Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.01.2013, 23:41:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
as vrea sa va intreb ce v-a dat impresia ca as fi troll?
Titlul topicului, sintagmele "draga mea, dragii mei" (putin uzate de fete de 19 ani) + altele ....
glumesc

Last edited by ioanna; 28.01.2013 at 23:44:26.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.01.2013, 12:02:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ei, sa privim partea buna a lucrurilor, este o fata mai putin care si-a pierdut prematur virginitatea si care sa se afle intr-o relatie dificila cu mama ei. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.01.2013, 13:52:21
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
multumesc din suflet de mesaje! da, alexandru e ortodox si din pacate parintii lui nu mai sunt.... mama a murit cand el avea 13 ani iar tata a murit cand el avea 24 de ani. a fost un om care a baut mult si nu a avut grija de copilul lui... a trait cu matusa, care a avut grija de el, dar nu cum are o mama.
referitor la tata, el nu e asa de sfasiat, de trist... dar eu stiu ce se petrece in sufletul lui... of...
da, alexandru este roman.
am vorbit cu mama astazi si i-am spus ca as simti nevoie sa merg la o biserica... si din cauza a ceea ce am facut, mi-a spus exact asa "acum te-ai facut bisericoasa, t***o?"
ma doare... ajutati-ma
motivul pentru care am marturisit: nu merita sa traim cu minciuna, imi iubesc parintii, vreau sa fiu de acum mereu sincera fata de ei


ne pare asa de rau ca a trebui sa invatam pe metoda grea...
n-am avut rabdare sa citesc mesajele urmatoare pe subiect pana la sfarsit, eu acum am vazut threadul..dar n-am putut sa nu raspund la asta.

pai scuze...ce pretentii are mama ta de la tine.. cand iti vorbeste cu t****o?...adica cum iti poate impune ce sa faci ? pana la urma...vrea ea sa devina sfanta cu corpul tau? e problema ta, tu te duci in iad, nu ea...(bine, nu am vrut sa sune asa...n-a zis nimeni ca te duci in iad, dar ca idee).nu stiu care e legea in germania, dar aici doar cand copiii sunt mici raspund parintii pt faptele lor.....in fata legii doar! iar ce ati facut voi nu e un fapt penal...

adica parerea mea, poate sunt o fire mai incapatanata si independenta...e ca (ar fi trebuit mai demult, nu acum) sa stabilesti raportul corect cu mama ta...esti totusi mare...esti stapana pe deciziile proprii..esti constienta ca ce faci te afecteaza...nu trebuie sa te comporti ca un copil...poate nu de prietenul tau ar trebui sa te indepartezi..(din cauza ca il uraste mama ta..) ci de mama ta (nu ma refer la un refuz total etc ci la putina indepartare..doar cat e nevoie pt a arata ca si tu ai un caracter, o personalitate, ceva de spus..etc) care desi nu e religioasa, ortodoxa fiind..tine la idei precum fecioria...din cate stiu eu....orice virtute pt a fi considerata asa, trebuie indeplinita pt dzeu.. adica nu poti tine la asta si totusi sa intrebi "de ce sa mergi la biserica?" ...e complet absurd.

revenind la voi...nici nu va caut scuze,nici nu va acuz. mama ta a facut bine intr-un fel tinand la ideea ei, pt ca e un lucru bun, dar pt ca el sa fi "tinut", trebuia sa o fi pus in lumina credintei ortodoxe sau crestine cel putin..nu doar ca fapt moral..de ex, dand exemple de oameni care au facut asta din convingeri speciale..gen maica domnului, Iisus, sf Ioan Botezatorul etc etc.

iar acum in orice caz nu poate sa faca scandal asa..ar trebui sa ii explici mai intai ca conform dictionarului cuvantul spus de ea..se refera la o persoana care are relatii (eventual contra cost) cu diferite persoane,in diferite scopuri, in interval scurt de timp, de cele mai multe ori fara cea mai mica legatura afectiva.si poti sa ii spui ca tii la ea si ca iti pasa f mult de parerea ei ( se vede asta din tot ce ai spus) dar stii cum se spune,sa asculti mai intai de dzeu si apoi de parinti..iar pt dzeu nu exista pacat atat de mare incat sa renunte la un om.

apoi sa ii zici ca mantuirea conteaza, daca iti doreste binele...si ca pana si sfintii (Dar crede i nasa ceva?) au avut unii caderi de genul asta.plus ca dzeu, ca in pilda fiului risipitor, il primeste inapoi pe cel ce renunta la pacat si se intoarce...ea de ce n-ar face la fel? in calitate de ce? stiu eu pe cineva care te indeamna sa faci pacatul si dupa aceea tot el te acuza cu diferite cuvinte urate...si iti zice ca nu mai e iertare etc..

in situatia voastra, in ziua de azi sunt o multime de tineri de pe tot globul, si datorita tuturor conditiilor care favorizeaza asta(secularizare,publictate etc etc) si dzeu stie asta..si cum ziceam, conform legii umane totul e considerat perfect normal daca nu esti minor.

pasii in vederea credintei..poti cauta pe internet unde este o biserica ortodoxa in apropiere, in koln care e destul de mare e imposibil sa nu fie.daca gasesti si o comunitate romana e si mai bine,dar ai zis ca stii germana.si poti merge la spovedanie..adica nu trebuie sa te tulburi, dzeu poate sa te ierte..dar nu e ceva instantaneu(apropo de faptul ca intrebai daca exista anumite cantari, rugaciuni....nu exista formule magice)..plus ca odata facut, un pacat ramane in istoria personala, dupa parerea mea, pt totdeauna,trebuie sa constientizezi gravitatea lui, pt ca spune ceva despre tine ...desi se poate ierta.e ca un criminal care isi savarseste pedeapsa in inchisoare..iese de acolo..dar el tot cineva care a omorat pe cineva ramane.si nu stiu daca te poti lauda vreodata cu faptul ca ai facut un pacat, nu cand o sa fii comparat la judecata cu Iisus sau cu Maica Domnului...cu siguranta o sa ii invidiezi.

scuze daca am zis prea mult..sper sa depasesti momentul si sa vina si momente mai bune, sa te impaci cu mama ta...sa iti gasesti un duhovnic..si sa faci alegerile potrivite.Mult bine!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 29.01.2013, 14:19:17
alecsandra_ldc
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.rok-ah.de/

Parohie ortodoxa romana din koln...eu as zice sa luati frumusel un taxi ( sunt mai scumpe ca in romania? )..si sa mergeti pana acolo.

apropo de botez, am asistat duminica asta fara sa vreau la un botez...era pus intr-o manastire din bucuresti un vas in care turnau apa..m-am mirat ca se boteaza copii in manastire pt ca s-a hotarat sa se evite asta..in fnie. de fapt, nu era vorba de un copil ci de un tanar care urma sa se cunune cu o romanca. el era din egipt, catolic.

daca mama ta e ortodoxa, alex e ortodox...si tu vrei sa fii crestina..de ce nu alegi ortodocsii? doar pt ca sunt mai departe?...ma mai intreb un lucru: cum s-au casatorit mama ta siattal tau fiind de religii diferite? n-au facut cununie religioasa?

spor si idei sanatoase!

p.s. mi-am adus aminte ceva acum...din slujba de duminica..tipul era catolic deci nu l-au mai bagat in apa pt ca ra deja botezat in numele sfintei treimi...slujba a constat din mirungere..si celelalte rugaciuni spuse acolo.oricum in rugaciuni se vorbea, desi era religia catolica, deci crestina...despre intoarcerea de la "inselaciune"..mie cel putin mi-a dat de gandit...oare de ce cei care au scris slujba au considerat asta? doar n-au facut-o in mod gratuit...

Last edited by alecsandra_ldc; 29.01.2013 at 14:32:14. Motiv: i wanted to add something
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.01.2013, 14:32:37
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit O poveste care sa ne dea de gandit

Da- trebuie si e bine de mers si la biserica, de discutat cu un preot- evident ca trebuie in primul rand credinta in Dumnezeu si de acceptat un sfat bun, iar parintii trebuie respectati!

Insa de aici si pana la asculta orbeste de mama ta e cale lunga! Pur si simplu daca constatati ca va iubiti, actionati ca atare, incercati sa-i explicati omeneste situatia mamei tale..
Uneori trebuie sa luam si decizii clare, iar daca tot timpu ne intrebam c-o fi, c-o pati, nu ajungem nicaieri.........
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.01.2013, 20:32:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandra_ldc Vezi mesajul
pai scuze...ce pretentii are mama ta de la tine.. cand iti vorbeste cu t****o?
Din pacate nu toate familiile au parte de un climat propice cresterii unui copil. Exista si familii in care eductia ocupa un loc minim spre inexistent. Asta imi spune mie forma de adresare "t****o", pe care mama lui Camy93 i-o adreseaza fiicei ei adolescente. Ce sa invete acest copil, aflat la varsta adolescentei, de la asa o mama? Este atata lipsa de dragoste materna in aceasta forma de adresare, incat nu e de mirare, ca fata si-a cautat caldura sufleteasca la altcineva.
Felul in care fiecare isi traieste anii adolescentie este deosebit de important pentru evolutia de mai tarziu a individului.
Adolescenta este o perioada de tranzitie care presupune modificări la nivel fizic, cât și modificări la nivel de comportament și personalitate. Acum tanarul isi dezvolta sentimentele de prietenie si de dragoste; e timpul studiului, pentru a-si forma o cultura generala si a afla care ii este talentul. Din pacate, tendinta e, ca tinerii sa se grabeasca si sa sara peste aceasta perioada de pregatire a lor pentru viata de adult. Fizic se dezvolta mai repede, si se auto induc in eroare, ca ar fi deja adulti; dar din pacate sufleteste inca nu sunt apti pentru presiunea, la care in mod normal face fata un adult in viata de zi cu zi. Pierderea virginitatii la aceasta varsta ramane o pierdere.
Reply With Quote
Răspunde