Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.10.2010, 03:35:13
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit Ce inseamna a fi pocait?

Nu am inteles niciodata aceasta credinta, cum se poate numi... In ce consista?

Multumesc pentru clarificari.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2010, 03:38:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar nu e mai o credinta,ci asa li se mai zice neoprotestantilor: pocaiti :))


De fapt termenul de "pocait" are un cu totul alt sens,alta asociere...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.10.2010, 03:55:21
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar nu e mai o credinta,ci asa li se mai zice neoprotestantilor: pocaiti :))


De fapt termenul de "pocait" are un cu totul alt sens,alta asociere...
Care este acest "alt sens"?
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2010, 04:01:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Anume sa fii smerit,sa-ti plangi pacatele,sa te intorci din ratacire... "Pocăiți-vă că s-a apropiat împărăția cerurilor."

Asta e sensul de baza. Poti deduce si tu cam ce vrea sa zica
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2010, 04:07:07
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Anume sa fii smerit,sa-ti plangi pacatele,sa te intorci din ratacire... "Pocăiți-vă că s-a apropiat împărăția cerurilor."

Asta e sensul de baza. Poti deduce si tu cam ce vrea sa zica
Da sensul cuvantului l-am inteles si eu, problema este ca mi-e mi s-a spus ca pocaitii sunt cei care nu se uita la televizor, nu folosesc telefoane, computer, nu citesc ziare... toata lumea este ceva diavolesc...
Este adevarat?
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2010, 04:17:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deci "pocaitii" sunt neoprotestantii. Si nu sunt chiar asa... dar intr-adevar,unii de exemplu nu beau alcool sau mai stiu eu ce. Ceea ce ai auzit tu mi se pare exagerat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.10.2010, 09:06:47
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pocait

inseamna omul de tip nou,adica a rupt-o cu pacatul si,si-a intemeiat o noua viata pe temelia apostolilor,sau mai bine-zis pe invatatura insusi a Mintuitorului si Domnului Iisus Hristos.omul este de tip nou si se stradueste sa duca o viata curata avind in sufletul sau plinatatea lui Dumnezeu,dupa care orce suflet tinjeste.rugaciunea impletita cu fapta buna,cu milostenia,cu postul,daca am oprit sufletul de la pacat trebuie si trupul,caci acesta din urma din cauza nevoilor lui ne trage in starea de pacat,acesta fiind un cal naravasi la care facile ii vom stinge cu zabala postului,rugaciunii,curateniei si a tuturor celor-lalte lucruri care sunt o intreaga tehnologie in lupta de mintuire a sufletului,acesta fiind singurul beneficiu a trairii in aceasta viata paminteana.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.10.2010, 09:40:26
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Da sensul cuvantului l-am inteles si eu, problema este ca mi-e mi s-a spus ca pocaitii sunt cei care nu se uita la televizor, nu folosesc telefoane, computer, nu citesc ziare... toata lumea este ceva diavolesc...
Este adevarat?
domnule bast-et dumneata, care toate teoriile iti sunt bazate pe stiinta oare nu stii ca toate aparatele electrice emit radiatii nocive pt corpul uman,pina si banalul fier de calcat, oare in ziare nu gasim numai crime,violuri,acidente rutiere, oare de ce te mira faptul ca acesti oameni nu vor sa le foloseasca alegindu-si un nou mod de viata ferit de alcol,tigari cafea si toate cele, care stiinta le recunoaste ca sunt toxice,si fac rau organismului uman.pai daca stii aceste lucruri oare intrebarile insistente pe care le pui,nu sunt fara noima, sau intri pe aici sa mai faci misto de cite un user ce te baga in seama? si iti raspunde la intrebari de grupa mare,nu de gimnaziu.cred-ca ar fi cazul sa dai dovada de maturitate fizica si spirituala alt-fel sunteti invitat pe un forum pt.glumetii si acolo poti sa iti bati joc de cine vrei,noi aici dezbatem probleme serioase pentru viata si sufletul omului,care duc la mintuire.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2010, 10:25:56
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
domnule bast-et dumneata, care toate teoriile iti sunt bazate pe stiinta oare nu stii ca toate aparatele electrice emit radiatii nocive pt corpul uman,pina si banalul fier de calcat, oare in ziare nu gasim numai crime,violuri,acidente rutiere, oare de ce te mira faptul ca acesti oameni nu vor sa le foloseasca alegindu-si un nou mod de viata ferit de alcol,tigari cafea si toate cele, care stiinta le recunoaste ca sunt toxice,si fac rau organismului uman.pai daca stii aceste lucruri oare intrebarile insistente pe care le pui,nu sunt fara noima, sau intri pe aici sa mai faci misto de cite un user ce te baga in seama? si iti raspunde la intrebari de grupa mare,nu de gimnaziu.cred-ca ar fi cazul sa dai dovada de maturitate fizica si spirituala alt-fel sunteti invitat pe un forum pt.glumetii si acolo poti sa iti bati joc de cine vrei,noi aici dezbatem probleme serioase pentru viata si sufletul omului,care duc la mintuire.
Eu am fost cat se poate de serioasa la intrebare si nu am facut misto de nici un user. In schimb Raoul este ca un prieten pentru mine.
Vream sa stiu daca este adevarat cea ce aud... nimic mai mult. Caci am o prietena care imi povesteste ca cutare, cutare ii pocait (o zice ca si cum este ceva grav) si eu nu stiam ce este un pocait si mi-a spus ca e cel care nu foloseste tehnologie, nu fumeaza, nu bea pentru ca tot este diavolerie.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.10.2010, 10:38:59
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Eu am fost cat se poate de serioasa la intrebare si nu am facut misto de nici un user. In schimb Raoul este ca un prieten pentru mine.
Vream sa stiu daca este adevarat cea ce aud... nimic mai mult. Caci am o prietena care imi povesteste ca cutare, cutare ii pocait (o zice ca si cum este ceva grav) si eu nu stiam ce este un pocait si mi-a spus ca e cel care nu foloseste tehnologie, nu fumeaza, nu bea pentru ca tot este diavolerie.
nu ma-i lamurit oare ai inteles din ce ti-am spus eu sau nu?.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 19:19:11