Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 10.05.2009, 02:11:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Stiti bancul?
Un om moare si mai intai i se da voie sa faca un tur de recunoastere prin rai. Multe minuni vede, intr-o parte catolicii, intr-o parte protestantii etc, dar la un moment dat, ajungand langa o casa bine imprejmuita si inchisa, Sf. Petru ii spune in soapta: 'Aici sunt ortodosii!' 'Bine, dar de ce vorbesti in soapta?' intreaba omul. 'Ei cred ca sunt singuri!'
sunt bune si bancurile astea, sa ne mai trezeasca la realitate, intr-un mod placut.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 10.05.2009, 08:35:33
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Eu vorbeam de o anume îngăduință și am făcut referire la situații concrete. Asprimea nu e sinonimă cu răutatea.
Sunt de acord cu dvs. Asprimea nu este sinonima cu rautatea. Dar unde incadram cuvinte de genul "paranoic", "nevrotic", "prost" (aceasta expresie nu va apartine dvs.), etc.? Ma refer la situatii foarte concrete.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 11.05.2009, 14:12:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
Dar unde incadram cuvinte de genul "paranoic", "nevrotic"
Astea sunt doar presupuneri bazate pe anumite criterii de evaluare. Atunci când cineva se încăpățânează să susțină un sistem ideologico-religios deși i s-a demonstrat că e cam șubred orideunde l-ai privi, suspiciunea de paranoia apare ca probabilă. Cât despre nevroze n-ai de ce să te superi nici d-ta nici altcineva: oricine poate trece prin cel puțin un episod nevrotic pasager.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 11.05.2009, 14:19:55
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Ortodoxia este Calea spre Adevar. Fiti smeriti, si Adevarul va fi revelat prin bunavointa Domnului, fara sa studiati nici o carte ori sa stiti a scrie.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 11.05.2009, 14:20:05
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Astea sunt doar presupuneri bazate pe anumite criterii de evaluare.
Nu v-a cerut nimeni consultatii gratuite. Ar fi frumos si crestineste sa va abtineti cand mai aveti astfel de diagnosticuri.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 11.05.2009, 14:24:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Astea sunt doar presupuneri bazate pe anumite criterii de evaluare. Atunci când cineva se încăpățânează să susțină un sistem ideologico-religios deși i s-a demonstrat că e cam șubred orideunde l-ai privi, suspiciunea de paranoia apare ca probabilă. Cât despre nevroze n-ai de ce să te superi nici d-ta nici altcineva: oricine poate trece prin cel puțin un episod nevrotic pasager.
Chiar si daca ar fi adevarat, nu este locul unor astfel de afirmatii.
Poate pe undeva denota exasperare dar si o incalcare flagranda si mai ales inutila a etichetei.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 11.05.2009, 14:27:33
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Ortodoxia este Calea spre Adevar. Fiti smeriti, si Adevarul va fi revelat prin bunavointa Domnului, fara sa studiati nici o carte ori sa stiti a scrie.
"Iisus le-a zis: Va rataciti pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile nici puterea lui Dumnezeu." (Matei 22:29)

"Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine."(Ioan 5:39)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 11.05.2009, 14:33:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Nu mi-a cerut nimeni să intru pe un forum și să port o discuție cu cineva. Am făcut-o pentru că mă simt liber. Cam așa e și cu evaluările. Nu-ți pot promite că nu-mi voi exprima anumite observații atunci când va fi cazul chiar dacă ele vor apărea neconforme cu un anume pietism formal.
Dar dacă veni vorba... nici d-ta n-ai fost solicitat să ne înveți pe noi catehismul adventist și totuși o faci. Ce zici, asta intră în categoria "frumos și creștinește"?
Reply With Quote
  #159  
Vechi 11.05.2009, 14:34:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Si îndelunga-rabdare a Domnului nostru socotiti-o drept mântuire, precum v-a scris si iubitul nostru frate Pavel dupa întelepciunea data lui,
Cum vorbeste despre acestea, în toate epistolele sale, în care sunt unele lucruri cu anevoie de înteles, pe care cei nestiutori si neîntariti le rastalmacesc, ca si pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare.
Deci voi, iubitilor, cunoscând acestea de mai înainte, paziti-va, ca nu cumva, lasându-va târâti de ratacirea celor fara de lege, sa cadeti din întarirea voastra,
Ci cresteti în har si în cunoasterea Domnului nostru si Mântuitorului Iisus Hristos. A Lui este slava, acum si în ziua veacului! Amin."
(2Petru 3:16-18).

"In zilele noastre se vad multi calatori la iad cu Scriptura in mana." (par. Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 11.05.2009, 14:38:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu mi-a cerut nimeni să intru pe un forum și să port o discuție cu cineva. Am făcut-o pentru că mă simt liber. Cam așa e și cu evaluările. Nu-ți pot promite că nu-mi voi exprima anumite observații atunci când va fi cazul chiar dacă ele vor apărea neconforme cu un anume pietism formal.
Dar dacă veni vorba... nici d-ta n-ai fost solicitat să ne înveți pe noi catehismul adventist și totuși o faci. Ce zici, asta intră în categoria "frumos și creștinește"?
1. nu e "pietism formal" e bun simt
2. pai am vazut ortodocsi si pe forumuri protestante si nici acolo nu le-a cerut nimeni sa ii invete ceva si totusi o fac. Ceea ce cred ca e un lucru bun acolo iar daca ar fi fost considerat rau aici, ar fi fost dati afara.

Insa daca asta e politica casei, trebuie sa o respecti fara a supara pe nimeni, nu crezi?

"Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului" ( Matei 5:22).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15