Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 04.06.2009, 12:28:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
care prima intrebare? in primul raspuns nu ai facut nicio referire la ideile mele, a fost pur si simplu sarcasm. iar la al doile post ti-am raspuns - corectitudinea sau valabilitatea unor idei nu tin neaparat de numarul sustinatorilor lor.
Nu citești atent , și culegi numai ce te lezează pe tine ! Deci , îmi pierd timpul cu tine. Mergi în liniște și multă pace, căci de înțelepciune . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 04.06.2009, 12:33:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dacă vine cineva la Mine, și nu urăște pe tatăl său, pe mamă-sa, pe nevastă-sa, pe copiii săi, pe frații săi, pe surorile sale, ba chiar însăși viața sa, nu poate fi ucenicul Meu
Asta e rabdare sau iubire?
Dovada ? ? ? Dovadă că exiști . Dar, iar ți-am răspuns și am promis că numai intru în dialog. Și la primul frățior al tău și ție, vă voi răspunde : . . . . . . . . ( poate că niște simple puncte vă vor fi pe plac. Cine știe ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #233  
Vechi 04.06.2009, 12:46:44
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Te inseli.
De exemplu, pot sa dau ipoteza ca exista Dzeu si sa lucrez cu ea, chiar daca rationamentul, bazat pe educatie si intentii, imi spune cu totul altceva.
O premisa falsa duce la o concluzie falsa. Deci posibilitatea sa afirmi ceva ce nu crezi am eliminat-o pentru ca nu si-ar avea sensul. Pentru ca o discutie sa fie productiva trebuie sa fie clara, concisa, cu cartile pe fata, nu impregnata cu posibilitati care nu le crede nimeni si premise false.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Si statul e laic, dar popii tot sint platiti de el, desi nu pot fi judecati de el, ci doar de insusi Dzeu, dupa cum sustineti.
Gresesti. Orice preot i se poate lua dreptul de a profesa, exact ca in cazul medicilor. Nu doar Dumnezeu judeca preotii ci si Biserica. Esti dezinformat.


Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ma confunzi, eu nu imi imaginez nici un Dzeu
Citat:
În prealabil postat de topcat
Ce invataturi crestine? Sa omori pe oricine care nu crede in Dzeu? Sa omori un copil care ride de un popa? Si, mai ales, in Dzeul pe care eu mi-l imaginez?
Nu te confund deloc.

Citat:
În prealabil postat de topcat
Vezi ca te contrazici cu confratii tai, care spun ca crestinismul nu are morala, are doar niste reguli care duc spre mintuire.
Pentru ca un dialog sa fie productiv trebuie gasite punctele comune. Daca nu se gasesc punctele comune nu exista un dialog ci doar o confruntare de teorii. Eu vreau sa discut cu tine, deci prefer sa etichetez lucrurile asa cum consideri tu daca nu am nimic de pierdut ca sa avem un subiect comun pe care sa discutam. Ti se pare gresit? Daca da, pot lua ca si tine atitudinea "Mi se rupe de ce spui, eu o tin doar pe a mea!" doar ca in cazul asta dialogul nu ar mai fi unul constructiv.

Citat:
În prealabil postat de topcat
Catelusii de care vorbesti sint majoritari ortodocsi
...
Societatea denaturata de care vorbesti e majoritar credincioasa.
Credincioasa cu numele sau cu fiinta? Credinciosi cu numele sunt multi, dar crestini sunt putini. Daca vrei sa vezi adevarul deschide-ti ochii, nu ii baga pe toti in aceeasi oala pentru ca poti trage concluzii foarte ciudate


Citat:
În prealabil postat de topcat
Poti sa imi spui si ca sint cretin de-a dreptul, eu tot o iau ca pe o gluma
As putea, dar care ar fi rostul?
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #234  
Vechi 04.06.2009, 12:49:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dovada ? ? ? Dovadă că exiști . Dar, iar ți-am răspuns și am promis că numai intru în dialog. Și la primul frățior al tău și ție, vă voi răspunde : . . . . . . . . ( poate că niște simple puncte vă vor fi pe plac. Cine știe ?
Dovada la ce?
Nu vad de ce sa nu raspunzi, daca ai vreun raspuns. Dar daca nu poti raspunde decit cu niste puncte, e si asta un punct de vedere, si consider ca macar e unul onest.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 04.06.2009, 12:53:13
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Nu te confund deloc.
Imi cer scuze, te-am indus in eroare. Ceea ce vroiam sa spun este de fapt:
Ce invataturi crestine? Sa omor pe oricine care nu crede in Dzeu? Si, mai ales, in Dzeul pe care eu mi-l imaginez? Sa omor un copil care ride de un popa?
Reply With Quote
  #236  
Vechi 04.06.2009, 12:53:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dovada la ce?
Nu vad de ce sa nu raspunzi, daca ai vreun raspuns. Dar daca nu poti raspunde decit cu niste puncte, e si asta un punct de vedere, si consider ca macar e unul onest.
Vorba antevorbitorului meu : "Ți se cam rupe ție și altuia din "gașca" ta, de ce spunem noi aici.
Așa că : . . . . . . . . . . . . . . . . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #237  
Vechi 04.06.2009, 13:01:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
O premisa falsa duce la o concluzie falsa. Deci posibilitatea sa afirmi ceva ce nu crezi am eliminat-o pentru ca nu si-ar avea sensul. Pentru ca o discutie sa fie productiva trebuie sa fie clara, concisa, cu cartile pe fata, nu impregnata cu posibilitati care nu le crede nimeni si premise false.
Pentru a vedea ca o premisa este falsa trebuie mai intii sa o enunti, sa faci un rationament, sa ajungi la o concluzie care se dovedeste a fi falsa.


Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Gresesti. Orice preot i se poate lua dreptul de a profesa, exact ca in cazul medicilor. Nu doar Dumnezeu judeca preotii ci si Biserica. Esti dezinformat.
Ei, aici ar trebui sa te intelegi cu confratii tai, care cred altceva http://www.crestinortodox.ro/forum/s...5&postcount=15

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Pentru ca un dialog sa fie productiv trebuie gasite punctele comune. Daca nu se gasesc punctele comune nu exista un dialog ci doar o confruntare de teorii. Eu vreau sa discut cu tine, deci prefer sa etichetez lucrurile asa cum consideri tu daca nu am nimic de pierdut ca sa avem un subiect comun pe care sa discutam. Ti se pare gresit? Daca da, pot lua ca si tine atitudinea "Mi se rupe de ce spui, eu o tin doar pe a mea!" doar ca in cazul asta dialogul nu ar mai fi unul constructiv.
Nu vad legatura intre ce ai zis tu si ce am zis eu

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Credincioasa cu numele sau cu fiinta? Credinciosi cu numele sunt multi, dar crestini sunt putini. Daca vrei sa vezi adevarul deschide-ti ochii, nu ii baga pe toti in aceeasi oala pentru ca poti trage concluzii foarte ciudate
In nici un caz nu sint atei.
Habar n-am in ce cred ei cind se declara credinciosi ortodocsi. Voi poate stiti mai bine.

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
As putea, dar care ar fi rostul?
Acelasi cu al asa-zisei glume pe care ai facut-o ceva mai devreme.
Ma gindesc ca tu probabil stii
Reply With Quote
  #238  
Vechi 04.06.2009, 13:05:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vorba antevorbitorului meu : "Ți se cam rupe ție și altuia din "gașca" ta, de ce spunem noi aici.
Așa că : . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Nu mi se rupe, ca dovada ca ti-am spus ceea ce cred cu privire la bunatatea lui Hristos.
Ca in general invataturile sale sint corecte, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu metodele sale de impunere, care sint o continuare fireasca a celor din VT.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 04.06.2009, 14:24:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stii foarte bine ca Hristos se credea Dumnezeu si nu avea de gind sa nege ceea ce tot el a legiuit in VT.
Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit negreșit cu moartea
Uite o "invatatura" pe care sincer ma bucur ca nu o (mai) urmeaza nimeni.
Ca sa nu mai zic de prostioara cu smochinul, pe care tot incercati o intoarceti pe toate fetele, mai-mai o iesi ceva buna din ea :)
Faptul ca omul a constientizat ca invataturile lui Hristos (pe care nu le subestimez, te rog sa ma crezi) sint mai bune si mai intelepte ca cele ale VT este numai meritul lui, ale omului in general.
Faptul ca in Groenlanda, de exemplu, nu au existat invataturile lui Hristos, dar nici ale VT, nu ii face pe groenlandezi mai rai sau mai imorali. Din contra, as putea indrazni.
Topcat, fii amabila si mai citeste ceva despre Domnul nostru Iisus Hristos inainte de a mai scrie prostii pe acest site.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 04.06.2009, 14:35:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Topcat, fii amabila si mai citeste ceva despre Domnul nostru Iisus Hristos inainte de a mai scrie prostii pe acest site.
Ce prostii am scris? Daca am scris prostii, asa cum sustii, cred ca e banal sa le demontezi.
Sau e un mod mai crestinesc de a spune: cara-te de pe saitul nostru?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22