Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.02.2015, 22:25:43
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

http://www.johnsanidopoulos.com/2010...augustine.html

Minuni ale Fericitului Augustin. Minuni ortodoxe.
  #42  
Vechi 28.02.2015, 09:37:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
http://www.johnsanidopoulos.com/2010...augustine.html

Minuni ale Fericitului Augustin. Minuni ortodoxe.
Minciuni, inselari, masonerie, ecumenism, cip....
Halatul, halatul, cat e halatul. :))))
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #43  
Vechi 28.02.2015, 10:23:14
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Minciuni, inselari, masonerie, ecumenism, cip....
Halatul, halatul, cat e halatul. :))))
Lucian, sa scrii "cip" si nu "microcip" e erezie. Asa a hotarat Matriarha Cipofobilor.
  #44  
Vechi 28.02.2015, 13:57:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Al V-lea sinod ecumenic a avut loc în anul 553. Fericitul Augustin a murit în anul 430.
Și tu spui că ți-ai dat licența în teologie cu o lucrare despre Fericitul Augustin ?!!

Eu zic să nu mai continui, Igore, că te faci de râs ceva ce nu s-a pomenit.

Apropo, de dat licența zici că ai dat-o. Ai și luat-o ?
De ce voi vorbiți atât de acid, cu toții? Marea majoritate, aveți multă aciditate în cuvinte...

Mă întristează lucrul acesta. Mai ales pe un forum creștin...

În fine.

G.Mihai, fi atent, frățior: consider că nu am greșit. Ontologic. Îți explic: la fiecare Sfânt Sinod Ecumenic, din cele 9 (nu 7), se actualizează, se reamintesc toate hotărârile celorlalte Sfinte Sinoade Ecumenice de dinainte.

Deci cine a fost osândit în sinodul I, este amintit să în sinodul 8, când pe lângă toți, din fiecare sinod, se amintesc ereticii și dogmele mântuitoare, apoi, ereticii din sinodul 8, respectiv, "romano-catolicii", (cu iertare dacă te ofensez, tu fiind dintre ei) și apoi se amintește dogma mântuitoare stabilită și vorbită, dialogată, dovedită, scripturistic în primul rând și patristic, fixată în acel sfânt sinod.

Deci Augustin de Hipponia, nu trebuia să fie prezent la nici unul din Sinoadele 1, 2, 6, 7, 8, sau 9, ca să se vorbească despre el, înțelegi? Origen, la fel. Ontologic, este UN UNIC și SINGUR SFÂNT SINOD ECUMENIC, al BISERICII. Întins pe mai multe părți, timp de sute de ani. Sunt reamintite ereziile, reamintite, reîntărite hotarele învățăturii mântuitoare.

Sinodul al 8-lea Ecumenic între 879-880, combate filioque al apusului, combate primatul papal, ca erezie, stabilește autocefalia fiecărei Biserici Creștine, cu un Patriarh egal cu ceilalți Patriarhi, pentru a se răspândi corect și Biblic, sănătos și patristic, creștinismul, pe întreg pământul, în libertate și responsabilitate. Catolicii, au trimis conquiztadori spanioli ai inchiziției, și au măcelărit pe mayași, azteci, pentru ai jefui de aur. Nu aveau ei treabă cu creștinismul.

Ultimul Sfânt Sinod Ecumenic este al 9-lea, din anul 1341, se vorbește despre esena necreată i energia necreată a lui Dumnezeu i despre rugăciunea isihastă. Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Marcu al Efesului, Sfântul Isidor și Sfântul Teodor Studitul, condamnă pe Varlaam și Achindin, ca eretici.

Licența mea nu este despre ereticul Augustin, ci despre "Ereziile romano-catolice și influența lor asupra Ortodoxiei de astăzi", și am promovato cu 10, la Timișoara, da, din mila lui Dumnezeu și binecuvântarea ierarhului nostru drag, Preasfințitului Paisie Lugojanul, cel mai viu episcop din câți am ascultat vreodată, după Serafim de Pireu.

Mulțumesc că te îngrijorezi pentru mine, și îți mulțumesc pentru gândul curat și inima bună.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #45  
Vechi 28.02.2015, 14:01:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Minciuni, inselari, masonerie, ecumenism, cip....
Halatul, halatul, cat e halatul. :))))
Prieten drag, cred că tu... nu simți nimic când te rogi, și poate fiindcă mergi la sfintele slujbe la Biserică foarte rar, și nu stai până la sfârșit. Și nu ai un canon de rugăciune. Duhovnicul pentru tine, este un necesar, o practică, nu un stabiliment, o nevoie, sau o simțire.

Tare mult vreau să mă înșel.

Dacă ai trăi Ortodoxia mai viu, mai cu inima mai mult decât cu rațiunea, ai simți ce furtuni puternice, ce prigoană grozavă vor veni prin tehnologie... Părintele Iustin Pârvu a avertizat. Și înaintea lui, Sfântul Paisie Aghioritul (canonizat anul trecut) care a descoperit că 666 este în fiecare cod de bare de pe fiecare produs. Iar inginerii de la IBM, au recunoscut, că în codul binar, nu se poate lucra fără numărul 6, care fixează și reglează toate ecuațiile, chiar în sistem de 0 și 1. Culmea...

Sfârșitul a început... Nu știu decând dar a început... Putem avansa în el, sau poate intra în regres. Depinde cât de mult îl vom dori pe Dumnezeu în viața noastră și cât de bine ne vom sili, strădui, să birui întunericul.

Iar tu râzi copios...

Iartă-mă, prieten drag, dacă nu îți pot duce atât de bine neputințele...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.02.2015 at 14:46:41.
  #46  
Vechi 28.02.2015, 14:47:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
G.Mihai, fi atent, frățior: consider că nu am greșit.
Igor, tu ai spus (scris), negru pe alb, următoarele două lucruri:

1. Că Fericitul Augustin nu a putut fi prezent, dar și-a trimis un reprezentant la cel de-al V-lea Sinod Ecumenic (care a avut loc mult după moartea lui); uite, negru pe alb, citat din tine:

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Se știe deja că Augustin al Hipponiei, nu a participat la niciun sinod ecumenic, ci la al V-lea sinod a trimis un delegat, din partea sa, pentru că el nu știa limba greacă...
2. Că Sfântul Ioan Gură de Aur a fost anatemizat la cel de-al V-lea Sinod Ecumenic (asta nici nu mai merită comentată); uite aici, negru pe alb, scris cu mâna ta:

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Augustin al Hipponiei a fost combătut, și condamnat ca eretic alături de Sfântul Ioan Gură de Aur, pe fondul ereziilor origeniste, la Sinodul V Ecumenic. Dar de la Sfântul Ioan Gură de Aur, au fost ridicate anatemele, mai apoi, căci s-a dovedit că nu este vinovat și canonizat.


Susții în continuare că nu ai greșit ?

Last edited by GMihai; 28.02.2015 at 14:51:49.
  #47  
Vechi 28.02.2015, 17:14:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu, nu, nu-i corect, am greșit, Mihai. Mulțumesc. Dar tu mai ajutat să greșesc. M-am referit la latura ontologică, fără legătura la istorie. Am spus 5, e 3. Trimite un reprezentant, că sinodul 3, are loc la 431. El trimite în 430 un reprezentant, că era foarte bolnav și apoi moare, și când se întoarce reprezentantul, Augustin e mort deja.

Este amintit un Augustin la sinodul 5, "ovaționat", cum ai spus tu, și ontologic la fiecare sinod. Dar nu știm despre care Augustin, este amintit la sinodul 5. Că Augustin al Hipponiei, moare la 430.

Înțelegi acum?

Tu ai spus aici
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Din lucrările celui de-al doilea Sinod Constantinopolitan (al V-lea Sinod Ecumenic):
"We further declare that we hold fast to the decrees of the four Councils, and in every way follow the holy Fathers, Athanasius, Hilary, Basil, Gregory the Theologian, Gregory of Nyssa, Ambrose, Theophilus, John (Chrysostom) of Constantinople, Cyril, Augustine, Proclus, Leo and their writings on the true faith."
că a participat la sinodul 5 și m-am derutat, știam de 3, nu de 5. Și nici la 3, că trimite un reprezentant, că el nu știa greacă. Dar nu-i nimic, ne-am lămurit acuma amândoi :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.02.2015 at 17:19:30.
  #48  
Vechi 28.02.2015, 17:59:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu nu am spus ca a participat, am dat un citat din lucrarile celui de-al cincilea Sinod, in care Parintii participanti faceau vorbire despre el, in rand cu alti Sfinti Parinti ai Bisericii. Vezi ca in citatul ala sunt insiruiti mai multi Sfinti Parinti, inclusiv Sf. Ioan Hrisostomul.

Deci, ti-am dovedit ca Fericitul Augustin a fost elogiat de Parintii celui de-al V-lea Sinod, iar nu afurisit, asa cum gresit ai sustinut tu.

Mai ramane sa lamuresti de unde provine vreseala cu asa zisa afurisire a Sf. Ioan Hrisostomul, pe care ai pomenit-o.
  #49  
Vechi 28.02.2015, 18:08:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu e vrăjeală, iar vorbești acid? Dacă tu nu ai citit, nu înseamnă că eu vorbesc de pe pereți.

Sfântul Ioan Gură de Aur a fost condamnat ca eretic origenist, al apocatastazei, că vorbea despre că Dumnezeu îi iubește și pe draci. Dar asta nu are legătura că mântuirea dracilor (definiția ereziei lui Origen). Condamnat la Sinodul 5 ecumenic, iar asta rămâne să te convingi tu în istoria bisericească.

Apoi a fost restaurat, că s-a dovedit că e nevinovat, fiind doar neînțelegere a termenilor, ca la Sfântul Grigorie de Nazians, care era aproape de erezie și el, dar e doar bogăția termenilor grecești, cu o profundă și vastă semantică, la fiecare literă luată sau pusă la un cuvânt.

Citește, frățior. Nu numai din codul penal și civil, că acele coduri alea vor trece, ca vântu, se schimbă anual, dar Biblia, e vei vedea și la Judecata tuturor neamurilor pământului, câte au existat, există sau vor exista. Toate ca unul, din Adam.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.02.2015 at 18:12:12.
  #50  
Vechi 28.02.2015, 18:13:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
De ce li se permite unor asemenea specimene lipsite de bun simt (dar infailibile) sa isi prolifereze ideile pe aici?
Finalitatea va fi aceeasi, la un moment dat va fi banat. Dar pana atunci isi descarca ura, rautatea si "atotstiinta" pe aici. Si dupa de intrebam de ce unii inteleg gresit ortodoxia. A "gresit" confesiunea si momentul. Doamne ce i s-ar mai fi potrivit o dogma favorabila si niste eretici de ars pe rug.
Dumnezeu să-ți ierte profunda lipsă de iubire și aroganța și pe amândoi că ne judecăm fără să ne cunoaștem.

Și să ne ierte, să ne ajute, să ne miluiască și să ne ferească de erezii pe toți. Pentru rugăciunile Preacuratei și ale tuturor sfinților.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Subiect închis