Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.02.2015, 20:55:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Prieten drag, cred că tu... nu simți nimic când te rogi, și poate fiindcă mergi la sfintele slujbe la Biserică foarte rar, și nu stai până la sfârșit. Și nu ai un canon de rugăciune. Duhovnicul pentru tine, este un necesar, o practică, nu un stabiliment, o nevoie, sau o simțire.

Tare mult vreau să mă înșel.

Dacă ai trăi Ortodoxia mai viu, mai cu inima mai mult decât cu rațiunea, ai simți ce furtuni puternice, ce prigoană grozavă vor veni prin tehnologie... Părintele Iustin Pârvu a avertizat. Și înaintea lui, Sfântul Paisie Aghioritul (canonizat anul trecut) care a descoperit că 666 este în fiecare cod de bare de pe fiecare produs. Iar inginerii de la IBM, au recunoscut, că în codul binar, nu se poate lucra fără numărul 6, care fixează și reglează toate ecuațiile, chiar în sistem de 0 și 1. Culmea...

Sfârșitul a început... Nu știu decând dar a început... Putem avansa în el, sau poate intra în regres. Depinde cât de mult îl vom dori pe Dumnezeu în viața noastră și cât de bine ne vom sili, strădui, să birui întunericul.

Iar tu râzi copios...

Iartă-mă, prieten drag, dacă nu îți pot duce atât de bine neputințele...
In afara de abilitatile tale "profetice" cu care o cam dai in bara, de rescrierea istoriei Bisericii (inventarea de noi Sinoade Ecumenice, atunci cand nu te contrazici si spui ca a fost doar unul), de inventarea de noi dogme, de ponegrirea Fereicitului Augustin pe care Biserica il cinsteste, de ura si de rautatea de care mustesc postarile tale ipocrite ti-as recomanda si un control la un psihiatru.
Si ca sa iti raspund anticipandu-ti raspunsul: nu este ura si rautate in postarea mea. Uneori duritatea si "punerea la punct" se impun. Hristos, cand a fost cazul, a folosit si biciul. Nu se impune folosirea biciului in cazul de fata (desi, fara a-mi aroga abilitati profetice ca tine tu in alte vremuri probabil ai fi folosit cu placere rugul, precum alte confesiuni), dar se impune punerea ta la punct. Nu vreau sa iti raspund la "argumente" , din acelasi motiv pentru care prefer sa nu mai raspund sectantilor (pe care ii urasti, dar de care nu te diferentiezi prea mult): pentru ca ar fi un demers inutil. Cred ca este totusi mai mult decat suficient sa spun ce invata Biserica si atat timp cat tu "propovaduiesti" altceva te cataloghezi singur.
Si inca o data, cu toata sinceritatea: fa-ti un control psihiatric. Eventual, la spovedanie ai putea sa recunosti si ca esti mult prea stapanit de ura si mandrie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #52  
Vechi 28.02.2015, 21:01:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dumnezeu să-ți ierte profunda lipsă de iubire și aroganța și pe amândoi că ne judecăm fără să ne cunoaștem.

Și să ne ierte, să ne ajute, să ne miluiască și să ne ferească de erezii pe toți. Pentru rugăciunile Preacuratei și ale tuturor sfinților.
Eu macar nu am sa fiu ipocrit ca tine. Stiu ca este post, stiu ce ne invata Hristos, dar nu pot sa "marturisesc" marea iubire fata de cei care intineaza imaginea Bisericii asa cum o faci tu. Daca cineva ar trebui sa invete ce este ortodoxia de la tine ar fugi mancand pamantul.
E greu sa promovezi iubirea cand esti manat de ura.
Asta este deosebirea fundamentala dintre noi: eu nu urasc. Poate ca nu dau dovada de suficienta iubire, dar macar nu urasc.

In ceea ce priveste erezia lucrurile sunt mult mai simple (si nu este vorba de mandrie): in materie de credinta eu nu imi dau cu parerea si nu incerc sa interpretez eu. Pentru asta este Biserica. Spre deosebire de tine eu cred in ceea ce marturiseste Biserica. Si daca nu de erezie, de schisma esti foarte aproape.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #53  
Vechi 28.02.2015, 21:05:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Si apropos

Fara sa iti citesc toata "disertatia" impotriva Fericitului Augustin, da acesta are si invataturi straine de Biserica. Dar sa stii ca nu este singurul sfant al Bisericii in situatia asta.
Spre deosebire de tine Fericitul Augustin mai mult ca sigur nu s-a considerat infailibil.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #54  
Vechi 28.02.2015, 21:53:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

N-ai dreptate în multe privințe, cum desigur nici nu am dreptate în multe privințe.

În cele în care nu ai tu dreptate, nu mă apuc să dezbatem acum, e mult de scris, și e minunatul post.

Te îmbrățișez în Domnul, frățior, te rog să mă ierți.

Post binecuvântat pe mai departe.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #55  
Vechi 28.02.2015, 23:17:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
http://www.johnsanidopoulos.com/2010...augustine.html

Minuni ale Fericitului Augustin. Minuni ortodoxe.
De obicei, Dumnezeu este cel care face minuni. Alea autentice cel putin..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #56  
Vechi 28.02.2015, 23:24:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă ai trăi Ortodoxia mai viu, mai cu inima mai mult decât cu rațiunea, ai simți ce furtuni puternice, ce prigoană grozavă vor veni prin tehnologie... Părintele Iustin Pârvu a avertizat. Și înaintea lui, Sfântul Paisie Aghioritul (canonizat anul trecut) care a descoperit că 666 este în fiecare cod de bare de pe fiecare produs.
Sa ne miram ca vedem astea la Pasluniskul nostru? Sau mai degraba nu?

Sfantul Paisie n-a descoperit nimic.
Fanteziile alea cu codurile de bare si 666 sunt opera neoprotestanta, a unei zapacite in mod special care zicea ca vorbeste cu Dumnezeu si el ii arata chestiile astea, restul ortodocsilor nostri n-au facut decat sa le inghita cam pe nemestecate.

Citat:
Iar inginerii de la IBM, au recunoscut, că în codul binar, nu se poate lucra fără numărul 6, care fixează și reglează toate ecuațiile, chiar în sistem de 0 și 1. Culmea...
Asta cu IBM -ul in schimb, posibil sa fie opera "ortodocsilor" nostri, macar in materie de matematica (binara) neoprotestantii nu pot fi ATAT de cretini ca sa inventeze/promoveze ceva atat de ridicol, in schimb noi am reusit, se pare, sa ne facem un nume cu asta..

Citat:
Sfârșitul a început... Nu știu decând dar a început... Putem avansa în el, sau poate intra în regres. Depinde cât de mult îl vom dori pe Dumnezeu în viața noastră și cât de bine ne vom sili, strădui, să birui întunericul.
Asta a duce a secta neoprotestanta. Adeventisti in special.
Uite a venit sfarsitul, ba n-a venit sfarsitul, uite este, ba nu ca s-a mai amanat..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.02.2015 at 23:43:46.
  #57  
Vechi 28.02.2015, 23:33:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Spre deosebire de tine Fericitul Augustin mai mult ca sigur nu s-a considerat infailibil.
De fapt, cred ca nici unul din ei nu s-a considerat pe sine infailibil.

Urmasii in schimb....
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #58  
Vechi 28.02.2015, 23:37:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si inca o data, cu toata sinceritatea: fa-ti un control psihiatric. Eventual, la spovedanie ai putea sa recunosti si ca esti mult prea stapanit de ura si mandrie.
Astea nu prea functioneza pe baza de recomandari...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #59  
Vechi 28.02.2015, 23:43:41
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Dumnezeu să ne-ajute și să ne ierte.

Post ușor tuturor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #60  
Vechi 28.02.2015, 23:44:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La fel, sper sa ajute.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis