Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.03.2015, 13:53:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Hai umoristule, lasa-l in pace. Are si el dreptatea lui, si greselile lui, ca noi toti.
Mor de placere cand ma gandesc ce tare o fi cand o intra Catalin2 pe forum si il vede pe Mihai
Ei, Teodor, was it everything you wished for ? :)
  #92  
Vechi 04.03.2015, 16:33:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ok, Mihai și Cătă, nu fiți supărați pe mine; glumesc și eu. Vă apreciez mult, ca pe niște credincioși valoroși și foarte bine catehizați.
Serios acum, sper să fie pace între noi toți, mai ales cu prilejul Sfîntului și Marelui Post.

Last edited by Barsaumas; 04.03.2015 at 16:37:49.
  #93  
Vechi 04.03.2015, 16:43:06
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt cred ca nu e vorba ca doar numai noua ni s-a parut agresiv, ci ca tu esti subiectiv, de fapt tu fiind sigurul de pe forum care nu a avut aceasta parere (facand de cateva ori si pe avocatul sau). Ca avocat ar fi trebuit sa stii si evolutia ulterioara a clientului, dupa ce a fost banat de pe forum s-a dus pe forumul catolic unde l-a cam facut cu nervii pe dl. Dragomir (cum nu-l vazusem pana acum), acesta retragandu-se de pe forumul catolic in acea perioada. Asadar, esti subiectiv?
Cătălin, mi-o plăcut tare faza cu „ești subiectiv?”; o fină aluzie la obsesia mea, (din care mai ies, în care mai intru), cu obiectivitatea confesională. :P
  #94  
Vechi 05.03.2015, 18:55:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Hai sa lasam prostia cu codurile de bare. Sa revenim la prostia initiala. Din a cui licenta ne-ai plictisit cu citate kilometrice, domnule care te dai rus ce ne inveti patriotismul ? A dumitale ? Sau a altcuiva ? Insasi ideea de a numi "erezii" cele ce invata un Sfant Parinte al Bisericii Ortodoxe, de catre un mucos care a facut, din prea marea mila a profesorilor, trei ani de fabrica de popi mi se pare o impertinenta. Stiu ca traim vremuri in care nu trebuie sa ne miram de nimic, si totusi imi e greu sa cred ca un student cu un asemenea titlu de lucrare a gasit un coordonator, a prezentat-o unei comisii si a mai si luat licenta.
Stimate Mihnea Dragomir:

Licența se numește "Ereziile romano-catolice și influența lor asupra Ortodoxiei de astăzi", care a fost scrisă de absolventul de Teologie Ortodoxă Pastorală, Botoș Remus-Emilian (actual masterand), sub coordonarea părintelui profesor doctor Nicolae Morar, specializat în Dogmatică și Istorie.

A fost susținută la Timișoara, în iulie 2014, anul trecut, în fața unei comisii din 7 preoți profesori, ai Facultății de Teologie Ortodoxă de la Timișoara, comisie sub președenția Preasfințitului Paisie Lugojeanul, care a propus nota 10. Licența a fost susținută și promovată cu calificativul notei maxime 10 și prin binecuvântarea Înalt Preasfințitului Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, cu 3 luni de zile înainte de adormirea sa întru Domnul, pe Care L-a slujit ca ierarh 52 de ani, adormit în nădejdea Învierii.

Ereziile "fericitului" Augustin, sunt un capitol al Licenței care însumează 26 de pagini din cele 135 de pagini ale Licenței, și la care s-a lucrat intens mai bine de 2 luni de zile, fără a fi luată de pe "site-uri de licențe a României de după 1989".

Licența integrală este pusă gratuit, la dispoziția oricărui ortodox care o dorește, pentru studiu, aprofundare, cercetarea corectitudinii sau altele asemenea, prin email.
Dar înainte de orice, vă rog citiți cele 8 mari erezii, de la începutul topicului, ale ereticului Augustin, și haideți cât mai mulți, să le aprofundăm, să vedem, ce, prin, unde, de ce, cât, cum, și asemenea, este de la "fericitul" Augustin, cum îl numește Biserica Creștină, pe bună dreptate, pentru că are și multe scrieri bune, dar asta nu îl absolvă de erezii. Augustin, care nu este "Sfânt Părinte al Bisericii Ortodoxe", cum declară în necunoștiință de cauză și confundarea termenilor, user-ul Mihnea Dragomir.

Până atunci, mai jos aveți bibliografie folosită la Licența "Ereziile romano-catolice":

Bibliografie

Izvoare
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Ediia Jubiliară a Sfântului Sinod, versiune diortosită după Septuaginta, redactată și adnotată de Bartolomeu Valeriu Anania, Arhiepiscopul Clujului, Editura I.B.M.B.O.R., București, 2001.
2. Biblia sau Sfânta Scriptură, Ediția 1914, anastatică după original, București, 1914.

Dicționare
3. Codul Migne, P.G., P.L., Originalele operelor complete ale Sfinților Părinți, greci și latini, format digital complet în limbile greacă și latină, ediție tradusă și în limba engleză.
4. Canonul Ortodoxiei - Canonul Apostolic al primelor secole, diacon Ioan I. Ică jr., Editurile Deisis și Stavropoleos, 2008.
5. Dicționar al Noului Testament, Pr. Dr. Ioan Mircea, Editura I.B.M.B.O.R., București, 1995.
6. Credința Ortodoxă, Catehism Ortodox, Editura Trinitas, Iași, 2005.
7. Concordanță biblică tematică, Editura Trinitas, Iași, 2000.
8. Dicionar Filocalic, Editura Cavallioti, București, 2001.
9. Dicționar enciclopedic de literatură creștină din primul mileniu, Remus Rus, Editura Lidia, București, 2003.
10. Dicționar de Teologie Ortodoxă, A-Z, Pr. Prof. Dr. Ion Bria, Editura I.B.M.B.O.R., București, 1981.

Colecții
11. Despre credina ortodoxă i despre erezii, Florilegiu Patristic, Editura Basilica a Patriarhiei Române, București, 2010.
12. Despre cum s-a făcut "papa" pe sine împărat și dumnezeu, Editura Schitul Lacu, Sfântul Munte Athos, 2010.
13. Dreapta Credință în scrierile Sfinților Părinți, Volumele I-II, Editura Sophia, București, 2006.
14. Florilegiu Filocalic, Editura Herald, București, 2003.
15. Everghetinosul, Volumele I-IV, Editurile Egumenița și Cartea Ortodoxă, 2009.
16. Filocalia sfintelor nevoințe ale desăvârșirii, Volumele I-XII, editura Humanitas, București, 2009.
17. Filocalia de la Optina, volumele I-II, Editurile Egumenița și Cartea Ortodoxă, Galați, 2009.
18. Istoria creștină generală, Volumele I-II, Pr. Prof. Vasile Muntean, Editura I.B.M.B.O.R., București, 2008.
19. Mărgăritare - Cuvinte ale Sfântului Ioan Gură de Aur și ale multor Sfinți Părinți i Dascăli, Editurile Sophia și Cartea Ortodoxă, București, 2010.
20. Stâlpii Ortodoxiei, Sfântul Fotie cel Mare, Sfântul Marcu Evghenicul, Sfântul Grigorie Palama, Editurile Cartea Ortodoxă și Egumenița, Galai, 2008.
21. Opere, Volumele I-II, Ediie bilingvă, Sfântul Marcu Evghenicul, Colecția Părinții Bisericii, Editura Pateres, 2009, pentru Vol. I și Editura Gândul Aprins, 2014, pentru Vol. II.
22. Scrieri, Volumele I-IV, Sfântul Grigorie Palama, Editura Deisis, Sibiu, anii 2005-2009.

Autori
23. Anastasie Goțopulos, Pr., Rugăciunea în comun cu ereticii - Abordare a practicii Canonice a Bisericii, Editura Predania, București, 2013.
24. Arsenie Vlianogoftis, Pr., Ereziile contemporane - o adevărată amenințare, Editura Evanghelismos, București, 2006.
25. Clark Carlton, Adevărul Ortodoxiei față de Catolicism, Editura Ecclasiast, Sibiu, 2010.
26. Clark Carlton, Calea de la prostestantism la Ortodoxie, Editura Ecclasiast, Sibiu, 2010.
27. Clark Carlton, Credința - Catehism ortodox, Editura Ecclasiast, Sibiu, 2010.
28. Daniel, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, Ed. Trinitas, Iași, 1996.
29. Daniel, Mitropolitan Ciobotea, Confessing the truth în love, Ed. Trinitas, Iași, 2001
30. Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Comori ale Ortodoxiei, Editura Trinitas, Iași, 2007.
31. David Bradshaw, Metafizica energiilor divine și Schisma Bisericii, Editura Ecclesiast, Sibiu, 2010.
32. Dionisie Areopagitul, Sfântul, Opere complete, Editura Paideia, București, 1996.
33. Ioan Damaschinul, Sfântul, Dogmatica, Editura I.B.M.B.O.R., București, 2005.
34. Ioannis Romanides, Pr., Prof. univ. Dr., Dogmatica Patristică Ortodoxă - o expunere concisă, Editura Ecclesiast, Sibiu, 2010.
35. Ioannis Romanides, Pr. Prof. Univ. Dr., Teologia Patristică, Editura Metafraze, Bucureti, 2011.
36. Iustin Popovici, Sfântul, Biserica Ortodoxă și Ecumenismul, Editura Fundația Iustin Pârvu, Suceava, 2012.
37. Fotie cel Mare al Constantinopolului, Sfântul, Mistagogia Duhului Sfânt și Exegeze la Evanghelii, Ediție bilingvă, Editura Polirom, 2013.
38. Nicolae, Mitropolitul Banatului, Patristica Mirabilia, Editura Mitropoliei Banatului, Timișoara, 1987.
39. Nectarie din Eghina, Sfântul, De ce s-au despărțit "papa" și supușii lui de Biserica lui Hristos, Editura Evanghelismos, București, 2001.
40. Preasfințitul Photios, Arhimandritul Philarete, Părintele Patric, Noul Catehism Catolic contra Credinței Sfinților Părinți - un răspuns ortodox, Editura Deisis, Sibiu, 1994.
41. Vladimir Guetee, Papalitatea eretică, Editura Scara, București, 2010.
42. Vladimir Guetee, Papalitatea schismatică, Editura Scara, București, 2010.

Fapte, nu doar vorbe.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.03.2015 at 19:28:04.
  #95  
Vechi 05.03.2015, 19:36:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ssusținută și promovată cu calificativul notei maxime 10 și prin binecuvântarea Înalt Preasfințitului Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, cu 3 luni de zile înainte de adormirea sa întru Domnul, pe Care L-a slujit ca ierarh 52 de ani, adormit în nădejdea Învierii.

Ereziile "fericitului" Augustin, sunt un capitol al Licenței care însumează 26 de pagini din cele 135 de pagini ale Licenței, și la care s-a lucrat intens mai bine de 2 luni de zile, fără a fi luată de pe "site-uri de licențe a României de după 1989".
Cum se numeste daca nu nesimtire sa il jignesti pe Fericitul Augustin si ii aduci subtil elogii unui turnator, colaborator comunist care s-a impartasit la catolici calcand in picioare invatatura ortodoxa?
Sa iti fie rusine.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #96  
Vechi 05.03.2015, 19:59:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cum se numeste daca nu nesimtire sa il jignesti pe Fericitul Augustin si ii aduci subtil elogii unui turnator, colaborator comunist care s-a impartasit la catolici calcand in picioare invatatura ortodoxa?
Sa iti fie rusine.
Serios?
Niciodată să nu-mi fie rușine că mărturisesc Adevărul. Niciodată! Amin.

Cine ești tu, ca să-mi judeci mie ierarhul?
Cine ești tu, ca să judeci morții? Adormiții în Domnul?
Cine ești tu, să te ridici peste hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii? Care mi-a iertat ierarhul, pentru nechibzuința lui?
Cine ești tu, să te ridici deasupra titanilor Ortodoxiei, care l-au numit pe Augustin eretic?
Cine ești tu, să vorbești despre ceva din care nu ai citit nimic, în combaterea ereziilor augustiniene?
Cine ești tu, să-mi pui etichetele "nesimțit" pe nedrept, când nu ai citit nimic din ce am scris în licență?
Cine ești tu, să fi atât de lipsit de iubire împotriva ierarhilor care greșesc?

Cum se numesc acestea dacă nu ipocrizie, dezgust, dezbinare, diabolism, indiferență și nepăsare?
Ție să-ți fie rușine. Ești cu adevărat vrednic de rușine. Arunci cu noroi, în toți, pe toate topicurile, tu, marele înțelept, care le știi pe toate, luminat poate de lumini luciferice.

Crezi că eu sunt singurul care îl acuză pe Augustin de erezie? Nu știi ce vorbești, crede-mă, nu ai citit nimic, dar vi și faci pe victima, pe înțeleptul, când ești defapt, apărătorul propriului tău creștinism, fără să știi o iotă, o cirtă, despre dogmatică și erezii.

Uite, îți vei da seama că Augustin este eretic, din aceste 3 cărți, unde spune clar că Augustin este eretic:

__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.03.2015 at 20:06:53.
  #97  
Vechi 05.03.2015, 20:14:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Serios?
Niciodată să nu-mi fie rușine că mărturisesc Adevărul. Niciodată! Amin.
Cine ești tu, ca să-mi judeci mie ierarhul?
Cine ești tu, ca să judeci morții? Adormiții în Domnul?
Cine ești tu, să te ridici peste hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii? Care mi-a iertat ierarhul, pentru nechibzuința lui?
Cine ești tu, să te ridici deasupra titanilor Ortodoxiei, care l-au numit pe Augustin eretic?
Cine ești tu, să vorbești despre ceva din care nu ai citit nimic, în combaterea ereziilor augustiniene?
Cine ești tu, să-mi pui etichetele "nesimțit" pe nedrept, când nu ai citit nimic din ce am scris în licență?
Cine ești tu,
Cum se numesc acestea dacă nu ipocrizie, dezgust, dezbinare, diabolism, indiferență și nepăsare?
Ție să-ți fie rușine. Ești cu adevărat vrednic de rușine. Arunci cu noroi, în toți, pe toate topicurile, tu, marele înțelept, care le știi pe toate, luminat poate de lumini luciferice.

Crezi că eu sunt singurul care îl acuză pe Augustin de erezie? Nu știi ce vorbești, crede-mă, nu ai citit nimic, dar vi și faci pe victima, pe înțeleptul, când ești defapt, apărătorul propriului tău creștinism, fără să știi o iotă, o cirtă, despre dogmatică și erezii.

Uite, îți vei da seama că Augustin este eretic, din aceste 3 cărți, unde spune clar că Augustin este eretic:
In primul rand, ia-ti pastilele si dupa mai citeste o data.
1. Eu nu judec pe nimeni. Eu doar am afirmat niste fapte:
- Fericitul Augustin este cinstit de Biserica; Poti sa ma contrazici cu asta?
- Nicolae Corneanu a fost turnator; Poti sa ma contrazici cu asta?
- Nicolae Corneanu a colaborat cu securitatea; Poti sa ma contrazici cu asta?
- Nicolae Corneanu a recunoscut nici o data ca a gresit si nu a spus ca ii pare rau ca s-a impartasit la catolici;Poti sa ma contrazici cu asta?
- canoanele Bisericii prevad caterisirea clericilor care se "impartasesc" cu ereticii; Poti sa ma contrazici cu asta?

Daca nu poti sa contrazici nici una din afirmatii atunci despre ce vorbim?

Ce este un nesimtit? Cineva care se declara ortodox, dar jigneste valorile ortodoxiei poate fi numit nesimtit?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cum se numesc acestea dacă nu ipocrizie, dezgust, dezbinare, diabolism, indiferență și nepăsare?
Sunt toate cuvintele care ti-au trecut prin cap atunci sau au poti sa le sustii cu ceva?

Arunc eu cu noroi. Poate dai si niste exemple. Si daca ar fi totusi asa, esti sigur ca tu esti in masura sa vorbesti dupa ce faci cu Fericitul Augustin?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu știi ce vorbești, crede-mă, nu ai citit nimic, dar vi și faci pe victima, pe înțeleptul, când ești defapt, apărătorul propriului tău creștinism, fără să știi o iotă, o cirtă, despre dogmatică și erezii.
Nu am citit nimic? Poate. Dar tu pe ce iti sustii afirmatia?
Asta unde fac pe victima este suprema. Unde am facut eu pe victima?
Eu nu stiu o iota de dogmatica? Poate. Dar poate vii si cu un exemplu (nu vreau mai multe) unde afirm ceva contrar invataturii Bisericii.

Si vezi totusi ca poate ti s-a activat cipuletul cu 666 in cap ca faci cam urat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #98  
Vechi 05.03.2015, 20:50:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu i-au pastile, nu am nicio boală, mulțumesc totuși că ești îngrijorat pentru mine, pentru că mă iubești atât de mult. Și arâți atât de minunat și creștinește, iubirea ta, că mă pomenești în rugăciuni și alte lucruri minunate faci pentru mine.

În primul rând, Înalt Preasfințitul Mitropolit Nicolae Corneanu, pentru tine, nu "Nicolae Corneanu", că nu te-ai tras cu el de șireturi, n-ai mâncat din același farfurie cu el, nici nu ai slujit cu el măcar o slujbă cât de mică, un tedeum, în calitate de creștin măcar prezent la Sfânta Liturghie, dar mai ales de slujitor al Sfântului Altar. Și mai e și adormit întru Domnul.

Extraordinar de plin de mândrie ești. Domnul să te smerească. Ca să poată să te mântuiască.

"Fericitul Augustin este cinstit de Biserica; Poti sa ma contrazici cu asta?" Este cinstit de Biserică, da, pentru învățăturile bune, dar este și eretic, precum am dovedit. Și cum au dovedit și alții înaintea mea, cum vei descoperi, dacă o să citești. Poți să mă contrazici cu asta?

"Nicolae Corneanu a fost turnator; Poti sa ma contrazici cu asta?" Da, te contrazic, nu a fost turnător, doar anchetat de securitatea comunistă, i-au făcut dosar și îl cercetau de 2-3 ori pe an, pentru a-l întreba dacă sunt "dușmani ai poporului" în eparhia Înaltpreasfinției sale, și el spunea că nu sunt. Scrie și în dosarul lui asta. De multe ori vroiau să-l bage în închisoare, dar își stricau imaginea comuniștii, era prea erudit și învățat. Poți să mă contrazici cu asta?

"Nicolae Corneanu a colaborat cu securitatea; Poti sa ma contrazici cu asta?" Serios? Da, te contrazic. Unde scrie? Uită-te în dosarul lui de "colaborator" cu securitatea și mai vorbim apoi, dacă mai ai noroi de împroșcat. După ce te uiți în dosarul lui, mai vorbim. Poți să mă contrazici cu asta?

"Nicolae Corneanu a recunoscut nici o data ca a gresit si nu a spus ca ii pare rau ca s-a impartasit la catolici;Poti sa ma contrazici cu asta?" Da, pot să te contrazic și cu asta. Am stat de vorbă cu el, personal, cu 2 luni înainte de adormirea lui, și i-am spus: "Înaltpreasfințite, a-ți smintit multă lume cu gestul ce a-ți făcut, dar mă bucur mult că v-a iertat Sfântul Sinod". Iar el mi-a spus: "Da, copilul meu, am văzut că am smintit multă lume, îmi pare rău că i-am smintit, nu trebuia să fac gestul ce am făcut, îmi dau seama de asta acum, dar nădăjduiesc în mila Preabunului Dumnezeu și Mântuitor." Poți să mă contrazici cu asta?

"- canoanele Bisericii prevad caterisirea clericilor care se "impartasesc" cu ereticii; Poti sa ma contrazici cu asta?" Da, sigur că te contrazic. Sfântul Sinod, în discernământul și dreapta socotință și trezvia ce are, poate da hotărâri, care dacă nu combat dogma, pot devia spre folosul mântuitor al credincioșilor, regula spre o ușurare a practicii canonice. Cum spunea părintele Cleopa: "Dacă îți spune că a făcut avort, ce faci? Canoanele spun 7 ani oprire de la Împărășanie. Ce faci? Îi dai oprire 7 ani? Și dacă moare în acest timp, de oprire, ai pierduto! Îți cere Domnul din mâinile tale, sângele ei. Dar așa ce faci? Îi spui: uite 7 ani, dar eu îți spun: făgăduiești înaintea Domnului Hristos, că nu mai faci avort niciodată? Fagăduiesc, spune ea. Îi tai un an. Spui Tatăl nostru în fiecare seară la culcare, toată viața? Spun, zice ea. Îi mai tai un an. Spui Crezul în fiecare dimineață, la trezire? Spun, zice ea. Mai tai un an. Faci milostenie măcar în fiecare duminică, dacă nu mai des? Fac, spune ea. Îi mai tai un an. Citești din Sfânta Scriptură și din Sfinții Părinți, măcar 10 minute pe zi, toată viața? Citesc, zice ea. Îi mai tai un an. Și așa, îi dai oprire numai 3 luni, timp în care ea începe să facă tot ceea ce a făgăduit, apoi o Împărtășești și ai câștigato pentru Ceruri." Poftim, abatere de la Sfintele Canoane, și asta fără discernământul Sfântului Sinod. Poți să mă contrazici cu asta?

Nu ai citit nici una din cărțile cele 3, unde spune că Augustin e eretic, poți să mă contrazici cu asta? Când le vei citi, mai vorbim.

Conform inventatorului Codului de bare, inginerul IBM, Lauriel, și conform Sfântului Paisie Aghioritul, codul de bare, de pe orice produs din societatea capitalistă, are numărul 666, la începutul, mijlocul și finalul codului de bare. Poți să mă contrazici cu asta?

Nu, nu mi s-a activat cipulețul 666 în cap, pentru că nu am cip în cap, mai bine mor martir, decât să accept așa ceva, dar o să-ți fac raport la admin, pentru multa ta iubire ce îmi porți, chiar acum.

Ca să-ți fie postirea ușoară pe mai departe.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 05.03.2015 at 20:59:50.
  #99  
Vechi 05.03.2015, 22:14:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, Biserica Ortodoxa nu-l numeste "Fericitul"Augustin, asa cum o faci tu, cu ghilimele, in bataie de joc.

Biserica Ortodoxa il numeste Fericitul Augustin.

Asta ar fi una.

A doua ar fi: poti sa ne dai un alt exemplu, din tot calendarul ortodox, in care un eretic este cinstit de Biserica Ortodoxa ?
  #100  
Vechi 06.03.2015, 02:41:50
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu, în calendar, nu mai este un alt eretic cinstit de Biserică, pentru învățăturile lui bune totuși, înafara ereziilor, decât pe "Fericitul" Augustin.

Iar prezența ghilimelelor, nu arată bătaie de joc, ci dezgust, arată opinia mea, teologumena și dezacordul meu, nicidecum opinia Bisericii, care opinie apropo, se poate schimba spre a-l scoate din calendare, cum s-a schimbat în anul 1983, când l-au băgat pe Augustin în calendare, ca un intrus.

Îmi doresc să fie scos din calendare.

Nu are ce să caute un eretic acolo, în pleiada Sfinților lui Hristos, și Bisericii Sale. Cu toate că îi iubesc și pe eretici.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.03.2015 at 02:48:12.
Subiect închis