Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.09.2009, 11:14:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Raspuns demn de nick-ul care l-a postat. Dupa ce critica, confirma, cat despre smerenie, ce sa mai vorbim. Iertare frate.

Oare nu stii ca in foarte multe biserici, mai ales in oras exista si rugaciune de obste pt. seara - Vecernia? Pe primul loc oare nu este aceasta modalitate aratata de domnul Hristos "Unde veti fi doi in numele Meu, acolo voi fi si Eu?

Apoi rugaciunea pentru aproapele, cum zicea cineva e foarte primita de Dumnezeu ca dovada de iubire - atat prieten cat si dusman si el deja face acest lucru.

De ce crezi ca seara trebuie sa se roage altfel decat restul zilei, mai ales dupa cum spune are o carte de rugaciuni deci are deja un ghid si stie ce rugaciuni sa spuna si ce sa contina acele rugaciuni? Normal este sa-i spunel lucruri pe care nu le stie si pe care sa le priceapa.

Am pus o problema care ar avea prioritate la rugaciunea de seara - rugaciunea in familie - daca nu se face la biserica , se poate face cu restul familiei, nu ti se pare important? Daca tu esti singur, nu e cazul, te excluzi, dar sunt destui care au familie si asa cum au o ora pentru masa de seara, pot avea inca un ragaza de un sfert de ora pentru o rugaciune comuna. Este foarte necesara.

Apoi cea individuala trebuie facuta permanent, nu numai seara, in functie de imprejurari. Dar daca Danyel e un incepator, nu poate fi bombardat acum cu tot felul de sfaturi teologice. Dumnezeu ii va arata cum sa se roage. Cel mai important este sa se "adape" mai intai din izvorul harului - biserica- apoi va pricepe singur cu ajutorul Duhului Sfant.

Eu stiu la ce faci referire despre mantuirea fara carti, ma tem ca lui Danyel i-ar fi mai greu sa le inteleaga acum, si nu e loc si timp pentru acest lucru. Inca o data, iertare.

Doamne ajuta!
E foarte adevarat ca nimic nu poate inlocui rugaciunea de obste, cea in biserica, dar.. eu aici vorbeam despre acea rugaciune pe care o face fiecare seara inainte de culcare, vad ca s-a cam deviat de la subiect, in fine,
Multumesc de indemnul de a ne ruga pentru aproapele, ai dreptate, e chiar una dintre porunci "iubeste-ti aproapele.." si evident ca nu il poti iubi daca nu te rogi pentru el
In ceea ce priveste rugaciunea in comun cu familia, da ar fi o adevarata binecuvantare pt fiecare casa dar ce facem ca sunt atatea familii in care nu toti membrii impartasesc valorile credintei sau nu toti si le insusesc la un nivel care sa ii faca sa se roage impreuna, de multe ori am observat ca in familiile in care parintii au fost "spalati pe creier" de regimul comunist, doar copii se mai roaga cand si cand, dar parca pe ascuns ca nu cumva sa-i prinda si sa zica "wai, te rogi?"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.09.2009, 11:53:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cand eram elev stateam in internat si eram 10 in camera. Printr-a zecea m-a apucat mersul la biserica si nu mi-a fost rusine sa-mi fac canonul in camera (nici nu aveam unde in alta parte sa bat metanii samd) si nu mi-a fost jena sa ma rog seara de fata cu restul sau cu cei care ne vizitau. S-au obisnuit baietii cu mine. Dupa un timp, am vazut ca si toti colegii de camera au prins curaj si se inchinau seara, unii mai scurt, altii mai mult - dar o faceau.

De ce sa-mi fie rusine sa ma inchin de fata cu cei din familia mea?!... Ce fel de rugaciune e aceea care se face intr-ascuns?... Aia nu e rugaciune, e monolog.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.09.2009, 14:00:45
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit forma sau continut

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
E foarte adevarat ca nimic nu poate inlocui rugaciunea de obste, cea in biserica, dar.. eu aici vorbeam despre acea rugaciune pe care o face fiecare seara inainte de culcare, vad ca s-a cam deviat de la subiect, in fine,
Multumesc de indemnul de a ne ruga pentru aproapele, ai dreptate, e chiar una dintre porunci "iubeste-ti aproapele.." si evident ca nu il poti iubi daca nu te rogi pentru el
In ceea ce priveste rugaciunea in comun cu familia, da ar fi o adevarata binecuvantare pt fiecare casa dar ce facem ca sunt atatea familii in care nu toti membrii impartasesc valorile credintei sau nu toti si le insusesc la un nivel care sa ii faca sa se roage impreuna, de multe ori am observat ca in familiile in care parintii au fost "spalati pe creier" de regimul comunist, doar copii se mai roaga cand si cand, dar parca pe ascuns ca nu cumva sa-i prinda si sa zica "wai, te rogi?"
Nu este foarte important felul (ca forma) in care te rogi individual. Conteaza sentimentul, toata fiinta sa se deschida in fata lui Dumnezeu. In rest am vazut ca ai o carte de rugaciuni, o citesti bine si pentru inceput e destul. Restul vei intelege singur, vei descoperi, vine de la sine.

Daca vrei totusi mai mult, pentru seara (chiar miezul noptii) cel mai bine este sa citesti Paraclisul Maicii Domnului. De obicei gasesti indicatii unde se fac metanii si inchinaciuni. Daca faci acest lucru mai mult cu inima, atunci poti sa-ti inchipui ca ai un scut de nepatruns in jurul tau si te afli la sanul celei mai bune mame.

Stiu ce spui despre familie, tocmai tinerii, chiar si copiii pot fi misionari ai lui Hristos in familie, e foarte bine in aceasta privinta sa-si manifeste credinta. Este o marturisire a lui Hristos ce nu va ramane nerasplatita. Sunt atatea exemple de sfinti - Sfanta Filoteea, Varvara si multi altii care au marturisit pe Hristos impotriva parintilor. Este si motivul pentru care am pus problema in acest fel.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.09.2009, 14:23:05
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
E foarte adevarat ca nimic nu poate inlocui rugaciunea de obste, cea in biserica, dar.. eu aici vorbeam despre acea rugaciune pe care o face fiecare seara inainte de culcare, vad ca s-a cam deviat de la subiect, in fine
Asta m-am straduit sa le explic si eu fratilor de pe forum.


Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
In ceea ce priveste rugaciunea in comun cu familia, da ar fi o adevarata binecuvantare pt fiecare casa dar ce facem ca sunt atatea familii in care nu toti membrii impartasesc valorile credintei sau nu toti si le insusesc la un nivel care sa ii faca sa se roage impreuna, de multe ori am observat ca in familiile in care parintii au fost "spalati pe creier" de regimul comunist, doar copii se mai roaga cand si cand, dar parca pe ascuns ca nu cumva sa-i prinda si sa zica "wai, te rogi?"
Exact!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.09.2009, 13:06:42
DanielaTM's Avatar
DanielaTM DanielaTM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit :)

Nu stiu daca e o alegere buna sa postez aici dar am citit aceste mesaje de aici cum va rugati. Stiu din batrani o vechie pilda : Erau doai calugari care se rugau , daceau matanii seara fiecare in chilia sa, dimineta se intalneau iar unul dintre calugari ii tot spunea celuilalt calugar aseara am facut 100 de matanii, zi de zi tto sse mandrea cate matanii a facut aseara, al dolilea calugar nu putea sa faca atatea si se tot ruga Bunului Dumnezeu sa-l invredniceasca si pe el sa ajunga sa faca atatea matanii la rugaciunea de seara, tot rugandu-se calugarul a aparut un inger in vis spunandu-i: din cate matanii face calugarul cel care se lauda cate crezi ca sunt primite de Dumnezeu?
a venit si raspunsul dat de inger, nici o matanie care este numarata nu o primeste Dumnezeul.....
__________________
Priveghiati Si Va Rugati ca sa nu cadeti in ispita sufletul este zelos iara trupul neputincios

Filipeni 4:13

Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.09.2009, 21:00:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaTM Vezi mesajul
Nu stiu daca e o alegere buna sa postez aici dar am citit aceste mesaje de aici cum va rugati. Stiu din batrani o vechie pilda : Erau doai calugari care se rugau , daceau matanii seara fiecare in chilia sa, dimineta se intalneau iar unul dintre calugari ii tot spunea celuilalt calugar aseara am facut 100 de matanii, zi de zi tto sse mandrea cate matanii a facut aseara, al dolilea calugar nu putea sa faca atatea si se tot ruga Bunului Dumnezeu sa-l invredniceasca si pe el sa ajunga sa faca atatea matanii la rugaciunea de seara, tot rugandu-se calugarul a aparut un inger in vis spunandu-i: din cate matanii face calugarul cel care se lauda cate crezi ca sunt primite de Dumnezeu?
a venit si raspunsul dat de inger, nici o matanie care este numarata nu o primeste Dumnezeul.....
Frumoasă pilda postată de tine ! Până la urmă nu există o rețetă unică în rugăciune, fiecare se va ruga după puterile lui și după mărimea dragostei ce o are . Rugăciunea este până la urmă o taină a fiecăruia in parte . Să ne ferim de Slava Deșartă, ce toate le "omoară", le-năbușă întru mândria noastră. O relație de prietenie adevărată , nu va fi trâmbițată pe la orice colț din sat. Rugați-vă așa cum simțiți voi, dar rugați-vă cu dragoste și multă nădejde !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.09.2009, 09:44:14
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De vorba cu Dumnezeu

- “Tatăl nostru care ești în ceruri …”

- Da.

- De ce mă întrerupi? Nu vezi că mă rog?

- Bine, dar M-ai chemat.

- Cum adică, Te-am chemat?

- M-ai chemat. Ai spus: “Tatăl nostru care ești în ceruri”. Iată-Mă! Sunt aici. La ce te gândești acum?

- La nimic. Am vrut doar să spun o rugăciune. Îmi place să spun “Tatăl nostru”. Întotdeauna mă simt bine după aceea, ca și cum mi-aș fi îndeplinit o datorie.

- Bine, atunci continuă.

- “Sfințească-se Numele Tău …”

- Stai! Ce vrei să spui prin asta?

- Prin ce?

- Prin “sfințească-se Numele Tău”.

- Oh... Pai de unde să știu? Face parte din rugăciune. Chiar așa, ce înseamnă de fapt?

- Înseamnă, “fie binecuvantat, cinstit, făcut sfânt”.

- Da, niciodată nu m-am gândit la asta. Deci: ... “Vie Împărăția Ta, facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ …”

- Tu chiar crezi ce spui acolo?

- Pai normal, nu?

- Bine, și-atunci ce faci cu privire la aceasta?

- Cum ce fac? Nu fac nimic… Mă gândesc doar că ar fi minunat dacă Tu ai deține controlul peste toate lucrurile, mari și mici, de aici de pe pământ, așa cum fără-ndoială că deții controlul acolo sus !...

- Dețin Eu controlul peste viața ta?

- Peste viața mea? Pai… eu merg la biserică…

- Nu, nu asta Te-am întrebat. Ce poți să spui despre poftele firii pământești cu care te lupți? Ce faci cu temperamentul tău, mai ales când – cum spui tu, te “calcă” cineva pe “bătătură”? Știi prea bine că asta este una dintre problemele tale… Și-apoi ia gandeste-te ce cărți citești, ce programe Tv urmărești…

- De ce ma critici? Nu sunt cu nimic mai rău decât ceilalți din biserică!

- Oh, iartă-Mă, te rog. Credeam că te rogi ca voia Mea să se facă pe pământ precum în cer. Iar aceasta nu se poate realiza decât dacă începe cu cei care se roagă pentru aceasta. Deci… cu tine.

- Bine, recunosc că am unele cusururi, și pentru că Tu ai menționat câteva dintre ele, mă gândesc că aș mai putea adăuga și altele.

- Oho, daca-ai sti cate altele...

- Știi, adevărul e că nu m-am prea gândit la ele până acum, dar mi-ar plăcea să mă las de unele obiceiuri rele. Și așa, in timp, aș fi într-adevăr liber.

- Bine. Acum ești pe drumul cel bun. Vom lucra împreună: Tu și cu Mine. Nici nu bănuiești câte biruințe vom avea!

- Ascultă, Doamne, acum trebuie să închei. Rugăciunea asta mi-a luat mai mult timp ca de obicei. “Pâinea noastră cea de toate zilele, dă-ne-o nouă astazi…”.

- Rugăciunea este un lucru periculos. Poți sfârși prin a fi complet schimbat – știai asta, nu-i așa? Eu vreau să alegi tu pentru viața ta.

- Mi-e frică!

- Frică? De ce ți-e frică?

- Pentru că știu deja ce vei mai spune.

- Haide, pune-Mă la încercare și-ai să vezi.

- “Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri…”

- Ce se întâmplă între tine și Oana?

- Vezi? Am știut! Am știut c-o să-mi amintești de ea! Doamne, Oana asta debiteaza numai baliverne despre mine și nici până în ziua de azi nu mi-a restituit datoria. Mi-am promis s-o pun la punct, si-am s-o fac orice-ar fi!

- Pai asa ne-a fost vorba? Cum te-ai rugat?

- Nu asta am vrut să spun!

- Bine, cel puțin ești sincer. Dar cred că nu este deloc ușor să porți povara amărăciunii în inima ta …

- Nu-mi pasă! Cel puțin mă voi simți mai bine după ce mă voi răzbuna pe ea. O să-i pară rău de absolut tot ceea ce mi-a făcut!!!

- Te înșeli! Nu te vei simți deloc mai bine, ci va fi mai rău. Răzbunarea doar pare dulce. Gândește-te numai cât de nefericit ești deja. Dar, știi ceva? Eu pot schimba totul, daca vrei.

- Cum adica?

- Iart-o pe Oana și atunci Eu te iert pe tine. Ura și păcatul vor rămânea problema Oanei după aceea, nu a ta. S-ar putea să pierzi banii aceia cu care ai spuns că-ți este datoare, dar cel puțin vei avea pace în inima ta.

- Dar, Doamne, NU POT S-O IERT!

- Cum doresti. Tu alegi sa ieriti si sa fii iertat!

- … Bine, ai dreptate. Mai bine pace in suflet decat razbunare!.... Bine, o iert! Ajut-o si pe ea să-si găsească linistea. Stiu că se simte mizerabil, poate si datorita sicanelor pe care i le-am facut eu. Iarta-ne pe-amandoi, Doamne, te rog!

- Foarte bine! Minunat! Cum te simți acum?

- Hmmm, bine, chiar foarte bine. Știi, cred că in noaptea asta nu voi mai dormi încordat, ca de obicei… Parcă nici nu mai sunt atât de obosit…

- Ma bucur pentru tine. Mai ai ceva de zis?

- Da, ai dreptate! “Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău…”

- Bine, am să fac și asta, numai nu te pune singur în locul unde poți fi ispitit.

- Ce vrei să spui cu asta?

- Schimbă-ți prieteniile, renunță să mai mergi în locurile în care ai mers până acum, nu te mai uita la filme murdare, nu mai asculta discuții păcătoase, nu te mai pune în situații îndoielnice. Unii dintre prietenii tăi au deja o influență mult prea mare asupra ta. Vor să te implice în lucruri incorecte, nu te lăsa păcălit de ei! Te mint ca să se distreze pe seama ta, dar în cele din urmă prietenia cu ei, te va ruina. Și, încă ceva: nu face din Mine țapul tău ispășitor.

- Eu? Dar ce-am mai facut?

- Stii prea bine! Așa procedezi mereu – te bagi în probleme și apoi incepi sa strigi: Doamne, ajută-mă să ies din încurcătura asta și îți promit că nu mai fac alte prostii! …Ți-aduci aminte de câte ori te-ai târguit cu Mine?

- Asa e, Doamne… Mi-e si rușine… Îmi pare rău. Iarta-ma, te rog.

- Bine. Mai ai ?

- “Căci a Ta este împărăția și puterea și slava în veci. Amin”

- Știi tu ce Mi-ar aduce slavă? Ce M-ar face, cu adevărat, bucuros?

- Nu știu, Doamne, dar cred ca ar fi tare bine daca ma faci demn sa-ti aduc bucurie.

- Iată și răspunsul la întrebarea Mea!

- Da?

- Da. Asta Îmi aduce mie slavă: să am oameni ca tine pe pământ, care Mă iubesc și caută voia Mea în viața lor.

- Doamne, abia aștept să văd ce poți face Tu din mine! Facă-se voia Ta în viața mea de-acum înainte.

- Amin?

- Amin, Doamne.

- Așa să fie!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.09.2009, 18:48:10
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
- “Tatăl nostru care ești în ceruri …”

- Da.

- De ce mă întrerupi? Nu vezi că mă rog?

- Bine, dar M-ai chemat.

- Cum adică, Te-am chemat?

- M-ai chemat. Ai spus: “Tatăl nostru care ești în ceruri”. Iată-Mă! Sunt aici. La ce te gândești acum?

- La nimic. Am vrut doar să spun o rugăciune. Îmi place să spun “Tatăl nostru”. Întotdeauna mă simt bine după aceea, ca și cum mi-aș fi îndeplinit o datorie.

- Bine, atunci continuă.

- “Sfințească-se Numele Tău …”

- Stai! Ce vrei să spui prin asta?

- Prin ce?

- Prin “sfințească-se Numele Tău”.

- Oh... Pai de unde să știu? Face parte din rugăciune. Chiar așa, ce înseamnă de fapt?

- Înseamnă, “fie binecuvantat, cinstit, făcut sfânt”.

- Da, niciodată nu m-am gândit la asta. Deci: ... “Vie Împărăția Ta, facă-se voia Ta, precum în cer așa și pe pământ …”

- Tu chiar crezi ce spui acolo?

- Pai normal, nu?

- Bine, și-atunci ce faci cu privire la aceasta?

- Cum ce fac? Nu fac nimic… Mă gândesc doar că ar fi minunat dacă Tu ai deține controlul peste toate lucrurile, mari și mici, de aici de pe pământ, așa cum fără-ndoială că deții controlul acolo sus !...

- Dețin Eu controlul peste viața ta?

- Peste viața mea? Pai… eu merg la biserică…

- Nu, nu asta Te-am întrebat. Ce poți să spui despre poftele firii pământești cu care te lupți? Ce faci cu temperamentul tău, mai ales când – cum spui tu, te “calcă” cineva pe “bătătură”? Știi prea bine că asta este una dintre problemele tale… Și-apoi ia gandeste-te ce cărți citești, ce programe Tv urmărești…

- De ce ma critici? Nu sunt cu nimic mai rău decât ceilalți din biserică!

- Oh, iartă-Mă, te rog. Credeam că te rogi ca voia Mea să se facă pe pământ precum în cer. Iar aceasta nu se poate realiza decât dacă începe cu cei care se roagă pentru aceasta. Deci… cu tine.

- Bine, recunosc că am unele cusururi, și pentru că Tu ai menționat câteva dintre ele, mă gândesc că aș mai putea adăuga și altele.

- Oho, daca-ai sti cate altele...

- Știi, adevărul e că nu m-am prea gândit la ele până acum, dar mi-ar plăcea să mă las de unele obiceiuri rele. Și așa, in timp, aș fi într-adevăr liber.

- Bine. Acum ești pe drumul cel bun. Vom lucra împreună: Tu și cu Mine. Nici nu bănuiești câte biruințe vom avea!

- Ascultă, Doamne, acum trebuie să închei. Rugăciunea asta mi-a luat mai mult timp ca de obicei. “Pâinea noastră cea de toate zilele, dă-ne-o nouă astazi…”.

- Rugăciunea este un lucru periculos. Poți sfârși prin a fi complet schimbat – știai asta, nu-i așa? Eu vreau să alegi tu pentru viața ta.

- Mi-e frică!

- Frică? De ce ți-e frică?

- Pentru că știu deja ce vei mai spune.

- Haide, pune-Mă la încercare și-ai să vezi.

- “Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri…”

- Ce se întâmplă între tine și Oana?

- Vezi? Am știut! Am știut c-o să-mi amintești de ea! Doamne, Oana asta debiteaza numai baliverne despre mine și nici până în ziua de azi nu mi-a restituit datoria. Mi-am promis s-o pun la punct, si-am s-o fac orice-ar fi!

- Pai asa ne-a fost vorba? Cum te-ai rugat?

- Nu asta am vrut să spun!

- Bine, cel puțin ești sincer. Dar cred că nu este deloc ușor să porți povara amărăciunii în inima ta …

- Nu-mi pasă! Cel puțin mă voi simți mai bine după ce mă voi răzbuna pe ea. O să-i pară rău de absolut tot ceea ce mi-a făcut!!!

- Te înșeli! Nu te vei simți deloc mai bine, ci va fi mai rău. Răzbunarea doar pare dulce. Gândește-te numai cât de nefericit ești deja. Dar, știi ceva? Eu pot schimba totul, daca vrei.

- Cum adica?

- Iart-o pe Oana și atunci Eu te iert pe tine. Ura și păcatul vor rămânea problema Oanei după aceea, nu a ta. S-ar putea să pierzi banii aceia cu care ai spuns că-ți este datoare, dar cel puțin vei avea pace în inima ta.

- Dar, Doamne, NU POT S-O IERT!

- Cum doresti. Tu alegi sa ieriti si sa fii iertat!

- … Bine, ai dreptate. Mai bine pace in suflet decat razbunare!.... Bine, o iert! Ajut-o si pe ea să-si găsească linistea. Stiu că se simte mizerabil, poate si datorita sicanelor pe care i le-am facut eu. Iarta-ne pe-amandoi, Doamne, te rog!

- Foarte bine! Minunat! Cum te simți acum?

- Hmmm, bine, chiar foarte bine. Știi, cred că in noaptea asta nu voi mai dormi încordat, ca de obicei… Parcă nici nu mai sunt atât de obosit…

- Ma bucur pentru tine. Mai ai ceva de zis?

- Da, ai dreptate! “Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău…”

- Bine, am să fac și asta, numai nu te pune singur în locul unde poți fi ispitit.

- Ce vrei să spui cu asta?

- Schimbă-ți prieteniile, renunță să mai mergi în locurile în care ai mers până acum, nu te mai uita la filme murdare, nu mai asculta discuții păcătoase, nu te mai pune în situații îndoielnice. Unii dintre prietenii tăi au deja o influență mult prea mare asupra ta. Vor să te implice în lucruri incorecte, nu te lăsa păcălit de ei! Te mint ca să se distreze pe seama ta, dar în cele din urmă prietenia cu ei, te va ruina. Și, încă ceva: nu face din Mine țapul tău ispășitor.

- Eu? Dar ce-am mai facut?

- Stii prea bine! Așa procedezi mereu – te bagi în probleme și apoi incepi sa strigi: Doamne, ajută-mă să ies din încurcătura asta și îți promit că nu mai fac alte prostii! …Ți-aduci aminte de câte ori te-ai târguit cu Mine?

- Asa e, Doamne… Mi-e si rușine… Îmi pare rău. Iarta-ma, te rog.

- Bine. Mai ai ?

- “Căci a Ta este împărăția și puterea și slava în veci. Amin”

- Știi tu ce Mi-ar aduce slavă? Ce M-ar face, cu adevărat, bucuros?

- Nu știu, Doamne, dar cred ca ar fi tare bine daca ma faci demn sa-ti aduc bucurie.

- Iată și răspunsul la întrebarea Mea!

- Da?

- Da. Asta Îmi aduce mie slavă: să am oameni ca tine pe pământ, care Mă iubesc și caută voia Mea în viața lor.

- Doamne, abia aștept să văd ce poți face Tu din mine! Facă-se voia Ta în viața mea de-acum înainte.

- Amin?

- Amin, Doamne.

- Așa să fie!
Cat adevar si cum multi ne regasim in aceasta descriere
Multumim pt postare
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.09.2009, 19:15:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sfantul Efrem Sirul spune despre cei lipsiti de duhovnic: "Cei nepovatuiti cad precum frunzele." Insa atunci cand duhovnicul ne lasa pe noi sa hotaram ce si cat sa citim, ca rugaciune, trebuie sa avem grija cum procedam. Mie mi s'a intamplat acest lucru, acum ceva timp, cand aveam alt preot duhovnic. Nu imi zicea niciodata ce si cat sa zic. Zicea sa ma rog cat de mult pot. Atat.

Si mi'am dat seama ca rugaciunea rostita cu voce tare imi este mai de folos, caci pot fi mai atent la cuvintele rostite.
Atunci cand citesc in gand, gandul imi fuge foarte repede.

Dintre rugaciunile care mi'au placut cel mai mult, amintesc aici "Plansurile Sfantului Efrem Sirul".
Si o carticica de rugaciuni, numita Thicara. Sunt rugaciuni de toate felurile catre Prea Sfanta Treime.

<< DE CANTAȚI ÎMPREUNA, FIECARE DIN VOI SA-ȘI FACA RUGACIUNEA LUI, IAR DE ESTE CU VOI UN STRAIN, RUGAȚI-L CU DRAGOSTE CA SA-ȘI FACA RUGACIUNEA LUI. SPUNEȚI-I ACEASTA PANA LA A DOUA SAU A TREIA OARA, FARA CEARTA. ÎN CEASUL ADUCERII DARULUI TAU SPUNE GANDURILOR ȘI SIMȚURILOR TALE SA STARUIE IN FRICA LUI DUMNEZEU CA SA TE INVREDNICEȘTI DE TAINE ȘI SA TE VINDECE DOMNUL>> . ( Fil. XII )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.09.2009, 19:54:56
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Stim cu toti ca rugaciunea este unu dintre cel mai puternic pilon al credintei, fara rugaciune nu este cu putinta sa traim credinta,
De-a lungul vremii am avut mai multe discutii cu diferite persoane despre felul in care trebuie sa se desfasoare rugaciunea, mai ales cea de seara deoarece se pare, seara se gaseste mai mult timp pentru rugaciune
O sa descriu modul meu de a ma ruga seara

Inchinaciune in numele Sf Treimi
-Rugaciunile incepatoare tipice ortodoxiei,
- rugaciunile de seara din cartea de rugaciuni/ Ceaslov
Apoi
- rugaciune libera cuprinzand
- Laudarea Numelui si maretiei Lui Dumnezeu si Fiului Sau Iisus Hristos
- cerere de iertare a pacatelor mele, familiei mele, prietenilor si vecinilor mei
- cereri(prea multe cateodata) pentru diferite trebuinte, pt bolnavi, pt pace, pt intarirea credintei proprii, familiei, orasului si tarii noastre

-Rugaciune de multumire pt viata, casa , familia, si toate cele ce mi le-a daruit Dumnezeu
-Rugaciune libera de cerere a mijlocirii Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu pt implinirea rugaciunii facute anterior
Inchinaciunea "Nadejdea imi este Tatal.."

Voi cum procedati? asi dori sa posteze fiecare modul de a se ruga pt a ne completa si a ne imbogatii vorbirea noastra cu Dumnezeu
Doamne ajuta!
La mine este asa:
Prima data,ma asez si nu fac nimic,doar sint atent ce gindesc.Gindurile care dau tircoale,in totalitate sint orientate asupra a cum sa obtin cea mai mare atentie in rugaciune,cum sa fac sa nu scape deloc de la cele citite,cum sa integrez rugaciunea neincetata...aceasta (si altele din aceasta familie) pe de o parte...apoi...revad din trecut,intimplarile pro si contra care aduc suparare/deprimare vis a vis de cele ce aduc bucuria....apoi...incerc PRIN FILTRUL BIBLIC sa inteleg (vis a vis de gindurile descrise mai sus) cum poate fi mentinuta bucuria permanenta,resimtita in timpul rugaciunii,daca piere,de ce piere...dureaza cam 30-60 min.. imi spun..ajunge,si incep rugaciunile.Dimineata spun din micul ceaslov,rugaciunile diminetii (40 min) foarte rar si atent (observ graba care impinge sa termin repede,si eu nu vreau si ma asculta dar tot timpul incearca) iar in rest (dupamasa,seara..depinde) paraclisul preasfintei nascatoare de Dumnezeu (in care nu mai vreau sa observ si sint atent doar la rugaciune si un singur tel :sa nu ma grabesc)..si cam atit.
Amin.

Last edited by archanghel; 28.09.2009 at 19:57:43.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara? ioanaz Nunta 217 25.02.2012 23:24:49
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43
o rugaciune pt seara... georgiana_master Rugaciuni 0 09.09.2006 00:19:08