Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.02.2011, 16:24:58
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Imi citezi te rog frumos, cat se poate de exact, unde scrie ca nu e voie sa se aranjeze?
Daca a murit in urma unui accident sa nu-i dai o fata umana? Daca era o femeie pedanta si se intretinea minunat si a lasat sa fie ingropata asa, sa nu i se respecte dorinta? Mi se pare o prostie asta cu nefardatul, ojatul etc , mai ales ca oricum trupul se descompune si viermisorii il papa oricum...SUFLETUL nu poate fi atins de chestiile astea...Domnul cauta la inocenta lui , nu la cosmeticeala....Sorry, asta cred eu si mie personal nu mi-ar place sa fiu inhumata nearanjata....Sa ne ierte Dumnezeu !
Reply With Quote
  #92  
Vechi 17.02.2011, 11:55:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Imi citezi te rog frumos, cat se poate de exact, unde scrie ca nu e voie sa se aranjeze?
Daca a murit in urma unui accident sa nu-i dai o fata umana? Daca era o femeie pedanta si se intretinea minunat si a lasat sa fie ingropata asa, sa nu i se respecte dorinta? Mi se pare o prostie asta cu nefardatul, ojatul etc , mai ales ca oricum trupul se descompune si viermisorii il papa oricum...SUFLETUL nu poate fi atins de chestiile astea...Domnul cauta la inocenta lui , nu la cosmeticeala....Sorry, asta cred eu si mie personal nu mi-ar place sa fiu inhumata nearanjata....Sa ne ierte Dumnezeu !
Imi pare rau, eu am dat linkul acela mai sus, ii dai CTRL+find. Fiecare face cum ii spune inima, desigur. Daca asta i-a fost dorinta... Dumnezeu sa o ierte si tu sa ai grija sa o pomenesti!

Bunica a murit repede, de inima, si nu mi s-a parut a avea trasaturi de durere pe chip. Ba chiar ni s-a parut ca avea un zambet usor dupa ce am terminat Psaltirea. Ea nu se farda si se oja defel, doar la tinerete fusese o femeie cocheta, asa ca nici prin cap nu ne-a trecut sa o machiem. Eu am spus care e randuiala, fiecare face cum doreste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditii si obiceiuri la moarte zamfirmarioara58 Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 19:02:36
Traditii de rusalii lamaita48 Rusaliile 21 10.10.2010 17:56:49
Traditii de Florii mariana carmen Intrebari utilizatori 1 29.03.2010 12:30:19
crestinii de rit vechi,diferente si traditii libra_y2005 Stiri, actualitati, anunturi 2 11.06.2009 05:23:41
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09