Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2008, 00:04:46
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

http://www.cotidianul.ro/patriarhia_se_razboieste_cu_ziaristii_in_postul_pa stelui-43398.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2008, 00:05:59
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

http://www.patriarhia.ro/Site/Stiri/2008/093.html
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2008, 01:28:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Una din cauzele decaderii sistemului imperial rus si care in final a dus la defaimarea denigrarea si caderea unsului lui Dumnezeu, Tarul, a fost introducerea legii libertatii cuvintului din 1905. Din acel moment totul a mers in jos culminind cu venirea bolsevicilor.

...asa si cu ziarele astea de trei lulele trei surcele, chipurile LIBERE, care de fapt sunt vindute trup si suflet unor interese meschine si obscure.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2008, 18:29:35
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Una din cauzele decaderii sistemului imperial rus si care in final a dus la defaimarea denigrarea si caderea unsului lui Dumnezeu, Tarul, a fost introducerea legii libertatii cuvintului din 1905. Din acel moment totul a mers in jos culminind cu venirea bolsevicilor.

...asa si cu ziarele astea de trei lulele trei surcele, chipurile LIBERE, care de fapt sunt vindute trup si suflet unor interese meschine si obscure.
Libertatea expresiei este buna.

Daca minciuna ajunge sa predomine prea mult în presa e din alte motive, e un semn al nebuniei în care se scufunda lumea.

Daca vrei cenzura, aminteste-ti cum era pe timpul lui Ceausescu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2008, 19:22:05
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Una din cauzele decaderii sistemului imperial rus si care in final a dus la defaimarea denigrarea si caderea unsului lui Dumnezeu, Tarul, a fost introducerea legii libertatii cuvintului din 1905. Din acel moment totul a mers in jos culminind cu venirea bolsevicilor.

...asa si cu ziarele astea de trei lulele trei surcele, chipurile LIBERE, care de fapt sunt vindute trup si suflet unor interese meschine si obscure.
Adica dictatura este buna, se pare ca nu le prea ai cu istoria sistemul imperial rus a inceput sa se imbolnaveasca c-am din 1800, iar masurile luate de ultimii 2 tari Alexandru al III-lea si Nicolae al II-lea(asupra caruia "calugarul" Rasputin si inaintea lui o serie de mistici au avut o influenta nefasta, profitand de hemofilia tareviciului Alexei) au c-am adus tara la colaps, iar intrarea in razboi a Rusiei in primul razboi mondial s-a dovedit fatala pt rusi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2008, 18:02:02
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Nu am crezut ca ajung de partea lui cozia!:)
Libertatea cuvintului este buna doar atunci cind intelegem cuvintul si cind avem maturitatea de a judeca o stire cu ochi critic. Din pacate pt cei mai multi dintre noi ce s-a spus in ziar sau la Tv este lege! Adevarul! Deosebirea cu Ceausescu este ca pe atunci nimeni nu credea ce se scria in ziar, sau avea rezerve sa primeasca o stire. Astazi aceste rezerve au disparut!
Sub fanionul libertatii cuvintului sintem cu totii manipulati spre abator.
Preferabila cenzura, pune mintea la lucru!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2008, 18:19:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Adica dictatura este buna, se pare ca nu le prea ai cu istoria sistemul imperial rus
Da, dictatura tarista TEOcratica, este cel mai apropiat model pamintesc de imparatie a lui Dumnezeu... si stai calm ca nu am ajuns eu la concluzia asta ci majoritatea Sfintilor care au contemplat la acest aspect al conducerilor lumesti, deci cea de dictatura tarista si nu constitutionala. Cum o dai pe constitutionala si incepi cu democratie si drepturile omului cum incepe necuratul sa-si arate cornitele. Ne place nu ne place cam asta este... si vad ca in directia asta -evident sub alte denumiri- au luat-o incetisor si rusii
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2008, 19:28:08
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Adica dictatura este buna, se pare ca nu le prea ai cu istoria sistemul imperial rus
Da, dictatura tarista TEOcratica, este cel mai apropiat model pamintesc de imparatie a lui Dumnezeu... si stai calm ca nu am ajuns eu la concluzia asta ci majoritatea Sfintilor care au contemplat la acest aspect al conducerilor lumesti, deci cea de dictatura tarista si nu constitutionala. Cum o dai pe constitutionala si incepi cu democratie si drepturile omului cum incepe necuratul sa-si arate cornitele. Ne place nu ne place cam asta este... si vad ca in directia asta -evident sub alte denumiri- au luat-o incetisor si rusii
cozia frate o sa te socheze ce o sa-ti spun da daca si in imparatia lui Dumnezeu va fi ca imperiul tarist atunci mai bine nu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2008, 19:44:35
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Adica dictatura este buna, se pare ca nu le prea ai cu istoria sistemul imperial rus
Da, dictatura tarista TEOcratica, este cel mai apropiat model pamintesc de imparatie a lui Dumnezeu... si stai calm ca nu am ajuns eu la concluzia asta ci majoritatea Sfintilor care au contemplat la acest aspect al conducerilor lumesti, deci cea de dictatura tarista si nu constitutionala. Cum o dai pe constitutionala si incepi cu democratie si drepturile omului cum incepe necuratul sa-si arate cornitele. Ne place nu ne place cam asta este... si vad ca in directia asta -evident sub alte denumiri- au luat-o incetisor si rusii
Draga Cozia inainte sa ridici in slavi sistemu tarist mai bine citeste un pic de istorie
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2008, 20:16:45
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

repet ,nu-mi spune mie ci Sfintilor Parinti:D

si nu uita, model PAMINTESC- LUMESC
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Statutul actual al disciplinei religie - o analiza critica vasilica_cornescu Intrebari utilizatori 119 29.03.2013 15:49:03
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Critica lui "Apocalypto" moricone Generalitati 13 26.01.2007 03:34:49