Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 17.12.2007, 21:58:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Am gasit chiar ub sfat al Sfantului Siluan despre lupta impotriva vrajmasului cu arma smereniei.
"Cel ce, ca si mine, a pierdut harul, sa lupte cu curaj cu demonii. Cunoaste ca greseala e in tine insuti; ai cazut in mandrie si slava desarta, dar Domnul te face sa cunosti ce e viata in Duhul Sfant si ce e lupta cu demonii. Astfel, sufletul invata prin experienta ravagiile cauzate de mandrie si fuge de laudele oamenilor si gandurile de ingamfare. Atunci doar incepe sa se vindece si sa stie sa pastreze harul. Cum putem intelege daca sufletul e sanatos sau bolnav? Sufletul bolnav e plin de mandrie, dar sufletul sanatos iubeste smerenia, invatata de Duhul Sfant si, daca nu cunoaste inca aceasta smerenie, se socoteste pe sine mai rau decat toti oamenii".

Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.12.2007, 22:08:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
daca ma abat, gresesc catusi de putin, constientizez in aceasi secunda
Cristi, sunt curios daca reusesti sa constientizezi "abaterea" inainte sa fie comisa sau dupa, eu cred ca aici e cheia. Nu o lua drept o judecata ca nu suntem aici sa facem asta ci ca un "detaliu tehnic"
Reusesti sa opresti de ex minia inainte sa-ti iasa pe gura sau sa-ti acapareze mintea?

Elena ,lucreaza cu principalele patimi si vezi ce simti, daca de ex la vederea unor pompieri dezbracati la bust simti ca mijeste ceva care nu poti controla inseamna ca nu ai ajuns la autocontrol care este premergator dezpatimirii
Exemple sunt cu gramada...trebuie doar constientizate INTENTIONAL asa cum o faceau sfintii care dansau cu prostituatele de mina in piete incercind astfel sa le indrepte...
In marea majoritate a situatiilor, din pacate, mania, se revarsa , imi acapareaza mintea, dar , culmea stiu, realizez gresala, caderea si ma opresc, am remuscari, ma intristez, simt ca am naruit mult din munca si rugile mele. Este o senzatie groaznica, realizand ca puteam evita caderea respectiva. Chiar in timpul nestapanirii exista o stare de eliberare, de manifestare si una de ponderare, de infranare. Caut in ultima vreme , ca in situatiil sa le zic conflictuale sa ma detasez de situatie punandu-mi gandul mai presus de cele ce se-ntampla. Imi vin in minte, fragmente de rugaciuni si din invataturile Sf.Parinti. E greu, dar nu imposibil. Oricum drumul e lung si anevoios.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 17.12.2007, 22:36:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Eu stind si incercind de nenumarate ori(si Slava Domnului am ocazia, lucrind cu publicul) la un moment dat am realizat ca totul consta in a-ti aduce aminte de ce trebuie sa faci in acele momente de uitare, cind te ia apa... vezi tu, eu nu-mi aduc aminte rugaciuni, ci am observat pe mine, asta dupa fff mult timp, ca rugaciunile imi intaresc memoria si amintirea binelui, intr-un fel deosebit nebanuit de mine, acela de a nu actiona ca un robot, ci a incerca sa imit sfintii, iar acest impuls, din pacate, nu vine de la sine ci trebuie educat, dar oricum rar se intimpla sa-mi reuseasca...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 17.12.2007, 22:42:45
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Elena ,lucreaza cu principalele patimi si vezi ce simti, daca de ex la vederea unor pompieri dezbracati la bust simti ca mijeste ceva care nu poti controla inseamna ca nu ai ajuns la autocontrol care este premergator dezpatimirii
Exemple sunt cu gramada...trebuie doar constientizate INTENTIONAL asa cum o faceau sfintii care dansau cu prostituatele de mina in piete incercind astfel sa le indrepte...
Interesant ce simti tu cand vezi pompieri dezbracati. Mai aflam si noi cate ceva despre forumisti! :D

Legat de smerenie, l-am vazut pe Pr. Iustin si mi-a spus ca la smerenie se ajunge cu rabdare. Iar din asta am inteles ca e drum de o viata intreaga si nici la sfarsit nu poti spune ca ai ajuns la starea aceasta.

Da, George, Sf. Siluan este un exemplu excelent, iar Mantuitorul Insusi e Exemplul suprem. Doamne, de am deveni si noi mai asemanatori cu Tine!

Elena
Reply With Quote
  #75  
Vechi 18.12.2007, 00:55:04
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu exista o metoda de a dobândi smerenia. ca si în alte lucruri, omul încearca tot felul de stratageme pentru a o dobândi, dar ele doar încurca lucrurile.

Smerenia este un abis fara fund, adica posibilitatea avansarii în smerenie este fara sfârsit, fiindca fara sfârsit este Dumnezeu.


Constientizarea acestei nelimitari a progresului în smerenie e suficienta, cu timpul sufletul nostru se va preschimba tot mai mult, fara sa facem nimic.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 18.12.2007, 18:03:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vorbim despre noi, cei de rand, cei care zi de zi, ispitele sunt la tot pasul. Suntem intr o lume ce o putem compara cu o mare mlastina a pacatelor, unde ici colo, dar foarte rar, apare cate o insulita mai linistita si incercam sa ajungem la ea. Dar din mlastina cu greu si aproape imposibil poti iesi sau inainta spre acele insulite. De obicei te afunzi din ce in ce mai tare, mai ales ca din spate, de peste tot vin altii si altii care mai rau te incurca. Ar mai fi poate si temperamentele noastre (flegmatic, coleric, melancolic, etc) cu care ne nastem de fapt. Smerenia nu are o reteta unica in atata si atata diversitate. A da un exemplu sau altul , nu ajuta mare lucru, problema find de la individ la individ.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 18.12.2007, 18:29:22
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

"Este important sa intelegem clar ca smerenia nu se afla in firea cu care ne nastem, ci in modul in care dezvoltam aceasta fire. Hotararile pe care le luam in viata hotarasc in cele din urma ceea ce suntem. Nu suntem responsabili pt. talentele pe care le avem, dupa cum nu suntem responsabili pt. ceea ce ni se intampla in zbuciumul lumii. Insa suntem responsabili pt. ceea ce avem si ceea ce facem sa ni se intample. Astfel cei care sunt chemati sa aiba functii inalte in viata pot fi smeriti in inima, in timp ce un maturator de strada poate simti invidie si mandrie. Mandria poate salaslui in mod egal atat in inima celui puternic cat si in cea a cersetorului. Dobandirea smereniei se afla dincolo de rangul si situatia in care ne nastem; ea tine de ceea ce facem cu ceea ce suntem. In ochii lui dumnezeu, toti oamenii sunt egali si suntem judecati ca atare, nu dupa rangul nostru, ci dupa implinirile noastre.
Astfel ca ceea ce trebuie sa facem este sa ne dezvoltam capacitatea naturala de smerenie cu care ne nastem, fie ea mare sau mica. Trebuie sa o hranim, poate chiar fortandu-ne sa actionam cu smerenie, oricat de greu ni s-ar parea ceea ce facem. Cu timpul ceea ce facem poate deveni realitate. :) ("Smerenia..." - Arhiepiscop Chrysostomos de Etna.)
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #78  
Vechi 18.12.2007, 19:43:53
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Iubirea si smerenia nu sunt ceva cu care ne nastem, trebuie sa ne straduim sa le agonisim toata viata.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 18.12.2007, 22:39:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Iubirea si smerenia nu sunt ceva cu care ne nastem, trebuie sa ne straduim sa le agonisim toata viata.
Este contrar invataturii unor sfinti parinti. Iubirea omului este deci iubire raspuns, care "presupune - dupa Sfantul Vasile cel Mare - o dispozitie proprie naturii create, o samanta sau o putere de iubire in fiinta omului, chemat sa ajunga la desavarsire prin iubire".
Reply With Quote
  #80  
Vechi 18.12.2007, 23:34:47
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu mi-e clar ce vrei sa zici. Eu am gasit la parintele Sofronie aceasta idee: nu ne nastem cu iubirea, trebuie sa ne straduim toata viata s-o dobândim (prin lupta cu poftele), dobândirea iubirii e lucrul cel mai greu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
smerenia nairda Pocainta 73 30.05.2013 19:45:25
Smerenia stoarce umezeala patimilor NECTARIE Generalitati 0 19.01.2011 13:17:38
Smerenia ma omoara; ma omoara smerenia Laurentiu Generalitati 7 01.07.2009 14:50:50
Smerenia alexina Generalitati 21 20.08.2008 04:43:59
Smerenia si curajul Laurentiu Pocainta 0 09.09.2007 12:31:14