Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2008, 23:13:38
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit Despre portul femeilor

Iata intrebarea unei tinere de pe un forum ortodox:

"Care ar trebui sa fie portul femeii ortodoxe, fie ea preoteasa sau nu? Acum, sigur ca ma refer in mod special la preotese.Sa pun intrebarea "ar trebui sa umble tot timpul in fusta?", mi se pare retorica. Atunci o sa o spun altfel: de ce nu umbla femeile ortodoxe in fusta?
Sigur ca nu e asta criteriul absolut dupa care judeci viata omului,departe de mine gandul acesta. Incerc sa pun intrebarea absolut netendentios, cu inima curata, tocmai pentru ca am vazut multe femei care isi permit "libertatea" de a umbla in blugi, etc, si va intreb pe voi, cele care purtati sau nu fusta, de ce faceti (sau nu faceti) acest lucru." :)

Iata acum si raspunsul unui alt membru de pe site:

"Nu cred ca parerile noastre au vreo valoare in fata sf. ap. Petru (1Petru3:1_5),Pavel(1Timotei2:9)si in fata imvataturii Sf. Biserici Ortodoxe ,care de altfel o stim cu totii.Din pacate in vremurile noastre, atat femeile cat si barbatii (care i-si rad barba) contribue la "modernizarea" Bisericii.O femeie imbracata in pantaloni, i-si descopera mult mai bine formele, ceea ce este o ispita in plus ptr barbati.Care dintre noi, si-ar asuma riscul sa mearga ,imbracat indecent ,la o manastire respectabila ?Am inteles ca cei care merg in vizita la sf munte Athos si sunt barbieriti,sunt intrebati de calugari:"esti cumva catolic?"


[COLOR=#000066]“Când rușinea femeilor va dispărea, atunci ziua Judecății va fi aproape“[/COLOR]



[COLOR=#ff0000] [/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Fericitul Filothei Zervakos[/COLOR], sfantul ucenic al Sf. Nectarie de Eghina vorbeste despre unul din semnele apropierii sfarsitului despre care…. se vorbeste mai putin, despre o anormalitate intrata, din pacate, in obisnuit, in firesc. Si in alta parte. Fericitul a descoperit ce a primit de la Dumnezeu ca viziune, ca una din cele doua mari rele pentru care Dumnezeu bate lumea astazi este, pe langa avort, si “goliciunea femeilor”, fenomen de proportii fara precedent in istorie: “Umblă acum goale, - desi bărbatii nu sunt mai prejos, - însă mai mult femeile, iar aceasta nu este cu putintă s-o rabde Dumnezeu. A răbdat pe păcătosii din vremea lui Noe, pe cei din Sodoma si Gomora, dar parcă nu ajunseseră la acest stadiu, să umble goi pe stradă si să-si arate trupurile lor goale la bărbati, ca să-i atragă spre păcat”.

Prilej de a ne aminti ca marturisirea lui Hristos sau a inchinarii la idolul trup se face si prin cele “exterioare” - dar reprezentative - ale noastre si pentru a constientiza ca [COLOR=#000080]desfranarea sau curatia sunt cel mai lesne “propovaduite” nu prin cuvinte, ci prin exemplul nostru.[/COLOR]

Îmbrăcămintea necuviincioasă a femeilor
“Despre femei ce să mai spun? Nu au în minte altceva decât cum să se împodobească. Se întrec una pe alta în veșminte. Ce să spun și despre îmbrăcămintea necuviincioasă pe care le îndeamnă să o poarte născocitorul răutății, diavolul. Vai și amar! [COLOR=#000080]Cum de nu le e rușine femeilor creștine?[/COLOR] [COLOR=#000080]Țigăncile și musulmanele se îmbracă decent, pentru a nu-i sminti pe bărbați, pe când femeile creștine, care au tradiție de la Hristos, de la apostoli, de la Sfinții Părinți să se îmbrace decent, au ajuns la nebunie desăvârșită prin felul în care se îmbracă![/COLOR] Tații și mamele să fie pilde bune și să nu-și lase copiii - povățuindu-i cu iubire de Dumnezeu - să se îmbrace necuvios. Iar bărbații să le ferească pe femeile lor de îmbrăcămintea indecentă, căci vor da socoteală în ziua Judecății. Femeile cere intră în biserica lui Dumnezeu îmbrăcate necuviincios și fără de rușine, fac voia diavolului. Mai bine să nu calce pe la biserică, fiindcă în afară de faptul că nu au nici un folos din asta, îi vatămă și îi smintesc și pe ceilalți credincioși din biserică.
Îmi pare rău că sunt nevoit să cercetez și să mustru. Nu vreau acest lucru, și poate că-i întristez pe cei răspunzători de asta. Dacă nu v-aș iubi, nu v-aș cerceta. Îndreptați-vă și atunci voi înceta și eu să cercetez. Vai mie dacă voi tăcea, văzând asemenea fărădelegi!

Când rușinea femeilor va dispărea

Într-o carte veche pe care am găsit-o cu mulți ani în urmă, am citit printre altele că, atunci când ucenicii L-au întrebat pe Domnul nostru Iisus Hristos când se vor întâmpla în lume semnele înfricoșătoare ale celei de-a Doua Veniri, când dragostea multora se va răci și credința va pieri, Domnul le-a spus, printre altele: “[COLOR=#000080]atunci când femeile vor deveni bărbați și bărbații femei[/COLOR]“.
Și Sfântul Ioan Gură de Aur, atunci când niște creștini l-au întrebat când va fi a Doua Venire, le-a răspuns: “[COLOR=#000080]Când rușinea femeilor va dispărea, atunci ziua Judecății va fi aproape[/COLOR]“. Aceste profeții ale Domnului nostru Iisus Hristos și ale Sfântului Ioan Gură de Aur și ale altor prooroci, apostoli, Sfinți Părinți, despre care am vorbit mai devreme, se împlinesc astăzi cu precizie.

De aici încolo încetează să te mai vopsești
Ca părinte duhovnicesc, am îndatorirea și responsabilitatea să-i povățuiesc pe fiii mei. Te povățuiesc deci ca de aici încolo [COLOR=#333399]să încetezi a-ți mai vopsi buzele, unghiile și fața și să rămâi cum te-a zidit Dumnezeu. Nu-ți dori să devii mai presus de Dumnezeu; fiindcă, atunci când te vopsești cu culori roșii, Îl hulești pe Dumnezeu. E ca și cum ai spune: “Dumnezeu n-a știut sau n-a putut să mă facă cu buze sau unghii roșii; și ceea ce n-a putut să facă Dumnezeu, o voi face eu, ca să par mai frumoasă să mă admire și prețuiască bărbații și femeile fără minte și să-mi spună că sunt <<femeie fermecătoare>>, modernă, nu înapoiată“. Însă în felul acesta îl întristezi pe Dumnezeu și pe mine, părintele tău duhovnicesc, și pe toți oamenii cuminți și cu frică de Dumnezeu, și-l bucuri pe diavol și pe oamenii neînțelepți, bărbați și femei.[/COLOR]
Așadar, dacă Îl iubești pe Dumnezeu și ți-e frică de Dânsul, dacă mă respecți și pe mine, părintele tău duhovnicesc, din clipa aceasta în care primești scrisoarea mea, să încetezi a te mai vopsi. Și să-ți împodobești de aici încolo sufletul cu smerenie, cuvioșenie și virtuți. Atunci se va bucura și Dumnezeu, și îngerii, și Maica Domnului, și sfinții, și te vor ocroti și învrednici să intri în Împărăția Cerurilor.
Însă dacă vei urma moda și te vei lua după femeile moderne, ca acuma, când le imiți vopsindu-te, le vei imita și la fumat, și la jucat cărți și la altele, care sunt scârboase chiar și când le amintește cineva”.
( [COLOR=#000066]“Ne vorbește Părintele Filothei Zervakos”[/COLOR], Ed. Cartea Ortodoxa-Egumenita, 2007, cap. “Îmbrăcăminte“)


Sa nu credeti cumva ca incerc sa va imping la extreme,din contra intentia mea este sa va arat adevarul asa cum este si nu cum ne invata cel viclean prin intermediul celor ce nu iubesc podoabele si invataturile Domnului nostru Iisus Hristos!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2008, 23:34:39
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Podoabele de multe ori suplinesc lipsa dragostei in viata noastra. In general femeia se aranjeaza "mai mult" cand se simte nesigura, cand vrea sa atraga atentia asupra sa. Niciodata o femeie implinita nu va cauta mangaiere/refugiu in 2 perechi de margele si 3 de cercei.:) Acestea sunt doar un gest disperat de a umple "golul" lasat de Hristos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2008, 00:22:54
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

femeile trebuie sa umble in asa fel imbracate incat sa nu-si arate formele si sa nu starneasca ispite!felul cum se realizeaza asta depinde de obiceiuri locale!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2008, 00:32:22
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
femeile trebuie sa umble in asa fel imbracate incat sa nu-si arate formele si sa nu starneasca ispite!
Asa este dar si barbati ar trebui sa nu le mai incurajeze a se imbraca sumar.Iar daca in casnicie sotul nu incearca sa isi indrepte nevasta,mai mult va suferi el la Judecata decat sotia sa.Barbatul este capul familiei,sotia oglinda barbatului iar copiii oglinda mamei lor,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.10.2008, 13:15:52
ionelaz's Avatar
ionelaz ionelaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 23
Implicit Frumos topic!

Cred ca orice femeie,sotie si mama ar trebui sa se imbrace in asa fel incat sa nu sminteasca sau ispiteasca pe nimeni.Sa fim cumpatate si sa se gandim cum am vrea sa se imbrace copii nostri si asa sa le dam si noi exemplu.Doamne ajuta!
__________________
''Acela este cu adevărat liber, care trăiește pentru Hristos.''-Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.10.2008, 01:27:54
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Am o colegă destul de credincioasă care vine numai în fuste lungi și niciodată nu am văzut-o în cămăși strâmte. Eu țin la ea... și îmi place că față de altele, ea nu mă face să mă gândesc la anumite lucruri (cred că se subînțelege care).
Totuși, pe de altă parte nu sunt împotriva ideii ca femeile să poarte pantaloni. Când e ger mă gândesc că pe sub o fustă (chiar și lungă) intră ceva frig, pe când pantalonii oferă o izolație termică mai bună.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2008, 15:30:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am o colegă destul de credincioasă care vine numai în fuste lungi și niciodată nu am văzut-o în cămăși strâmte. Eu țin la ea... și îmi place că față de altele, ea nu mă face să mă gândesc la anumite lucruri (cred că se subînțelege care).
Totuși, pe de altă parte nu sunt împotriva ideii ca femeile să poarte pantaloni. Când e ger mă gândesc că pe sub o fustă (chiar și lungă) intră ceva frig, pe când pantalonii oferă o izolație termică mai bună.
Cumpatare, bun simt si discernamant si toate sunt in regula pana la urma urmei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2008, 18:41:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul nu mai vede ca inainte de caderea in pacat. Retine si ii place mai mult ceea ce omul adauga la naturalete, decat naturaletea insasi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2008, 21:20:30
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Am o colegă destul de credincioasă care vine numai în fuste lungi și niciodată nu am văzut-o în cămăși strâmte. Eu țin la ea... și îmi place că față de altele, ea nu mă face să mă gândesc la anumite lucruri (cred că se subînțelege care).
Totuși, pe de altă parte nu sunt împotriva ideii ca femeile să poarte pantaloni. Când e ger mă gândesc că pe sub o fustă (chiar și lungă) intră ceva frig, pe când pantalonii oferă o izolație termică mai bună.
Pai de unde stii ca pe sub fusta nu are pantaloni? Poate avea orice, atat timp cat nu arata pentru a nu starni pofta nimanui...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2008, 15:02:11
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

simplu : pentru ca nu stiu ca e pacat (cele mai multe) ; oricum ,degeaba renunta o femeie la pantaloni si la multe altele daca nu se straduieste sa alunge mandria (daca nu lucreaza si la interior)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Societatea Nationala Ortodoxa a Femeilor Romane maria32 Spiritualitatea ortodoxa 3 01.10.2012 02:18:20
Portul popular/traditional romanesc zaharia_2009 Generalitati 32 03.09.2012 17:54:30
Intrarea femeilor in altar si a barbatilor care ajuta preotul sophia Biserica Ortodoxa Romana 203 26.07.2010 02:08:35