Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.07.2011, 15:12:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Primaria Bucuresti tocmai i-a dat 2.5 milioane euro, asa, din condei.
Dintr-un buget de 2 miliarde...
Cât înseamnă procentual?

Ai trecut cam repede peste afirmația că preoților nu le-a fost redus salariul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.07.2011, 15:18:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Adu-ti aminte de asta si prima data cand o sa fie adusa in discutie o asociere gen "Stalin = ateu". Promiti?
Și în altă ordine de idei, Stalin nu era ateu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.07.2011, 16:51:06
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit noutati

http://fr.news.yahoo.com/jens-breivi...054900930.html

Tatal celui responsabil de atentat locuieste in Franta. Duminica seara a plecat in Spania pentru a se proteja aici de atacul mediatic. Casa din Franta este inconjurata de jandarmi pentru a asigura protectia sotiei ramase acasa (norvegiana si dumneaei, insa nu este mama celui responsabil de atacul de la Oslo).
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.07.2011, 17:55:19
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tu chiar nu sesisezi aberațiile cu care "consumi" biții forumului?
vrei sa zici a serverului... si nu ai de ce sa-ti bati capul cu spatiul pe un forum care permite uploaduri de imagini...... btw: 1 pagina word, fara spacing, cu font TNR, 12 are ~ 15,0 KB; acelasi text intr-un notepad are 6,06 KB, o imagine cu rezolutie 1920x1080 are 30,5KB-cu un simplu background alb si poate ajunge pana la cativa MB
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.07.2011, 17:58:22
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit pentru atei

Stimați atei,
Așa cum v-au spus, în diverse forme, toți creștinii participanți la acest topic, nu există "fundamentaliști creștini"! Faptul că presa, dornică de senzațional, l-a caracterizat pe acel criminal drept "fundamentalist creștin" nu constituie un argument suficient de puternic în favoarea ideii potrivit căreia religia creștină ar fi responsabilă pentru nebunia unui fanatic care a ucis atât de mulți oameni nevinovați.
Noțiunile de "creștinism" și "fundamentalism" sunt opuse una celeilalte, între cele două neexistând nicio compatibilitate. Nu există "fundamentalism creștin", la fel cum ar fi imposibil să se menționeze existența unei ideologii ateist-creștine. :)
În perioada Bisericii primare, atunci când autoritățile romane îi persecutau pe creștini, politeiștii îi acuzau pe adepții noii religii pentru toate calamitățile petrecute în Imperiu deoarece, în opinia lor, refuzul credincioșilor lui Hristos de a respecta religia tradițională constituia un act de răzvrătire împotriva zeilor care - logic - se mâniau. :) Referindu-se la această realitate tristă a acelei vremi, apologetul creștin Tertulian arăta, într-una dintre scrierile sale, faptul că: dacă Tibrul sau Nilul se revarsă peste maluri, provocând inundații, dacă seceta lovește cetățile, dacă pământul se cutremură... toți păgânii strigă: "La leu cu creștinii". Am citat din memorie textul, dar voi încerca să-l găsesc și pe internet, pentru a-l reda cu exactitate. În zilele noastre, acest fragment al lui Tertulian este, în opinia mea, de o uimitoare actualitate. Parafrazând cuvintele apologetului, aș putea spune: dacă în România este criză economică, dacă, în urma unui tragic accident, mai mulți bebeluși și-au pierdut viața într-o maternitate, dacă un criminal bolnav psihic a ucis mai multe persoane, toți ateii spun: creștinii sunt vinovați! Oare nu este aceeași situație? Criminalul din Norvegia era, desigur, un fundamentalist antiislamic care, "încremenit în proiect" (cum s-ar exprima domnul G. Liiceanu), își crease o obsesie din ideea alungării musulmanilor din Europa. Cu toate acestea, pentru jurnaliști sintagma ilogică și ciudată "fundamentalist creștin" a părut, fără îndoială, mult mai atractivă decât expresia "fundamentalist antiislamic" care ar desemna atitudinea reală a acelui individ. Principalul scop al ucigașului era - așa cum el însuși a declarat - realizarea unei noi cruciade, în urma căreia toți musulmanii să fie alungați de pe continentul nostru (boală psihică evidentă), iar nu slujirea lui Hristos sau răspândirea credinței noastre creștine. S-a declarat creștin? Și comuniștii se declară atei, dar acest fapt nu trebuie să ne conducă la concluzia sofistică potrivit căreia toți ateii ar fi criminali comuniști.
Toți comuniștii sunt atei; deci, toți ateii sunt comuniști.
Raționamentul de mai sus este un sofism pe care l-ar putea combate și un elev de gimnaziu, care încă nu a studiat logica? Așa este.
Exact acest gen de sofism naiv este întrebuințat de către atei, atunci când afirmă: un terorist fanatic s-a declarat creștin; deci, toți creștinii sunt fanatici.
Cu toate acestea, eroarea raționamentului ateilor este mult mai gravă, decât afirmația unora dintre creștini potrivit căreia toți ateii ar fi comuniști. De ce? Simplu: deși nu toți ateii sunt comuniști (acest fapt este evident), între ateism și comunism există o compatibilitate imposibil de contestat, negarea Divinității fiind una dintre caracteristicile ideologiei comuniste. În schimb, între creștinism și fanatism NU există niciun punct comun, cele două atitudini (credința în Dumnezeu și fundamentalismul ) fiind opuse. Căderea în fanatism constituie, potrivit învățăturii creștine, un păcat contrar iubirii și, prin urmare, o blasfemie împotriva Duhului Sfânt, întocmai ca păcatul necredinței, al sinuciderii etc. Fanatismul este o negare și o trădare a esenței creștinismului - iubirea - și, din acest motiv, căderea în acest păcat cutremurător presupune pierderea calității de creștin. Cei care, suferind de maladia spirituală a fundamentalismului, Îl implică pe Hristos în nebunia lor, practicând crime în numele Său, își încarcă sufletele și cu păcatul blasfemiei, deoarece îndrăznesc să ucidă exact în numele Celui Care a poruncit: "Să nu ucizi". Având îndrăzneala de a lua viețile unor semeni de-ai lor sub pretextul și în numele religiei iubirii, ei Îl necinstesc și trădează pe Domnul Iisus Hristos, Cel Care ne-a dat porunca dragostei față de toți oamenii (inclusiv față de vrăjmași). Astfel, ei comit păcatul de a spune binelui "rău" și răului "bine", atrăgându-i și pe alții în eroarea gravă a confundării creștinismului cu fanatismul.
Nădăjduiesc din tot sufletul că aceste câteva rânduri, chiar dacă nu au putut aprinde în inimile dumneavoastră dorința de a-L găsi pe Dumnezeu, măcar v-au convins că religia aceasta în care noi credem, religia creștină, se află în antiteză cu orice formă de fanatism (mai ales cu fanatismul religios).

Toate cele bune și Dumnezeu să vă lumineze!

P. S. De ce tot aduceți în discuție intenția Părintelui Patriarh Daniel de a construi o catedrală? Chiar nu înțeleg ce legătură are această dorință a patriarhului cu tema discuției noastre - atentatul din Norvegia...

Cu stimă,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.07.2011, 18:02:18
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Stimați atei,
Așa cum v-au spus, în diverse forme, toți creștinii participanți la acest topic, nu există "fundamentaliști creștini"!
never say never.... lol
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.07.2011, 18:09:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
never say never.... lol
Reformulez: credincioșii lui Hristos pot cădea în fundamentalism, dar, prin comiterea acestui păcat, își pierd calitatea de creștini.
Așa cum am mai spus, fanatismul și creștinismul se exclud reciproc, de unde rezultă faptul că în sufletul unei persoane nu pot exista, simultan, ambele stări (credința în Dumnezeu și ura față de oameni). Atunci când un credincios trece la ateism, încetează de a mai aparține Bisericii. Exact aceeași consecință o suportă și cei care trec de la creștinism la fundamentalism.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.07.2011, 18:19:09
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Dar fanaticii islamici care depasesc prin conduita preceptele coranice se mai pot numi musulmani?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.07.2011, 18:34:09
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Reformulez: credincioșii lui Hristos pot cădea în fundamentalism, dar, prin comiterea acestui păcat, își pierd calitatea de creștini.
Așa cum am mai spus, fanatismul și creștinismul se exclud reciproc, de unde rezultă faptul că în sufletul unei persoane nu pot exista, simultan, ambele stări (credința în Dumnezeu și ura față de oameni). Atunci când un credincios trece la ateism, încetează de a mai aparține Bisericii. Exact aceeași consecință o suportă și cei care trec de la creștinism la fundamentalism.
Ceva mai sus un user spunea ca daca am fost botezat crestin raman crestin. Acuma tu imi zici ca totusi am scapat de acest blestem? Esti cel mai de treaba crestin pe care l-am intalnit in ultima vreme!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.07.2011, 18:35:10
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și în altă ordine de idei, Stalin nu era ateu?
Ce te face sa crezi ca era ateu?
Reply With Quote
Răspunde