Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 04.02.2013, 15:42:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
corect! Porumbul a fost adus in Europa prin 1519 de la Americani, deci mancam mamaliga de maxim 500 de ani.
Multe lucruri nu sunt chiar atat de traditionale cum le consideram. Nici macar sarmalele care sunt defapt de origine turceasca daca nu ma insel, oricum nu sunt "inventate" de romani.
romanii mananca mamaliga de FOARTE mult timp, insa nu din faina de porumb ci din boabe de miei macinate
Reply With Quote
  #392  
Vechi 04.02.2013, 15:44:29
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Ah si... importatorii de caju sunt tot romani :)
Caju sau algele sunt privite ca bananele si portocalele acum 30 de ani. Poate peste 30 de ani, caju va fi asemeni portocalei azi, ceva obisnuit pentru cultura culinara a romanilor. Azi, raw-veganii romani sunt mari amatori de caju,raw-foodul fiind mai mult un snobism.

Last edited by ioanna; 04.02.2013 at 15:55:29.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 04.02.2013, 15:56:28
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Caju sau algele sunt privite ca bananele si portocalele acum 30 de ani. Poate peste 30 de ani, caju va fi asemeni portocalei azi, ceva obisnuit pentru cultura culinara a romanilor. Azi, mai mult raw-veganii sunt amatori de caju, iar raw-foodul e mai mult un snobism.
Da, sunt snobi pentru ca aleg sa se alimenteze la fel de "primitiv" precum primii oameni lasati de Dumnezeu pe pamant.

Probabil cei care nu sunt de acord cu consumul de migdale si caju nu sunt de acord nici cu bananele, portocalele sau smochinele.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #394  
Vechi 04.02.2013, 15:57:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
romanii mananca mamaliga de FOARTE mult timp, insa nu din faina de porumb ci din boabe de miei macinate
...care sînt mult mai valoroase ca porumbul.

Chiar Dumnezeu le recomnadă să fie folosite în rețeta unei pîini complete:

Iezechiel 4, 9

Ia-ți grâu și orz, bob și linte, mei și orzoaică, toarnă-le într-un vas și-ți fă din ele atâtea pâini, câte zile ai să șezi culcat pe partea stângă; că trei sute nouăzeci de zile ai să mănânci din ele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 04.02.2013, 15:58:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Da, sunt snobi pentru ca aleg sa se alimenteze la fel de "primitiv" precum primii oameni lasati de Dumnezeu pe pamant.
Cei pe care-i cunosc sunt cam snobi :)
Citat:
Probabil cei care nu sunt de acord cu consumul de migdale si caju nu sunt de acord nici cu bananele, portocalele sau smochinele.
Probabil, in caz contrar ar fi ipocrizie.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 04.02.2013, 16:03:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Caju sau algele sunt privite ca bananele si portocalele acum 30 de ani. Poate peste 30 de ani, caju va fi asemeni portocalei azi, ceva obisnuit pentru cultura culinara a romanilor. Azi, raw-veganii romani sunt mari amatori de caju,raw-foodul fiind mai mult un snobism.
Am întîlnit discuții pe tema acestui caju care nu-l recomandă pentru consum. Spre exemplu http://hrana-vie.blogspot.fr/2012/11...spre-caju.html . Plus că sînt indecent de scumpe.

Nucile românești sînt foarte valoroase (conțin zinc pentru sistemul nervos (apropo de forma miezului care seamănă cu cea a creierului) și prostată, uleiuri, proteine șamd), eu am cumpărat vreo trei saci astă toamnă. De la piață, nu de la supermarket.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #397  
Vechi 04.02.2013, 16:13:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Voi care nu mai stiti gustul apei si al painii romanesti, gustul cepei si al cartofului, al patrunjelului si al fripturii de porc, al tuturor celor revarsate din belsug, cum nu e alt belsug mai sanatos si mai frumos pe lume, aici in jurul Carpatilor.
Frate Ioane,

Apropo de friptura de porc și sănătate, îți recomand o mega-carte care e rezultatul a 40 de ani de cercetare cum nu s-a mai făcut și nici nu se va mai face vreodată. Aproape 1 miliard de oameni au contribuit indirect la concluziile științifice care au fost sintetizate pe parcursul a încă 3 ani de muncă în această monumentală și unică lucrare:

http://www.remediu.net/documents/T%2...ul%20China.pdf
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 04.02.2013, 16:19:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am întîlnit discuții pe tema acestui caju care nu-l recomandă pentru consum. Spre exemplu http://hrana-vie.blogspot.fr/2012/11...spre-caju.html . Plus că sînt indecent de scumpe.

Nucile românești sînt foarte valoroase (conțin zinc pentru sistemul nervos (apropo de forma miezului care seamănă cu cea a creierului) și prostată, uleiuri, proteine șamd), eu am cumpărat vreo trei saci astă toamnă. De la piață, nu de la supermarket.
foarte interesante informatiile despre caju. Insa studiul China este o carte extrem de controversata de multi oameni de stiinta.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #399  
Vechi 04.02.2013, 17:14:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
foarte interesante informatiile despre caju. Insa studiul China este o carte extrem de controversata de multi oameni de stiinta.
Oameni de... ce?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 04.02.2013, 17:19:54
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Oameni de... ce?!
http://www.sciencebasedmedicine.org/index.php/385/ un singur exemplu. Mie cele spuse acolo mi se par destul de pertinente.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20