Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 20.07.2012, 16:23:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Plicul îl scoate din coș la terminarea serviciului divin, deci habar nu are.
dar nu vede cine sunt cei ce pun in acel cos plicurile cu bani? Amice, ce Dumnezeu, nu suntem copii!
Reply With Quote
  #342  
Vechi 20.07.2012, 16:28:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar nu vede cine sunt cei ce pun in acel cos plicurile cu bani? Amice, ce Dumnezeu, nu suntem copii!
Măi omule, ești imposibil! Ce dacă vede? sunt zeci de persoane în fiecare sâmbătă ce pun plicuri în coș!
Reply With Quote
  #343  
Vechi 20.07.2012, 16:43:41
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Au adventistii sfinti facatori de minuni sau martiri, cum au ortodocsii ?
Reply With Quote
  #344  
Vechi 20.07.2012, 16:49:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Au adventistii sfinti facatori de minuni sau martiri, cum au ortodocsii ?
În Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea Cel ce face minuni este Dumnezeu. Bineînțeles Se folosește și de unelte umane. Dacă sunt sfinți, doar Dumnezeu poate aprecia; noi nu folosim acest apelativ, nici pentru liderii la vârf ai confesiunii, nici pentru Ellen White, nici pentru oamenii deosebiți ce excelează în spiritualitate.

Martiri? Dacă pot fi numiți așa cei care au murit ducând Evanghelia în țările musulmane, da.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 20.07.2012, 17:18:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Măi omule, ești imposibil! Ce dacă vede? sunt zeci de persoane în fiecare sâmbătă ce pun plicuri în coș!
deci cum ziceam, stie cine sunt cei ce pun sau nu plicuri cu bani. Un bun contabil, asa cum cred ca aveti voi, stie estimativ cam ce incasari se pot face din zeciuiala semestrial sau anual, si daca nu este in grafic comunica liderilor si acestia iau masuri: mustrari publice pentru "zgarcenia" credinciosilor sau poate vorbi cu fiecare credincios in parte, etc. Nici nu vreau sa ma gandesc ce poate pati cel ce NU este vazut vreodata punand un plic cu bani...ma scuzi, CU ZECIUIALA
Reply With Quote
  #346  
Vechi 20.07.2012, 17:36:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
deci cum ziceam, stie cine sunt cei ce pun sau nu plicuri cu bani. Un bun contabil, asa cum cred ca aveti voi, stie estimativ cam ce incasari se pot face din zeciuiala semestrial sau anual, si daca nu este in grafic comunica liderilor si acestia iau masuri: mustrari publice pentru "zgarcenia" credinciosilor sau poate vorbi cu fiecare credincios in parte, etc. Nici nu vreau sa ma gandesc ce poate pati cel ce NU este vazut vreodata punand un plic cu bani...ma scuzi, CU ZECIUIALA
Dacă și în viața reală ești atât de cârcotaș, n-aș vrea să fiu în prezența ta în familie ori societate... Ei bine, casierul nu poate monitoriza nici măcar în felul acesta pe cei ce pun zecimea, căci în plic se mai pun bani și pentru alte destinații (exemplu pentru fondul de întreținere al localului, pentru diverse proiecte, etc.) bineînțeles notificate în interiorul plicului. Ca să nu mai vorbim de faptul că nu însoțește pe diaconul cu coșulețul în toată biserica (sala principală, holuri, balcon, etc.). Acum ești mulțumit? E suficient de "secretizată" operațiunea colectei? Ai ceva propuneri?
Reply With Quote
  #347  
Vechi 20.07.2012, 19:35:36
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea Cel ce face minuni este Dumnezeu. Bineînțeles Se folosește și de unelte umane. Dacă sunt sfinți, doar Dumnezeu poate aprecia; noi nu folosim acest apelativ, nici pentru liderii la vârf ai confesiunii, nici pentru Ellen White, nici pentru oamenii deosebiți ce excelează în spiritualitate.

Martiri? Dacă pot fi numiți așa cei care au murit ducând Evanghelia în țările musulmane, da.
Si iarasi spuneti vorbe multe ca sa ascundeti esentialul: nici un membru al bisericii adventiste nu a facut minuni, asemenea apostolilor.

Elle White exceleaza in spiritualitate?????????!!!!!!!!!! Probabil tot asa cum penticostalii sint mistici (ca ei asa marturisesc). Ellen White exceleaza in limbaj de lemn, cartea ei "de mare forta spirituala" e plina de lalaiala si de stereotipuri. Vorbeste mult si transmite putin. Sfintii, inclusiv apostolii cu care va identificati dumneavoastra, au scris asa putin si au transmis asa mult.

Si apropo, daca va feriti sa folositi cuvintul "sfint", din nou, faceti un lucru care este contrar invataturii Sfintei Scripturi.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 20.07.2012, 21:00:19
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În cazul acesta se numește "eretică" doar din punctul de vedere al Ortodoxiei. În ce privește restul Universului, rămâne cum am stabilit!
Din punctul de vedere al Ortodoxiei si deci, din punctul de vedere al Adevarului.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 20.07.2012, 21:38:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si iarasi spuneti vorbe multe ca sa ascundeti esentialul: nici un membru al bisericii adventiste nu a facut minuni, asemenea apostolilor.
Ce înseamnă pentru dvs. minuni "asemenea apostolilor"?

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Elle White exceleaza in spiritualitate?????????!!!!!!!!!!
Calmați-vă doamnă, nu la Ellen White m-am referit, recitiți-mi postarea. Nu e vina mea că vedeți negru (ori Albu) în fața ochilor după ce-i citiți numele...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Probabil tot asa cum penticostalii sint mistici (ca ei asa marturisesc).
Ei bine, noi nu mărturisim că suntem mistici, așa că puteți dormi liniștită noaptea aceasta.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Sfintii, inclusiv apostolii cu care va identificati dumneavoastra,
Se pare că aveți o problemă de-mi interpretați tot invers mesajele. Nu știu ce să vă mai spun să nu vă simțiți jignită...

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si apropo, daca va feriti sa folositi cuvintul "sfint", din nou, faceti un lucru care este contrar invataturii Sfintei Scripturi.
Mă feresc să-l folosesc în dreptul fraților mei și cu atât mai mult în dreptul meu. Aveți grijă acum la interpretare! Oare la ce să mă mai aștept?
Reply With Quote
  #350  
Vechi 20.07.2012, 21:39:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Din punctul de vedere al Ortodoxiei si deci, din punctul de vedere al Adevarului.
Hristos și nu ortodoxia este Adevărul; acest lucru e de necontestat. În ce măsură ortodoxia reflectă Adevărul lui Hristos putem discuta, putem verifica, putem etcetera... dar niciodată să nu punem ortodoxia (sau dacă vreți adventismul) deasupra lui Hristos și deasupra Cuvântului Său.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32