Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2010, 22:36:08
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Post Mare in 2010?

"Sa nu mananci, caci... vei muri!" parte din versetul 17 cap.2 Facere. & altele...

Si cred ca Dumnezeu se referea aici la abtinerea de la o anumita mancare a primilor oameni (zicem noi mar). Si ma refer aici la postul propriuzis. Sa nu imi zica cineva de postul "sufletesc" pt ca acest post "sufletesc" este de altfel modul crestin de a vietui. Pt. postul "sufletesc" nu exista dezlegare si nici harti. Acela e permanent. Cele 4 posturi mari ale anului sunt limitate ca timp.

Azi, intr-o lume atat de "evoluata", este tot mai putin practicat acest post.
In cateva zile intram in Postul Mare. Si nu ar trb. sa fie doar un segment de timp, ci un mod de viata. Dar de ce nu mai postesc azi crestinii?

Mai mult, nici chiar preotii. Fiind preot, am fost pus de multe ori in situatia de a posti la o masa cu mai multi preoti. Si, tinand postul (fiind zi de post) am fost privit ca un fariseu. Acum stiu ca prin aceste cuvinte, oarecum ma laud cu postul meu si imi merit orice ocara, dar trecand peste asta va intreb pe voi, internauti crestini ortodocsi, de ce nu mai postesc azi unii frati crestini?

Deci
PS: M-as bucura sa imi raspundeti prin pilde sau exemple personale.
Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2010, 22:48:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una sunt destul de necajita ca ai mei nu vor sa ma lase sa tin decat prima si ultima sapatamana a postului, pentru ca, spun ei, nu mai suntem "ca acum 100 de ani", ca "mancarea asta nu tine", "avem nevoie de energie, sa rezistam, sa nu ne doara capul, sa nu cadem pe strada", ca sunt numai E-uri si chimicale... si sunt oameni credinciosi practicanti, cu frica de Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2010, 22:51:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
"

Azi, intr-o lume atat de "evoluata", este tot mai putin practicat acest post.
In cateva zile intram in Postul Mare. Si nu ar trb. sa fie doar un segment de timp, ci un mod de viata. Dar de ce nu mai postesc azi crestinii?
.
Eu am postit si postesc in continuare in afara cazurilor cind sunt chemat in vizite unde gust din aproape tot ce mi se ofera, dupa care continui postul si nu ma intereseaza ce fac unii si altii.

Cred insa ca din cauza lipsei modelelor duhovnicesti de postire lumea incepe sa se indoiasca de sensul postului.
Cel mai grav cred ca dauneaza faptul ca in Marele Post preoti sunt vazuti ca maninca normal, fara consecinte, iar lumea normal ca devine si mai sceptica pe motiv ca nu numai ca preotii nu patesc nimic din partea lui Dumnezeu dar o duc SI MAI BINE. Bisericile lor gem de lume, preotii sunt plini de bani si din pacate aceasta este IMAGINEA emulata de ceilalti, adica cine-i destept doar se preface ca posteste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2010, 22:55:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una sunt destul de necajita ca ai mei nu vor sa ma lase sa tin decat prima si ultima sapatamana a postului, pentru ca, spun ei, nu mai suntem "ca acum 100 de ani", ca "mancarea asta nu tine", "avem nevoie de energie, sa rezistam, sa nu ne doara capul, sa nu cadem pe strada", ca sunt numai E-uri si chimicale... si sunt oameni credinciosi practicanti, cu frica de Dumnezeu!
Daca efortul tau se rezuma la a te duce cuminte la scoala, atunci nu-i dificil sa postesti, ca doar invirti citeva hirtii dintr-o parte in alta :), insa gindeste-te la cei care sapa santuri pe frig sau lucreaza la dezapeziri. Crezi ca ar putea rezista cu mincarea anemica care se gaseste pe piata?
Deci fiecare hotaraste pentru el si pentru conditiile de viata si de munca mai ales!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2010, 22:58:15
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una sunt destul de necajita ca ai mei nu vor sa ma lase sa tin decat prima si ultima sapatamana a postului, pentru ca, spun ei, nu mai suntem "ca acum 100 de ani", ca "mancarea asta nu tine", "avem nevoie de energie, sa rezistam, sa nu ne doara capul, sa nu cadem pe strada", ca sunt numai E-uri si chimicale... si sunt oameni credinciosi practicanti, cu frica de Dumnezeu!
Bucura-te c te lasa sa tii post si atat. Pe mine ma lasa sa postesc 3 zile inainte sa ma impartasesc si nu chia asa de des.

Oamenii cand nu vor sa faca ceva, gasesc foarte usor motive ca sa nu faca.
Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2010, 23:27:06
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Nui pacat ce bagi in gura ci aceea ce scoti din inima ta cred ca asta este mult mai important cind postim.Curatindune sufletul tinem adevaratul post.

Faptul ca renuntam la unele mincaruri in perioada postului ne ajuta corpul fizic inpotriva bolilor si altor lucruri care sint nocive in celelalte mincaruri.
Adevarul este ca tinind post corpul fizic se mai usureaza si respira mai linistit de atita carne si dulciuri care sint cauza multor boli.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2010, 23:42:06
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu nu prea inteleg cum vine treaba asta cu nu ma lasa ai mei sa postesc decat 3 zile sau o saptamana la inceput si inca o saptamana la sfarsit. Mai ales cand ai peste 20 de ani. Pana la urma, daca vrei poti sa gatesti o saptamana ceva de post, poate pentru toata familia, si cine vrea sa adauge si ingrediente care nu-s de post, si asa iti mai adaugi o saptamana de post. Si sigur, daca traiesti intr-o familie care nu tine/nu vrea sa tina post, cred ca e o mare greseala sa creezi cearta cu dorinta ta de a tine post peste ceea ce sunt ei dispusi sa tina. Si apoi sunt si alte modalitati de a posti. Chiar si faptul ca ai vrea sa postesti dar nu poti din diferite motive este o jertfa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2010, 23:42:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Nui pacat ce bagi in gura ci aceea ce scoti din inima ta cred ca asta este mult mai important cind postim.Curatindune sufletul tinem adevaratul post.

Faptul ca renuntam la unele mincaruri in perioada postului ne ajuta corpul fizic inpotriva bolilor si altor lucruri care sint nocive in celelalte mincaruri.
Adevarul este ca tinind post corpul fizic se mai usureaza si respira mai linistit de atita carne si dulciuri care sint cauza multor boli.
Dar adevaratul scop al postului de mancare nu e asta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2010, 23:59:43
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu nu prea inteleg cum vine treaba asta cu nu ma lasa ai mei sa postesc decat 3 zile sau o saptamana la inceput si inca o saptamana la sfarsit. Mai ales cand ai peste 20 de ani. Pana la urma, daca vrei poti sa gatesti o saptamana ceva de post, poate pentru toata familia, si cine vrea sa adauge si ingrediente care nu-s de post, si asa iti mai adaugi o saptamana de post. Si sigur, daca traiesti intr-o familie care nu tine/nu vrea sa tina post, cred ca e o mare greseala sa creezi cearta cu dorinta ta de a tine post peste ceea ce sunt ei dispusi sa tina. Si apoi sunt si alte modalitati de a posti. Chiar si faptul ca ai vrea sa postesti dar nu poti din diferite motive este o jertfa.
Si totusi pentru a primi Sfanta Impartasanie ai nevoie de un pic de pregatire, nu ca am putea sa ne invrednicim noi de aceasta taina, dar nici spre osanda sa nu ne fie.
Iar daca nu intelegi nu inseamna ca trebuie sa razi de cei pe care nu ii intelegi ca s-ar putea sa-i superi...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.02.2010, 00:01:35
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sigur, dar cum nu mai ai 10 ani poti sa te pregatesti, chiar si singur. Nu e neaparat sa iti gateasca mama mancare. In afara daca parintii tai au o pasiune de a-ti baga mancare de frupt pe gat. Dar altfel...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
La multi ani 2010 adrian010155 Generalitati 10 18.12.2009 00:01:09