Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.11.2007, 19:55:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

BrideofChrist: Cum vorbesti de pe pozitia celui neprihanit, presupun ca ai ajuns la acesta neprihanire. Cum se ajunge la aceasta si cum se pastreaza? Te-as ruga sa ne scrii un cuvant ziditor. Cum imbini credinta cu viata de zi cu zi? Cum lupti cu madria si cum ai reusit sa capeti smerenie? Intrebarile ar putea continua, dar te las pe tine sa scrii ce consideri.
  #22  
Vechi 20.11.2007, 06:19:46
BrideofChrist BrideofChrist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
BrideofChrist: Cum vorbesti de pe pozitia celui neprihanit, presupun ca ai ajuns la acesta neprihanire. Cum se ajunge la aceasta si cum se pastreaza? Te-as ruga sa ne scrii un cuvant ziditor. Cum imbini credinta cu viata de zi cu zi? Cum lupti cu madria si cum ai reusit sa capeti smerenie? Intrebarile ar putea continua, dar te las pe tine sa scrii ce consideri.
draga Ancah, nu sunt vrednica sa ma consider neprihanita, sau ca am ajuns la starea perfecta si sunt sigura ca nici nu sunt. Dar am credinta in promisiunile lui Hristos, ca prin El, prin harul si Jertfa Sa sunt considerata de Dumnezeu ca neprihanita si aceasta trebuie sa fie arma noastra impotriva lui Satana care mereu cauta sa ne acuze. Eu stiu ca Hristos a murit si a patimit nespus platind un pret foarte scump pentru ca noi, care suntem copii Lui prin credinta in El sa ne bucuram de harul sau mantuitor. Firea noastra corupta de pacat nu poate atinge neprihanirea prin proprii eforturi, niciodata!De aceea El, Mielul fara pata S-a jertfit ca noi prin Sangele Lui sa fim sfinti si neprihaniti. Odata ce noi am fost curatiti de El si am devenit ai Lui, Tatal ne vede prin Jerfa Fiului Sau, si ne vede neprihaniti.Ai avut dreptate cand ai spus cum putem sa ne pastram aceasta stare. Hristos a spus "cine pazeste poruncile Mele acela ma iubeste", "daca paziti poruncile mele veti ramane in dragostea Mea". Intr-o lume plina de pacat este intr-adevar nespus de greu sa fii credincios lui Dumnezeu, insa El de putere. Trebuie sa cautam neincetat Fata Lui in rugaciune, sa ne varsam inima inaintea Lui. El este Tatal nostru care ne iubeste nespus, si Hristos, scumpul nostru Mantuitor care a trait in trup pe acest pamant si a fost ispitit in tot felul, (insa fara pacat)El stie cum sa ne apere si cum sa ne dea puterea sa birim."In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea". De aceea eu sunt sigura ca orice suflet, care isi deschide inima, cu sinceritate lui Dumnezeu si doreste sa faca voia Lui, Dumnezeu i se va descoperi, si-L va invata cum sa-I slujeasca. Mai mult, El ne-a dat un Mangaietor, Duhul Sfant, care ne indreapta in tot adevarul si care mijloceste pentru noi la Dumnezeu. Trebuie sa iubim si sa citim Cuvantul lui Dumnezeu viu si lucrator, care este "o sabie cu doua taisuri". Pe acele sfinte pagini este descris drumul care duce spre cer. Multi de-a lungul veacurilor au incercat sa distruga aceasta Scriptura si sa sustina ca nu este veritabila, au incercat fel si chip, insa Dumnezeu in Suveranitatea Sa a stiut cum s-o pastreze pana sa ajunga in mainile noastre fapt ce inca odata dovedeste infaibilitatea ei. Cuvantul lui Dumnezeu este Adevarul." Sfinteste-i prin adevarul Tau: Cuvantul tau este Adevarul" (rugaciunea lui Hristos)Astfel Cuvantul lui Dumnezeu si rugaciunea sunt doua dintre cele mai importante arme spirituale ale crestinului, care-l vor ajuta sa ajunga biruitor. Mandria, intr-adevar este un pacat greu de biruit, si este din pacate raspandit printre credinciosi, lucru de care multi nu-si dau seama. De multe ori Duhul Sfant imi indreapta atentia spre mandria ce se ridica in mine multe ori, si nu numai mandrie. Ca orice alt crestin am si eu lupte spirituale, dar cu ajutorul Razboinicului Biruitor, Hristos,incerc sa ies biruitoare. Nu este usor, recunosc, si ma pot lauda cu multe biruinte, dar continui sa cer ajutorul Lui. Trebuie sa fim alaturi de El, sa cautam Fata Lui si El care va vedea sinceritatea inimii noastre va fi aproape. Nu este la fel cu cei ce traiesc viata dupa bunul plac al inimii lor calcand in picioare poruncile lui Hristos.Nu cel ce zice "Doamne, Doamne, va intra in Inparatia lui Dumnezeu, ci acela care implineste voia Tatalui din Ceruri". Hristos Este cel mai bun exemplu pentru noi. Cine vrea sa-i fie placut Domnului trebuie sa-i semene lui Hristos, sa insuseasca caracterul Lui. El este Calea, Adevarul si Viata.
  #23  
Vechi 20.11.2007, 12:15:22
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Pentru teologia protestanta - natura umana a fost distrusa total de pacat. Prin har teologia protestanta intelege actul de gratiere al Dreptului Judecator. El pe temeiul Jertfei rascumparatoare a lui Hristos, ii iarta omului pacatos pacatele, respectiv il elibereaza numai de vina pacatului, nu si de pacatul insusi, si il declara drept. Indreptarea inseamna numai o declarare ca drept si nu o facere de drept, deci o gratiere care nu desfiinteaza real pacatul din om, omul ramanand in continuare pacatos. De aceea se pune mare accent pe jertfa lui Hristos. Sunt straini de ceea ce inseamna transfigurarea naturii umane in Hristos. Ce suisuri si coborasuri sa intalnim in teologia protestanta? Intalnim doar uitarea faptului ca am fost rascumparati si amintirea faptului ca prin jertfa lui Hristos am fost rascumparati. Si asta, pentru ca natura umana a fost distrusa de pacat.



  #24  
Vechi 22.11.2007, 00:52:07
baptista baptista is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.11.2007
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de legionar
Toate sectele acestea eretice care au aparut ca ciupercile dupa ploaie si au luat cu asalt patria noastra sfanta nu este decat un scop murdar de deznationalizare si de sfaramare a unitatii noastre spirituale.
Convertirea unui ortodox la secte pot sa spun ca este o tragedie.
Tragedie este atunci cand dumneavoastra va dati prea sfinti si incalcati toate invataturile bibliei!!!
  #25  
Vechi 22.11.2007, 01:08:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

De ce ne acuzi ca ne credem prea sfinti? De ce ne acuzi ca incalcam toate invataturile bibliei? Tu nu stii ca religia noastra ortodoxa ne cere sa fim smeriti? - pentru ca suntem pacatosi, plini de patimi si rea voire, asadar, ca ce mai vii sa ne impovarezi si tu cu asa acuzatii????
De ce ne acuzi tu ca ne-am crede "prea sfinti"? Pentru ortodocsi se stie ca cel mai mare pacat este MANDRIA. Dar nu mandria cotidiana, ci mandrie draceasca face pe crestin-ortodox sa se considere sfant fata de ceilalti, pacat care eu cred ca este mai mare si decat crima. Credinta ortodoxa ne cere ca noi sa ii acceptam pe sectari ca oameni, dar sa nu trecem la erezia lor, adica sa uram pacatul, nu omul!
  #26  
Vechi 22.11.2007, 08:49:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de baptista
Citat:
În prealabil postat de legionar
Toate sectele acestea eretice care au aparut ca ciupercile dupa ploaie si au luat cu asalt patria noastra sfanta nu este decat un scop murdar de deznationalizare si de sfaramare a unitatii noastre spirituale.
Convertirea unui ortodox la secte pot sa spun ca este o tragedie.
Tragedie este atunci cand dumneavoastra va dati prea sfinti si incalcati toate invataturile bibliei!!!
Le incalcam de multe ori ,nu ai de unde sa stii daca le incalcam pe toate ,dar le incalcam ,cu voie sau fara voie ,cu stiinta sau fara stiinta.
Dar pentru asta exista pocainta ,sf.Euharistie si rugaciunea care ne ajuta sa pacatuim mai putin.
  #27  
Vechi 22.11.2007, 08:51:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Chiar aseara mi-au sosit la usa doua sectare din care una era trecuta de 60 ,incepusera sa imi explice ceva din Biblie ,le-am zis ca suntem ortodocsi si au fugit cum fuge dracul de tamaie .
De ce oare ,cu ce le-am speriat?
  #28  
Vechi 22.11.2007, 10:58:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa e, baptista, ne dam prea sfinti si de fapt suntem niste mari pacatosi in frunte cu mine. Este o rusine sa afirmam ca ne asemanam sfintilor, sfinti care au ajuns la indumnezeire si L-au cunoscut prin Duhul Sfant pe Hristos.
Totusi intre a sti ca esti pacatos si a nu sti, e mare diferenta. Iti multumesc, ca ne-ai atentionat, ca sa ne straduim sa punem inceput bun.
  #29  
Vechi 24.11.2007, 19:25:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

stie cineva daca adventistii, sau, ma rog, cei care tin sambata, au voie sa bea vin??ma pregatesc sa ma duc intr-o vizita sambata viitoare si ma gandeam sa iau, printre altele, si o sticla de vin romanesc care aici unde stau eu se gaseste in mare varietate, spre deosebire de alte locuri ale SUA... dar ma gandeam sa nu dea prost, daca ei nu beau vin!?...
  #30  
Vechi 25.11.2007, 21:51:24
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

mirelat:Sfatul meu este sa nu te duci daca nu esti bine inradacinata in dogmele si cunoasterea ortodoxiei.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00