB, 4 views)
File Type: jpg CIMG3077.jpg (94,9 KB, 4 views)
File Type: jpg CIMG3109.jpg (97,3 KB, 4 views)
File Type: jpg CIMG3113.jpg (96,2 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.10.2008, 10:08:00
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Multumim Jenica,pentru ce ne spui despre parintele Mina Dobzeu.Sa-i dea Dumnezeu sanatate si mantuire.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2008, 21:01:09
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parinte A., incerc sa daruiesc din bucuria mea...:) De aceea am deschis aceste noi subiecte despre locuri si parinti pe care i-am cunoscut personal. Am atasat si cateva fotografii si daca nu supar pe nimeni voi continua sa va arat manastirile din zona mea, va voi vorbi despre parintii mei de suflet. Nu, voi mai posta trairile mele voi scrie doar date generale si daca cineva doreste sa completeze m-as bucura..:)
bucurii....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.10.2008, 08:49:48
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca cine m-ar intreba acum ce te-a marcat cel mai mult la parintele Mina, as rapsunde simplu: Orele de cateheza tinute in fiecare duminica seara, dupa vecernie. Una e sa citesti din carte si alta e sa il vezi cum prin blandetea, inteligenta, capacitatea sa duhoniceasca atragea ca un magnet tot mai multi tinerii in jurul sau. Veneau din toata tara. Erau studenti, doctoranzi, copii de rand, ucenici. Parintele Mina a fost , este si va fi (cat va voi Domnul) un "bunicut" al Husiului, asa cum frumos il numea si fetita.:) Dupa slujba de seara, iesea in fata Sf.Altar cu ochelarii pe nas, ne imbraca pe toti cu privirea sa blanda dar patrunzatoare. Are niste ochi imensi albastri (acum acoperiti de bandaje dupa atatea operatii..) limpezi ce te atrag si te indeamna spre meditatie. Ne invata sa il iubim pe Hristos, ne vorbea simplu, ani de-a randul a luptat cu noi "masa tanara" sa fim ostasi adevarati ai Lui Hristos. Ne-a invatat sa fim mandri ca suntem ROMANI. Spunea atat de frumos roman=ORTODOX, catolic=ungur! de fiecare data ora de cateheza ( de multe ori chiar 2 ore) se termina cu rugaciunea IIsuse Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma. Ne punea sa ingenunchem toti (in frunte cu sfintia sa), spuneam impreuna timp de 15 min rugaciunea inimii. Cum eu stateam adesea in strana, ii auzeam rugaciunea soptita, plina de evlavie si suferinta. Iisuse, Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul..cautam sa imi potrivesc respiratia dupa a lui, doream sa imi umplu trupul si inima cu rugaciunea parintelui usor soptita.. Iisuse, Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul..Iisuse, Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Racla Sfantul Mina andreea9 Stiri, actualitati, anunturi 8 04.05.2011 06:56:48
Moastele Sf Mina C.tin Stiri, actualitati, anunturi 5 11.11.2008 20:48:52
ANUNȚ UMANITAR pentru părintele Mina Dobzeu fllorina Umanitare 27 31.10.2008 19:11:48
Biserica Sf Mina Iohan Generalitati 2 14.07.2008 19:14:39
Cleopa Paraschiv Mina Dobzeu Rugaciunea lui Iisus mihailt Rugaciuni 1 18.05.2008 13:06:37