Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 15.05.2009, 20:27:12
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Cele 7 Sfinte Taine care, de bine de rau, existau atunci la catolici si exista si azi in lumea ortodoxa?
Ceea ce Sfanta Scriptura explica destul de limpede, sunt numite taine. Iar ce este cu adevarat taina, nu este inclus. Unde ati pierdut "taina credintei"?
"Sa pastreze taina credintei intr-un cuget curat"(1 Timotei 3:9) Nu este vorba de credinta in vre-o religie ci de credinta in Dumnezeu si Jertfa Sa Mantuitoare.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 17.05.2009, 19:52:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Esti dus de-a binelea. Taine sunt Cele Sapte Sfinte Taine nu nu stiu ce secrete ascunse indaratul cuvintelor Bibliei.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 18.05.2009, 08:47:18
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Esti dus de-a binelea. Taine sunt Cele Sapte Sfinte Taine nu nu stiu ce secrete ascunse indaratul cuvintelor Bibliei.
Probabil nu m-ati inteles. Ce vreau sa ma lamuriti? De ce numiti "taine" unele aspecte ale vietii crestine, care sunt explicate foarte limpede de Sfanta Scriptura? Sa luam un exemplu: taina casatoriei. De ce ii spuneti asa? Casatoria, asa cum o prezinta Cuvantul lui Dumnezeu, este o institutie divina in care iti desfasori viata de credinta. Ea incepe cu un legamant facut in fata lui Dumnezeu si se continua toata viata, printr-o stransa legatura intre cele trei persoane care nu pot lipsi dintr-o casatorie :Dumnezeu, sotul si sotia.
Unde este taina?

In schimb, Sfanta Scriptura ne vorbeste despre "taina credintei" (asa o numeste chiar Cuvantul lui Dumnezseu in 1 Timotei 3:9). Aceasta de ce nu este cuprinsa in cele 7 taine?

Un alt aspect: se face abuz de aceasta expresie numita "taina". De ce? Pentru a creea impresia ca noi, muritorii de rand, nu avem acces la anumite lucruri (pe care Dumnezeu le dezvalui in Cuvantul Sau)? In Noul Testament, expresia "taina" apare de vre-o 17 ori, dar numai sub forma de "taine descoperite, aduse la cunostinta oamenilor". Sunt si cateva exceptii (2 sau 3), cum ar fi "taina credintei".

Cred ca ar trebui sa inlocuim cuvantul "taina" cu expresii de genul "cunoastere".
Reply With Quote
  #194  
Vechi 18.05.2009, 09:00:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Din Patericul egiptean

Au mers odata niste batrani la avva Antonie si era avva Iosif cu dansii. Si
vrand batranul (Antonie) sa-i cerceteze pe ei, a pus inainte un cuvant din Scriptura si a inceput de la cei mai mici a intreba care este cuvantul acesta si
fiecare zicea dupa puterea sa.

Iar batranul zicea fiecaruia: inca n-ai aflat. Mai pe urma de toti a zis catre avva Iosif: tu cum zici ca este cuvantul acesta?

Raspuns-a: Nu stiu. Deci a zis avva Antonie: cu adevarat a aflat calea, caci a zis nu stiu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 18.05.2009, 09:22:42
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Au mers odata niste batrani la avva Antonie si era avva Iosif cu dansii. Si
vrand batranul (Antonie) sa-i cerceteze pe ei, a pus inainte un cuvant din Scriptura si a inceput de la cei mai mici a intreba care este cuvantul acesta si
fiecare zicea dupa puterea sa.

Iar batranul zicea fiecaruia: inca n-ai aflat. Mai pe urma de toti a zis catre avva Iosif: tu cum zici ca este cuvantul acesta?

Raspuns-a: Nu stiu. Deci a zis avva Antonie: cu adevarat a aflat calea, caci a zis nu stiu.
De multe ori, cand ceri un raspuns pe loc, acesta ar trebui sa fie "nu stiu". Avva Antonie ar fi trebuit sa le dea acel cuvant din Scriptura si apoi sa-i indemne sa cerceteze Scriptura pentru a afla intelesul. Si abia dupa un timp de cercetare a Scripturii, sa le ceara sa revina cu un raspuns. Asta cred ca ar fi o cercetare onesta.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 18.05.2009, 09:30:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
De multe ori, cand ceri un raspuns pe loc, acesta ar trebui sa fie "nu stiu". Avva Antonie ar fi trebuit sa le dea acel cuvant din Scriptura si apoi sa-i indemne sa cerceteze Scriptura pentru a afla intelesul. Si abia dupa un timp de cercetare a Scripturii, sa le ceara sa revina cu un raspuns. Asta cred ca ar fi o cercetare onesta.
Morala era alta, cred ca ai inteles-o totusi.

Uite alta istorioara, tot din Pateric:

Au mers odinioara trei frati la Schit, la un batran sfant si a zis unul: am
invatat, parinte, Vechiul Testament de rost. Si i-a raspuns batranul: ai umplut
vazduhul de cuvinte. Al doilea a zis: eu mi-am si scris Testamentul Vechi si cel
Nou. Si i-a zis batranul: tu ai umplut ferestrele de hartii. Iar cel de ai treilea a
zis: mie mi-au crescut buruieni pe vatra focului. Si i-a zis batranul: tu ai gonit
iubirea de straini de la tine.

Ce crezi ca vrea sa zica?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 18.05.2009, 09:52:49
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Morala era alta, cred ca ai inteles-o totusi.

Uite alta istorioara, tot din Pateric:

Au mers odinioara trei frati la Schit, la un batran sfant si a zis unul: am
invatat, parinte, Vechiul Testament de rost. Si i-a raspuns batranul: ai umplut
vazduhul de cuvinte. Al doilea a zis: eu mi-am si scris Testamentul Vechi si cel
Nou. Si i-a zis batranul: tu ai umplut ferestrele de hartii. Iar cel de ai treilea a
zis: mie mi-au crescut buruieni pe vatra focului. Si i-a zis batranul: tu ai gonit
iubirea de straini de la tine.

Ce crezi ca vrea sa zica?
Nu prea stiu sa raspund. Am sa fac doar o afirmatie, pe subiect(zic eu): poti invata pe de rost Sfanta Scriptura, daca nu ai dragoste fata de Dumnezeu si fata de semeni, nu poti fi decat un teolog si atat. Desi este paradoxal (Sfanta Scriptura este o scrisoare de dragoste), se intampla si asa ceva.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 18.05.2009, 10:25:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu prea stiu sa raspund. Am sa fac doar o afirmatie, pe subiect(zic eu): poti invata pe de rost Sfanta Scriptura, daca nu ai dragoste fata de Dumnezeu si fata de semeni, nu poti fi decat un teolog si atat. Desi este paradoxal (Sfanta Scriptura este o scrisoare de dragoste), se intampla si asa ceva.
Eu inteleg asa: degeaba esti expert in teologie si stii Scripturile pe dinafara daca iti lipsesc virtutile necesare mantuirii. Sau: trairea este mult mai presus decat cunostinta (de asta Serafimii cei plini de dragoste sunt cel mai aproape de Dumnezeu si Heruvimii atotintelepti si cunoscatori ai tuturor tainelor Creatiei sunt mai departe). Pentru ca Dumnezeu se uita cu precadere la inima omului, nu?

Iata de ce am postat prima povestioara: ca sa inteleagem ca stiinta sau pseudostiinta semeteste, are obiceiul de a-l inalta pe om cu gandul parerii de sine (in lipsa unui povatuitor experimentat), pe cand smerenia este calea placuta lui Hristos, fara de care nu putem fi asemenea Lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 18.05.2009, 10:39:34
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu inteleg asa: degeaba esti expert in teologie si stii Scripturile pe dinafara daca iti lipsesc virtutile necesare mantuirii. Sau: trairea este mult mai presus decat cunostinta (de asta Serafimii cei plini de dragoste sunt cel mai aproape de Dumnezeu si Heruvimii atotintelepti si cunoscatori ai tuturor tainelor Creatiei sunt mai departe). Pentru ca Dumnezeu se uita cu precadere la inima omului, nu?

Iata de ce am postat prima povestioara: ca sa inteleagem ca stiinta sau pseudostiinta semeteste, are obiceiul de a-l inalta pe om cu gandul parerii de sine (in lipsa unui povatuitor experimentat), pe cand smerenia este calea placuta lui Hristos, fara de care nu putem fi asemenea Lui.
Numai ca smerenia nu se capata prin lipsa de cunoastere. Sunt sigur ca sunteti de acord cu mine. V-am urmarit postarile si am vazut ca aveti o minte destupata si un spirit cercetator. Si totusi, nu mi-ati parut lipsit de smerenie.

Si mie imi face placere sa caut povete la altii. Dar totdeauna le verific. Omul este supus greselii. Imi place exemplul din Sfanta Scriptura unde insusi Apostolul Pavel este verificat cu Scriptura. Si pentru asta, acei credinciosi sunt laudati. (Fapte cap. 17:11)


Din pacate sunt destui care, daca ajung sa cunoasca, sunt loviti de mandrie. Credeti ca atunci cand cunosc mai putine sunt mai smeriti? Nu. Numai ca atunci nu au cum sa-si arate mandria.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 18.05.2009, 10:54:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Numai ca smerenia nu se capata prin lipsa de cunoastere. Sunt sigur ca sunteti de acord cu mine. V-am urmarit postarile si am vazut ca aveti o minte destupata si un spirit cercetator. Si totusi, nu mi-ati parut lipsit de smerenie.
Bineinteles ca smerenia nu presupune ignoranta si nestiinta. De fapt acestea sunt doua pacate grave! Insa smerenia este o conditie necesara celor care se avanta in hermeneutica textelor scripturale.
Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Si mie imi face placere sa caut povete la altii. Dar totdeauna le verific. Omul este supus greselii. Imi place exemplul din Sfanta Scriptura unde insusi Apostolul Pavel este verificat cu Scriptura. Si pentru asta, acei credinciosi sunt laudati. (Fapte cap. 17:11)
Da, stiu versetul. Fara sa ma laud. :)

Niste calugari l-au intrebat pe Parintele Galeriu, relativ recent: Cum vom sti noi in ce fel sa facem ascultare de superiorii nostri? Si le-a raspuns simplu: In orice veti face sa aveti dovada sau confirmarea in Sfanta Scriptura.
Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Din pacate sunt destui care, daca ajung sa cunoasca, sunt loviti de mandrie. Credeti ca atunci cand cunosc mai putine sunt mai smeriti? Nu. Numai ca atunci nu au cum sa-si arate mandria.
Asa e.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15