Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.10.2008, 19:54:09
mehiel mehiel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2008
Mesaje: 16
Implicit Ce au Martori lui Iehova de castigat?

Ii vedem mereu pe strazi doi cate doi lasand carticele in care se abordeaza utopii...parca prin acesti "salvatori" lumea o sa se mantuiasca!!
Vorbesc de crestinism si nici macar nu stiu cum arata Crucea Crestina!

Ce au de castigat si ce avem noi de pierdut daca ii ascultam?
Daca privim cu atentie aceste carti pe care ei ni le ofera gratis putem observa un paradis terestru: animale salbatice convietuiesc impreuna cu oamenii, oameni de toate nationalitatile si de toate religiile(budisti, hindusi...etc) sunt "fericiti crestini"... Dar cei care publica aceste carti nu isi dau seama ca sunt ridicoli? Exagerari care sa vad cu ochiul liber!!
Sau poate aceste carti sunt facute pentru cei multi si prosti?
  #2  
Vechi 23.10.2008, 20:50:24
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Hm... asta cred ei, ce sa facem? Este ridicol, dar ce secte nu sunt? Ei evident crad ca au ceva de castigat, si pe de alta parte, martorii lui iehova sunt atat de retrasi si izolati de lumea inconjuratoare, incat practica de incerca sa converteasca oameni este o activitate care li se pare normala. Biserica lor incurajeaza asa ceva, parintii lor au facut-o din totdeauna deci asa cred ca trebuiesc sa se comporte. Sunt invatati acolo cum sa vorbeasca cu oamenii despre Iisus etc. si, dupa parerea mea, nu prea au experiente proprii multe cu lumea in afara de aceste iesiri. Sunt foarte controlati din America, de unde vin si se traduc acele carticele(demodate) cu savana utopica... Incercati sa ganditi ca ei... stiu ca par ciudati, dar din perspectiva lor asa e lumea. (sau daca stie cineva mai bine, sa ma corecteze)
  #3  
Vechi 24.10.2008, 14:46:51
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit parere

Ptr mine martorii lui iehova sunt niste oameni violenti.....am deschis usa unor iehovisti si ptr ca am refuzat revista lor eram sa fiu lovita,am avut noroc de sotul meu ,daca nu ar fi fost acasa nu stiu ce s-ar fi intamplat....
  #4  
Vechi 24.10.2008, 14:55:16
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un preot si familia lui au fost atacati in propria casa de niste martori. Deci va puteti da seama ce duh al blandetii au in ei
  #5  
Vechi 24.10.2008, 17:34:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Un preot si familia lui au fost atacati in propria casa de niste martori. Deci va puteti da seama ce duh al blandetii au in ei
Halal "crestini"martorii astia, am si eu un coleg de lucru ,noroc ca nu prea le are cu religia.
  #6  
Vechi 24.10.2008, 17:41:04
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Halal "crestini"martorii astia, am si eu un coleg de lucru ,noroc ca nu prea le are cu religia.
Ideea e ca nu sunt crestini. Din moment ce ei cred ca Iisus a fost un simplu om sunt mai degraba antihristi
  #7  
Vechi 28.10.2008, 20:57:03
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu cand aud cuvantul crestinism am in minte 2 cuvinte : religia ortodoxa si religia catolica ,care odata au fost una singura ,de asta se si aseamana obiceiurile in mare pentru ca ortodoxia cu catolicismul sunt inrudite,celelalte religii din crestinism ,protestanti ,adventisti ,martorii lui Iehova etc nu sunt decat niste grupari ,orice om isi poate creea o teorie si apoi sa aduca adepti insa religiile mama sunt ortodoxia si catolocismul,cand auzi de crestinism doar la astea trebuie sa te referi.Martorii ,nu stiu nimic despre ei,nu inteleg ce vor sa spuna,si am vazut si eu prin cartile lor ca exagereaza,niciodata oamenii de toate culorile si religiile nu o sa se inteleaga intre ei si niciodata nu va mai fi pace decat dupa a doua venire.
  #8  
Vechi 24.11.2008, 15:02:58
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

prima oara am crezut ca se numeste topicul: ce au martorii lu iehova si nu avem noi? daca era asa ziceam: pe satana in fruntea lor
  #9  
Vechi 24.11.2008, 19:03:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
prima oara am crezut ca se numeste topicul: ce au martorii lu iehova si nu avem noi? daca era asa ziceam: pe satana in fruntea lor

Dupa numere reiese ca ei l-au vazut pe Dumnezeu,cand ,cum,deabia acum s-au trezit si ei?Sunt mari religii care sunt pe cale gresita ,d-apai micile secte..
  #10  
Vechi 28.11.2008, 14:15:27
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu cand aud cuvantul crestinism am in minte 2 cuvinte : religia ortodoxa si religia catolica[...]
Eu cand aud cuvantul "crestinism" am in minte orice cult religios care se declara a fi crestin si care are ca baza religioasa Biblia sau parte din ea. Asta pentru ca nu consider ca e treaba mea sa judec care anume crestin e veritabil si care nu.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 10:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 18:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 21:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 22:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43