Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 29.09.2016, 20:15:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
http://m.adevarul.ro/news/societate/...d09/index.html

Idiotii astia de zelotisti ar trebui excomunicati pe viata. Daca Patriarhul ar fi puternic cu adevarat. Catolicii, anglicanii, miafizitii, nestorienii, etc.: oricare si oricine i-ar matura pe animalele astea zelotiste si saccsivuite afara din biserica. Excomunicati pe viata, si primiti inapoi doar dupa pocainta publica. Asa era pe vremuri. In mod normal, asa ar trebui sa fie si acum, sa ma [cenzurat] pe ea de corecticiune politica, ca uite unde duce!
Dobitocii cipofobi si instigatori la nepomenire si schisma ne fac de ris. Deja e prea mult. Enough is enough, vorba ocupantului imperialist.
Mda... Sa inteleg ca matale esti de acord cu abuzurile indreptate impotriva celor mai buni duhovnici romani... In schimb, te declari solidar cu cei care lupta impotriva lor. Vrei ecumenism cu orice chip... Trist.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 29.09.2016, 20:24:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stii ce ar zice aia despre tine daca ti-ar sti fanteziile cu soare si luna semisferica, virjinica cea mai tare ca apostolii si episcopi albastri decedati care umbla prin trenuri sa faca misionarism astral pentru secta NIP?
L-ar crucifica.
L-ar crucifica.
E prea mult, dragă Copăcele, să faci astfel de trimiteri și paralele. Mulțumesc dar e prea mult.

Acela era fără de păcat iar cît de mare este lucrul acesta începi să-ți dai seama cînd încerci și tu să vrei să nu mai păcătuiești.

Deci pe mine dacă m-ar răstigni cineva n-ar face decît un act de dreptate fiindcă sunt păcătos și spun asta nu pentru ca să mă dau smerit pentru a mă umple de slavă deșartă... ci e tristul adevăr că sunt un biet păcătos.

Încercați deci să nu mai păcătuiți și veți înțelege atunci cît de mari sunt cei fără de păcate în toată viața lor... așa cum e Tatăl și cum a fost și cum e Maica Domnului și Domnul Iisus și Cuvîntul lui Dumnezeu.

Că m-ar răstigni cuprinși de turbare cei amăgiți asta e clar, pentru că eu cred și ei nu pot crede în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice creștin-ortodoxe cu viață mucenicească... dar orice comparație cu Adevăratul și Marele răstignit este complet deplasată în condițiile în care nu altcineva ci eu însumi știu cîte păcate fac pe minut, din alea foarte grele care mă trag să cad la fundul mări ca o bilă de plumb. Nu deznădăjduiesc. Prin mila Domnului voi învinge și voi ajunge un nepăcătuitor așa ca Marele Răstignit pe nedrept.

Nu pentru alții ci și pentru mine a venit și s-a răstignit... pentru că și eu hulesc și vorbesc la fel de murdar ca orice ''ortodox'' care umilește crezînd că asta este de folos apărării ortodoxiei.

De folos este autocenzura și nepăcătuirea!.. iar dacă cumva o reușești atunci și mai de folos este crumilința proprie și nu mîndria slavei deșarte care lăudîndu-se își permite să umilească și să înjosească pe oricine cu trufie și îngîmfare arogantă... din minteres, crezîndu-se smințișor infailibil și nepăcătuitor în ciuda... limbajului murdar folosit... cu care se pilește... șocînd.

Last edited by vsovi; 29.09.2016 at 20:43:47.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 29.09.2016, 21:56:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Mda... Sa inteleg ca matale esti de acord cu abuzurile indreptate impotriva celor mai buni duhovnici romani... In schimb, te declari solidar cu cei care lupta impotriva lor. Vrei ecumenism cu orice chip... Trist.
Haha, iar povestea "marii duhovnici".

Nu v-ati dat seama ca e expirata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 29.09.2016, 22:29:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, iar povestea "marii duhovnici".

Nu v-ati dat seama ca e expirata?
Ti se pare...
Reply With Quote
  #185  
Vechi 29.09.2016, 23:04:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ti se pare...
Esti depasita. Total.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 30.09.2016, 01:06:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Si da, pr. Iustin Pirvu sustinea mizeria terorista numita legiune. Nu e gluma: exista interviu pe youtube, ca sa nu mai zic de faimoasa si tot publica cintare de catre maici, de ziua sfintiei sale, a imnului legionar, adica fascist..
Mai mare rusinea sa faci mustrare pe tema asta cand te stii cu o papalitate care l-a sprijinit pe Mussolini, Hitler si a incurajat epurari de etnici sarbi prin Croatia si cand au existat atatea cuiburi greco-catolice pe model fascist ba chiar Ogoranu declara ca ar fi fost in stare sa vina inca o data la Bucuresti sa protesteze impotriva Patriarhului daca nu se restituie cladirile din fondul funciar catre BRU.

Cardinalul Alexandru Todea* (corectura) a impartit blidul suferintei in temnitele comuniste cu oameni ca parintele Iustin, dupa care dupa 90 urla din toti bojocii cum l-au prigonit ortodocsii.

Greco catolicii au chiar o experienta in a vandaliza slujbe ortodoxe, s-a mai intamplat odata la Cluj in timpul lui Vartolomeu Anania si nici cartile de cult, nici odoarele nu au scapat de barbarie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.09.2016 at 01:41:32.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 30.09.2016, 10:03:18
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai mare rusinea sa faci mustrare pe tema asta cand te stii cu o papalitate care l-a sprijinit pe Mussolini, Hitler si a incurajat epurari de etnici sarbi prin Croatia si cand au existat atatea cuiburi greco-catolice pe model fascist ba chiar Ogoranu declara ca ar fi fost in stare sa vina inca o data la Bucuresti sa protesteze impotriva Patriarhului daca nu se restituie cladirile din fondul funciar catre BRU.

Cardinalul Alexandru Todea* (corectura) a impartit blidul suferintei in temnitele comuniste cu oameni ca parintele Iustin, dupa care dupa 90 urla din toti bojocii cum l-au prigonit ortodocsii.

Greco catolicii au chiar o experienta in a vandaliza slujbe ortodoxe, s-a mai intamplat odata la Cluj in timpul lui Vartolomeu Anania si nici cartile de cult, nici odoarele nu au scapat de barbarie.
Ce legătură are postarwa dvs., cu ce se discută aici? Greșelile altora nu scuză greșelile noastre. În mod normal, instigarea la schismă se pedepsește cu excomunicarsa pe perioade lungi de timp. Conducerea BOR nu este sincretistă, cum pisăle și chirăie unii și unele, ci este slabă. Adică, deja gașca de la Petru Vodă băgase un precedent cu nepomenirea Patriarhului, pe motive gen "am avut vise umede și m-am enervat" sau "mi-am lovit degetul mic de la picior de canapea". Ce fac ăia e scandal în Biserică. Atît și nimic mai mult.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 30.09.2016, 11:54:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E vorba despre acelasi grup minuscul care apara ortodoxia intr-una.
Ala care a filmat chestia aia la biserica este individul asta :

https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.n...38&oe=5874AC4B

Cam manelist asa... dar in rest ortodox pana in maduva oaselor. :D
Ce sa mai, e omul orchestra, cu anatamele alea tine loc de un intreg Sinod.
Talharesc, desigur :))

Pai daca e asa ortodox, de cand mirenii dau anateme?

Apropo, si tzoala aia de pe el, nu-mi dau semaa exact ce scrie, da' banuiesc ca e nu crosetata intr-o manastire ortodoxa ceva.

Are figura de parvenit prin tarile alea "eretice" dar se da ortodox pana la maduva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 30.09.2016, 12:05:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Scrie England, of course. :)
O umbla asa cu icoane la gat tot timpul ? Ca altfel cum sa arati ca esti ortodox adevarat ? Cruci poarta si ereticii ecumenisti.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 30.09.2016, 13:26:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In "England" fii sigur ca nu poarta nimic cu tenta religioasa, nu isi risca pielicica sa fie chiar atat de marturisitor.

"Icoana" trendy, cu Arsenie Boca, care nici canonizat nu este inca.
Si umbla vorba ca era si cam ecumenist.

Asa se intampla cand esti si prost si ingamfat.
Te autoironizezi singur. In public.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.09.2016 at 13:30:52.
Reply With Quote
Răspunde