Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.06.2015, 21:08:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Fiecare citeste si întelege ce vrea. Nu răspund pentru cei care au mania persecutiei sau a conspiratiei.

Dacă aveti ceva interesant de postat "on topic", vă rog nu ezitati să o faceti. Multumesc!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.06.2015, 21:13:39
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai asta e problema, sunt pagini inedite sau sunt ideile inedite ale unora promovate de cei care doresc sa creeze o istorie alternativa ?
Haide Iuliu, imi pare ca efectiv te supara ideea. Cumva o vezi ca pe o ofensiva anticrestina. E fals. Si daca nu ar fi, religiile vin si pleaca. Nu vad de ce religiile abrahamice, mai precis religia crestina, ar face exceptie. Credintele samanice si mai tarziu politeiste sunt natural aparute, sa zic asa. Iudaismul si crestinismul sunt opera unui mastermind fie colectiv (societate oculta), fie o sinergie a acesteia cu forte superioare acestei lumi si speciei umane. Acum se pare ca entitatile care isi adjudeca controlul spiritual prin diverse ideologii si religii sunt intr-un razboi total. Partea proasta e ca planeta asta si tot ce e viu pe ea, inclusiv noi oamenii, asa pacatosi cum suntem, trebuie sa platim oalele sparte.
Si vorba Mirelei, back on topic.

Last edited by Vitiate; 18.06.2015 at 21:16:32.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.06.2015, 21:23:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Adica un nebun arunca o piatra si daca nu te arunci sa o scoti esti conspirationist. De ce sa credeti istoria pe care v-au predat-o profesorii vostri ? Sunt alti profesori mai buni, mai americani, stiu ei mai bine ce s-a intamplat.

Si Theo, nu inteleg ce vrei sa spui in gunoiul ala umanist pe care l-ai varsat aici. Religiile vin si pleaca - noi ramanem sa platim oalele sparte.

Sa zicem ca religiile vin si pleaca. Atunci nu ramanem nici noi ci venim si plecam asa ca orice am crede despre lume si viata e inutil. Inclusiv daca ar fi adevarat ca Brancoveanu nu a fost chiar un martir ci a fost victima propriilor jocuri politice marunte, si ca s-ar fi si turcit daca aia i-ar fi dat aceasta posibilitate, tot nu ar conta prea mult, asa ca pot crede linistit in continuare ca a fost un om mare si ca a murit pentru credinta sa.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.06.2015, 21:25:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Asa le spun si aia in SUA : cine ma ? lol esti conspirationist. Dupa care le spun ca simplul fapt ca se nasc albi ii face rasisti, chiar daca nu realizeaza ca sunt rasisti. :)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.06.2015, 21:55:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Cand au venit prima data comunistii vedeta era Roller, nu exista istorie inainte de el. Acum cand au venit a doua oara, vedeta e Boia, sau cine stie care istoric american. Nimic din ceea ce ati invatat nu e adevarat, va spunem noi cum sta treaba. Romanii nu au fost niciodata buni de nimic, si in general s-au purtat urat cu toata lumea.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 18.06.2015, 22:52:44
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cand au venit prima data comunistii vedeta era Roller, nu exista istorie inainte de el. Acum cand au venit a doua oara, vedeta e Boia, sau cine stie care istoric american. Nimic din ceea ce ati invatat nu e adevarat, va spunem noi cum sta treaba. Romanii nu au fost niciodata buni de nimic, si in general s-au purtat urat cu toata lumea.
Iti inteleg amaraciunea, dar nu are rost sa discutam acestea pe acest topic. Daca am inteles corect, Mirela l-a gandit ca pe unul pur informativ.
Stai linistit, ca urasc visceral neoistoricii euro-amerfloci. Nici o sansa sa pic in jocul lor murdar.
De ce cred ce cred? Pai, ma stii cine sunt. Pentru mine, Biserica Nevazuta e formata in primul rand din cea nefacuta de om, anume Natura. Da, ai citit bine. Nu ai cum sa simti si sa intelegi ce am simtit si inteles eu de-a lungul anilor in fata diferitelor aspecte ale Creatiei, dar ca sa va fie clar, tie si tuturor colegilor:
1. Cred sincer ca popoarele care au ramas milenii in asa-zisa inapoiere tehno si asa-zisa inchinare samanica si/sau idolatra sunt/au fost mult mai echlibrate decat eurocentricul mandru de diferitele crestinisme, exportate prin deoptriva pumn si prajitura in toate zarile. Europeanul a fost initial un pagan relativ echilibrat, apoi un crestin mai mult sau mai putin fanatic, apoi un burghez lacom, crud si utilitarist, apoi un conunist mai mult sau mai putin imbecilizat de propaganda, apoi din pacate din nou capitalist, in stadiul final consumerist complet idiot si de o lacomie si lene insuportabile si insurmontabile.
2. Prefer oricand sa cred explicatii ale faptelor istorice si de viata, cate pot parea cinice, dar in realitate sunt doar realiste. Teama mea de minciuna si manipularea, ajunse la perfectiune in comunism si capitalismul imperialist, ma determina sa am doi piloni: o soteriologie bazata pe pelagianism si apocatastaza, si un scepticism naturalist sanatos. Mi-e greata deopotriva de hagiografiile trase la indigo, ca si de povestile capitaliste cu lucratorul care moare de foame cu zambetul pe buze muncind pana la epuizare, ca si de povestile comuniste cu intelepciunea supraumana aproape a lui Lenin, Stalin sau Mao, si cum poporul munceste tot zambaret si tot pana la epuizare, de data asta stahanovist, si de data asta spre profitul Statului (care tot o blestemata de corporatie este). Te intrebi de faza cu hagiografiile? Simplu, nu inghit povesti care motiveaza supunerea, evlavia-fatza-de-ce-este-autorizat doar si concedierea facultatii de a (ne) intreba "de ce?". Nu, Bizantul ortodox nu era cea mai bina societate a vremii sale, nici Roma catolica, nici statele Reformei, nici...Masele se aglutinau duminica la biserica/adunare, asa cum mai recent se aglutinau la sedinte de partid.
3. Pricepe ca eu resping orice institutionalizare. Poate nu gasesc cuvintele corecte, dar te prinzi tu. A iesi din rand e o proba de umanitate si autonomie a mintii. Indiferent daca cel sau cei ce deschid sirul tin sus crucea, semiluna, secera-si-ciocanul, echerul-si-compasul, curcubeul, etc. A fi stapan e crima si vanitate. A fi sclav e slabiciune/lasitate si prostie.
Mirela, iertare pentru prea lungul offtopic.
Iuliu, zic sa o continuam pe privat.
Asa ca eu cred ca Raiul poate fi atins in chiar viata asta: o societate bazata pe comunitati mici, tehnologie de nivel medieval, moralitate la sange, valorizarea muncii fizice si a traiului modest, etc. O lume in care omul e in genunchi in fata tunetelor, a cutremurelor, faunei sau bolilor e o lume in care trufasa noastra specie isi are locul meritat: in smerenie. Pacat ca inchinatorii la copaci au fost aproape nimiciti prin eforturile combinate ale cruciadei din zona baltica si tarilor rusi.
Ce usor se enerveaza oamenii pe acest forum, daca explici de ce te indoiesti de ce cred ei!

Last edited by Vitiate; 19.06.2015 at 00:33:49.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.06.2015, 01:46:10
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Iuliu, eu sdunt cinsdtit: pe mine chiar ma intereseazaadevarul. Nu stiu ce vor acei unii. Daca au idei excentrice, gen "omul a fost creeat de extraterestri", sa isi bage ideile idioate unde nu ii saruta razele soarelui. Stiu la ce te referi, stiu ca ca exista efectiv un razboi spiritual, purtat inclusiv cu mijloacele stiintei si culturii, dar pe mine ma intereseaza cioburile de adevar din discursul oricui, nu "tinta ideologica", adica subiectivismul latrator gen "ai nostri au dreptate fiindca sunt ai nostri".
DACA e adevarat, de pilda, ca inainte de Edictul de la Mediolanum, Biserica facea o intelegere cu "securistii" romani, livrandu-le "eretici"/dizidenti ca prizonieri, in dublul scop de purificare ideologica a propriilr randuri si asigurare a supravietuirii organizatiei, atunci acest lucru trebuie spus indiferent de cat pierde Biserica ca si imagine sau credinta ca putere.
DACA e adevarat ca cei ce "conduc lumea" fac experimente oculte pentru a modifica planeta la toate nivelurile, astfel incat o anume entitate sa poata lua trup si imparati, iar terorismul si exploatarea pana la distrugere a naturii au ca scop tocmai hranirea cu energie a dumneshitului lor unic, atunci acest lucru trebuie spus, indiferent de cast de ridicol pare, cat de spalata pe creier e populatia care e culmea complicele propriilor calai sau cat pierde Sistemul din asta.
Trebuie luata partea de adevar/bine, din ce spune sau face indiferent cine, si asamblata intr-o viziune mai larga. Asa gandesc eu, asta simt, asta spun. Ma stii doar. Urasc parti-pris-ul si minciuna mai mult decat orice altceva pe lumea asta.
Omule, citește actele martirice.

Ție, oricine îți spune o gălușcă împotriva Bisericii, tu o înghiți de bună.
Și dacă vine cineva să-ți spună că aia a fost o gălușcă, îl etichetezi imediat fanatic clerico-nu-știu-cum.
Oricum ai spus că nu te interesează de mântuire. Pentru cuvintele tale vei fi judecat, nu ale altuia.

Citește ACTELE MARTIRICE, în volumul PSB 11, și apoi nu vei mai spune că Biserica livra eretici. Vai și-amar, câtă denigrare la adresa Bisericii. Și credulii, care abea așteaptă să mai audă ceva împotriva Sfintei Ortodoxii, cred imediat. Măcar de-ar fi adevărat.

Uite, poate îți place să citești pe laptop. Tot e ceva decât nimic:

ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...0martirice.pdf

E una din puținele cărți ce le-am citit plângând. Am plâns citind, să nu-mi fie spre laudă.

Cadou, Adevărul ! ASTA-I ISTORIE ! ISTORIA SFINȚILOR... Adevărata istorie, nu alternativă. Un fragment de istorie...

Iar antihristul, da, va veni, ca conducător al lumii. Dar nu e un demon cu mască umană. Nu-i dă nimeni putere unui demon să ia trup omenesc, cum a avut Hristos.
Stați liniștiți.
Ci antihristul, e cea mai diabolică gândire umană, tipologia umană ce definește răutatea umană prin excelență. Oferite de demoni, clar.

Antihristul, va fi un om, care va fi efectiv cu toată ființa lui, împotriva lui Hristos, a Sfinților, creștinilor și a Bisericii. Și va lupta împotriva lor, cu toată energia lui, toată puterea lui, toată viața lui, condus și posedat fiind de demoni. Cum și azi, sunt foarte mulți din acești antihriști.
Va urâ iubirea creștinilor din tot adâncul ființei lui. Va căuta să o demoleze de peste tot.

Că spune Biblia:
"Copii, este ceasul de pe urmă, și precum ați auzit că vine antihrist, iar acum mulți antihriști s-au arătat; de aici cunoaștem noi că este ceasul de pe urmă." - I Ioan 2, 18.

Deci ce zice? Mulți antihriști s-au arătat. Deci antihriștii sunt acei oameni, dedicați vătămării și suferinței sistematic provocate Bisericii. Zi și noapte.

Și da, unul din acești mulți antihriști, va ajunge conducătorul lumii, al unui guvern mondial probabil și va ridica război sfinților, cum spune Biblia.

Nu-i mare filosofie.

Adevărul e limpede. E sub ochii noștri. "Cine are urechi de auzit, să audă".

Of, de-ați înțelege...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.06.2015 at 02:12:15.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.06.2015, 06:13:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Stareți de la Mănăstirea Prislop (județul Hunedoara) -
aleși mitropoliți la Mitropolia Ortodoxă Română a Transilvaniei de la Bălgrad (Alba Iulia)


extras din articolul publicat pe : http://www.dacoromania-alba.ro/nr14/stareti.htm

Românii au fost încreștinați din cele mai vechi timpuri, iar bisericile din Țara Hațegului, din localitățile Densuș, Streisângiorgiu, Peșteana și Sântămăria Orlea atestate din sec. XII-XIII la care se adaugă cele multe din sec XIV-XV construite de cnejii și juzii români din localitățile: Hațeg, Tustea, Vad, Sânpetru, Ostrov, Remetea, Clopotiva, Colți, Răchitova, Ciula Mare, Grădiște, Valea Dâljii, Râul de Mori, Măteșești, Sălașul de Sus, Paroși, Râul Alb, Râul Bărbat, Galați, Livadia, Bărăști și nu în ultimul rând Mănăstirea Prislop, confirmă cu prisosință credința străbună și continuitatea neamului românesc pe aceste meleaguri de basm.

Populația daco-romană creștină, până la înființarea mitropoliilor din Țara Românească (1359) și Moldova (1392-1401) depindea de ierarhia bisericească din sudul Dunării.

Biserica românească din Ardeal și Ungaria își trimitea preoții pentru sfințire la Vidin și Siliștea, care aparțineau de arhiepiscopia de la Ohrida.

În această situație s-au aflat mănăstirile și bisericile din zona Aradului și din Țara Hațegului, determinate în mod sigur de așezarea geografică și a drumurilor din acea perioadă.

Conducătorii și populația creștină prin reprezentanții respectivi, din zona Alba Iuliei, aveau relații directe cu centrul religios din Bizanț.

Cneazul GYULA (GYLA, IULIU) DUX MAGNUS ET POTENS (duce mare și puternic) ocrotind creștinismul, în anul 956 a fost invitat la Constantinopol de către împăratul Constantin Porfirogenetul, care l-a primit cu toate onorurile cuvenite oaspeților de seamă, acordându-i titlul de PATRICIUS, iar patriarhul Bizanțului THEOPHILACTUS l-a hirotonit ca episcop pe HIEROTHEUS care probabil o perioadă de timp a folosit ca biserică, lăcașul de cult creștin - ROTONDA ECLESIA - care a fost dărâmată de către unguri, iar pe locul respectiv, au construit biserica episcopiei romano-catolice.

"Fundațiile de piatră (existente parțial și astăzi) atestă o biserică cu plan circular cu absidă semicirculară la est, monument a cărui origine se datează în sec. IV-lea perpetuându-se în arhitectura bizantină și românească până în sec. XI-XIII". (din: "De la vechea Mitropolie Ortodoxă a Transilvaniei la Episcopia de la Alba Iulia")

Mănăstirea Prislop, este o perlă în frumoasa Țară a Hațegului, în apropierea masivului munților Retezat, unde marele naturalist și patriot albaiulian Alexandru Borza în anul 1935 a creat "Parcul Național Retezat" pe o întindere de cca 38.000 ha, fiind unul dintre cele mai frumoase parcuri naturale din Europa la data respectivă.

Locul ales de călugărul Nicodim pentru construirea mănăstirii se aseamănă cu un colț de rai pe pământ, situat la o altitudine de 640 m într-o poiană mirifică înconjurată de dealuri domoale, atrăgătoare.

Călugărul Nicodim a fost organizatorul și îndrumătorul monahismului românesc în a doua jumătate a veacului XIV-lea.

Sprijinul material privind construcția mănăstirii, după istoricul Ștefan Meteș, revine domnitorului Țării Românești, Mircea cel Bătrân, iar după Radu Popa "primii bănuiți ar putea fi cnejii de la Silvașu".

Rolul principal însă, l-a avut călugărul Nicodim așa după cum rezultă și din "Istoria Critică a Românilor" de B.P. Hașdeu (1873) vol. I, care, pe baza unor documente sârbești și a unei cronici bulgare, rezultă că locul de naștere a călugărului Nicodim a fost orașul "trans-danubian PRILEPU sau PRILIPU așezat între Albania și Macedonia nu departe de OCHRIDA.

Prin intercalarea unui "s" la mijlocul cuvântului călugărul Nicodim a dorit să boteze numele de PRISLOP locului unde a venit să se stabilească, în amintirea localității natale.

Poemul scris de călugărul EFREM: "PLÂNGEREA SFINTEI MĂNĂSTIRI A SILVAȘULUI DIN EPARHIA HAȚĂGULUI DIN PRISLOP" este o cronică rimată care cuprinde 710 versuri care întărește datele cu privire la Nicodim, ca primul ctitor al Mănăstirii Prislop.

Întrucât clerul și românii din împrejurimi nu au acceptat să-și trădeze credința străbună și să treacă la greco-catolicism, "gloriosul" general Adolf Bucow care s-a luptat cu bisericile și mănăstirile ortodoxe ale românilor, în anul 1762 a incendiat mănăstirea și a alungat pe toți călugării, distrugând pentru mult timp un astfel de centru de cultură și de credință străbună.

Călugărul Efrem, alungat peste munți, a scris această cronică rimată care a fost descoperită de Cezar Boliac la Mănăstirea Căldărușani - lângă București - în sec. al XIX-lea.

Cele câteva versuri menționate mai jos redau cu fidelitate simțirea românilor din acea perioadă:

"... Și neamul nostru din vrășmășie

Să se întoarcă iarăși la frăție

Căci precum românii prin viață se alege

Se cade să fie toți de o lege

La legea cea strămoșească

Iar nu la legea papistășească

Căci nu va fi spre un folos

UNIAȚIA ce s-au scos

Ci numai ca să ne răsnească

De frații din Țara Românească

Și din Țara Moldovinească

Ba încă și între noi din Ardeal

Să bage pe cel viclean

Să nu ne mai putem înțelege,

Nici din sași și din unguri a ne mai alege"

La mănăstirea Prislop (1404-1405) călugărul Nicodim a copiat un "Tetraevangheliar" pe pergament împodobit cu frontispicii și miniaturi care se află la Muzeul de Artă și Istorie Națională de la București.

În continuare mănăstirea Prislop a devenit o școală de cultură bisericească cu călugări evlavioși ai căror reprezentanți au rămas în istorie ca personalități demne de urmat. În aceeași perioadă s-a înființat o școală pentru cântăreți și viitori preoți.

La mijlocul sec. 16-lea a existat o episcopie a Silvașului care a avut reședința la Mănăstirea Prislop și care era subordonată Mitropoliei Ortodoxe a Transilvaniei de la Alba Iulia fiind considerată cea mai bogată din Ardeal la data respectivă.

Preotul Ioan din Peșteana în anul 1553 a fost trimis în Țara Românească la Târgoviște, unde a fost sfințit ca episcop de către mitropolitul ANANIE.

Perioada de înflorire și de reafirmare a Mănăstirii Prislop a fost cea din a doua parte a sec. al XVI-lea, unde, în perioada 1575-1580 a viețuit Domnița Zamfira, fiica domnitorului Țării Românești, Moise Vodă, care a restaurat biserica mănăstirii între anii 1564-1580 devenind al doilea ctitor a mănăstirii iar în anul 1580 când a murit a fost înmormântată de către starețul Ioan de Prislop în pronaosul mănăstirii.

Relațiile dintre Mitropolia Ortodoxă (veche) a Transilvaniei de la Bălgrad (Alba Iulia) și bisericile din Țara Hațegului în sec. XVI-XVII-lea au fost permanente.

Dieta de la Turda din anul 1579 a înlesnit ca: "popii românești să-și aleagă episcop românesc pe cine vor voi".

După decesul mitropolitului Cristofor, în toamna anului 1579, preoții români la sinodul constituit, au ales pe GHENADIE (I) de la Prislop, care a fost sfințit la Târgoviște ca mitropolit al "întregului ținut din Ardeal și a Orăzii-mari" cu reședința la Alba Iulia.

Reședința Mitropoliei Ortodoxe a Transilvaniei în aceea perioadă se afla înafara zidurilor cetății Bălgradului, în zona actuală a străzii V. Alecsandri unde exista și funcționa singura biserică a românilor din Alba Iulia, confirmată la pct. d - CHIEFA DE GRECI - din harta "PIANTA D'ALBA IULIA", întrucât clădirea mitropoliei din incinta cetății se află într-o stare avansată de degradare din motive lesne de înțeles.

Istoricul Ștefan Meteș în "Istoria bisericii și a vieții religioase a românilor din Transilvania și Ungaria", vol. I, scoate în evidență activitatea mitropolitului Ghenadie, de la Alba Iulia, privind tipărirea de cărți bisericești.

În anul 1580, la Sebeș a tipărit prin CORESI, "Sbornicul slavonesc", afirmând: "Nu mi-am dat nici o odihnă, nici genelor mele somn și nici avere dată mie de Dumnezeu n-am cruțat-o, până ce nu am ajuns să sfârșesc acest lucru văzând în timpurile din urmă din partea popoarelor de altă credință, mare stricăciune și cădere a sfintelor biserici precum și împuținarea dumnezeieștilor cărți".

Cu înțelegerea mitropolitului Ghenadie, judele Brașovului, Luca H. a tipărit între anii 1580-1581 "Evangheila cu învățătură" în limba română care a fost răspândită în toate ținuturile românești.

După moartea lui Ghenadie, la finele lunii februarie 1585 sinodul preoților, a ales pe starețul Ioan, deasemenea de la mănăstirea Prislop "om erudit, cumpătat, modest, cu viața curată și religioasă" care în luna August a anului 1585 a fost sfințit la Târgoviște ca mitropolit de către Serafim".

Rolul și importanța mitropolitului Ioan de Prislop a crescut determinat de eveninentele istorice care se desfășurau în perioada respectivă, precum și de timpul mai îndelungat de păstorire în scaunul mitropolitan de la Alba Iulia față de predecesorii și urmașii săi.

Last edited by mirela.t; 19.06.2015 at 06:42:02.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.06.2015, 06:15:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow continuare - Stareți de la Mănăstirea Prislop

Ascensiunea domnitorului Țării Românești - Mihai Viteazul - și pericolul invaziei otomane, a influențat pozitiv, tratatul încheiat cu Sigismund Bathory la data de 20 mai 1595.

O delegație numeroasă din Țara Românească în frunte cu boierii, frații Buzești și Teodor Rudeanu împreună cu mitropolitul Eftimie și episcopii Teofil al Râmnicului și Luca al Buzăului sosiți la Alba Iulia au obținut de la Sigismund Bathory ca oficial, toate bisericile ortodoxe din Transilvania să fie sub jurisdicța mitropolitului de la Târgoviște.

Cu această ocazie Mihai Viteazul a avut posibilitatea să se întâlnească cu mitropolitul Ioan de Prislop și să cunoască starea precară a Mitropoliei Ortodoxe Române din Transilvania, fapt ce l-a determinat să intervină și să obțină de la principe încuviințarea de a construi o nouă clădire pentru mitropolia ortodoxă a românilor din Transilvania, după ce mitropolitul Ioan de la Prislop a obținut jurisdicție peste "soboarele românești din tot Ardealul".

Mihai Viteazul a realizat la Alba Iulia baza uneia dintre cele mai importante instituții ale românilor din Transilvania: MITROPOLIA ORTODOXĂ A BĂLGRADULUI despre care marele istoric N. Iorga a afirmat că "a fost cel mai trainic și mai de folos așezământ al neamului românesc de peste munți".

Într-un timp record, de numai un an -1597- au reușit să construiască o nouă catedrală precum și clădirile aferente pentru Mitropolia Ortodoxă Română din Transilvania, iar mitropolitul Ioan de Prislop a avut un rol important la această realizare.
Împreună cu unificatorul de neam, Mihai Viteazul au fost inspirați de a construi clădirea mitropoliei sub forma triconc precum și de a fi sfințită cu hramul "Sfânta Treime", fapt ce a corespuns cu prima unire a tuturor românilor din cele trei principate: Țara Românească, Moldova și Transilvania.

De la "Ioan Vlădica de la Bălgrad" după cum a afirmat istoricul Ștefan Meteș, avem cea mai veche scrisoare românească, cunoscută până acum din condeiul unui arhiereu din Ardeal.

După victoria lui Mihai Viteazul de la Șelimbăr (18/26 oct. 1599) mitropolitul Ioan de Prislop s-a aflat în fruntea alaiului care l-a primit în Alba Iulia la data de 21 Oct. / 1 Nov. 1599 timp în care întreg teritoriul Transilvaniei a trecut sub autoritatea domnitorului, iar biserica românilor a avut un moment de speranță, dar, doar, pentru scurt timp.

Sărbătorile de Crăciun din anul 1599, precum și cele prilejuite de noul an - 1600 - Mihai Viteazul le-a petrecut la Alba Iulia, participând la slujbele religioase care s-au desfășurat în noua clădire a Mitropoliei Ortodoxe a Transilvaniei, ctitorită de domn și care s-au ținut de către mitropolitul Ioan și patriarhul de la Târnava, Dionisie Rally care l-a însoțit pe Mihai Viteazul în Transilvania și care după datină l-a stropit cu aghiasmă, urându-i domnie lungă.

Dionisie Rally a fost înrudit cu familia Cantacuzino, iar istoricul N. Iorga susținea că acesta a fost duhovnicul și sfetnicul voievodului până la sfârșitul vieții.

După înfrângerea lui Mihai Viteazul în lupta de la Mirăslău (18 Sept. 1600) dintr-o informație mai târzie evidențiată de către Adrian Andrei Rusu, rezultă că domnitorul pentru un scurt timp s-a refugiat la Mănăstirea Prislop însoțit probabil de mitropolitul Ioan de Prislop.

Dieta de la LETZFALU din 25 Oct. 1600 a dispus persecutarea nemiloasă a călugărilor români, "... nici un popă românesc să nu poată intra niciodată din cele două țări române, iar călugării de tot să fie proscriși din toată țara. De se va afla vreunul că a intrat sau va intra în țară, pe acela să-l prindă și să-l despoaie ori și unde".

După asasinarea lui Mihai Viteazul (9/19 Aug. 1601) speranțele românilor s-au destrămat.

Cronicarul George Brancovici, fratele mitropolitului Sava de la Bălgrad, care a copilărit în cetatea de la Alba Iulia între anii 1656-1678 ne relatează o știre extrem de importantă care se referă la trupul lui Mihai Viteazul care a fost adus și înmormântat Prin grija lui Ioan de Prislop în Mitropolia Transilvaniei ctitorită de domnitor. Odată cu înlăturarea lui Mihai Viteazul a dispărut și mitropolitul Ioan care probabil s-a retras în Țara Hațegului acolo, de unde a plecat la Mănăstirea Prislop; iar slujitorii Mitropoliei au fost alungați din Alba Iulia.

După o perioadă grea și mai puțin cunoscută, apar ca urmași ai lui Ioan de Prislop, Spiridon (1605) Teoctist, Sava I, Teofil de la Prislop.

Importanța Mănăstirii Prislop ca centru religios și de cultură a românilor din această zonă a țării, precum și relațiile strânse care au existat cu Mitropolia de la Bălgrad s-a dovedit din nou și prin alegerea lui Teofil ca al treilea mitropolit al Bălgradului promovat de la Prislop la data de 21 febr. 1615, întărit fiind de către principele G. Bethlen. Cu această ocazie în diploma respectivă s-a prevăzut ca toate averile și moșiile luate de la preoți și de la Bisericile românilor de către "nobili și alți străini" să fie siliți a le restitui.

Interesant și important pentru Mănăstirea Prislop au fost constatările specialistului Adrian Andrei Rusu redate în cartea Ctitori și biserici din Țara Hațegului până la 1700, "Triconcul bisericii mănăstirești are bune analogii la dispăruta catedrală mitropolitană de la Alba Iulia, care ne-ar face să bănuim că a existat o relație între cele două șantiere de (re)construcție, dacă nu cumva relația existase doar între ctitorii cei noi și vlădica Ioan".

Mitropolia de la Alba Iulia ctitorită de marele unificator de neam românesc, continua tradiția triconcurilor muntenești din sec. XIV-lea.

Nedumerirea autorului cu privire la faptul că o perioadă scurtă (în jurul anului 1629) Mănăstirea Prislop a avut hramul "Sfânta Treime" la fel ca și Mitropolia lui Mihai Viteazul, se poate explica având în vedere și situația grea în care se afla Biserica românilor. Înainte și după această perioadă hramul mănăstirii a fost și a revenit la "Sfântul Ioan Botezătorul".

Ambele centre de cultură și ale credinței străbune (Alba și Prislop) au fost distruse în sec. 18-lea odată cu trecerea Transilvaniei sub stăpânirea Imperiului Habsburgic în acțiunile dure întreprinse cu privire la catolicizarea românilor.

Mitropolitul Athanasie Anghel împreună cu 38 preoți ortodocși, aici, la Alba Iulia la data de 7 Oct. 1698 (stil vechi) au trădat credința străbună și au hotărât unirea cu Biserica Romei.

Prin declarația dată la Viena în luna Martie 1701, Athanasie, s-a lepădat de orice legătură cu domnul muntean Constantin Brâncoveanu, la fel și de mitropolitul din Țara Românească, unde fusese sfințit cu puțin timp în urmă (1698).

Athanasie Anghel din mitropolit ortodox, ajuns episcop gr. catolic, cu ajutorul autorităților habsburgice în anul 1701 au alungat pe românii ortodocși din Mitropolia Ortodoxă a lui Mihai Viteazul precum și din cea de a doua biserică a românilor care funcționa în partea de jos a orașului Alba Iulia.

Datorită acestor evenimente grave, la scurt timp, în anul 1702, și-a încetat definitiv activitatea și renumita tipografie care a funcționat pe lângă Mitropolia Ortodoxă a Bălgradului și unde cu ajutorul maiștrilor tipografi de peste munți s-au tipărit numeroase lucrări și cărți importante pentru neamul românesc (GROMOVNICUL, TREPETNICUL, PARACLISUL PRECESTEI, ȘAPTE TAINE, PĂSCĂLIA, SINTAXUL SLAVON, CATECHISMUL CREȘTINESC, NOUL TESTAMENT DE LA BĂLGRAD, PSALTIREA, MOLITVENICUL, BUCOAVNA, PÂINEA PRUNCILOR și altele).

Situația a devenit dramatică după anul 1711, când după înăbușirea răscoalei curuților, habsburgii au hătărât printre altele dărâmarea în cea mai mare parte a orașului Alba Iulia în vederea construirii cetății.

"Justificat" de această acțiune, au fost dărâmate toate clădirile bisericilor care au fost ale românilor ortodocși din Alba Iulia: vechea clădire a mitropoliei, clădirea mitropoliei construită de Mihai Viteazul, precum și biserica românilor din orașul de jos, care de fapt se afla la marginea "glacisului" proiectat.

Materialele rezultate din demolarea celor de mai sus au fost folosite la reconstruirea celor două biserici, în orașul de jos, în jurul cărora s-au format cartierul Lipoveni și Maieri.

Tiparnița, împreună cu o serie de obiecte bisericești, inclusiv unele drapele de luptă ale lui Mihai Viteazul au fost luate și trecute în proprietatea episcopiei greco-catolice urmând traseul parcurs: CARTIERUL MAIERI - FĂGĂRAȘ - BLAJ.

În timpul revoluției de la 1848-1849 majoritatea obiectelor istorice și a celor bisericești au fost distruse de revoluționarii maghiari.

Distrugerea bisericilor și a mănăstirilor din Transilvania împreună cu o serie de documente istorice, constituie o mare pierdere pentru neamul românesc iar lipsa lor se va resimți permanent.

În ceea ce privește Mănăstirea Prislop trebuie arătat că după anul 1762 a fost preluată de gr. catolici și a fost restituită bisericii ortodoxe în anul 1948.

Mitropolitul Ardealului Nicolae Bălan la data de 25 Nov. 1948 a adus de la Mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus, pe ieromonahul Arsenie Boca, care prin străduința sa îndelungată a reușit pe bună dreptate să devină cel de al treilea ctitor al acestei mănăstiri.

Last edited by mirela.t; 19.06.2015 at 06:48:34.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.06.2015, 06:24:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Iti inteleg amaraciunea, dar nu are rost sa discutam acestea pe acest topic.
Daca am inteles corect, Mirela l-a gandit ca pe unul pur informativ.
Da, ai înteles foarte bine. Multumesc pentru aport. :)
Reply With Quote
Răspunde