Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.08.2011, 22:25:03
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cred că, de fapt, e foarte simplu: preoții ar fi preferabil să aibă sau nu barbă potrivit tradiției Bisericii lor. Astfel, preoții de tradiție răsăriteană (ortodocși, greco-catolici, siriaci, armeni precalcedonieni și armeano-catolici etc) ar trebui să aibă barbă, pe când preoții de tradiție apuseană (romano-catolici, anglicani și anglo-catolici, ambrosieni etc) ar fi preferabil să nu aibă barbă. Când se întâmplă contrariul (adică, de ex. un preot bizantin nu are barbă sau un preot roman are barbă), acest lucru nu trebuie considerat by default un păcat.
Ei bine, va rog o lamurire, draga Doctore: cam cum considerati Dumneavoastra ca este? Chiar ma intereseaza solutia, fiti bun va rog si dati-mi un raspuns. daca nu e pacat, atunci ce este? aveti o pozitie "de mijloc"? daca da, sunt gata sa fiu receptiv, impreuna, cred, cu multi credinciosi preocupati de aceasta dilema. Va rog!
Cu multumiri, AMIN+
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.03.2012, 12:09:47
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Potrivit versetului din Levitic 21,5 - "Sa nu-si rada capul, sa nu-si tunda marginea barbii ..." si din Iezechiel: 44,20 - "Capetele lor nu trebuie sa si le rada, dar nici parul sa nu-si lase sa creasca, ci sa-si tunda neaparat capul", reiese ca preotii nu trebuie sa-si tunda barba, ci numai parul. Sa inteleg ca preotii care nu au barba, sunt persoane care nu respecta Traditia? Nu am auzit pana acum in dreptul canonic sa fie o conditie pentru preotie barba.
bine, dar ati adus niste norme vechi din Legea veche, care a fost pt evrei; de ce s-ar aplica si acum? de exemplu, preotii catolici se barbieresc.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.03.2012, 05:20:45
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inainte, cand inca se punea accent pe randuiala, preotii/diaconii care isi dadeau barba jos erau caterisiti. Ion Creanga este un exemplu. Desi, am inteles ca a fost caterisit pe nedrept(?), iar dansul a fost reabilitat de Mitropolia Moldovei si Bucovinei, in 1993. Oricum, pe vremea lui, nu se dadea asa usor cu piciorul la randuiala si la Traditie numai ca sa fie placuti de oameni si societate. Teoretic, nu doar preotii trebuie sa isi lase barba, ci si mirenii.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.03.2012, 09:17:25
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Inainte, cand inca se punea accent pe randuiala, preotii/diaconii care isi dadeau barba jos erau caterisiti. Ion Creanga este un exemplu. Desi, am inteles ca a fost caterisit pe nedrept(?), iar dansul a fost reabilitat de Mitropolia Moldovei si Bucovinei, in 1993. Oricum, pe vremea lui, nu se dadea asa usor cu piciorul la randuiala si la Traditie numai ca sa fie placuti de oameni si societate. Teoretic, nu doar preotii trebuie sa isi lase barba, ci si mirenii.
Pavel spune ca un barbat este rusinos sa poarte parul lung, deci parul trebuie sa si-l tunda, atunci de ce parul de pe fatza nu si l-ar rade? sa ne amintim ca in legea veche nazireii nu trebuiau sa-si tunda parul, insa iata ca in legea noua obligatia este inversa, sa si-l tunda, deci nu putem lua precepte din legea veche, mozaica, sa le aplicam in perioada noastra.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.04.2012, 13:09:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Inainte, cand inca se punea accent pe randuiala, preotii/diaconii care isi dadeau barba jos erau caterisiti. Ion Creanga este un exemplu. Desi, am inteles ca a fost caterisit pe nedrept(?), iar dansul a fost reabilitat de Mitropolia Moldovei si Bucovinei, in 1993. Oricum, pe vremea lui, nu se dadea asa usor cu piciorul la randuiala si la Traditie numai ca sa fie placuti de oameni si societate. Teoretic, nu doar preotii trebuie sa isi lase barba, ci si mirenii.
Ion Creanga e bine sa ramana in amintirea noastra ca un scriitor care a scris in cel mai inconfundabil stil Amintirile.
In ceea ce priveste persoana Ion Creanga e bine sa ne abtinem. la o cercetare mai amanutita am descoperi lucruri deloc placute. Asa ca e bine sa ramane cu partile lu bune in amintire, fara a-i transforma greselile in vartuti, sau a-l transforma intr-o victima a sortii.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.10.2015, 13:39:00
Desevilca Desevilca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2015
Mesaje: 1
Implicit

Sunt de parere ca a vrut sa ne fereasca de aceasta grija de sine ca sa nu devina pentru noi o normalitate ,mai ales pentru generatia viitoare a fiecaruia dintre noi,care daca vede la noi ceva normal in aceasta ingrijire usor usor ajuge sa vada si in altele,acum deja e normal sa te pensezi ca baiat,sa te epilezi,sa ti bagi cercei etc.. si daca ma insel si nu e pentru asta atunci scuzele mele.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.10.2015, 00:25:11
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Inainte, cand inca se punea accent pe randuiala, preotii/diaconii care isi dadeau barba jos erau caterisiti. Ion Creanga este un exemplu. Desi, am inteles ca a fost caterisit pe nedrept(?), iar dansul a fost reabilitat de Mitropolia Moldovei si Bucovinei, in 1993. Oricum, pe vremea lui, nu se dadea asa usor cu piciorul la randuiala si la Traditie numai ca sa fie placuti de oameni si societate. Teoretic, nu doar preotii trebuie sa isi lase barba, ci si mirenii.
Ce prostie din traditia cu litera "t" mica mai e si asta? Modelele crestinului sunt ZZ Top sau Sf. Ambrosius de Mediolanum, Sf. Augustin de Hippo, etc.?!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.10.2015, 21:49:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De fapt adevarul e altul, situatia a fost mai complexa:

În septembrie 1871, Creangă a fost judecat de Dicasteriei, azi Consistoriului (tribunalul clericilor), pentru conduita sa. Învinuirile erau: mersul la teatru, tragerea cu pușca asupra bisericii, tunderea părului „asemenea mirenilor“, și faptul că de o perioadă de timp diaconul se despărțise de soție. Un an mai târziu, în luna octombrie 1871, a fost pronunțată sentința: „diaconul Ion Creangă, profesorul din Iași, prin faptele sale incorigibile și incompatibile cu caracterul de cleric, fiind judecat de autoritatea bisericească, este exclus dintre clericii altarului“. Măsura era una extrem de dură pentru faptele sale, dar venită pe fondul discuțiilor și neînțelegerilor pe care Ion Creangă le avea cu starețul de la Golia.

Ion Creangă nu a ascuns niciodată că fusese la Teatru Național de câteva ori, unde, potrivit declarției sale „n-am văzut nimic scandalos și demoralizator, ci din contră combaterea tuturor viciilor și susținerea de tot ce este just și ceea ce privește datoria omului către Dumnezeu și societate“. Nu era singurul cleric care făcea acest lucru. Mulți alți preoți au fost opriți de la a-și practica slujirea doar pentru câteva săptămâni. Conflictul cu starețul de la Golia, grecul Isaia Dioclias, care se pare că avea o relații sexuale cu soția lui Creangă de ceva vreme, era o chestiune cunoscută. De asemenea, alungarea ciorilor de pe turla bisericii ține de ascultările bisericiești, uneori stupide, la care era supus autorul, care coleric din fire, încerca să rezolve lucrurile tranșant în felul său.

După excluderea din cler, Creangă a intentat acțiune de divorț împotriva soției sale. În 1873, și-a încheiat procesul său de divorț, copilul său de 12 ani fiindu-i dat în îngrijire.


http://www.historia.ro/exclusiv_web/...it-ion-creanga
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.10.2015, 23:57:34
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

http://www.historia.ro/exclusiv_web/...it-ion-creanga

"Ion Creangă moare pe data de 31 decembrie 1889, în casa sa din cartierul Țicău. Este înmormântat la 2 ianuarie 1890 la cimitirul Eternitatea din Iași.

În anul 1993 a fost reprimit post-mortem în cadrul clerului bisericesc."
Reply With Quote
  #60  
Vechi 20.10.2015, 00:24:54
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu am stiut aceste detalii despre viata lui Creanga. Deci omul a avut ceva probleme conjugale, ceva atitudini mai aprinse :) si a mai dat ( de fapt sotia lui) si peste un staret grec iubaret. Nici marele scriitor nu era, in multe aspecte, usa de biserica :) dar asta este o alta discutie. Oricum in 1993 se asterne pacea peste micile certuri din dulcea Moldova si post-mortem Creanga redevine cleric daca am inteles bine. Ramane o enigma reactia staretului grec, pe unde o fi el acum.Totul este bine cand se termina cu bine, fie si post mortem :) Vorba lui Creanga: ,,lumea asta e pe dos, toate merg cu capu-n jos".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
barba, preoti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BARBA cozia Tinuta in Biserica 91 22.03.2014 00:36:58
Preotii nu trebuie judecati de oameni Ali_Ioana Preotul 57 06.09.2011 23:41:07
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54