Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.11.2007, 09:43:28
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Foarte multi dintre noi am fost abordati pe strada de diversi "misionari" uni dintre noi am participat(din curiozitate sau chiar regulat) la adunari neo-protestante, cu ce v-a marcat pe fiecare dintre voi aceste participari? ce vi s-a parut bine si ce rau in aceste adunari?, ce credeti ca-i face pe membrii acestora sa fie atat de radicali?
Pai, eu numai odata am fost la penticostali, la un botez. Odata si mi-a fost de ajuns. Am avut un simtamant de rau, de ceva demonic acolo. Mai tarziu am luat un cd facut de penticostali sa vad versurile ( un bun prieten e penticostal ) si iarasi acelasi simtamant demonic. Versurile erau frumoase dar...

In fine, tot timpul am avut o atragere spre rau si spre puterile intunericului. Nu-mi plac la sectanti o chestie: tinerele lor se vor a respect Biblia cu mersul la biserica si merg cu fusta si cu batic ( teoretic ). DAr ele tot traiesc in moda de azi ( port fusta destul de scurta si batic transparent in cel mai bun caz ). E un exemplu de fatarnicie. Nu-mi place nici muzica pe care o canta. Aia nu e muzica religioasa ci muzica moderna doar ca in loc sa vorbeasca despre dragoste vorbesc despre Dumnezeu. Multe lucruri nu-mi plac la acesti oameni si realizez ca cei care vin la ei sunt oameni cu dinti de lapte, pentru care ortodoxia e prea grea iar acum sunt adulti si nu li se poate impune a veni la biserica. E trist sa vezi astfel de oameni dar asta e...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.11.2007, 11:30:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

baptista: de ce sa ma rog la niste sfinti, care atunci cand erau in viata, erau niste oameni normali ca mine si ca tine...

Da, sfintii in viata erau normali ca tine si ca mine: aveau tot doua maini si doua picioare, dar in rest nu prea seamana cu noi, pacatosii. Prapastia de smerenie si rugaciunea neintrerupta noi nu le avem. Nici nu au dus o viata normala, ca noi, ci in post si saracie. Si erau stalpi de foc, ceea ce noi nu suntem. In acest sens, faptele lor sunt dovezi covarsitoare. Se pot da multe exemple, dar iata unul care pe mine m-a uimit foarte mult:

-În vreme de secetă a adus pe pământ ploaie; și iarăși, prin rugăciunea lui, a oprit ploaia cea peste măsură.

-A pus capăt foametei puse la cale de vânzătorii de grâu, dărâmându-le hambarele în care țineau grâul.

-A prefăcut șarpele în aur și, după ce a scăpat pe sărac de nevoie, a prefăcut iarăși aurul în șarpe.

-A oprit curgerile râurilor.

-A dat la iveală gândurile păcătoase ale unei desfrânate, care îndrăznise să se apropie de el și a făcut-o să-și mărturisească păcatul.

-A astupat, prin puterea Sfântului Duh, gura celor ce se semețeau cu știința lor, la Sinodul de la Niceea: El a explicat unitatea și diversitatea Sfintei Treimi ținînd în mână o cărămidă și spunînd simplu că este formată din trei elemente esențiale, și anume foc, pământ și apă. În timp ce vorbea, s-a aprins focul în partea de sus a cărămizii și a început să curgă apa din partea de jos, iar in mana i-a ramas lutul.

-O femeie i-a cerut o sumă de bani ce o încredințase spre păstrare fiicei lui; sfântul a întrebat pe fiica lui, moartă mai demult, unde a pus banii; și aflând de la ea unde erau ascunși, i-a dat stapânei lor.

-A vindecat pe împăratul Constanție de boala de care suferea.

-A dat din nou viață copilului unei femei.

-A mustrat pe cel ce voia să-i ia din pricina lăcomiei o capră fără să o plătească și a făcut să fugă capra în ocol de la cel ce o trăgea cu sila; iar după ce a numărat și prețul ei, capra a stat cu cele cumpărate.

-A vindecat muțenia unui diacon, căruia îi poruncise să spună o mică rugăciune pe vremea unei arșițe, iar el, pentru mărire deșartă, lungise rugăciunea și din pricina asta amuțise îndată.


Ce spui, baptista, cate din faptele acestea le pot face baptistii?

Continuare: dupa moartea sa, Sf. Spiridon până în ziua de azi, sfintele moaște întregi ale Sf. Spiridon din altarul din Corfu continuă să lucreze cu puterea lui Dumnezeu, fiind numit "sfantul calator". Pleaca din racla, iar cand revine hanele ii sunt pline de praf, iar papucii i se uzeaza, trebuind schimbati anual. Odata s-a aratat intr-un geam al Bisericii Sf. Spiridon din Ierusalim, iar dupa ce a plecat i-a ramas imaginea intiparita pe sticla, putandu-se vedea si azi.

Iata deci din ce motiv citim acatistele sfintilor, iar ei se indura de noi si ne ajutane ajuta.
Ai banuit ca Sf. Spiridon e ortodox din Cipru, iar moastele sale au fost mutate in Corfu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2007, 11:43:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuze pentru diacritice.

baptista: de ce sa ma rog la niste sfinti, care atunci cand erau in viata, erau niste oameni normali ca mine si ca tine...

Da, sfintii in viata erau normali ca tine si ca mine: aveau tot doua maini si doua picioare, dar in rest nu prea seamana cu noi, pacatosii. Prapastia de smerenie si rugaciunea neintrerupta noi nu le avem. Nici nu au dus o viata normala, ca noi, ci in post si saracie. Si erau stalpi de foc, ceea ce noi nu suntem. In acest sens, faptele lor sunt dovezi covarsitoare. Se pot da multe exemple, dar iata unul care pe mine m-a uimit foarte mult: Sf. Spiridon al Trimitundei.
-In vreme de secetã a adus pe pãmânt ploaie; si iarãsi, prin rugãciunea lui, a oprit ploaia cea peste mãsurã.

-A pus capãt foametei puse la cale de vânzãtorii de grâu, dãrâmându-le hambarele în care tineau grâul.

-A prefãcut sarpele în aur si, dupã ce a scãpat pe sãrac de nevoie, a prefãcut iarãsi aurul în sarpe.

-A oprit curgerile râurilor.

-A dat la ivealã gândurile pãcãtoase ale unei desfrânate, care îndrãznise sã se apropie de el si a fãcut-o sã-si mãrturiseascã pãcatul.

-A astupat, prin puterea Sfântului Duh, gura celor ce se semeteau cu stiinta lor, la Sinodul de la Niceea: El a explicat unitatea si diversitatea Sfintei Treimi tinînd în mânã o cãrãmidã si spunînd simplu cã este formatã din trei elemente esentiale, si anume foc, pãmânt si apã. În timp ce vorbea, s-a aprins focul în partea de sus a cãrãmizii si a început sã curgã apa din partea de jos, iar in mana i-a ramas lutul.

-O femeie i-a cerut o sumã de bani ce o încredintase spre pãstrare fiicei lui; sfântul a întrebat pe fiica lui, moartã mai demult, unde a pus banii; si aflând de la ea unde erau ascunsi, i-a dat stapânei lor.

-A vindecat pe împãratul Constantie de boala de care suferea.

-A dat din nou viatã copilului unei femei.

-A mustrat pe cel ce voia sã-i ia din pricina lãcomiei o caprã fãrã sã o plãteascã si a fãcut sã fugã capra în ocol de la cel ce o trãgea cu sila; iar dupã ce a numãrat si pretul ei, capra a stat cu cele cumpãrate.

-A vindecat mutenia unui diacon, cãruia îi poruncise sã spunã o micã rugãciune pe vremea unei arsiþe, iar el, pentru mãrire desartã, lungise rugãciunea si din pricina asta amutise îndatã.

Ce spui, baptista, cate din faptele acestea le pot face baptistii, daca zici ca se aseamana sfintilor?

Continuare: dupa moartea sa, Sf. Spiridon pânã în ziua de azi, sfintele moasºte întregi ale Sf. Spiridon din altarul din Corfu continuã sã lucreze cu puterea lui Dumnezeu, fiind numit "sfantul calator". Pleaca din racla, iar cand revine hanele ii sunt pline de praf, iar papucii i se uzeaza, trebuind schimbati anual. Odata s-a aratat intr-un geam al Bisericii Sf. Spiridon din Ierusalim, iar dupa ce a plecat i-a ramas imaginea intiparita pe sticla, putandu-se vedea si azi.

Iata deci din ce motiv citim acatistele sfintilor, iar ei se indura de noi si ne ajutane ajuta.
Ai banuit cred, ca Sf. Spiridon e ortodox din Cipru.

Abia astept sa merg pe Corfu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2007, 11:49:10
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
baptista: de ce sa ma rog la niste sfinti, care atunci cand erau in viata, erau niste oameni normali ca mine si ca tine...

Da, sfintii in viata erau normali ca tine si ca mine: aveau tot doua maini si doua picioare, dar in rest nu prea seamana cu noi, pacatosii. Prapastia de smerenie si rugaciunea neintrerupta noi nu le avem. Nici nu au dus o viata normala, ca noi, ci in post si saracie. Si erau stalpi de foc, ceea ce noi nu suntem. In acest sens, faptele lor sunt dovezi covarsitoare. Se pot da multe exemple, dar iata unul care pe mine m-a uimit foarte mult:

-În vreme de secetă a adus pe pământ ploaie; și iarăși, prin rugăciunea lui, a oprit ploaia cea peste măsură.

-A pus capăt foametei puse la cale de vânzătorii de grâu, dărâmându-le hambarele în care țineau grâul.

-A prefăcut șarpele în aur și, după ce a scăpat pe sărac de nevoie, a prefăcut iarăși aurul în șarpe.

-A oprit curgerile râurilor.

-A dat la iveală gândurile păcătoase ale unei desfrânate, care îndrăznise să se apropie de el și a făcut-o să-și mărturisească păcatul.

-A astupat, prin puterea Sfântului Duh, gura celor ce se semețeau cu știința lor, la Sinodul de la Niceea: El a explicat unitatea și diversitatea Sfintei Treimi ținînd în mână o cărămidă și spunînd simplu că este formată din trei elemente esențiale, și anume foc, pământ și apă. În timp ce vorbea, s-a aprins focul în partea de sus a cărămizii și a început să curgă apa din partea de jos, iar in mana i-a ramas lutul.

-O femeie i-a cerut o sumă de bani ce o încredințase spre păstrare fiicei lui; sfântul a întrebat pe fiica lui, moartă mai demult, unde a pus banii; și aflând de la ea unde erau ascunși, i-a dat stapânei lor.

-A vindecat pe împăratul Constanție de boala de care suferea.

-A dat din nou viață copilului unei femei.

-A mustrat pe cel ce voia să-i ia din pricina lăcomiei o capră fără să o plătească și a făcut să fugă capra în ocol de la cel ce o trăgea cu sila; iar după ce a numărat și prețul ei, capra a stat cu cele cumpărate.

-A vindecat muțenia unui diacon, căruia îi poruncise să spună o mică rugăciune pe vremea unei arșițe, iar el, pentru mărire deșartă, lungise rugăciunea și din pricina asta amuțise îndată.


Ce spui, baptista, cate din faptele acestea le pot face baptistii?

Continuare: dupa moartea sa, Sf. Spiridon până în ziua de azi, sfintele moaște întregi ale Sf. Spiridon din altarul din Corfu continuă să lucreze cu puterea lui Dumnezeu, fiind numit "sfantul calator". Pleaca din racla, iar cand revine hanele ii sunt pline de praf, iar papucii i se uzeaza, trebuind schimbati anual. Odata s-a aratat intr-un geam al Bisericii Sf. Spiridon din Ierusalim, iar dupa ce a plecat i-a ramas imaginea intiparita pe sticla, putandu-se vedea si azi.

Iata deci din ce motiv citim acatistele sfintilor, iar ei se indura de noi si ne ajutane ajuta.
Ai banuit ca Sf. Spiridon e ortodox din Cipru, iar moastele sale au fost mutate in Corfu.
mai, nu stiu ce experienta ai tu cu neortodocsii dar din experienta mea inteleg ca nu prea am cu cine vorbi. deseori cand vorbeam cu oameni credinciosi sa-i convind de adevarul ortodox parca tampeam si mult mai tarziu gaseam raspunsuri f simple. Chestia asta cred ca e si de la arhiconi.

Apropo de smerenie... Un cuvant din patericul egiptean despre 2 avva care m-a impresionat tare mult ( il spun din cap asa ca imi cer iertare de vreo exprimare gresita ):

"Doi mari avva , cunoscuti pentru viata lor sfanta se intalneau. Spune primul: Ce mai faci, soare luminos? la care ii raspunde celalalt : Bine, zidule de lumina."

Mi-a placut felul acesta in care unul il lauda pe celalalt. Intre sfinti are loc o intrecere cum e intre mari staruri. Dar sfintii nostri sunt mai prosti de cap decat starurile si in loc sa se intreaca care din ei e mai bun ei se intrec care din ei e mai pacatos. Un star ar spune: Eu sunt cel mai mare star" la care celalalt ar spune : Tu nici nu te asemeni cu mine". Un sfant ar spune: Eu sunt cel mai mare pacatos" la care celalalt ar spune: "Nu exista mai mare pacatos ca mine, macar de as ajunge la masura ta".

Imi place mult acea smerenie. Odata si eu am incasat-o cu smerenia asta de la un calugar ( am mai scris asta ).:D INtreb pe calugar: De mic ati fost mai bun? Calugar ( destept si el) : Eu nu sunt bun, numai Dumnezeu e bun.

Una e cand citesti despre astfel de intamplari, alta e cand le traiesti.

Maica Domnului cu noi!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2007, 11:51:18
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de ancah
baptista: de ce sa ma rog la niste sfinti, care atunci cand erau in viata, erau niste oameni normali ca mine si ca tine...

Da, sfintii in viata erau normali ca tine si ca mine: aveau tot doua maini si doua picioare, dar in rest nu prea seamana cu noi, pacatosii. Prapastia de smerenie si rugaciunea neintrerupta noi nu le avem. Nici nu au dus o viata normala, ca noi, ci in post si saracie. Si erau stalpi de foc, ceea ce noi nu suntem. In acest sens, faptele lor sunt dovezi covarsitoare. Se pot da multe exemple, dar iata unul care pe mine m-a uimit foarte mult:

-În vreme de secetă a adus pe pământ ploaie; și iarăși, prin rugăciunea lui, a oprit ploaia cea peste măsură.

-A pus capăt foametei puse la cale de vânzătorii de grâu, dărâmându-le hambarele în care țineau grâul.

-A prefăcut șarpele în aur și, după ce a scăpat pe sărac de nevoie, a prefăcut iarăși aurul în șarpe.

-A oprit curgerile râurilor.

-A dat la iveală gândurile păcătoase ale unei desfrânate, care îndrăznise să se apropie de el și a făcut-o să-și mărturisească păcatul.

-A astupat, prin puterea Sfântului Duh, gura celor ce se semețeau cu știința lor, la Sinodul de la Niceea: El a explicat unitatea și diversitatea Sfintei Treimi ținînd în mână o cărămidă și spunînd simplu că este formată din trei elemente esențiale, și anume foc, pământ și apă. În timp ce vorbea, s-a aprins focul în partea de sus a cărămizii și a început să curgă apa din partea de jos, iar in mana i-a ramas lutul.

-O femeie i-a cerut o sumă de bani ce o încredințase spre păstrare fiicei lui; sfântul a întrebat pe fiica lui, moartă mai demult, unde a pus banii; și aflând de la ea unde erau ascunși, i-a dat stapânei lor.

-A vindecat pe împăratul Constanție de boala de care suferea.

-A dat din nou viață copilului unei femei.

-A mustrat pe cel ce voia să-i ia din pricina lăcomiei o capră fără să o plătească și a făcut să fugă capra în ocol de la cel ce o trăgea cu sila; iar după ce a numărat și prețul ei, capra a stat cu cele cumpărate.

-A vindecat muțenia unui diacon, căruia îi poruncise să spună o mică rugăciune pe vremea unei arșițe, iar el, pentru mărire deșartă, lungise rugăciunea și din pricina asta amuțise îndată.


Ce spui, baptista, cate din faptele acestea le pot face baptistii?

Continuare: dupa moartea sa, Sf. Spiridon până în ziua de azi, sfintele moaște întregi ale Sf. Spiridon din altarul din Corfu continuă să lucreze cu puterea lui Dumnezeu, fiind numit "sfantul calator". Pleaca din racla, iar cand revine hanele ii sunt pline de praf, iar papucii i se uzeaza, trebuind schimbati anual. Odata s-a aratat intr-un geam al Bisericii Sf. Spiridon din Ierusalim, iar dupa ce a plecat i-a ramas imaginea intiparita pe sticla, putandu-se vedea si azi.

Iata deci din ce motiv citim acatistele sfintilor, iar ei se indura de noi si ne ajutane ajuta.
Ai banuit ca Sf. Spiridon e ortodox din Cipru, iar moastele sale au fost mutate in Corfu.
mai, nu stiu ce experienta ai tu cu neortodocsii dar din experienta mea inteleg ca nu prea am cu cine vorbi. deseori cand vorbeam cu oameni necredinciosi sa-i conving de adevarul ortodox parca tampeam si mult mai tarziu gaseam raspunsuri f simple. Chestia asta cred ca e si de la arhiconi.

Apropo de smerenie... Un cuvant din patericul egiptean despre 2 avva care m-a impresionat tare mult ( il spun din cap asa ca imi cer iertare de vreo exprimare gresita ):

"Doi mari avva , cunoscuti pentru viata lor sfanta se intalneau. Spune primul: Ce mai faci, soare luminos? la care ii raspunde celalalt : Bine, zidule de lumina."

Mi-a placut felul acesta in care unul il lauda pe celalalt. Intre sfinti are loc o intrecere cum e intre mari staruri. Dar sfintii nostri sunt mai prosti de cap decat starurile si in loc sa se intreaca care din ei e mai bun ei se intrec care din ei e mai pacatos. Un star ar spune: Eu sunt cel mai mare star" la care celalalt ar spune : Tu nici nu te asemeni cu mine". Un sfant ar spune: Eu sunt cel mai mare pacatos" la care celalalt ar spune: "Nu exista mai mare pacatos ca mine, macar de as ajunge la masura ta".

Imi place mult acea smerenie. Odata si eu am incasat-o cu smerenia asta de la un calugar ( am mai scris asta ).:D INtreb pe calugar: De mic ati fost mai bun? Calugar ( destept si el) : Eu nu sunt bun, numai Dumnezeu e bun.

Una e cand citesti despre astfel de intamplari, alta e cand le traiesti.

Maica Domnului cu noi!
acum am scris corect
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2007, 13:14:59
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

am avut o relatie cu tanara care fusese atrasa intr- o secta ...dar m-am despartit la timp....nu intra in biserica....cica nu e nimic dupa moarte.....am lasat-o....vroia si 100 de credite....cam fomista....in fine....bine ca m-am despartit...ciudat cum atrag astia...:angry:
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.11.2007, 15:22:16
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Sa nu confundam protestantii de neo-protestantii! Stiu ca pt unii ortodocsi, ce nu e ortodocs e tot o apa si-un pamant, dar stim ca protestantii sunt parte a Bisericii Evanghelice CA, care s-a separat din Biserica CAtolica... aia pe care ii numiti secte sunt neo-protestanti ( ex baptistii)
Se face diferenta intre confesiune a Bisericii, secta si denominatiune.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.11.2007, 18:27:56
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Scuze, am scris in graba si am mancat litere, dar se intelege ce am vrut sa spun.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.11.2007, 23:19:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Baptista, ai citit ce scrie despre Sf. Ciprian? Daca ai citit si continui sa crezi ca esti si tu o astfel de sfanta, atunci sa ne scrii ce minuni ai facut.

Da, omul poate alege, dar prost. BAptistii nu cinstesc Sfanta Cruce, pe Fecioara Maria si nici pe sfinti, ceea ce denota ca pacatuiesc impotriva Sfantului Duh. Ultima parte a afirmatiei nu-mi apartine, ci apartine Pr. Elefterie, care in viata fiind a fost un inger, nu om, ca mine si ca tine.

E ciudat, ca cineva v-a bagat in cap ca trebuie sa alegeti intre biblie si Sfintii Parinti. Sfintii Parinti nu numai ca nu contrazic biblia, dar o si aprofundeaza.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.11.2007, 01:42:09
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Mai aveati un pic si o linsati pe fata. ??? Bravo :(!

Intr-adevar... un exemplu elocvent, care arata ca " Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune, pe când omul rău, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Căci din prisosul inimii grăiește gura lui. " Luca VI.45

Atat mai am de spus: "Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși.Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea."Iacov II.17-18

Faptele noastre fara credinta sunt NIMIC, dar si credinta fara fapte e moarta. Vai de noi de nu ajungem sa avem NOI o credinta vie, care sa se vada in afara prin faptele noastre bune... nu sfintii pentru noi... ei au facut asta pentru ei... nu pot sa o faca tot ei si pentru noi... NIMENI NU VA INTRA IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU FARA SA SE NASCA DE SUS! Meditati la asta...

Asa ca oameni in case de sticla... nu mai aruncati cu pietre!:)

Multa pace va doresc!:p
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente luminoase in iubire/casatorie Mihailc Nunta 120 13.11.2013 19:48:09
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 14:41:56
Experiente sublime prin care l-am simtit pe Dumnezeu Lucian008 Intamplari adevarate 24 21.01.2012 02:26:50
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03