Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2013, 11:00:39
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Impotriva razboaielor si uciderilor

Intradevar, este bine ca conflictele internationale sa fie rezolvate pe calea dialogului, indiferent de oranduirea sociala si politica a statelor, cu respectarea suveranitatii si independentei fiecarui stat si neamestecul in treburile interne!

Exista razboaie nedrepte, de agresiune (cum a fost razboiul din Irak- 2003, agresiunea NATO asupra Iugoslaviei, invazia sovietica in Afganistan, etc), dar exista si razboaie de aparare, care pot fi considerate drepte! Aici as aminti razboiul de independenta a Romaniei dintre 1877-1878, participarea Romaniei la primul razboi mondial (1916-1918), la cel de-al doilea razboi mondial- pana la atingerea liniei Nistrului, razboiul de eliberare nationala purtat de poporul vietnamez contra agresiunii franceze si americane, razboaiul de aparare a statului Israel contra agresiunii tarilor arabe vecine, luptele de eliberare nationala si pentru obtinerea independentei de stat a popoarelor din Asia si Africa, etc!

Este adevarat ca acele actiuni a unor organizatii teroriste (Hamas, IRA, unele miscari de gherila, etc), care prin atentate teroriste asasineaza oameni nevinovati, sunt indeobste condamnabile!

Pe de alta parte, de-a lungul istoriei, s-au comis si multe asasinate si atentate asupra unor persoane publice, conducatori de state si guverne! Unele din acestea pot fi justificate de lupta de eliberare sociala si nationala a unor popoare (daca se gasea cineva sa il lichideze pe Hitler sau Stalin la timp, probabil al doilea razboi mondial n-ar mai fi avut loc!), insa altele nu au avut nici o justificare (atentatele asupa lui Charles de Gaulle, asasinarea lui J.F.Kenedy, atentatul asupra papei Ioan Paul al doilea, etc)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.02.2013, 16:37:00
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Ne pierdem țara? Nu-i nimic [...]. Nu murim pentru o bucată de pământ.

Ne apărăm țara? Creștinii sunt cetățeni ai Raiului. Nu aici este țara nostră.
Ar trebui să știți că afirmații ca acelea reproduse mai sus provoacă neliniște.
Înainte să le faceți gândiți-vă că tocmai ele pot genera reacții imprevizibile.
Niciun român nu poate citi așa ceva fără o strângere de inimă.
Pentru apărarea Țării au căzut în cele două războaie mondiale 1.800.000 (un milion opt sute de mii) de oameni.
Ar fi util și dacă ați preciza că nu sunteți preot, ci că doar aspirați să deveniți.
Nu suntem legionari, v-o pot confirma chiar legionarii.

Țara ne-a dat-o Dumnezeu.
Fără Țară nu putem rămâne români.
Dacă nu putem rămâne români nu putem rămâne creștini.
Deci fără Țară nu putem rămâne creștini.
Pentru a fi cetățeni ai Raiului trebuie să fim mai întâi buni cetățeni ai României.
Fără lupta înaintașilor pentru apărarea Țării acum eram musulmani.
Patria terestră și Patria cerească sunt etape ale devenirii creștine.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!

Last edited by TINERI PENTRU ROMANIA; 04.02.2013 at 16:42:57.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.02.2013, 18:05:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Impotriva razboaielor si uciderilor

Un videoclip frumos despre istoria recenta a Romaniei si razboaiele drepte purtate de poporul roman (1916-1918) si 1941-1945

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=B8n9rnCy6gQ
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2013, 19:58:32
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Nu trebuie să mă crezi, ia o biblie în mână, citește și socotește. Acel număr de 2milione a fost generos din partea mea având în vedere că a ucis toată populația globului când a trimis potopul în caz că ai uitat.
Deci când dumnezeu a trimis 2 urși care au omorât 42 de copii pentru că au râs de chelia unui profet făcea bine? (Regi IV, 2:23-24) Nu știu de ce, dar de multe ori am impresia că majoritatea creștinilor nu au deschis biblia niciodată.
Doamne ajută.
O să-ți răspund, deși simt că nu te va ajuta prea mult, dar iată datoria de semănător mi-o fac, mai departe, pământul sufletului tău, îți aparține.
Tot în Sfânta Scriptură, spune că Dumnezeu a trimis un înger întro noapte, care a ucis 15.000 de oameni întro tabără mare ce urma să atace fosul popor ales, Israel.
În altă parte spune că poporul înconjurând cetatea Ierihonului, Dumnezeu a dărâmat zidurile ei, și a fost cucerită. Sigur că au murit oameni înăuntru.
Idea nu e asta. Ci că Dumnezeu și când distruge, construiește. Când noi, în mintea noastră limitată, credem că Dumnezeu a făcut un rău, ei bine, nu e așa. În primul rând, El ia ce este al Său, ceea ce dintotdeauna a fost al Său. Soția ta, de exemplu, copiii unui om, sau alt exemplu, nu sunt ai noștrii, sunt ai Lui. Când vrea să îi cheme la El, o va face și noi nu avem nimic de spus. Așa e normal. Așa trebuie să fie. El nu este rău. Absența binelui este răul. Răul nu este o stare de fapt, precum binele. Ci lipsa binelui este răul. La fel cum nu există frig. Absența căldurii înseamnă frigul. Și la fel cum nu există întuneric, absența luminii înseamnă întunericul. Asta a spuso Albert Einstein. Care era gnostic. Existența lui e incontestabilă. Și știința Îl numește pe Dumnezeu, Inteligent Design. E și un documentar minunat, cu mărturiile a zeci de oameni de știință și cercetători, care afirmă și susțin existența lui Dumnezeu.
Iar faptul că El acționează într-un fel sau altul, care pentru noi, din prea multă puritate, ne smintește și Îl judecăm și spunem chiar că suntem mai morali ca El, este problema noastră. Dacă nu înțelegem, este pentru că nu vrem să-L cunoaștem. El este Iubire. Și din iubire, face ce este drept. Mereu. Pe unii oameni Dumnezeu îi ascultă mai mult, precum Ilie Tesviteanul de exemplu, care rugându-se, a tunat din cer și a fulgerat pe un soldat trimis să-l aducă în fața regelui. Dar cine altul se mai asemăna cu Ilie? Adică cine își mai lepădase chiar și însăși viața sa, pentru slujirea lui Dumnezeu? Și totuși spune Domnul, că alți 7000 mai erau ca el, pe întreg pământul, pe care doar El îi știa. După cât de mult Îl asculți tu pe El, așa te va asculta și El pe tine. Iar EL nu face nimic greșit. Cheamă la El, pe oameni, pe copiii, bebelași, sau pe cei bătrâni, când dorește și pentru orice motiv crede El de cuviință. Și face bine. Este Însuși binele. La fel cum dacă o iederă urcă sus pe casa ta, aducându-ți întuneric și insecte în casă, iar tu o tai, la fel și Dumnezeu știe de ce ia viața unui om. Simplu și minunat, așa-i? Ce bine ți-ar fi de-ai înțelege.
Bucurii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2013, 20:33:48
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Ar trebui să știți că afirmații ca acelea reproduse mai sus provoacă neliniște.
Înainte să le faceți gândiți-vă că tocmai ele pot genera reacții imprevizibile.
Niciun român nu poate citi așa ceva fără o strângere de inimă.
Pentru apărarea Țării au căzut în cele două războaie mondiale 1.800.000 (un milion opt sute de mii) de oameni.
Ar fi util și dacă ați preciza că nu sunteți preot, ci că doar aspirați să deveniți.
Nu suntem legionari, v-o pot confirma chiar legionarii.
Țara ne-a dat-o Dumnezeu.
Fără Țară nu putem rămâne români.
Dacă nu putem rămâne români nu putem rămâne creștini.
Deci fără Țară nu putem rămâne creștini.
Pentru a fi cetățeni ai Raiului trebuie să fim mai întâi buni cetățeni ai României.
Fără lupta înaintașilor pentru apărarea Țării acum eram musulmani.
Patria terestră și Patria cerească sunt etape ale devenirii creștine.
Doamne ajută.

Întocmai pentru unii oameni ca tine, am scris cele din acest post. E foarte bine că provoacă neliniște. Așa și trebuie, asta și urmăresc. Să trezesc conștiința creștină din inimile oamenilor, ce doresc să urmeze lui Hristos. Să înțeleagă că este păcat să omori un alt om, pentru nici un motiv în întreaga lume.

Nu îmi pasă de reacțiile imprevizibile, ci îmi pasă doar să nu-mi pierd sufletul și să nu-L pierd pe dulcele Hristos, care ne-a spus să ne iubim dușmanii, nu să-i ucidem, să aruncăm cu pâine în cine aruncă cu pietre, să întoarcem și celălalt obraz, să binecuvântăm pe cei ce ne blestemă. Faci așa, ești urmaș al lui Hristos, dacă nu faci așa, nici nu te numi creștin, căci îți este spre osândă.

Foarte bine dacă au strângeri de inimă. Strângeri de suflet nu au? Când se învață reciproc a încălca cuvântul lui Dumnezeu și a merge și a apăra o bucată de pământ? Și a ucide un alt om? Atunci să aibă adevăratele strângeri de inimă, nu acum, nu aici.

Au murit sute de mii de oameni. Dumnezeu să-i ierte și să-i odihnească după mare mila Sa. Au murit ca niște fără de minte, ce-au fost. Oare martirii primelor veacuri creștine așa au făcut? S-au ridicat împotriva ostașilor care îi ducea la arenele din coloseum ca să fie dați hrană leilor de acolo? Nicidecum. Aceia sunt vrednicii urmași ai lui Hristos. Aceia sunt sfinții și martirii. Aceia sunt adevărații eroi. Nu eroii care mor la războaiele, în care oricum nu au ce să caute., dacă se numesc creștini. Biserica se roagă să-i ierte Dumnezeu, și foarte bine face, ca pentru orice om vrednic de rugăciune, se roagă Biserica lui Hristos. Dar aceia nu au fost eroi, au fost oameni manipulați de alți diabolici, care nu au avut nimic bun cu Biserica lui Hristos.

Da, iubitul Domnului, nu sunt preot, îmi doresc să devin, cu mila Domnului. Scrie și la profilul meu public.
Nu îmi este spre dobândirea Împărăției Cerurilor, să știu dacă ești sau nu legionar. Legionarii blestematului corneliu zelea codreanu, care au ucis mii de oameni, au fost mai rău decât păgânii, prin faptul că sau numit creștini dar au ridicat arma împotriva altor oameni.
Spune Scriptura: "Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh." Efeseni 6, 12

Greșit. Țara nu o dă Dumnezeu nimănui. El nu ține cont că suntem germani, români, ruși, mexicani sau aborigeni. Nu există niciunde în Sfânta Scriptură asemenea minciună, iubitul Domnului. Țara și-o face fiecare prin arme, ură și ucideri a oamenilor de cître oameni. Ceea ce creștinește, este împotriva lui Dumnezeu, nicidecum El să dea așa ceva.

Greșit din nou. Fără Tată, nu putem rămâne creștini. El nu caută la fața omului, zice Scriptura. Că suntem români sau zimbabweni. nu mai gândi așa, iubitule, că e greșit. Tatăl nostru care este în Ceruri, ne-a gătit nouă Împărăția Sa, unde ne-a pregătit și nouă un loc, zice, iar noi dacă vrem, vom lua acel loc sau nu. Nu ne bagă cu forța în Rai sau în Iad. Niciodată.

Greșit din nou, iubitul Domnului. Creștini putem să fim oriunde, în orice loc al acestui mic punct din univers, numit pământ. Mi-aș dori să înțelegi și să vezi Adevărul, prin ochii unui creștin.

Greșit iarăși, scumpule frate. Pentru a fi cetățeni ai Raiului, trebuie să urmăm învățăturile Sfintei Scripturi, care ne spune foarte minunat și limpede, să nu ucizi. Una din învățăturile chiar și a celor 10 porunci.

Fără lupta înaintașilor țării acum eram musulmani? E ca și cum ar fi spus creștinii primelor veacuri creștine, martirii coloseumului, că fără să luptăm împotriva cezarului, nu mai putem fi creștini, căci iată ne ucid în arenele leilor. Greșit din nou. Înaintașii noștrii au făcut exact la fel ca asupritorii lor. Au asuprit, în loc să plece capul sabiei, și leilor și oricui. O asemenea iubire, nu poate fi biruită. Desăvârșită. Și Imperiul Roman a devenit creștin, după 313 ani de prigoană a creștinilor. Amin și lui Dumnezeu slavă.

Patria terestră, niciodată nu va fi o etapă de a deveni creștin. E greșit ce spui, iubitul meu. Ci etapele de a deveni creștin, se găsesc doar în Sfânta Scriptură. Iubirea. Și neuciderea nimănui.

Mult de spus, dar oare asculți tu cu adevărat?

Bucurii.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.02.2013, 02:12:18
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Întocmai pentru unii oameni ca tine, am scris cele din acest post. E foarte bine că provoacă neliniște. Așa și trebuie, asta și urmăresc. Să trezesc conștiința creștină din inimile oamenilor, ce doresc să urmeze lui Hristos. Să înțeleagă că este păcat să omori un alt om, pentru nici un motiv în întreaga lume.

Nu îmi pasă de reacțiile imprevizibile, ci îmi pasă doar să nu-mi pierd sufletul și să nu-L pierd pe dulcele Hristos, care ne-a spus să ne iubim dușmanii, nu să-i ucidem, să aruncăm cu pâine în cine aruncă cu pietre, să întoarcem și celălalt obraz, să binecuvântăm pe cei ce ne blestemă. Faci așa, ești urmaș al lui Hristos, dacă nu faci așa, nici nu te numi creștin, căci îți este spre osândă.

Foarte bine dacă au strângeri de inimă. Strângeri de suflet nu au? Când se învață reciproc a încălca cuvântul lui Dumnezeu și a merge și a apăra o bucată de pământ? Și a ucide un alt om? Atunci să aibă adevăratele strângeri de inimă, nu acum, nu aici.

Au murit sute de mii de oameni. Dumnezeu să-i ierte și să-i odihnească după mare mila Sa. Au murit ca niște fără de minte, ce-au fost. Oare martirii primelor veacuri creștine așa au făcut? S-au ridicat împotriva ostașilor care îi ducea la arenele din coloseum ca să fie dați hrană leilor de acolo? Nicidecum. Aceia sunt vrednicii urmași ai lui Hristos. Aceia sunt sfinții și martirii. Aceia sunt adevărații eroi. Nu eroii care mor la războaiele, în care oricum nu au ce să caute., dacă se numesc creștini. Biserica se roagă să-i ierte Dumnezeu, și foarte bine face, ca pentru orice om vrednic de rugăciune, se roagă Biserica lui Hristos. Dar aceia nu au fost eroi, au fost oameni manipulați de alți diabolici, care nu au avut nimic bun cu Biserica lui Hristos.

Da, iubitul Domnului, nu sunt preot, îmi doresc să devin, cu mila Domnului. Scrie și la profilul meu public.
Nu îmi este spre dobândirea Împărăției Cerurilor, să știu dacă ești sau nu legionar. Legionarii blestematului corneliu zelea codreanu, care au ucis mii de oameni, au fost mai rău decât păgânii, prin faptul că sau numit creștini dar au ridicat arma împotriva altor oameni.
Spune Scriptura: "Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh." Efeseni 6, 12

Greșit. Țara nu o dă Dumnezeu nimănui. El nu ține cont că suntem germani, români, ruși, mexicani sau aborigeni. Nu există niciunde în Sfânta Scriptură asemenea minciună, iubitul Domnului. Țara și-o face fiecare prin arme, ură și ucideri a oamenilor de cître oameni. Ceea ce creștinește, este împotriva lui Dumnezeu, nicidecum El să dea așa ceva.

Greșit din nou. Fără Tată, nu putem rămâne creștini. El nu caută la fața omului, zice Scriptura. Că suntem români sau zimbabweni. nu mai gândi așa, iubitule, că e greșit. Tatăl nostru care este în Ceruri, ne-a gătit nouă Împărăția Sa, unde ne-a pregătit și nouă un loc, zice, iar noi dacă vrem, vom lua acel loc sau nu. Nu ne bagă cu forța în Rai sau în Iad. Niciodată.

Greșit din nou, iubitul Domnului. Creștini putem să fim oriunde, în orice loc al acestui mic punct din univers, numit pământ. Mi-aș dori să înțelegi și să vezi Adevărul, prin ochii unui creștin.

Greșit iarăși, scumpule frate. Pentru a fi cetățeni ai Raiului, trebuie să urmăm învățăturile Sfintei Scripturi, care ne spune foarte minunat și limpede, să nu ucizi. Una din învățăturile chiar și a celor 10 porunci.

Fără lupta înaintașilor țării acum eram musulmani? E ca și cum ar fi spus creștinii primelor veacuri creștine, martirii coloseumului, că fără să luptăm împotriva cezarului, nu mai putem fi creștini, căci iată ne ucid în arenele leilor. Greșit din nou. Înaintașii noștrii au făcut exact la fel ca asupritorii lor. Au asuprit, în loc să plece capul sabiei, și leilor și oricui. O asemenea iubire, nu poate fi biruită. Desăvârșită. Și Imperiul Roman a devenit creștin, după 313 ani de prigoană a creștinilor. Amin și lui Dumnezeu slavă.

Patria terestră, niciodată nu va fi o etapă de a deveni creștin. E greșit ce spui, iubitul meu. Ci etapele de a deveni creștin, se găsesc doar în Sfânta Scriptură. Iubirea. Și neuciderea nimănui.

Mult de spus, dar oare asculți tu cu adevărat?

Bucurii.
Predicile Dv. miros a îmbrobodeală.
Nu sunteți singurul care procedează așa.
Ceva asemănător cu textele pe care le postați am citit și pe alte saituri.
„Iubiții” noștri conducători, sau alții prin intermediul lor, pregătesc probabil terenul pentru aplicarea unor măsuri antinaționale.
D-l Crin Antonescu spunea recent că noua constituție nu se va baza pe principiul suveranității naționale.

Vorbiți mereu de război, de ucideri.
Care război, care ucideri?

Patria e o moștenire pe care am primit-o și pe care trebuie s-o transmitem mai departe. O datorăm înaintașilor, copiilor noștri și urmașilor noștri.
Această moștenire nu ne e permis s-o risipim, nu ne e permis s-o trădăm, nu ne e permis s-o părăsim.
Nu putem transmite copiilor noștri o Patrie micșorată, o Patrie robită. Trebuie să evităm ca ei să ajungă sclavi, slugi, apatrizi.
Patria nu e doar un pumn de țărână, ci pământ stropit cu sânge, cu sudoare și sfințit prin muncă.
Patria sunt eu, sunteți Dv., sunt familiile noastre, sunt toți cei uniți cu noi prin legături de sânge, de credință, de cultură, de limbă.
În Patrie, prin ea și prin strămoșii noștri, primim hrana necesară pentru suflet: cultura, limba, credința noastră creștin ortodoxă, tradițiile Neamului nostru. E ceva ce nu ni se poate smulge din inimi.
Perntru creștin Patria face parte din misiunea pe care Dumnezeu i-a dat-o, e vocația sa.
Dumnezeu ne-a dat Patria cu un scop. Nu e întâmplător că ne-am născut aici și acum.
Cel care-L iubește cu adevărat pe Dumnezeu trebuie să iubească tot ce e de la Dumnezeu.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.02.2013, 23:52:06
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Le luăm pe rând, din nou, cu iubire.

Nu fac decât să mărturisesc și apăr Adevărul. Nu cu sabia: "Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toți cei ce scot sabia, de sabie vor pieri." Matei 26, 52. Ci cu cuvântul, cea mai puternică armă. Nu avem nevoie de altă armă.

Cuvântul nu miroase. Ce spun eu nu miroase. Spune că ești împotrivă a ce spun eu. Îmi dau seama din cuvântul "îmbobodeală". Apoi dacă spui asta, spune-mi cu ce greșesc, unde greșesc, ca să ne lămurim.

Dacă nu sunt singurul care procedează așa, atunci mă bucur mult. Sunt mulți oameni, care nu vor să ridice arme materiale împotriva altor oameni, ci să-și iubească și dușmanii, cum ne învață Mântuitorul, care vor cu adevărat să urmeze lui Hristos. Slavă lui Dumnezeu pentru toate. Mă bucur mult mult, dacă și pe alte saituri, mai sunt oameni care iubesc vrăjmașii. Slavă lui Dumnezeu pentru ei.

Dacă pui "iubiții" în ghilimele, iubiții noștrii conducători, înseamnă că spui în zeflemea. Și e direct împotriva învățăturii lui Hristos, care spune să ne iubim și dușmanii. Dar ei, conducătorii nu ne sunt vrăjmași, decât atunci când nu ne vor mai lăsa să fim creștini. Atunci ne devin vrăjmași. Deci să-i iubim pe ei și pe toți cei care vin și ne ucid, vor să ne ia totul. Pe aceia să-i iubim, să ne rugăm pentru ei, că zice, că nu știu ce fac. Vrăjmașii lucrează prin ei. Cum au iubit martirii primelor secole creștine. Trebuie să-i iubim, că nu știu ce fac. Nu înțeleg și nu acceptă creștinismul, de aceea au nevoie de iubirea creștină.

Pregătesc sau nu pregătesc terenul, nouă, creștinilor, nu trebuie să ne pese. Măsurile antinaționale ce le pregătesc ei, nu ne ajută cu nimic la dobândirea Împărăției Cerurilor. Cu nimic. Implicarea în politică a unui creștin, nu îl ajută la dobândirea mântuirii, ci îl osândesc, îl ajută să o piardă, mântuirea. Repet, nu aici este națiunea noastră, ca să ne pese, ce-i aici.
Națiunea noastră este în Împărăția Cerurilor. Ce este acolo trebuie să ne pese. Aceea să o urmărim, să o vânăm. Lumea de aici, va trece, dar Cuvintele Mele nu vor trece, spune Mântuitorul. Noi creștinii așteptăm un cer nou și un pământ nou. Aici, nimic. Să nu ne pese de nimic, de aici. Absolut nimic. Neutrii. Iubire. Nici o măsură pentru o națiune terestră sau împotriva la o națiune terestră. Trecător. Deșertăciuni. Nimic.

Nu trebuie să ne pese de Crin Antonescu, de Băsescu, de Iliescu, de nimeni. Decât de Hristos Iisus Mântuitorul lumii. Amin. De El. Numai de El, ce spune El și nimeni altcineva.
Nu trebuie să ne pese decât de principiile creștine. Singura suveranitate care trebuie să o căutăm este cea a lui Hristos. Nu, nicidecum o suveranitate, a vreo-unui petec de pământ, îngrădit de o graniță imaginară, ce se poate schimba oricând, numită națiune.

Da, vorbesc despre războaie, ucideri. Care? Acelea în care, oh, vai nouă, unii creștini pot merge și să participe la ele, cu absolut orice motiv. Cu absolut orice motiv, oricare ar fi el. Ca să-i trezesc, să-i opresc. Să-i avertizez, că-și vor pierde mântuirea dacă o vor face, să nu meargă în nici un război al nimănui, sub nici un motiv, nici unul. Vai nouă, că urmăm nebunilor acestei lumi.

Nu am moștenit nici o patrie. Nu am ales să ne naștem în România, ne puteam naște în Rusia sau Mexic, sau Uganda. Nu am moștenit nimic. Existăm prin Iubirea lui Dumnezeu. Avem respirație în pieptul nostru, prin mila, iubirea lui Dumnezeu, oriunde am fi, în orice țară. Singurul lucru ce l-am moștenit este datoria de a cerceta și a căuta pe Dumnezeu, să fim după placul lui. Să-L găsim, să-L urmăm. Să fim bineplăcuți Lui. Asta am moștenit. Pentru datoria și obligația asta o să dăm socoteală în fața lui Hristos. Cât de mult L-am iubit pe El și pe oameni. Nu să-i ucidem. Nu cât de români am fost. Greșit! Ci cât am iubit de mult. Înțelege! Nu trebuie să transmitem nimic mai departe, decât numai să învățăm și pe alții să fie cât mai bine plăcuți lui Dumnezeu cu putință. Să iubească cât mai mult pe Dumnezeu și pe oameni. Asta și doar asta. Aici să construim o societate. A Iubirii. A smereniei. A blândeții, luminii, înțelepciunii, al nădejdii, al voinței, al virtuțiilor, al răbdării, al ascultării, al mulțumirii. Toate acestea le găsim din belșug la Hristos. El este Izvorul lor. Asta am învățat de la sfinții de dinaintea noastră. Asta trebuie să lăsăm pentru copiii noștrii și să-i învățăm să învețe și pe cei ce vor după noi și după ei. Amin.

Aceasta este singura moștenire care suntem învățați să nu o risipim, să nu o trădăm și să nu o părăsim. Dar suntem liberi să facem ce vrem. Nu suntem obligați cu nimic, de nimeni. Putem merge oriunde, putem face orice, oricând. Vom da socoteală însă pentru ce gândim, ce spunem și ce facem. La fel cum nici Adam și Eva nu le-a fost interzis să nu muște din fructul pomului oprit. Le-a spus ca o poruncă, dar nu i-a obligat.
Ceea ce spui tu acolo, frate, este că nu ne este permis. Suntem obligați să rămânem în românia? Spune în Sfânta Scriptură: "Fugi de cel ce caută sufletul tău". Nu te ridica împotriva lui Hristos. Frate, te rog din nou, nu te ridica împotriva lui Hristos! Că se va șterge numele tău din Cartea Vieții.

Ceea ce transmitem copiilor noștrii este drumul către o patrie care nu va micșorată niciodată, care nu va fi robită de nimeni niciodată, ce nu a fost și nu va fi vreodată biruită de nimeni, niciodată: Împărăția Cerurilor. Amin.

Da, acea patrie nu e un pumn de țărână, este promisiunea lui Hristos, Dumnezeu, este Canaanul pe care Moise îl căuta pe pământ, în loc să-l caute în Ceruri. Dar pentru că era flămând după Dumnezeu, a plăcut Domnului simplitatea Lui. Acea patrie este Viața, este Nemurirea, Veșnicia, este universul înțeles și neînțeles, văzut și nevăzut.
Dacă e stropit cu sânge, singurul sânge ce îl ascultă Dumnezeu când strigă la El, este sângele martirilor, vezi în Apocalipsă la martiri și în Facere, la Cain și Abel. A celor uciși, nu a celor ce au ucis! O, înțelepciunea este lângă tine frate, în Sfânta Scriptură, oare o accepți tu pe ea? O vezi tu pe ea? Sau te faci nebun și urmezi diavolilor?

Sclavi? Nu suntem decât sclavi ai păcatelor și patimilor. Nici un om, niciodată, niciunde, nu va putea să facă sclav un creștin, un următor al lui Hristos. Amin. Poate face sclav trupul, care nu contează mai mult decât sufletul. Trupul azi e, mâine, numai e. Dar sufletul, acela, de vom urma lui Hristos, nu vom fi sclavii și slugile nimănui, ai nici unui om, decât al păcatului. Iar apatrizi suntem dacă vom merge în iadul cel gătit diavolului, în întunericul cel mai dinafară, care este lipsa luminii, anume, lipsa lui Hristos, pe care noi am dorito și aleso prin viața noastră de aici, lipsită de Hristos. La viermele neadormit, care este conștiința noastră, care ne va mustra veșnic cu suferință sufletească, cum că am putut să credem și să urmăm lui Hristos, dar nu am vrut. Ferește-te suflete să fi apatrid al Împărăției Cerurilor !

Da, în Împărăția Cerurilor pot fi eu, și orice om cu familia lui, dacă ne vom sili să o dobândim, și nicidecum să fim membrii ai unei patrii de pe pământ, ce o numesc niște oameni și sunt gata, împotrivindu-se lui Hristos, să ucidă alți oameni, ca să apere ce ei numesc patria lor, dar nu este. Este a lui Dumnezeu. Când El vrea, poate să schimbe orice graniță. Și când El va vrea și noi merităm, prin milostenie și iubirea ce o arătăm altora, poate îmbuna inimile oricărui om, să devină creștin, oricât de mult ne-ar prigoni, cum a devenit creștin un întreg imperiu, imperiul roman, care a prigonit creștinii timp de 313 ani, până la Sfântul Constantin cel Mare. Slavă lui Dumnezeu pentru toate, pentru înțelepciunea dată nouă.

Legăturile de sânge nu contează, toți suntem frați și surori în Hristos, fie că vrem sau nu, fie că acceptăm sau nu, fie că suntem creștini, sau atei sau budiști, Hristos a murit pentru toți. E frate creștin în Hristos, sau frate apostat de Hristos, sau frate necredincios în Hristos. Nu contează ce limbă avem și vorbim, nu contează ce cultură avem, atâta vreme cât urmăm lui Hristos, suntem liberi, avem libertatea prin excelență, prin El. Urmăm Lui și avem Viața, Adevărul și Calea, spre orice. Spre tot lucrul bun.

Hrana? Hrana ne-o dă Hristos. Nu patria. Nu sufletul, nu cultura, nu limba, nimic decât Hristos și credința în El! Amin. Nicidecum, niciodată prin patrie și prin strămoșii noștrii decât dacă au fost sfinți. Atunci, ei au urmat lui Hristos, și nu au învățat să apere nici o patrie de pe pământ, prin uciderea vreunui om, dacă e nevoie, ca să apere o patrie. Nu e nevoie, sub nici o formă, nu va fi vreodată nevoie să fie ucis un om. Înțelege asta, suflete ! Înțelege ! Acceptă. Smerește-te. Nu te aprinde cu ochii roșii ai diavolilor mâniei.

Credința noastră creștin ortodoxă nu are absolut nimic de-a face cu apărarea unei patrii de pe pământ. Unde spune Hristos să apărăm vreo patrie de pe pământ? Să ne apărăm patria? Nu înnebuni. Deschide ochii inimii și minții tale. Neamul nostru să fie cel creștinesc și nimic altceva.
Dumnezeu nu dă nimănui nici o misiune ce ține de vreo patrie de pe pământ. Să apere și să ucidă alți oameni pentru patrie. E doar necredință și luptă împotriva lui Hristos Dumnezeu să spui și să dorești așa ceva. Nu este și nu va fi niciodată așa ceva o misiune de la Dumnezeu. Doamne ferește. Și nicidecum vocație. Niciodată. E nebunie să credem așa ceva.
Dumnezeu nu ne-a dat nici o altă patrie, decât Împărăția Cerurilor, care trebuie să o avem înăuntrul nostru încă de aici, de pe pământ.

Și iată și singurul lucru minunat și adevărat care l-ai spus: cel ce iubește pe Dumnezeu trebuie să iubească și tot ce este d la Dumnezeu. și ce îngăduie Dumnezeu, aș mai spune. Anume dacă El îngăduie o prigoană, de la niște asupritori, nu trebuie să ne ridicăm împotriva lor cu nici o armă, decât cu cuvântul, plini de Iubire. Amin.

Bucurii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.02.2013, 18:32:22
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
[...] nu aici este națiunea noastră, ca să ne pese, ce-i aici.

Credința noastră creștin ortodoxă nu are absolut nimic de-a face cu apărarea unei patrii de pe pământ.

Să ne apărăm patria? Nu înnebuni.

Nu am moștenit nici o patrie. [...] Nu trebuie să transmitem nimic mai departe [...]

Suntem obligați să rămânem în românia?
Nu sunteți preot.
Un preot nu se folosește de credința în Dumnezeu a celor pe care-i păstorește pentru a-i risipi. Procedând astfel i-ar îndepărta de Dumnezeu și de Sfânta Biserica.


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
[...] nu te ridica împotriva lui Hristos! Că se va șterge numele tău din Cartea Vieții.
[...] cuvântul, cea mai puternică armă. Nu avem nevoie de altă armă.
Nu împotriva lui Hristos ne-am ridicat ci împotriva celor care ne vor răul.
Cuvântul e singura armă pe care o folosim.
Nu îndemnăm la ură, nu îndemnăm la violență, nu amenințăm pe nimeni.
Dovadă e tot ce-am postat.
De-o fi să murim facă-se voia Domnului.


Patria sunt munții, dealurile, câmpiile, mormintele strămoșilor și moștenirea pe care ei ne-au lăsat-o.
Patria nu e deci ceva abstract, teoretic, ci o realitate.
Această realitate e atât de puternică încât ne impune s-o iubim.
Într-adevăr, Patria și iubirea pentru ea nu sunt rezultatul unei alegeri.
Patria e așadar sursa unei iubiri ce se naște în noi fără voia noastră.

Iubirea de Patrie e preamărită de Sfânta Scriptură.
Numeroase pasaje din Vechiul Testament reamintesc iubirea poporului evreu pentru pământul strămoșilor săi.
Iuda (altul, nu cel care l-a trădat pe Iisus) își îndeamnă frații să moară pentru Patrie, se roagă pentru cei amenințați să-și piardă Țara și luptă penrtru salvarea Poporului său.
În Noul Testament se descrie de nenumărate ori afecțiunea lui Hristos pentru Patria sa și se menționează că a plâns pentru orașul Ierusalim care urma să fie distrus.

Dragostea de Patrie e prin urmare legitimă. Ea nu e deplasată, lipsită de sens. Ea e dimpotrivă firească și perfect de înțeles în ciuda a ceea ce afirmă unii.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.02.2013, 19:27:04
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Staniloae- PENTRU APĂRAREA ȚĂRII

https://carteromaneasca.wordpress.co...pararea-tarii/


"Numai prin creștinism se pot împuțina războaiele în viitor, dar cine îți dă siguranța că și mâine și poimâine și în tot timpul viitor popoarele vor accepta să lupte cu ajutorul dumnezeiesc, când nici azi nu vor să știe de acest ajutor nici chiar cei mai vajnici pacifiști.Vor fi războaie, pentru că vor fi păcate. Desăvârșirea deplină și a tuturor nu se realizează pe lumea aceasta. Și precum siguranța că vor fi păcate nu echivalează pentru creștinism cu o împăcare cu ele sau cu o încetare a luptei contra lor, dar, în orice caz, ea impune anumite măsuri de precauție împotriva efectelor prea stricăcioase ale lor, la fel siguranța că vor fi războaie nu însemnează o împăcare cu ele, o justificare a lor, dar, pe lângă toată propovăduirea contra lor, creștinismul trebuie să admită luarea de măsuri de precauție contra lor.


Nu suntem un neam cu ambiții de cucerire. Nu le-am avut nici în trecut. Toate războaiele noastre au fost de apărare sau de recucerire a unei libertăți pierdute.Dar, pentru apărarea acestei libertăți pe care ne-o garantează actualele granițe, care nu se întind decât până unde se găsesc români, trebuie să fim gata oricând, împotriva oricărei pofte străine de a ne-o răpi. Poporul nostru s-a comportat și se va comporta în această privință în cel mai perfect spirit creștin.



Conducătorul spiritual al românismului ardelean[ Conducătorul spiritual al românismului ardelean era mitropolitul Nicolae Bălan, care, într-adevăr, a avertizat autoritățile și opinia publică asupra pericolelor ce urmăresc România], care știe ce e robia și are oroare de ea, a adresat în repetate rânduri în anii trecuți serioase îndemnuri factorilor răspunzători pentru destinele de viitor ale neamului nostru să nu neglijeze înzestrarea armatei, atât de importantă pentru asigurarea acestui viitor.O spunem acum și prin această foaie: faceți totul pentru o perfectă înzestrare a armatei! Cereți țării orice sacrificii și vi le va consimți cu dragă inimă! Dar toate să fie chivernisite cu maximă înțelepciune, cinste și răspundere pentru ziua de mâine!"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.06.2013, 03:09:16
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Nu vreau să repet, "tineri-pentru-romania", îmi pierd timpul pentru mântuire.
Citește din nou ce am scris, ca să nu scriu aici exact aceleași lucruri.

În două cuvinte: iubirea vrăjmașilor. E cea mai înaltă formă de iubire.

Dar și mai simplu, omori un om, pentru absolut orice motiv, nu vezi Cerurile.

Citește din nou ce am scris. Cu atenție. Trezvia minții. Discernământ.

Bucurii.
Reply With Quote
Răspunde