Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.02.2012, 16:51:58
Tim1971's Avatar
Tim1971 Tim1971 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Gresit!

Citat:
În prealabil postat de orit73 Vezi mesajul
eu sunt ortodoxa,sotul meu catolic ,am facut casatoria mixta la catolici si a fost recunoscuta de ambele biserici,nasii de casatorie sunt ortodocsi,preotul meu mi_a spus ca nu este nici o problema,eu am ramas ortodoxa si pe copil l_am botezat ortodox , dupa lungi zile de reflectie de partea ambilor,sotul meu m_a lasat sa aleg in ce rit botez copilul si il admir si respect ca nu s_a suparat pe alegerea mea si suntem bine ,ne intelegem asa ca nu trebuie sa iti faci probleme,ar fi bine de la inceput sa stabiliti ca nici unul nu va incerca sa ridici in slavi credinta lui si sa incerce sa il atraga si mai ales nu lasati familiile voastre sa se bage in alegerile pe care voi le veti face.,
Nu vreau sa va supar, insa preotul care v-a spus aceste lucruri e in ratacire.Dumneavoastra ati ramas ortodoxa, dar dupa dogmele ortodoxe nu v-ati casatorit, iar copilul este dintr-o relatie pentru care exista un termen prea dur ca sa vi-l exprim.Cunosc caz in care copilul a fost botezat ortodox cu nasi catolici, e total in afara a ceea ce stabileste Biserica Ortodoxa.In acest ultim caz, vinovat e in primul rand preotul, apoi parintii.
Sunt tot mai multi ortodocsi care tipa ca din gura de sarpe ca ortodasoxia e perimata, ca ar trebui sa se modernizeze etc.Cand o veni iara Domnul Hristos sa ne aduca modernitati, om schimba, pana atunci ori mergeti pe drumul ingust, dar drept, ori sunteti in ratacire.
Toti spun ca religia lor e cea dreapta, singurii care pot demonstra acest lucru suntem ortodocsii.Nu din spunem asta mandrie, ci pentru a marturisi adevarul.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.02.2012, 17:24:15
Tim1971's Avatar
Tim1971 Tim1971 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Grija la sfaturi...

Citat:
În prealabil postat de Noesis Vezi mesajul
Eu zic ca cel mai important este ca voi sa va intelegeti. Un catolic si un ortodox pot trai impreuna fara probleme, botezul catolic este recunoscut de ortodocsi din cate stiu eu...si important e sa va cresteti copiii crestineste (adica in cinste si dragoste. Copiii trebuie oricum sa cunoasca religiile ambilor parinti (la fel cum daca parintii au ca limbi native diferite, copiii ar trbui sa invete amandoua limbile). Asta chiar daca sa spunem fata trece la ortodoxie sau baiatul la catolici. Sau nici unul nu isi schimba religia. Catolicii nu sunt nici pe departe asa de fiorosi pe cat unii de pe acest forum cred. :D

Si celor care spuneau ca sotia trebuie sa ia religia sotului --dar daca era o fata ortodoxa si baiatul catolic? Care era sfatul vostru? Din cate stiu eu copiii iau religia mamei oricum.
Parerea mea este ca a aborda probleme foarte importante intr-o maniera asa superficiala, fara a avea nici un fel de cunostinte, este ceva care ar putea afecta pe cel interesat.Sper ca cel in cauza sa treaca peste raspunsul dumneavoastra ca si cum nu l-ar fi citit, nu vreau sa va simtiti lezat, dar e un efect provocat de inconstienta de a scrie cuvinte intr-o doara.Tanarul trebuie sa vorbeasca cu un preot ortodox, si daca nu s-a convins sa se puna serios sa studieze ce inseamna Calea dreapta a Ortodoxiei.Singura!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox fiind, savarsesti un mare pacat rugandu-te intr-o Biserica Catolica? AndruscaCIM Reguli in Biserica 276 22.11.2016 09:01:19
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Cum ar trebui sa fie o relatie fata-baiat? ramona21 Generalitati 44 28.07.2011 11:19:53
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01