Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 30.01.2011, 21:19:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu prea imi dau seama cite moaste catolice ati cintarit dumneavoastra, la propriu, ca sa va dati seama de autenticitatea lor. Daca acesti sfinti, ale caror trupuri nu sint putrezite, ne raspund la rugaciuni, asta inseamna ca Dumnezeu ne confirma inca o data sfintenia lor.
Pe youtube de exemplu se pot vedea imagini cu aproape toate moastele catolice. Trecand peste faptul ca probabil majoritatea au masti de ceara, totusi nicuna nu arata ca acele sfinte moaste ale Sfantului Stefan sau a tuturor sfintelor moaste.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS Referitor la sfintul Stefan al Ungariei, as putea spune si eu ca este, probabil, ultimul sfint ortodox
Din fericire nu putem spune asta, pentruc a sfintele moaste ale ortodocsilor sunt exact ca cele din primul mileniu, iar daca cititi o minune nu stiti daca e din secolul patru sau secolul douazeci. Nu intalniti nici bilocatii, nici raniri sau stigmate, nici stari de transa.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Deci, daca dupa moarte imi doresc sa ajung undeva, imi doresc sa ajung exact acolo unde se afla sfinta Tereza de Avila, sfintul Padre Pio, sfintul Ioan Bosco, sfintul Ioan Maria Vagney, sfintul Francisc de Asissi....si toti ceilalti sfinti catolici, cu sau fara trupuri neputrezite.
Eu imi doresc sa ajung acolo unde sunt Sfintul Nicolae, Sfanta Ecaterina, Sfantul Dimitire, Sfantul Gheorghe, Sfanta Maria Egipteanca, dar si Sfanta Paraschieva sau Sfantul Nectarie. Oare de ce catolicii nu prea cunosc sfintii din primul mileniu, ci doar cei de dupa Schisma? Din moment ce am spus ca ma indoiesc ca acei sfinti catolici au ajuns in Rai, va dati seama ca nu doresc sa ajung in alta parte. Si eu va doresc, atat cat mai este timp sa alegeti, sa nu ajungeti in alta parte decat in rai. Dar asta depinde de alegerea dvs.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 30.01.2011, 21:27:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Pai daca nu i-ati citit scrierile, cum va dati seama ca e inselare.
Pai daca citim scrierile ne dam seama de inselare? La un alt topic vorbeam de Osho, are carti numai despre iubire, nu inseamna ca nu e in mare inselare.
Cum am mai scris, stim ca sfintii catolici s-au aflat in inselare pentru ca minunile lor se aseamana cu cele din "asa nu" din Pateric. Nu exista intre minunile crestine minuni la fel ca cele ale sfintilor catolici. Dar exista in alte religii. Sunt si unele care pot fi si de la Dumnezeu si de la vrajmasul, cum ar fi vindecarile. Vindecari se pot face si in alte religii sau tehnici paranormale, dar bienitneles ca exista si in crestinism. Dar din moment ce celelate minuni (bilocatia, stigmate, extaz) nu exista in crestinism , putem sa tragem si aici o concluzie.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 30.01.2011, 21:42:51
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Am postat gresit
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 30.01.2011, 21:56:20
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Parerea mea: in loc sa facem concurs de mirosit moaste poate ar fi mai
bine sa ne straduim sa facem macar a suta parte din nevointele sfintiilor
si sa ne comportam demni de numele lor.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 30.01.2011, 22:04:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

nu stiu care e definitia cuvantului sfant poate mi-o spuneti ca sa ne punem de acord asupra terminologiei...
Reply With Quote
  #146  
Vechi 30.01.2011, 23:10:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu exista intre minunile crestine minuni la fel ca cele ale sfintilor catolici. Dar exista in alte religii. Sunt si unele care pot fi si de la Dumnezeu si de la vrajmasul, cum ar fi vindecarile. Vindecari se pot face si in alte religii sau tehnici paranormale, dar bienitneles ca exista si in crestinism. Dar din moment ce celelate minuni (bilocatia, stigmate, extaz) nu exista in crestinism , putem sa tragem si aici o concluzie.
Catolicii nu au minuni crestine.
Ba da, catolicii au minuni.
Ba nu, minunile lor nu sunt crestine. De ce ? Pentru ca sunt catolice.


Din nou, pentru a n-a oară, veniți cu această gravă eroare de argumentare.

Prima, a doua, a treia oară, este scuzabil pe motive de necunoaștere. De la un punct încolo, după ce vi s-a explicat foarte clar că este o eroare de argumentare, începe să miroasă a rea voință din partea dumneavoastră.

Facând abstracție de nivelul de onestitate intelectuală pe care îl relevă această practică a dumneavoastră, vă atenționez că alunecați pe o pantă foarte periculoasă din punct de vedere duhovnicesc:

În primul rând, îl puneți la încercare pe Dumnezeu și vă permiteți să-I impuneți propriile standarde: "Doamne, ca să cred, vreau să văd minuni, dar nu orice fel de minuni, numai minuni din alea ca în primele secole ! Nu veni Tu cu alte minuni, că dacă nu le găsesc în Pateric, nu-s de acord cu ele !"

În al doilea rând, vă apropiați de păcatul acela despre care Mântuitorul spunea că n-are iertare - hula împotriva Duhului Sfânt. Citiți contextul în care Isus s-a referit la acel păcat: era vorba despre fariseii care-l învinuiau că face minuni cu ajutorul diavolului.

Ce veți spune la înfricoșata Judecată dacă veți fi întrebat: "Prin sfinții Mei, cu Duhul Sfânt, am făcut minuni, iar tu, din mândrie, ai închis ochii și i-ai învinuit că lucrează cu diavolul !" ?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 31.01.2011, 01:33:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Catolicii nu au minuni crestine.
Ba da, catolicii au minuni.
Ba nu, minunile lor nu sunt crestine. De ce ? Pentru ca sunt catolice.

Din nou, pentru a n-a oară, veniți cu această gravă eroare de argumentare.

Prima, a doua, a treia oară, este scuzabil pe motive de necunoaștere. De la un punct încolo, după ce vi s-a explicat foarte clar că este o eroare de argumentare, începe să miroasă a rea voință din partea dumneavoastră.

Facând abstracție de nivelul de onestitate intelectuală pe care îl relevă această practică a dumneavoastră, vă atenționez că alunecați pe o pantă foarte periculoasă din punct de vedere duhovnicesc:

În primul rând, îl puneți la încercare pe Dumnezeu și vă permiteți să-I impuneți propriile standarde: "Doamne, ca să cred, vreau să văd minuni, dar nu orice fel de minuni, numai minuni din alea ca în primele secole ! Nu veni Tu cu alte minuni, că dacă nu le găsesc în Pateric, nu-s de acord cu ele !"

În al doilea rând, vă apropiați de păcatul acela despre care Mântuitorul spunea că n-are iertare - hula împotriva Duhului Sfânt. Citiți contextul în care Isus s-a referit la acel păcat: era vorba despre fariseii care-l învinuiau că face minuni cu ajutorul diavolului.

Ce veți spune la înfricoșata Judecată dacă veți fi întrebat: "Prin sfinții Mei, cu Duhul Sfânt, am făcut minuni, iar tu, din mândrie, ai închis ochii și i-ai învinuit că lucrează cu diavolul !" ?
Dvs. glumiti sau chiar vorbiti serios? Desi am fost binevoitor de fiecare data si v-am raspuns si explicat, acum repetati aceleasi fraze fara logica. Mai e o posibilitate, nu ati inteles prea multe lucruri din crestinism. Observ ca nu e prima data cand daca nu va convine ce se scrie despre BC atacati persoana care a scris.
Imi mai puneti si vorbe pe care nu le-am zis in contul meu. "Catolicii nu au minuni crestine. Ba da, catolicii au minuni. Ba nu, minunile lor nu sunt crestine. De ce ? Pentru ca sunt catolice."
Dar eu cred ca ati inteles, dar neavand un raspuns v-ati gandit ca un atac confuz poate va face sa dispara adevarul. Dvs. ati ales ce religie sa fiti si sa parasiti ortodoxia. La fel, acum alegeti sa ramaneti in acea religie. Atunci asumati-va si ceea ce decurge de aici, nu va obliga nimeni sa faceti ceva si noi nu trebuie sa ascundem adevarul doar pentru ca nu-i place cuiva.
In caz ca nu ati inteles, eu nu am scris ca ar avea catolicii altfel de minuni crestine, diferite fata de cele din primul mileniu, ci ca unele minuni nu pot fi decat de la vrajmasul, in niciun caz minuni crestine. Si am explicat si de ce, ar trebui sa fie clar si pentru dvs. de ce. Dar probabil dvs. mai aveti si alte idei moderne, de genul ca si in hinduism sau alte religii sunt minuni divine. De exemplu ati inteles de ce bilocatia nu poate fi o minune, ci doar o inselare de la vrajmasul?
Hula impotriva Duhului Sfant este in primul rand erezia, adica neadevarul. De exemplu Papa Ioan VIII a numit Filioque blasfemie, hula. Incercati pe viitor sa comentati mesajele si mai putin userii.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 31.01.2011, 06:20:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fiind un forum ortodox e normal ca si ortodocsii sa mai spuna cate ceva. daca unul de la Misa deschidea un topic despre zeul Shiva nu era normal sa intre si cativa ortodocsi sa spuna cate ceva?
Eu am stat un timp pe un forum catolic, iar acolo regulile erau mai stricte, cei ce nu era catolici nu puteau spune orice despre BC.
Draga Catalin, eu personal iti multumesc pentru efortul sustinut de a posta constant si pertinent pe acest topic. Esti de admirat din multe puncte de vedere, nu le mai enumar acum, sa nu se trezeasca invidia altora.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 31.01.2011, 07:01:00
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In caz ca nu ati inteles, eu nu am scris ca ar avea catolicii altfel de minuni crestine, diferite fata de cele din primul mileniu, ci ca unele minuni nu pot fi decat de la vrajmasul, in niciun caz minuni crestine. Si am explicat si de ce, ar trebui sa fie clar si pentru dvs. de ce.
Este foarte clar pentru mine care este mecanismul în baza căruia alegați acest lucru.
L-am mai întâlnit și la alții, nu sunteți primul.

De pildă, Martorii lui Iehova explică foarte doct că în basoreliefuri sumeriene se văd indivizi purtând cruci la gât - ergo, crucea este un simbol religios precreștin, deci e mare păcat să purtăm cruce la gât (sau pe biserică).

Sau, chiar aici pe forum, un adventist explica de curând că în Scriptură nu se pomenește nici unde despre lumânări ca obiect de cult. De vreme ce Biserica primară nu folosea lumânări, e clar, lumânările sunt de la dracul.

Logica dumneavoastră funcționează la fel - dacă în Pateric nu se vorbește despre stigmate, gata, s-a închis robinetul minunilor, Dumnezeu nu mai are dreptul să vorbească aleșilor Săi într-un nou mod; orice nu e ca în Pateric e de la dracu.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Hula impotriva Duhului Sfant este in primul rand erezia, adica neadevarul.
V-am invitat să citiți pasajul din Scriptură în care se vorbește despre hula împotriva Duhului Sfânt în context. Văd că n-ați făcut-o.

Dacă aveți ideea asta fixă că ortodoxia a pus monopol pe sfințenie, vă rog din nou să-mi răspundeți: Câți sfinți ortodocși au murit în ultimele secole în misiune, predicând Adevărul popoarelor păgâne, îndeplinind ceea ce Mântuitorul a dispus în mod imperativ - învățați toate popoarele, duceți Evanghelia pe tot pământul ?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 31.01.2011, 08:18:31
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Ca majoritatea subiectelor si aici se cam sare din una in alta fara sa se urmeze o idee pana la final. Asadar o sa ma conformez si eu si o sa adaug cateva idei legate numai de mesajele de pe ultima pagina.

@Erethorn

Nu ortodoxia a pus monopol pe Dumenzeu - cum spun secatrii, sau pe Sfintenie - cum spun catolicii, ci Dumnezeu se ofera singur numai celor care respecta dreapta credinta fara inovatii(inventii) dupa capul lor.
Legat de tipurile minunilor (stigmate, levitari, etc etc) nu este relevant daca se vorbeste sau nu despre ele in Pateric. Dar, Patericul si alte scrieri ale Sfintilor Parinti descriu nu numai minunile ci si scopul acestor minuni. Din invataturile Sfintilor despre minuni se desprinde urmatoarele idei: Dumnezeu nu face minuni de dragul de face minuni, nici nu le face la foc automat sau la comanda (nu la comanda oricui!) oricand si oricum, minunile venite de la Dumnezeu nu sunt impletite cu invataturi de origine eretica, minunile facute de Dumnezeu nu aduc suferinta subiectului/subiectilor participanti (stigmate - a se vdea cazul Eleonora Zugun filme si info pe net destule), niciodata minunile nu au caracter de specatacol.

Asadar avand un etalon putem destul de usor sa spunem ca alte minuni sunt venite de la o alta putere, iar cel ce le face se afla clar in inselare devreme ce acea putere se poate exercita prin intermediul sau asupra lui.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05