Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 15.05.2013, 00:00:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Iar despre adventisti, doar asa in mare va spun: ....... Nu cred ca Iisus Hristos este Dumnezeu ci doar un prooroc, un om sfant.
Uite cum ai dovedit că habar nu ai despre ce vorbești. Adventiștii sunt trinitarieni și cred în dumnezeirea Fiului. Tu îi confunzi cu musulmanii, probabil. Adu dovezi în sprijinul afirmației tale (ceea ce nu vei putea face, pentru că nu e adevărată), sau cere-ți scuze pentru că dezinformezi.


Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Credeti ca Dumnezeu le primeste rugaciunile? Si aici da spun la general despre toti adventistii: orice adventist care face si marturiseste toate astea merge in iad.
Este culmea că, deși nici măcar nu cunoști învățătura adventiștilor, te încumeți să-i osândești pe toți la focul iadului. Asta numești tu creștinism ?!!!

Crezi că ai tu cădere să stabilești ale cui rugăciuni le primește Dumnezeu și ale cui nu ? Asta numești tu creștinism ?!!!
Reply With Quote
  #262  
Vechi 15.05.2013, 23:34:01
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Este culmea că, deși nici măcar nu cunoști învățătura adventiștilor, te încumeți să-i osândești pe toți la focul iadului. Asta numești tu creștinism ?!!!

Crezi că ai tu cădere să stabilești ale cui rugăciuni le primește Dumnezeu și ale cui nu ? Asta numești tu creștinism ?!!!

Or fi trinitari adventistii dar sa stii ca asta nu e mare diferenta fata de celelalte secte care nu cred in dumnezeirea Fiului, penticostali, martorii lui Iehova etc.. Pentru ca raman hulele celelalte. Adica un om huleste pe Maica lui Dumezeu, Biserica sa, pe sfintii sai, crucea si chiar pe Fiul lui Dumnezeu, pentru ca hulind toate acestea Il hulesc pe Insusi Dumnezeu si Dumnezeu le primeste rugaciunile? Adica acum injur de Dumnezeu, apoi spun o rugaciune, apoi iar injur si o tin tot asa si Dumnezeu trebuie sa imi asculte mie rugaciunea nu? Nu am eu cadere sa stabilesc ale cui rugaciuni le primeste Dumnezeu, dar Dumnezeu Insusi are cadere si El ne-a spus pe care rugaciuni le primeste si pe care nu le primeste. Nu-i osandesc eu pe adventisti ci hulele lor ii osandesc si ratacirea lor. Operele Sfintilor Parinti si chiar scriptura este plina de invataturi privind rugaciuna rea care este uraciune inaintea lui Dumnezeu. Dumneata pari ca esti bun si crestin si eu par ca ii urasc pe adventisti si vin cu acuze. Dar de fapt nu e asa, dumneata nu cunosti invatatura si adevarul. Crezi ca asa o simpatie omeneasca este iubire de aproapele. Daca ai iubi aproapele ai incerca sa il scoti din ratacirea si mocirla in care este. Stii ce este aia erezie si cat este de grava? Stii ce este aia hula impotriva Duhului Sfant care nu se iarta nici in lumea aceasta nici in cealalta. Ai auzit vreodata ca "rugaciunea ereteicilor este uraciune inaintea lui Dumnezeu"? Ai auzit de "evlavia blestemata a ereticilor"? - se cheama blestemata pentru ca nu este de la Dumnezeu ci este o evlavie falsa de la diavolul. Crestinism numesc a cunoaste cat de cat invatatura si poruncile pe care le avem de urmat. A fi crestin nu inseamna a avea asa un sentimentalism omenesc in detrimentul iubirii de Dumnezeu si chiar in detrimentul iubirii aproapelui.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 04.02.2014, 13:15:14
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Referitor la sfintii romano-catolicilor:
De ce folosesc romano-catolicii invelisuri de ceara peste osemintele celor pe care ii considera sfinti? De ce au nevoie sa faca asta? De ce sunt tinute corpurile in sicrie de sticla sau cristal? Majoritatea romano-catolicilor care se inchina la acele oseminte imbracate in ceara cred ca sunt intr-adevar trupurile reale, nedescompuse. Nu sunt explicatii care sa le spuna credinciosilor ca sunt invelisuri de ceara, doar cel care cauta pe cineva din acea biserica si intreaba poate afla ca de fapt este invelis de ceara. De ce au nevoie de asemena practici?

De ce au nevoie de mumificari? Este o practica des intalnita si in trecut si in prezent la romano-catolici. Se trateaza trupurile cu tot felul de substante chimice pentru a intarzia descompunerea. Why?
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
Reply With Quote
  #264  
Vechi 04.02.2014, 20:59:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ca sa ramana intacti, neputreziti...
Reply With Quote
  #265  
Vechi 05.02.2014, 12:56:20
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Intacti nu raman. Stiii vreun exemplu de trup intact? Iar de putrezit tot putrezesc insa intr-un ritm mai lent. Tocmai de aia se si pun in sicriele de sticla ca sa nu iasa mirosul.
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
Reply With Quote
  #266  
Vechi 06.03.2014, 00:27:46
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Catolicii au cativa sfinti mari autentici recunoscuti si iubiti de multi ortodoxi .Ca exemplu , Sf Bernard , Francisc sau Toma da Kempis.Acestia au fost inainte de sminteala Imaculatei Conceptii care aduce o slava mincinoasa pe care Maica Adevarului , care are nespusa slava adevarata, nu o poate primi.
(Oricum nu stiu daca zamisliirea in sine este un pacat , desfranarea este)
Si Papa Ioan Paul II a fost indragit de ai nostrii.
Din pacate au si o industrie de fabricat "sfinti" cu traditie.
In viata Sf Francisc scrie ca o singura data a intrat intr-un palat episcopal si a fost chinuit de un balaur cumplit iar de atunci a fagaduit sa nu mai calce intr-o resedinta episcopala niciodata.
Eu ma simt foarte bine in bisericile catolice.

Last edited by Teodosie; 06.03.2014 at 00:34:59.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 06.03.2014, 07:06:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O tonă de prostii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #268  
Vechi 07.03.2014, 00:37:28
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

La o medie de 3 posturi pe zi in 3 ani nici nu se putea altfel.
Reply With Quote
  #269  
Vechi 11.06.2014, 10:57:01
prieten_apoleon prieten_apoleon is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.06.2014
Mesaje: 2
Implicit Sfintenia

NU exista altcineva Sfant, ci doarDumnezeu!
El ne iubeste pe toti atat de mult, vrea ca noi sa ne apropiem de el, dar cum altfel decat prin adevar, prin citirea SCripturii si nu prin minciuna si chipuri cioplite, prin afacere cu lumanari si alti intermediari scoliti*, fiecare dintre noi nu are nevoie decat de o inima sincera si deschisa
Reply With Quote
  #270  
Vechi 11.06.2014, 11:44:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mare noroc avem noi că ați primit voi revelația la 1800 de ani după Mântuitor!

Mare noroc!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05