Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2009, 14:36:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit Ortodoxia "satanica" in viziunea neo-protestantilor

Nu deschid acest topic de dragul acuzelor sau al,dezbinarii vreau doar sa prezint fratilor ortodocsi unele "concepte" pe care la are un neo-protestant(penticostal) cu care am discutam mai mult timp, mesajerle vor fi redate exact, fara nicio cenzura sau editare din partea mea

neoprotestantul a postat un mesaj de genu "El vrea sa zica ca nu se cuvine sa slavesti pe Dzeu asa cum ati vine, decat prin intermediul unui sfant. Deci, slava lui Dzeu se aduce, conform ortodoxiei , cu slujba de 5 ore inspre Sefan cel Mare. Mai sarutzi biblia odata ( vezi sa nu o deschizi ca oricum nu o intzegele decat popa), apoi obligatoriu ceva monezi in fatza icoanei, cateva lumanari sfinte si ....bucurie, ca sa incheiat si pot sa stai jos undeva , inainte de a te rupe varicele."

eu i-am raspuns si voi reda mai jos raspunsul si totodata repllica lui la raspunsul meu:
El
Stai calm ca nu te uraste nimeni, nici pe tine nici pe cei care merg la ortodoxie.

Crezi ca nu am ce face? Dece sa te urasc ? Sau dece sa urasc ortodoxia? Si invidie? Ptr. ce? Ptr. ca un preot ortodox propune ungere vaginala in biserica? Fi serios.

De fapt eu nu am cu individul ortodox nimic. Uni intradevar o iau razna rau, daca te interezaza ati pot prezenta cam ce mi se"spune" mie daca nu sunt de parea lor.
Avand in vedere cu ce "arme" se trage dupa mine, eu consider ca arunc cu petale de flori.

Nu cred ca am depasit unele limite, daca am jignit pe cineva mi-am cerut si iertare. Personal nu atac pe nimeni. Ideea ortodoxa e satanica.

Dar sa nu astepti sa scuz Cuvantul. Ar fi paradox.

Daca ai scris asa frumos grupat o sa raspund la fel si la subiejct.


1. Stiu ca te deranjez si ca mai bine mi-asi vedea de treaba si nu ti-asi mai aduce necajira dar ma doare faptul ca intelegi unele lucruri ori fortat ori in necunostinta de cauza, urmatorul mesaj pe care l-ai postat in urma cu ceva timp e evident lipsit de orice documentatie"

""---nu ma deranjezi deloc. Daca pastrezi calmul putem discuta fara nici o problema. In legatura cu ce am postat eu , sa vedem ce dovezi ai ""


2.sa le luam pe rand, inca si in VT Dumnezeu a dat legi si reguli de slujire, apoi si rolul epistolelor a fost mai mult de organizare de a da un sablon de inchinare, nu ne putem inchina, manifesta , crede toti cum ne taie capul pentru ca ne ratacim, asta e punctul slab al protestantismului, lipsa de organizare, asta la facut sa se faramiteze in mii si mii de denominatiuni toate sustinand ca sunt a lui Hristos, desi toti stiu asta vad ca pe nici unul nu-l pune pe ganduri veridicitatea unui curent unei invataturi faramitate pe 1000 de cai , ciudat..
-
""---nu stiu ce vrei sa declini de aici. Slujbele ortodoxe includ o multime de rituale, unele mai aiurea ca altele. Normal ca vei zice ca 95% sunt "normal", dar inconjuari de biserica si alte chesti care nu le prezin din motive de timp nu au de-a face cu scriptura nici in VT nici in NT ""



apoi, am mai intalnit aceasta conceptie la protestanti cum ca ortodocsii nu se pot ruga lui Dumnezeu direct ci doar prin intermediul unui Sfant, FALS, majoritatea covarsitoare cam 95% din slujbe sunt adresate direct lui Dumnezeu, la fel si rugaciunile din cartile de rugaciuni, ortodocsii stiu ca Iisus Hristos a deschis calea direct spre Dumnezeu si ca El este Mijlocitorul adica cel care a unit cerul cu pamantul, la sfinti defapt nu ne rugam ci ii rugam sa se roage pentru noi, nu-i rugam nici sa ne ierte nici sa ne mantuiasca ci sa se roage pt noi, la fel cum si tu iti rogi cunoscutii sa se roage pt tine cand ai o problema sau la fel cum biserica se roaga pt cineva aflat in necaz

""-----5% sunt deci la alte personane ? Mai e nevoie sa comentez aici ceva ?
Sfinti care se roaga? Deci ei mijlocesc? In logica ortodoxa mijlocesc mijlocitori in fata Mijlocitorului? Aiurea.
1Tim 2,5 Un SINGUR, mijlocitor intre om si Dzeu, Isus Christos.

Nu are nici un sens de a mai mijloci in fata caruia e numit Mijlocitor.
Daca nu patrunzi logica asta, nu am ce-ti face.

Si ca va rugati ptr "mijlocire" nu e adevarat. Poate vrei sa aplici ceva cu 95% ? Ar fi mai plauzibil, ptrc ca :


Sfinte Mare Voievodule Stefane, Părintele neamului românesc, primește această laudă pe care noi, nevrednici urmași ai urmașilor tăi, o aducem ție cu umilință. Căci nu ne-am arătat destoinici a păzi întreagă sfânta moștenirea ta, lăsată nouă cu multă trudă și credință tare.
În vremea aceea, numai tu singur ai oprit cu ajutorul lui Dumnezeu mulțimile păgânilor la această Poartă a creștinătății, iar acum, pleacă-te spre rugăciunea ce-o înălțăm la tine, ajuta-ne împotriva celor care ne-au copleșit nu cu paloșul, ci cu viclenia și minciuna.

--interesant, asculta rugaciunea, ajuta-ne. Inca nimic de mijlocire, sar sa continuam

Și precum atunci te-ai ridicat deasupra biruitorilor tăi când erai înfrânt, așa ridică și neamul tău deasupra potrivnicilor.
--ajutane sa biruim. F. interesant. Unde e mijlocirea? Stefan, ridicane.Hm...Continuam


Fii apărător și grabnic folositor. Dă Bisericii Ortodoxe pacea ce o ai râvnit atât de mult. Întărește-ne credința slăbită de ispitele veacului acestuia.
---uimitor. Aparene, da-ne pacea(biserici), intareste-ne credinta? Stefan!!! Unde e mijlocirea?

Surpă eresurile și pe cei ce năvălesc asupra noastră, iar nouă, lumineaza-ne calea mântuirii, ca împreună cu tine să ne bucurăm în Patria cerească, laudând pe Hristos Domnul nostru în vecii vecilor. Amin.
...incredibil. Stefan lumineaza calea? ISUS O LUMINEAZA; PTR CA EL E LUMINA.
Uite , in final a aparut Hristos, pe loc de statist

Asi putea sa mai prezint "mijlociri" de genul asta, dar nu am timp. Continuam. ""



3.

Lasa-l domnule in pace pe Stefan cel Mare ca nu el e in centru ortodoxiei si nu este pomenit in rugaciuni decat la manastirea Putna acolo unde este inmormantat, nimeni nu face rugaciuni inspre Stefan cel Mare, am vazut ca ai ce ai cu el, sigur esti rau intentionat
Slujbele sunt moduri de a aduce lauda multumire si a cere iartare de pacate lui Dumnezeu, daca tin 5 ore foarte bine, e bine sa fi cat mai mult in prezenta lui Dumnezeu.

""---ce rau intentionat? E de rasul lumi. Dece la-ti sfintit daca va e jena. Fact este, va inchinati unui voievod. Basta. Urmeaza Mihai Viteazul. ""

4.
Ortodocsii sunt indemnati tot timpul (la mine la biserica preotul da in fiecare duminica indemnuri) sa citeasca Biblia, tu ai niste conceptii demne de Evul Mediu, atunci nu aveau voie sa citeasca oamenii Biblia pe motiv ca doar "popa" o intelege, si asta se intampla la catolici, cu monezile in fata icoanei ai exagerat, la mine in bis nu se face asa ceva, si nici in cele vre-o 60-70 de bis ortodioxe la care am mai participat la slujbe, a cumpara lumanari nu-i obligatoriu, eu unul cumpar foarte rar, nu poti spune ca esenta ortodoxiei sta in aprinderea de lumanari, e de-a dreptul jignitor

""---EU citesc Cuvantul. Concepti de evul mediu are popa care a zis, nu e nevoie sa prea citeasca Biblia, ci sa o sarute. Un celebru al ortodoxiei., am notat undeva numele si citatul, o sa-til prezin. El zicea la intrabarea reporterului " Parinte, omul nu prea citeste Biblia, cum e treaba , bla bla, la care parintele celebru " Nu e nevoie sa o citeasca, daca i saruta e deajuns"
Apoi , Cleopa mai da sfaturi , n us acitesti biblia zilnic, ci sa :

sfaturiortodoxe

CINSTIREA MAICII DOMNULUI

Dumnezeu primeste pe om la pocainta pana la ultima lui suflare, daca se intoarce din toata inima si cinsteste pe Maica Domnului.
--interesant. Credeam ca Isus e eroul principal.

Sa aveti mare evlavie catre ea ca fericita este casa si familia care are in casa icoana Maicii Domnului.
--uhm?

In fiecare zi sa cititi acatistul si paraclisul ei.
---da? Pai nu biblia?

Daca nu ar fi Maica Domnului in ceruri, lumea asta s-ar fi pierdut de doua mii de ani.
--e insider? Nici Isus nu sie ziua, stie Cleopa?

Ea pururea sta in genunchi si se roaga Preasfintei Treimi. Ea este a patra fata duhovniceasca in ceruri.
--A PATRA ? cei aici. Trinitate cu patru fete ? 4 la matematica odata, apoi vai de el, a adaugat la Dzeu inca ceva ""


ai multe postari jignitoare pe la multe clipuri de pe youtube da din pacate esti prost informat,

""--parerea ta subiectiva. Te simti jignit ? Dece? Te-am numit cumva , te-am injurat cumva, pe tine sau pe alti?
Unde am scapat, mi-am cerut iertare. Tu cand ai facut asa ceva public? ""

si inainte sa inchei vreau sa-ti mai amintesc ca fratii tai penticostali mi-au sters toate posturile de la clipurile cu un "preot" "pocait" desi nu erau jignitoare ci doar vroiam sa explic unele chestiuni pe care preotul le forta spre a ataca ortodoxia, da imi place ca sunteti foarte cinstiti, pacat

""---, nu te mira, dupa posturile tale "decente" , nu toti au interes sa stra de vorba cu tine. Eu sunt o exeptie. ""

Dragostea lui Hristos sa se reverse peste inimile noastre pline de ura si impietrite de invidie si sa ne ierte pacatele cele multe ca nu suntem vrednici de dragostea

-""-eu zic ca ai zis bine " noastre" in sensul ca VOI urati. Cum zicem la inceput, eu nu te urasc, doar nu sunt nebun. Pe nimeni nu urasc, dimpotriva.
Ptr. aia am alte pacate, Dzeu ma va ierta, in El ami pun nadejdea.""

PAce.
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2009, 14:42:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Intentia mea nu a fost nici sa-ti jignesc credinta nici sa te convertesc ci doar sa atrag atentia ca ai niste perceptii gresite asupra ortodoxiei fie din neinformare fie din intamplari, lucruri sau afirmatii particulare care nu definesc ortodoxia in ansamblul

"---nici o grija, doar ortodoxi si pagani se pot simti jigniti. Isus nu sa simtit jignit, ci a iubit. Daca simti "jignire" ai pierdut dragostea din inima. iubesteti dusmanul , zice El."

"Si referitor perceptilor mele gresite, dece nu comentezi mailul meu, Rugaciunea spre Stefan cel mare? Unde e acolo "mijlocirea" ?? "

Ortodoxia in asamblu? Ce sa fie asta?
Ceva de genul ne inchinam 95% cu Dzeu si doar "un pic" la Satana ?

Ordodoxia e satanica, la fel ca si catolicismul, ca Rhema Church, Budismul, Islamul etc.



Daca fugi de discutie, fugi pe drept, Sabia lui Dzeu nu a fost inca biruita si nici nu va fi. Ca sa ati mai prezit ceva ortodox si contrar scripturi , sfaturiortodoxe - rugaciuni

Si acum... (a Nascatoarei...)
Ceea ce ai nascut izvorul nepatimirii, tamaduieste-ma pe mine, cel ce sunt ranit de patimi si din focul cel vesnic ma rapeste, ceea ce singura esti de Dumnezeu daruita, Fecioara
---tamaduieste-ma? Isus e Doctorul

Zamislirea si nasterea ta este mai presus de cuvânt, ca ai nascut pe Cel ce a facut veacurile cu cuvântul, Care a izbavit de necuvântare marginile lumii, Fecioara neispitita de barbat, pe Care roaga-L totdeauna, sa ne mântuim noi.

----faptul ca EA a fost aleasa sa dea trup uman lui Dzeu o ridica peste Dzeu? deci mai presus de Cuvant?

la inceput a fost Cuvantul, Cuvantul era cu Dzeu si Cuvantul era Dzeu. (...)si Cuvantul sa facut carne.



A Nascatoarei:
Norul cel luminos al soarelui, lumineaza-mi mie lumina ca sa risipeasca întunericul pacatelor mele. Da-mi mâna, celui cazut în noroiul pacatelor, ridica-ma de unde zac, ca tu singura esti îndreptarea lui Adam cel cazut.
---Isus ne-a eliberat de sub pacatul adamic, nu maria. Sa zici ca "tu esti SINGURA (!!!) care ne-a scapat de pacatul adamic e stanic. Alea 5% , din asamblu. E suficient.


Si acum... A Nascatoarei:
Ceea ce primesti glasurile celor ce cu credinta cer de la tine folosinta, care singura esti scaparea credinciosilor, mântuieste, milostiveste-te Stapâna, pazeste de stricaciune si de toata asuprirea pe cei ce cu dragoste si cu credinta pururea te maresc.
---mantuieste??? maria ne mantuieste ? ISUS ne mantuieste.
Stapana = Satana

Cred ca e deajuns, ca sa raman in termeni tai, in "ansamblu" ortodoxia e satanica. va inchinati "un pic" si la Satana, daca tie ti se pare ca e ok, treaba ta.

Pace.
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2009, 14:43:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Dece umbli langa subiect? Eu ti-am dat exemple, fragmete din "venerarea" ei. De de raspunzi "in asamblu" ?
Dece nu iei Rugaciunea spre Stefan cel mare sa o analizezi in fata?`

Dece nu iei expemplele care le-am scos din "ansamblu" si arata CLAR ca Maria este facuta de VOI idol. (daca Isus e mahnit, din asta cauza este)

Ingerul a venit si ia spus Mariei " Vei naste " , nu a intrebat-o vrei draga sau nu? De ce nu prezinti versetul de unde reiese ca Maria a avut de ales?

Si Maria noua Eva , aiureli. Staruiti asupra la 1+1 pana iese 4.
Povesti fara nici un folos, si ipoteze scoase din fundul iadului.
Relevant ptr. mantuire e ISUS. Nu conceptul Maria-Eva .

Isus ne-a scos de subt pacatul adamic. EL ne-a dat noua decizia.
VRETI? Botezativa in apa si EU va botez in Duh. Credeti in mine(iubiti-ma pe mine si pe cei din jur vostru).
Daca facet iasta veti avea viata vescnica. PUNCT.

Ce istori ciudate si intortocheate pruduce satana? maria decizia, echivalent cu eva blab bla.

Preznta dovezi ca Isus nu ne-a sput totul si ca Maria ne-a salvat de sub pacatul adamic.

Si la cinstire. "Cinstirea" parintilor poate fi facuta cu slujbe, rugaciuni de intermediare? Faci tu asa cu mama ta? A cinsti insemana respect si dragoste, nu slujbe si rugaciuni.



Noi nu ne rugam Mariei ca lui Dumnezeu, tu intelegi gresit niste cuvinte si rugaciuni, cand un crestin ortodox citeste acele rugaciuni stie care e sensul si rostul cuvintelor si ceea ce ele reprezinta
----auzi, ce vrei sa intelegi "altcumva" ? vrei sa scot iarasi citatele?
Maria Usa si Scara spre cer? Maria iarta-ne ,ajutane, tamaduieste-ne, lumineaza-ne, scapa-ne, intareste-ne, da-ne credinta, da-na izbavire, MANTUIESTE-NE .

Toate ce se atribuie ca face Dzeu , Isus ptr. om , cereti de la Maria, sis nu numai.
Toate aceste lucruri face ISUS ptr. om. El e Usa, SCara, doar prin El suntem mantuiti. El ne intareste, el ne tamaduieste, el ne da credinta ( cine nu este chemat de Tatal nu vine la Fiul) , El ne da biruinta si izbavire, El ne scapa de necazuri di de cel rau . EL EL EL EL EL

capise? Dzeu e UNUL. Si nu ingaduie nimic langa El. Nici o rugaciune , slujba, venerare altcuiva. NIMENI ; nu se inchina apostolilor, cand au fost i nGrecia unora le-a trecut prin minte , si SAU OPUS CU DESAVARSIRE.

Toti sfinti , care au fost sfinti , nu au primit rugaciuni, nici slujbe, doar nu erau nebuni? Cinstirea lor era in forma de respect si dragoste. NIMIC mai mult.

daca nu intelegi asta, Isus cu tine. precum Cuvantul spune

NImeni nu vine la Fiul daca nu e chemat de Tatal.

Tatal mi-a dat pe cei ce ma urmeaza.


Voi urmati pe Diavolul, ptr. ca at iadaugat la Dzeu inca ceva . A patra fata dihovniceasca si o sumedenie de "sfinti" , sfintit de Isus? NICIDECUM, Alesi prin consili.

Asadar, cat timp ramai in venerarea politeista, esti pierdut.

PAce.
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2009, 17:53:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le e o mare problema cu traducerile in Biserica Ortodoxa Romana caci in loc sa se ia din greaca veche s-au luat din slavona si din sensul lor crestin ortodox au capatat un sens complet aiurea si smintitor.
Si cum sa zici ca il slavesti pe Dumnezeu cand iata ce zice Sfantul Simeon Noul Teolog:
http://www.crestinortodox.ro/Imnele_...18-p1-new.html
"Cuvantul n-o poate talcui, nici mana mea ticaloasa
n-o poate scrie spre lauda si slava Celui ce este pesta toate,
A Celui ce este mai presus de orice lauda si orice cuvant.
Caci daca cele ce se petrec acum in mine, risipitorul,
sunt negraite si de nespus, spune-mi cum va fi nevoie
sa primeasca lauda sau slava de la noi,
Cel care e Daruitorul si Facatorul acestora?
Fiindca nu va dobandi slava de la noi Cel ce are slava,
precum nici nu va primi stralucire sau se va impartasi de lumina,
soarele vazut de noi in lumina
El lumineaza, nu e luminat; se arata luminand, nu primeste lumina.
Caci are ceea ce a primit, de la inceput, de la Creator.
Daca deci facand soarele, Dumnezeu, Creatorul tuturor,
l-a facut fara vreo trebuinta, ca sa raspandeasca lumina imbelsugata
si sa nu aiba nevoie nicidecum de altul mai mare,
cum ar primi slava de la mine umilitul?
Caci e cu totul fara lipsuri Ziditorul soarelui,
care umple de toate bunatatile, avand puterea intr-un semn si
intr-o hotarare.
"

Stim foarte bine ca Sfintii Apostoli au vazut pe muntele Tabor slava necreata a Sfintei Treimi.
Deci corect este a se zice "sa lauzi pe Dumnezeu".
Iar daca se zice de exemplu ca Sfintii Apostoli inainte de pogorarea Duhului Sfant laudau pe Dumnezeu arata ca faceau asta ca erau bucurosi fiind in comuniune cu Dumnezeu si asa isi exprimau acea bucurie iar nu pentru ca ar fi avut nevoie Dumnezeu de lauda cea de la ei.
Deci a vedea pe Sfanta Treime ca un imparat pamantesc bolnav de mandrie si de slava desarta care doreste sa fie apreciat si slavit este o hula impotriva Sfintei Treimi caci zice Domnul nostru Iisus Hristos:
"caci sunt bland si smerit cu inima" deci e exact invers.
(Sfanta Evanghelie dupa Sfantul Apostol si Evanghelist Matei,capitolul 11:
29. [COLOR=black]Luați jugul Meu [COLOR=black][COLOR=black][COLOR=black]asupra[/COLOR] [/COLOR][COLOR=black]voas[/COLOR][COLOR=black]t[/COLOR][COLOR=black]r[/COLOR]ă[/COLOR] și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor [COLOR=black]voast[/COLOR]re.[/COLOR] )
Iar cei care vad Sfintele Slujbe ca pe moduri de "slavire a lui Dumnezeu" aceia hulesc pe Sfanta Treime caci Sfintele Slujbe se fac spre binele sufletesc al celor de participa la ele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.02.2009, 22:47:57
ezechel ezechel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 9
Implicit pentagrame pe biserica Sf Spiridon

vreau sa vedeti insemnele sataniste de pe o biserica ortodoxa
Attached Images
File Type: jpg PC152286.jpg (94,0 KB, 43 views)
File Type: jpg PC152287.jpg (91,0 KB, 28 views)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2009, 22:52:13
ezechel ezechel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 9
Question pentagrame pe biserica Sf Spiridon

vreau sa stiu si eu parerea voastra .Oare preotul bisericii nu cunoaste insemnele sataniste sau sunt niste dedesupturi stiute numai de ei si arata de fapt cine conduce Biserica Ortodoxa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.02.2009, 22:55:56
ezechel ezechel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ezechel Vezi mesajul
vreau sa vedeti insemnele sataniste de pe o biserica ortodoxa
nu cred ca este o simpla gresala pt ca toate 5 stelele sunt dandoaselea uitati-va cu atentie
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.02.2009, 23:03:35
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Red face

Par a fi niste simple stelute de Craciun, parca mai e un brad impodobit acolo in curte...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.02.2009, 23:23:47
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

mie nu mi se pare nimic mai mult decat o instalatie de craciun, hai sa fim seriosi ne legam de niste stelute batute de vant? scuza-ma dar asta e penibil
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2009, 12:42:47
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ezechel Vezi mesajul
nu cred ca este o simpla gresala pt ca toate 5 stelele sunt dandoaselea uitati-va cu atentie
eu zic sa te uiti tu mai atent si sa nu mai arunci cu acuzatii de genul asta. stelutele alea sunt niste decoratii de craciun. Tu stii cum arata o pentarama? am impresia ca nu prea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
ortodoxia inseamna cearta?sau am inceput sa facem"caterinca" de ea?e pre mult! iulyaan Generalitati 11 14.08.2011 14:23:15
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42