Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.12.2007, 17:16:55
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup
C-tin, eu nu sunt de acord cu ecumenismul din motivul urmator: B. catolica spune ca e sg biserica a lui Cristos si B. ortodoxa spune ca e sg biserica a lui Hristos. Dar lasand la o parte asta, ce facem cu diferentzele acelea, ca purgatoriul, nasterea neprihanita, filioque? Eu cred ca cel putzin filoque sigur , dar sigur nu e corect. Atunci cum? Nu putem imbratisa decat o sg biserica odata.
Dar tu ai sa traiesti cu filioque si cu purgatoriul??? Astea sunt ale teologilor sa le discute, daca sopul tau este sa iti intemeiezi o familie, atunci trebuie sa fii sigur ca te intelegi cu fata, nu cu cateva dogme din credinta ei. Cei mai multi oameni nici nu stiu ce e aia filique, deci nu in asta sta viata de familie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.01.2008, 16:47:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Citat:
În prealabil postat de leloup
C-tin, eu nu sunt de acord cu ecumenismul din motivul urmator: B. catolica spune ca e sg biserica a lui Cristos si B. ortodoxa spune ca e sg biserica a lui Hristos. Dar lasand la o parte asta, ce facem cu diferentzele acelea, ca purgatoriul, nasterea neprihanita, filioque? Eu cred ca cel putzin filoque sigur , dar sigur nu e corect. Atunci cum? Nu putem imbratisa decat o sg biserica odata.
Dar tu ai sa traiesti cu filioque si cu purgatoriul??? Astea sunt ale teologilor sa le discute, daca sopul tau este sa iti intemeiezi o familie, atunci trebuie sa fii sigur ca te intelegi cu fata, nu cu cateva dogme din credinta ei. Cei mai multi oameni nici nu stiu ce e aia filique, deci nu in asta sta viata de familie.
Daca ea trece la credinta ortodoxa , totul este in regula. Cat priveste unirea celor doua biserici crestine, este un deziderat indepartat. Nu vad catolicismul sa abdice de la dogma sa si oricum ei, prin mandria ce o manifesta, ne ignora, ne minimalizeaza, ne considera depasiti, imbatraniti. Oricum noi mai bine ramanem ce suntem, decat sa ne vindem pe nimic.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.01.2008, 18:04:13
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup
Acum am inceput sa facem astfel: duminica, mergem impreuna la slujbele de la ambele rituri.
Inteleg ca in aceeasi duminica mergeti la ambele slujbe ?
Nu stiu cat de sfintitoare poate fi participarea la o slujba pentru o ora sau poate mai putin, cu ochii pe ceas ca trebuie sa mergi si "dincolo",...
Eu cred ca ar fi bine sa mergeti o data la ortodocsi, o data la catolici, si sa stati TOATA slujba. Dupa mai multe astfel de perechi de duminici daca vrea Dumnezeu poate va incepe sa ... vada.
Si din cate stiu eu slujba catolica e mult mai scurta. Asta ar trebui sa fie un semn de intrebare pentru ea. Sa se intrebe de ce si cum s-a ajuns la asta.

Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.01.2008, 21:31:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Bun" sfat ai dat, dillema! Adica nu trebuie sa-i pese ce vor fi copiii mai tarziu?? Ciudat mod de a privi lucrurile.
Oare nu stii ca ortodoxia si modernismul nu sunt compatibile? Ortodoxia este adevarul, care nu se schimba. Poate aduce femeia toti banii din lume in familie, dar tot barbatul este capul femeii, asa cum Hristos este capul barbatului. Sunt lucruri, care nu se vor schimba niciodata.
Il admir pe leloup, ca isi pune problema inainte de incheierea casatoriei cu o catolica. Sa nu uitam ca partenerul/partenera de casnicie trebuie sa ne ajute pe calea mantuirii, nu sa fie o piedica.
La ce bun ne consideram crestini, daca in deciziile cele mai importante facem abstractie de ceea ce cere Dumnezeu de la noi, daca nesocotim indemnurile apostolilor si facem toate la marea intamplare. Cati oameni nu regreta pasii astfel facuti?
Sa ne lasam inspirati de Duhul Sfant in luarea de decizii importante, ca finalitatea lor sa fie spre folosul nostru.
Dar daca ajungem sa comparam credinta cu traditia, cu stilul de imbracaminte si culorile pe care le purtam, atunci intr-adevar nimic nu are importanta...

leloup, gandeste-te bine inainte de a actiona si nu lasa credinta ta ortodoxa sa se dilueze, ci mai degraba intareste-o.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2008, 11:24:28
leloup leloup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2007
Locație: Romania, Moldova
Mesaje: 26
Implicit

Intradevar, nu cine e barbat conteaza. Nu conteaza nimic atunci cand se pun faptele pe masa decat faptele in sine.

Dar am citit o idee interesanta, cu care as fi de acord, ca rel catolica nu e usor de combatut datorita "loialitatii" adeptilor. Intr-o problema, daca aratam ca 1+1=2 si nu 3, el va ridica din umeri. E mare pericol pt mine caci eu ma joc pe muchie de cutit.

Ma intreb, oare cum am putea sa ii ajutam sa-si deschida orizonturile? Cat despre o casatorie mixta...sper sa nu se ajunga acolo. E greu sa demonstrezi ceea ce e vizibil aceluia orbit.

Cat despre slujbe, ea ortodoxa e pana la 12 si cea catolica(de seara) e de la 18. Cea de dimineata e de la 9.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.01.2008, 17:41:21
gabi25ra gabi25ra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2007
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leloup
Prietena mea este de religie catolica. Nu spun asta ca o condamnare caci eu cred ca ea are dreptul de a crede in ceea ce vrea si stiu ca familia ei a fost catolica inca de demult. Eu am planuri serioase in legatura cu relatia noastra si nu gasesc o cale pt a ii putea arata, cumva, ca nu aceea e calea.
draga leloup,
voiam sa iti spun ca nu esti singur in aceasta situatie si daca Dumnezeu o ingaduie inseamna ca stie el de ce. cunosc doua situatii asemanatoare care s-au terminat cu o casatorie ortodoxa. In primul caz este vorba de un prieten foarte bun care locuia cu o fata catolica. A descoperit in timp el adevarata credinta orodoxa s-a rugat foarte mult si cu ajutorul parintelui duhovnic si a iubirii care ii unea, s-au casatorit de mai bine de doi ani. Au cautat intotdeauna ceea ce ii unea si au evitat sa caute mereu diferentele dintre religii. In celalat caz este vorba despre o tanara care a venit la mine la consiliere pentru ca ea era penticostala si locuia cu un tanar ortodox. Il iubea foarte mult si ca sa se casatoreasca cu el trebuia sa se boteze. Fata credincioasa in religia ei considera ca ortodoxia este religia in care orice pacat este normal si firesc. pentru ca ma depasea problema am lasat-o pe mana unui duhovnic care i-a povestit doua ore despre ce inseamna sa fi ortodox si la final cu lacrimi in ochi mi-a spus ca nu si-a putut niciodata imagina cat de profunda este ortodoxia.
ti-am povestit toate acestea ca sa nu deznadajduiesti si sa ai nadejde ca Dumnezeu stie ce e cel mai bine pentru tine. Ortodoxia este firea omului si daca prietena ta va descoperi acest lucru nu ti se pare firesc ca va dori sa te urmeze?

Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.01.2008, 02:07:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

leloup:Intradevar, nu cine e barbat conteaza

Ba conteaza. Cunosc o familie mixta: el catolic si ea ortodoxa, casatoriti la catolici. Preotul i-a spus fetei,ca nu mai este ortodoxa, ci catolica, intrucat in urma casatoriei unul sunt, deci catolici.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.01.2008, 04:10:54
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
"Bun" sfat ai dat, dillema! Adica nu trebuie sa-i pese ce vor fi copiii mai tarziu?? Ciudat mod de a privi lucrurile.
Oare nu stii ca ortodoxia si modernismul nu sunt compatibile? Ortodoxia este adevarul, care nu se schimba. Poate aduce femeia toti banii din lume in familie, dar tot barbatul este capul femeii, asa cum Hristos este capul barbatului. Sunt lucruri, care nu se vor schimba niciodata.
Il admir pe leloup, ca isi pune problema inainte de incheierea casatoriei cu o catolica. Sa nu uitam ca partenerul/partenera de casnicie trebuie sa ne ajute pe calea mantuirii, nu sa fie o piedica.
La ce bun ne consideram crestini, daca in deciziile cele mai importante facem abstractie de ceea ce cere Dumnezeu de la noi, daca nesocotim indemnurile apostolilor si facem toate la marea intamplare. Cati oameni nu regreta pasii astfel facuti?
Sa ne lasam inspirati de Duhul Sfant in luarea de decizii importante, ca finalitatea lor sa fie spre folosul nostru.
Dar daca ajungem sa comparam credinta cu traditia, cu stilul de imbracaminte si culorile pe care le purtam, atunci intr-adevar nimic nu are importanta...

leloup, gandeste-te bine inainte de a actiona si nu lasa credinta ta ortodoxa sa se dilueze, ci mai degraba intareste-o.
Cred ca nu ai inteles prea bine mesajul meu.

Daca Biserica ORTODOXA interzice casatoria cu indivizi de alta religie si fratele nostru de credinta STIE acest lucru si fata pe care doreste sa o ia in casatorie NU VREA sa isi schimbe religia...atunci situatia e clara...nu prea ii pasa lui de religia LUI.

FEMEIA este o fiinta umana cu drepturi depline in a decide si a avea dreptul sa isi respecte religia in care s-a nascut sau si-a ales-o si de asemenea are si ea dreptul de a decide in ce religie va fi botezat copilul in care totusi si-a investit zestrea ereditara, sanatatea, luni din viata si apoi sacrificat toata viata pentru a-i oferi o viata buna copilului. Faptul ca este FEMEIE si isi manifesta drepturile care le are de la Bunul D-zeu nu inseamna MODERNITATE draga mea Anca, ci este un drept. Si daca tu ai o interpretare si intelegere diferita a ortodoxiei in comparatie cu mine , este parerea ta si numai a ta, si faptul ca uneori nu sunt de acord cu parerea ta despre ortodoxie, este pentru ca D-zeu ne-a creat diferiti.

PS:Deci parerea ta e ca o femeie catolica e mai putin femeie decat femeia ortodoxa? LA fel si catolicii probabil te considera inferioara datorita credintei diferite. Unde este oare iubirea de semeni care a propovaduit-o Hristos?
Si sincer cred ca pe fratele nostru in credinta nu il doare nici unde de ortodoxie altfel ar fi respectat cerinta Bisericii Ortodoxe.
E adevarat, trebuie sa avem grija de copii nostri, dar precum eu ca femeie ortodoxa consider ca copii mei trebuie sa fie ortodocsi asa si o femeie catolica considera ca progeniturile ei (chiar daca tatal e ortodox) sa fie crescute in religia catolica, cred ca esti de acord nu?
Asadar eu cred inca o data in acest caz de casatorie mixta "CAPUL FAMILIEI "-cuvinte care le tot fluturi in postarile tale- ESTE VINOVAT, caci de ar fi respectat conditiile impuse de Biserica ORTODOXA ortodocsilor, ESTE SAU NU?

Si te rog nu te mai desconsidera si lasa mai moale indoctrinarea impusa de societate, si de asemenea sa nu mai asociezi gresit DREPTURILE FEMEII cu MODERNITATEA, ca nu au nici in clin nici in maneca una cu alta.

FAPTUL ca societatea ne-a redat drepturile atat de tarziu...este o alta poveste.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.01.2008, 10:57:16
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
FAPTUL ca societatea ne-a redat drepturile (femeilor) atat de tarziu...este o alta poveste.
Adica Mantuitorul nu v-a redat toate drepturile prin moartea si invierea Sa ?
A trebuit sa vina societatea de azi sa ... "corecteze" ?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.01.2008, 12:52:12
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Jumatate din familia mea sunt ortodocsi si jumatate sunt greco-catolici ( mama este ortodoxa si tatal a trecut si el la ortodocsi cand s-a casatorit). Noi suntem ortodocsi si mergem la ortodocsi dar mai raman si matusile, verii, bunicii...familia e mare si suntem destul de uniti. In functie de situatie eu merg la slujbe si rugaciuni si la ortodocsi, si la greco-catolici, chiar si la romano-catolici insa Tainele le primesc doar in Biserica ortodoxa. Eu cred ca nu e asa mare problema asta. Important e sa Il cauti pe Dumnezeu din toata inima si..."Iubeste si fa ce vrei" :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? AndruscaCIM Reguli in Biserica 276 22.11.2016 09:01:19
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Cum ar trebui sa fie o relatie fata-baiat? ramona21 Generalitati 44 28.07.2011 11:19:53
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01