Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 16.04.2015, 10:33:44
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit lumina ortodoxiei către eretici:

Catre dalian:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
nici nu stii despre ce vorbesti
Catre barsa:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
nu stii despre ce vorbesti.
Catre Alin:
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
tu nu intelegi ca.... tu esti orb
  #532  
Vechi 16.04.2015, 13:22:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

faina sinteza

Sa contribui si eu putin:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar nu aceasta e principala problema, ci faptul ca tu esti un om agresiv si nu-ti lipsesc doar cunostintele despre ortodoxie, ci si despre cei sapte ani de acasa. Nu trebuie sa o iei ca o lauda, esti una din cele mai rautacioase persoane pe care le-am cunoscut
Ma intreb daca se uita in oglinda cand repeta discursul asta. Daca nu, ar trebui sa o faca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.04.2015 at 13:24:51.
  #533  
Vechi 16.04.2015, 14:30:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Catre dalian:
Catre barsa:
Catre Alin:
Sunt de fapt comentarii normale, pe care tu le-ai scos din context. Arati de fapt caracterul tau, nu al meu. E adevarat, nu am ajuns la masura in care sa intorc si celalalt obraz sau sa nu raspund deloc, dar arati ca am raspuns la acuze si jigniri intr-un mod mai putin agresiv.
In schimb tu, desi nu te-am intrebat niciodata nimic si nu ti-am scris primul, ma ataci tot timpul, doar pentru ca odata te-am contrazis. Tii ura de atunci, desi a trecut mult timp, acuzandu-ma de tot felul de aiureli. Uita, treci peste, calca-ti pe mandria ca ai fost contrazis. Nu te bag niciodata in seama si nu am aratat vreodata ca imi doresc un dialog cu tine. Pentru ca ai facut de mai multe ori asa, cautand vrajba, o sa te ajut nemairaspunzandu-ti niciodata la mesaje. La fel ca lui MhaiG, e ceva usor si fara batai de cap. Cauta-ti si tu o alta ocupatie sau vorbeste cu alte persoane de pe forum.
  #534  
Vechi 16.04.2015, 14:43:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
faina sinteza
Sa contribui si eu putin:
Ma intreb daca se uita in oglinda cand repeta discursul asta. Daca nu, ar trebui sa o faca.
Acestea nu au fost doar niste vorbe, eu chiar cred ce am scris acolo. Ba chiar am vrut sa zic "cel mai", dar m-am gandit sa fiu mai temperat. Nu stiu cum se intampla ca tocmai cei care au acea problema dau sfaturi la altii. Tu te uiti in oglinda? Eu ti-am scris, ca intotdeauna, normal de la inceput. Tu ai inceput cu ironii si jigniri, ca intotdeauna. Dar se pare ca nu ai avut curajul sa porti o discutie unu la unu, ai cautat si aliati de barfa si zeflemea, probabil doar cu femeile esti destul de barbat, cand le jignesti pe forum. Eu te-am intrebat doar daca preotului la care te spovedesti stie ce faci tu, sau daca ai omis sa-i spui.
Nu ma refer doar la mine, de exemplu si mie mi-a displacut ce spunea Igor (Emilian), dar parca tu vorbeai cu rautate, ca cineva posedat.
Cu aceasta inchei dialogul meu cu tine, o sa aplic acelasi tratament, o sa incerc sa nu-ti mai adresez vreun mesaj vreodata.
  #535  
Vechi 16.04.2015, 15:19:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Revenind la ceea ce s-a discutat, probabil sunt si persoane interesate de subiect, nu doar de rautati si balacareala.
Din catehismul care era si pe site-ul Patriarhiei, amd at acest citat de mai multe ori:

"Daca harul e o lucrare necreata a lui Dumnezeu in sufletul nostru si daca prin el insusi Duhul Sfant lucreaza in noi mantuirea, oare s-ar putea mantui omul si fara de har?

Nu, omul nu se poate mantui fara de har (Efes. 2, 8; Ioan 15, 5). Harul ii este de trebuinta omului chiar de la inceput (Ioan 3,5). Harul pune inceputul mantuirii in om, si nu omul prin staruintele sale.

Aceasta inseamna ca harul ii vine in dar (Rom. 3, 24), nu pentru oarecare fapte ale sale. inainte de a veni harul, omul nu poate face fapte prin care sa se mantuiasca, sau macar sa induplece pe Dumnezeu sa-i dea harul prin care sa se mantuiasca. Omul poate face anumite fapte bune, dar nu le face asa de statornic si dintr-un cuget asa de curat, incat sa se sfinteasca prin ele si sa se mantuiasca. Omul are libertatea de a face binele si cata vreme e in robia pacatului stramosesc, dar aceasta e o libertate slabita. Ea e marita tocmai de harul care vine la inceput fara nici un merit al omului.

Dar harul nu e de trebuinta numai la inceputul mantuirii omului, ci si dupa aceea, tot timpul. Omul nu se poate intari niciodata in bine in asa fel ca sa nu mai aiba pe urma trebuinta de har. Binele statornic si curatia deplina a omului sunt un rod nu numai al omului, ci si al harului, nu numai al unuia sau al altuia. Daca mantuirea si sfintirea omului inseamna unirea lui cu Dumnezeu prin har, se intelege ca pierderea harului inseamna pierderea mantuirii. Sf. Apostol Pavel zice: “Deci, fratilor, intariti-va in Domnul si intrn, puterea tariei Lui. imbracati-va cu toate armele lui Dumnezeu, ca sa puteti sta impotriva uneltirilor diavolului” (Efes. 6, 10-11)."
  #536  
Vechi 16.04.2015, 15:26:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Sfantul Serafim de Sarov despre faptele bune: http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ea_duhului.htm

"Tineti minte vorbele mele, numai faptele bune savarsite din dragoste pentru Hristos ne aduc roadele Duhului Sfant. Tot ce nu este savarsit din dragoste pentru Hristos, chiar daca ar fi ceva bun, nu aduce nici rasplata in viata viitoare, nici harul Domnului in viata aceasta. De aceea Domnul nostru Iisus Hristos a zis: "Cel ce nu aduna cu Mine risipeste" (Luca 11:23). Nu ca o fapta buna ar putea fi numita altfel decat agoniseala, caci chiar daca o fapta nu este facuta pentru Hristos, este totusi socotita buna. Scriptura spune: "In orice neam cel care se teme de Dumnezeu si face ce este drept este primit la El" (Fapte 10:35).

Precum vedem intr-o alta pilda sfanta, omul care face lucruri drepte este placut Domnului. Vedem Ingerul Domnului infatisandu-se, la vremea rugaciunii, lui Cornelie, sutasul cel drept si cu frica lui Dumnezeu, si graindu-i: "Trimite la Iope și cheamă pre Simon, cel ce se numește Petru. Acesta iti va spune cuvintele vietii vesnice, prin care te vei mantui tu si cei ai casei tale". Astfel Domnul intrebuinteaza toate mijloacele Sale dumnezeiesti pentru a-i darui unui astfel de om, in schimbul faptelor sale bune, sansa de a nu-si pierde rasplata din viata ce va sa vina. Dar pana se sfarseste aceasta viata, trebuie sa punem inceput cu o dreapta credinta in Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Care a venit in lume sa mantuiasca pe cei pacatosi si care, prin dobandirea de catre noi a harului Duhului Sfant, aduce in inimile noastre Imparatia lui Dumnezeu si ne deschide calea spre castigarea binecuvantarilor vietii ce va veni. Dar primirea de catre Dumnezeu a faptelor bune care nu sunt savarsite din dragoste de Hristos se limiteaza la aceasta: Ziditorul daruieste mijloacele pentru a le face sa vieze (cf. Evrei 6:1). Sta in puterea omului a le face sa traiasca sau nu. De aceea Domnul a spus iudeilor: "Daca ati fi orbi n-ati avea pacat. Dar acum ziceti: noi vedem. De aceea pacatul ramane asupra voastra" (Ioan 9:41). Daca un om precum Cornelie este placut in fata Domnului pentru faptele sale bune, desi acestea nu sunt facute de dragul de Hristos, si apoi crede in Fiul Sau, asemenea fapte ii vor fi socotite ca fiind facute din dragoste de Hristos. Dar in situatia contrara, omul nu are nici un drept sa se planga atunci cand binele pe care l-a facut este nefolositor."
  #537  
Vechi 16.04.2015, 15:36:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca cel mai bine este sa-i lasam pe kenieni in pace, si pe altii de alta religie, si sa nu-i mai amplasam noi nici in iad nici in rai. Sunt acolo unde au ajuns, si gata. Am un profund respect pentru ei, pentru faptul ca au murit cu demnitatea si onoarea in mana.

Pana la urma nimeni nu stie unde s-au dus cu adevarat. E un subiect steril care nu duce nicaieri.
  #538  
Vechi 16.04.2015, 16:17:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pana la urma nimeni nu stie unde s-au dus cu adevarat. E un subiect steril care nu duce nicaieri.
Uite mai catalin2, pana si unul care nu prea are treaba cu religia e mai ortodox deca tine.

Ortodoxia invata ca mantuirea e judecata lui Dumnezeu nu a lui cutare sau cutarescu2.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #539  
Vechi 16.04.2015, 16:56:01
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt de fapt comentarii normale.
Nu-s comentarii normale, baiete, sunt niste mantre arogante ale unui semidoct care se crede buricul pamantului, enciclopedia theologicae și putătorul de cuvânt al sfintilor.
In afara de el nu mai exista nici o cunoastere, toti sunt orbi.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
odata te-am contrazis. Tii ura de atunci
Prietene, iar te crezi un urias. Nu am cum sa tin ura pe tine. Esti prea mic pentru asa ceva. Nici nu-mi amintesc cand m-ai contrazis si in ce privinta. Pentru ca tu contrazici încontinu. Pe toata lumea.
  #540  
Vechi 16.04.2015, 19:19:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul Serafim de Sarov despre faptele bune: http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ea_duhului.htm

"Tineti minte vorbele mele, numai faptele bune savarsite din dragoste pentru Hristos ne aduc roadele Duhului Sfant. Tot ce nu este savarsit din dragoste pentru Hristos, chiar daca ar fi ceva bun, nu aduce nici rasplata in viata viitoare, nici harul Domnului in viata aceasta. De aceea Domnul nostru Iisus Hristos a zis: "Cel ce nu aduna cu Mine risipeste" (Luca 11:23). Nu ca o fapta buna ar putea fi numita altfel decat agoniseala, caci chiar daca o fapta nu este facuta pentru Hristos, este totusi socotita buna. Scriptura spune: "In orice neam cel care se teme de Dumnezeu si face ce este drept este primit la El" (Fapte 10:35).
Un discurs fara doar si poate pentru crestini, nu pentru indianul din Patagonia care vrea sa faca binele atat cat a putut el sa-l cunoasca.
Si un capitol la care kenyanul se poate incadra o data ce l-a cunoscut pe Hristos chiar poate din gura ne-ortodoxa.

Ca tu incepi sa ai fantezii pe seama discursului asta si dezvolti neinspirat cu pretentii de teolog luminat, doctrine despre pe cine condamna Dumnzeu la Iad si inca plin de certitudini absolute, e fara doar si poate pacatul tau.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.04.2015 at 19:22:34.
Subiect închis