Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 15.03.2015, 14:24:18
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Afirmatia nu e cu ghilimele. Eu am redat doar ideea. Citatul exact nu il stiu.
Dar Augustin a aparat dogma Sfintei Treimi. Asta nu trebuie sa uitam. A avut si parti bune invatatura lui.
  #172  
Vechi 15.03.2015, 14:28:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Și Origen a apărat dogma Sfintei Treimi. Și ce dacă?

Când citești ce erezii are Origen și cum le întărește, începe să te doară capu, la propriu...

Și franco-latinii (autonumiții "romano-catolici", violând termenul) apără dogma Sfintei Treimi, și protestanții și mare parte din neo-protestanți. Și ce dacă?

Franco-latinii au 15 mari erezii, și alte 12 erezii mici, derivate din cele mari. Iar protestanții, să nu mai vorbesc...

Și mergând pe fir istorico-dogmatic, toate se trag din nebuniile lui Augustin.

Ferească Dumnezeu...

P.S.: Lucian, vino-ți în fire, frățior și să nu mai acuzi niciodată Sfinții lui Dumnezeu de erezii, ca să nu-și bată joc de tine, vrăjmașul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 15.03.2015 at 14:33:21.
  #173  
Vechi 15.03.2015, 14:36:39
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cred ca demrsul tau ar fi mai credibil daca te-ai lega cu laturi de usa unei biserici ca sa protestezi. Eventual vii la Patriarhie cand se intruneste Sf Sinod.
Daca vrei poti sa incerci si la Constantinopol.
Tare, asta, Lucian. :)))))
Eu as propune sa protesteze in fata unuia din baietii aia in alb, care le au cu jocul de lumini si umbre al mintii umane. Sa il porcai in halul asta pe Sfantul, ma rog, Fericitul, Augustin, si inca in post, e socant de-a binelea. Da, a avut si invataturi gresite, nu multe dar importante. Indeajuns sa nu fie cinstit in Rasarit dupa Marea Schisma. In rest, e unul din Doctorii Bisericii.
Iar chestia aia cu "franco-latin" si felul, pardon, halul in care rusnacul asta vorbeste de catolici e un filetism fascistoid si xenofob venit pe filiera unor monahi greci si, probabil si rusi, mai fanatici, care cind aud de "latini", fac crize de furie. Furie sublimata in scris, dar tot furie. Eu sunt antioccidental la modul visceral, dar sunt impotriva Occidentului de dupa ascensiunea burgheziei, si a celor trei revolutii ale ereticilor si masonilor: olandeza, regicidul lui Cromwell, si revolutia franceza (si as adauga si caderea comunismului, ca a patra). Acestea au dus la practic indracirea popoarelor nord-vest-ariene, si, a la longue, la distrugerea si sclavizarea planetei sub jugul unei dictaturi corporatisto-politienesco-militare globale, tot mai evidente si mai aproape de victorie. Insa Occidentul crestin, e ceva de dorit, nu de urat, nici macar de criticat. Occidentul crestin ar fi, de fapt, salvarea noastra, a tuturor.
  #174  
Vechi 15.03.2015, 14:40:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
P.S.: Lucian, vino-ți în fire, frățior și să nu mai acuzi niciodată Sfinții lui Dumnezeu de erezii, ca să nu-și bată joc de tine, vrăjmașul.
Mai lasa atotstiinta.
Ia cauta tu ce sfinti au sustinut hiliasmul.
Vezi ce spune Sfantul Iustin despre "crearea Fiului". Sau despre ingeri.
Vezi ce sfinti au sustinut erezia apocatastazei (care da a fost promovata de Origen).
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 15.03.2015 at 15:02:23.
  #175  
Vechi 15.03.2015, 14:49:31
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"nebuniile lui Augustin"????????
Ba rusnace, mie mi-ar fi frica sa gandesc asa. Am indoielile mele privind Biserica, anume infailibilitatea ei, indoieli si obiectii expuse foate cinstit si calm, dar nu le fac combustibil pentru hule, rascolnic de salon!
De unde stii ca baietii aia cu pielea cenusie si ochi rosii nu scriu cu stylusul ce ai porcait, si asta si pentru ca Augsutin poate este in Rai, si Fiul il cinsteste ca pe un mai mic, dar credincios serv al sau, si, cum am spus, Doctor Ecclesiae?
Cine te crezi?
iti fac o sugestie: ori ramai in BOR, si cinstesti ce cinsteste Biserica, fara sa mai faci gura, ori pleaca la stilistii non-canonici (singurii cu succesiune apostolica sunt cei din ROCOR si cei derivati de acolo, restul au har preotesc cat un bolovan). Acolo, ai de fac spume la gura impotriva Bisericii sunt tinuti pe brate. Poate ajungi "Mitropolit", cine stie.
  #176  
Vechi 15.03.2015, 15:07:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Lucian! Ataci mai departe pe Sfântul Iustin ?

Nu-ți permit ! Pur și simplu nu-ți permit.

Fapte, trimiteri, pasaje, cu pagina menționată, nu scose din context, cu notele de subsol menționate, respectând munca altora de dinaintea noastră, nu lălăiturile tale. Limpede?

Iar dacă mai găsești ceva ce crezi tu, după capu tău că ar fi erezie, ți-am spus, ține cont de contextul afirmației, analizează cu iubire cuvintele și roagă-te înainte, Preasfintei Născătoare. Apoi scrie. Altfel, te adâncești în înșelare.

Arie, ținea piept cu mândrie la 318 ierarhi ai lui Hristos, care îl acuzau, vrând să-l ajute și îi dovedeau Adevărul, iar Arie nu lăsa erezia lui.
Arie a murit întro toaletă publică, la Constantinopol.

Iar Sfântul Iustin Martirul și Filosoful, abea dacă cunoștea hotărârile Sinodului Sfinților Apostoli din anul 90, ținut cu 10 ani înainte de nașterea lui. Nici Biblie nu exista când s-a născut Sfântul Iustin. Și cred că nici la adormirea lui, nu exista Biblie, ce să mai vorbesc de dogme. Era Sfânta Tradiție, transmisă prin viu grai. Ăla era creștinismul. Și pe atunci, era minunat așa. Și Biserica era prigonită.

Și față de sfârșitul lui Arie, care murea "strivit de degetul lui Dumnezeu", întro toaletă publică din Constantinopol, Sfântul Iustin Martirul și Filosoful, era slăvit și făcut Sfânt Martir, pentru mărturisirea lui. Să fim și noi ca Sfântul Iustin, dacă va trebui. Amin.

Deci, din nou îți spun, cu sfială și prețuire: reconsideră și ia aminte.

P.S.: iar tu Barsaumas, frățior, ce mai faci? Ești bine? Iar vorbești prostii? Nu am fost niciodată în Rusia, doar că îmi este dragă evlavia și credința lor vie. Iar de stiliști, Dumnezeu să-i ierte, sunt mlădiță rupăt de Biserică, și aruncată în foc, ca și alte erezii. Să n-avem treabă cu ei. Lupta mea e împotriva ereziei și apărarea Bisericii. Da, susțin și întăresc, că Augustin învață nebunii. Și datorită lui, Apusul, e azi unde e... Eventual atenționarea bisericii, ca să nu cadă în erezie, dar în supunere, pentru că iubim, nu? În rest numai zeflemele și prostii ai scris.

Domnul să aibe milă de noi. Doamne, miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 15.03.2015 at 15:11:56.
  #177  
Vechi 15.03.2015, 15:21:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Lucian! Ataci mai departe pe Sfântul Iustin ?

Nu-ți permit ! Pur și simplu nu-ți permit.
N-ar trebuie sa iti permiti tu sa il jognesti pe Fericitul Augustin. Eu nu il atatc pe Sf Iustin. Doar am spus ca are unele invataturi contrare cu invatatura Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fapte, trimiteri, pasaje, cu pagina menționată, nu scose din context, cu notele de subsol menționate, respectând munca altora de dinaintea noastră, nu lălăiturile tale. Limpede?
Reformulez:
- Ce invata Sf Iustin ca se va intampla dupa a doua venire a lui Hristos?
- Ce invata Sf Iustin despre nasterea Fiului si cand o plaseaza?
- Ce invata Sf Isac Sirul despre Iadul de dupa a Judecata Universala?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar Sfântul Iustin Martirul și Filosoful, abea dacă cunoștea hotărârile Sinodului Sfinților Apostoli din anul 90, ținut cu 10 ani înainte de nașterea lui. Nici Biblie nu exista când s-a născut Sfântul Iustin. Și cred că nici la adormirea lui, nu exista Biblie, ce să mai vorbesc de dogme. Era Sfânta Tradiție, transmisă prin viu grai. Ăla era creștinismul. Și pe atunci, era minunat așa. Și Biserica era prigonită.
Iti dai seama ce ineptii scoti? Incerc sa formulez in asa fel astfel sa nu para o acuza la adresa Sf Iustin. Dar, lipsa de informatii in materie de invatatura a Bisericii nu ne da dreptul sa credem si sa invatam ceva dupa capul nostru. Asa ca o erezie este erezie. Punct. Nu conteaza cand si in ce conditii a fost formulata.
O dai in diverse pentru a nu recunoaste ca ai gresit si ca au fost si alti sfinti care au avut unele invataturi gresite, precum Sf Iustin.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #178  
Vechi 15.03.2015, 15:30:47
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Atat timp cat Biserica nu are o invatatura conform carei sfintii sunt infailibili si nu ai citit toate lucrarile celor cinstiti ca sfinti de Biserica nu ai nici un temei sa sustii ca nici nu sfant nu a avut invataturi diferite de cele ale Bisericii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #179  
Vechi 15.03.2015, 15:33:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu-ți permit ! Pur și simplu nu-ți permit.
De permis nu stiu de ce ti se permite tie inca (nu cred ca o sa se mai intample mult timp) sa iti proliferezi ideile eretice, cum ar fi infailibilitatea sfintilor, sau sa jignesti sfintii Bisericii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #180  
Vechi 15.03.2015, 16:03:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ce ți-ar mai place ție să fiu eu banat... oiooooi... :) gândire diabolică ce ai tu...

Nu l-am jignit pe Augustin. Am spus doar că e eretic. Și am dovedit. Pe bună dreptate. Când numești pe cineva eretic, și dovedești, nu-l jignești, ci mărturisești Adevărul și vrei să-l ajuți, dacă mai trăiește, iar dacă nu trăiește, vrei să ajuți turma lui Hristos să se ferească de ereziile lui.

Dar tu, în schimb, blasfemiezi și hulești pe Sfinții lui Dumnezeu. Poate fără să vrei și fără să-ți dai seama. Și eu și toți, te iertăm, nu trebuie să-ți ceri scuze sau iertare. Ci doar trebuie să te oprești, că nu-i bine ce faci. Oprește-te și Dumnezeu te va binecuvânta.

Refuz să-ți mai răspund la prostiile și elucubrațiile minții tale, până când nu vorbești cu bun simț și dovedești ce vorbești, nu pentru mine ci pentru dragostea ta, față de Sfântul Iustin Martirul și Filosoful, pe care plec de la premisa că o ai.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 15.03.2015 at 16:12:18.
Subiect închis