Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.07.2011, 00:39:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acolo unde sfatuiesti oamenii casatoriti sa nu aibe relatii. Mai ales aia fara copii, sa nu aibe deloc. Numai aia care fac copii sa aibe relatii.
Sincer m-ai ametit....te-am rugat sa-mi dai citatul, fraza in care eu precizez asa ceva...iar tu imi raspunzi cu ACOLO.....Te rog folseste copy/paste sa fie clar.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.07.2011, 01:31:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
"10. A zecea randuiala a nuntii canonice. Daca mirele si mireasa n-au avut impedimente si le-a dat voie sa se impartaseasca cu Sfintele si Preacuratele Taine, carnea lor si sangele lor s-au amestecat cu Carnea si Sangele lui Iisus Hristos, ca preacuratele taine sunt cu adevarat Trupul si Sangele Domnului; si fiindca au primit,in ziua nuntii doua taine, si Cununia si Sfanta Impartasanie, n-au voie sa se impreuneze unul cu altul trei zile si trei nopti dupa nunta, daca vor sa le mearga bine toata viata lor si sa fie adevarati crestini.

Mirele, pentru paza, trebuie sa doarma in camara cu tatal sau, asa spune cartea, si mireasa cu mama ei, si pe urma sunt liberi sa se impreuneze pentru nastere de copii si inmultirea neamului omenesc, cum a randuit Dumnezeu la Facere, cand a zis : Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l stapaniti. "
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/32nunta.htm

Cum am mai spus, cred ca e bine o saptamana. Chiar nu cred ca asa un mare sacrificiu. Adica, sa nu te superi, chiar e asa greu o saptamana? Daca va casatoreati cu o saptamana mai tarziu..... :)

Fizic vorbind, cu nunta te prinde dimineata, si obosit o sa zici ca vrei "ceva rapid", ca na e noaptea nuntii si cum nu?

Si nu faci dragoste dupa impartasanie ca sa-i cinstesti Trupul Lui Dumnezeu. De fiecare data cand te impartasesti trebuie sa te pazesti de nu stiu cate lucruri si tu tocmai asta vrei sa faci? Daca iti este asa greu sa intelegi.......

Poate esti mult mai credincios decat mine. Dar mi se pare ca vezi Impartasania ca pe un capriciu." Vreau eu la nunta asa sa am si asa voi avea. Dar nu ma intereseaza faptul in sine sau ceea ce reprezinta, nici s-a cinstesc, dar parca da bine. Dar nici nu vreau sa stau fara ... din prima zi. Pai daca nu pot sa rezist si mi-am notat marea zi in calendar, ca atunci in sfarsit, mai bine sa ma umilesc si sa iau Sfanta Impartasanie inainte, ca sa nu pacatuiesc. Dar, n-o sa stiu ca am avut o nunta ca la carte(pe jumatate)." Ca daca o faceai ca la carte, insemna sa te si impartasesti si sa tii si post dupa. O poti face cinstit, impartasindu-te inainte, ca sa fii impacat cu Dumnezeu. Dar tu vrei asa, ca da bine, dar vrei si desert cand e zi de post.(Nunta cu pacat din prima zi).

Scuza-ma ca ti-am vorbit asa, dar m-am gandit ca asa poate intelegi. Take care.
Azzuurra, tare-mi plac postarile tale. Mi-ar placea sa am si eu copii ca tine (cand or fi de insuratoare). Sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti gasesti perechea :).
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.07.2011, 03:30:41
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Azzuurra, tare-mi plac postarile tale. Mi-ar placea sa am si eu copii ca tine (cand or fi de insuratoare). Sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti gasesti perechea :).
Multumesc. :) Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.07.2011, 07:05:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu va mai casatoriti fetelor! Este oribil, pacat, murdar, necanonic, iar barbatii sunt numai niste monstri.
...în călduri care vrea numa secs!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu draga mea ...nu avem copii.
Hm...
Citat:
Acum ne straduim sa facem curatenie si cand va ingadui Dumnezeu o sa avem si copiii.
Nu pun la îndoială cele scrise de tine. Chiar cred că ești bine intentionat.
Ai citit însă statisticile privind distribuția sarcinii în cuplurile căsătorite în funcție de vârstă?
Mai curățați-vă voi mult...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.07.2011, 12:12:11
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da este mult pentru oamenii casatoriti si care se iubesc.
Astept sa-mi spui mai multe dupa ce te casatoresti.
voi fi casatorita peste 2 luni si jumatate. Pana atunci insa am trait cu viitorul sot (si cu alti barbati, am mai spus pe alocuri ca sa nu se creada ca sunt vreo fatarnica si ma bat cu pumnul in piept ca sunt fara de pacate).

Dar tin posturile si nu mi se pare greu sa ma infranez in timpul lor. Si sunt tanara si-mi iubesc barbatul si ma simt atrasa de el si el de mine. Insa tocmai in asta consta infranarea.

De ce sa ne mai casatorim spui tu? Pai doar nu pentru ca sa facem sex, Doamne fereste. Si avem timp suficient sa facem si asta.

Eu nu consider ca ziua de luni este de post decat pentru calugari, iar duhovnicul nostru ne-a spus doar de miercuri si vineri ca trebuie sa le tinem asa ca.... sunt suficiente zile intr-o saptamana si intr-un an.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 27.07.2011 at 12:14:25.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.07.2011, 12:13:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
...în călduri care vrea numa secs!


Hm...

Nu pun la îndoială cele scrise de tine. Chiar cred că ești bine intentionat.
Ai citit însă statisticile privind distribuția sarcinii în cuplurile căsătorite în funcție de vârstă?
Mai curățați-vă voi mult...
ca ce? si eu am o varsta, am trecut de 34 de ani iar viitorul sot are aproape 40. si ce inseamna asta? Daca Domnul va vrea sa avem copii ni-i va da, daca nu, nicio satistica nu conteaza, nici la 20 nici dupa 40 de ani.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.07.2011, 12:17:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Așa este, dar știi tu, nici să-l ispitești pe Dumnezeu nu e bine!

În plus, ce mai voiam să scriu este că, tot conform statisticilor, cei mai mulți copii se nasc în primii doi ani ai căsniciei. Oare de ce?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.07.2011, 12:17:46
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Copii aveti?
Dar cine spune ca trebuie sa faceti zilnic?
Si am mai spus: ce facem daca in timpul saptamanii suntem obositi si stresati?
Sau ce sa faca oamenii care lucreaza in schimburi, sau cu delegatii, sau care au probleme de sanatate si nu pot la apasare pe buton (in ziua de, la ora de o facem, daca nu, s-a dus, ca incepe postul)?

Oameni buni, voi in ce lume traiti? Si ce fel de viata duceti? N-aveti probleme, serviciu, stres, oboseala, boli, etc.
Ferice de voi.
Ba avem si noi Sophia, dar da... impreunarea mai vine si cand e timpul ei nu numai cand ai chef. Mai ales tu ca femeie trebuie sa poti cand vrea barbatul. Si nu vorbim aici de chef caci nu e musai sa fie cu chef. Ca daca e cu prea mult chef deja nu mai e bine nici asa.

Iar barbatul poate fi ajutat si stimulat sa poata si sa aiba chef in momentele cand e cazul si timpul potrivit si invers i se poate indeparta mintea de la impreunare atunci cand e zi de post. O femeie stie intotdeauna sa faca acestea.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.07.2011, 12:19:59
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa este, dar știi tu, nici să-l ispitești pe Dumnezeu nu e bine!

În plus, ce mai voiam să scriu este că, tot conform statisticilor, cei mai mulți copii se nasc în primii doi ani ai căsniciei. Oare de ce?
probabil din cauza ca oamenii se casatoresc in general tineri?

nu inteleg asta cu ispitirea Lui Dumnezeu? cum vine?

eu nu m-am casatorit pana la varsta asta pentru ca nu am gasit omul cu care sa fac acest pas. Iar copil fara cununie nu am dorit. Cu ce l-am ispitit eu pe Dumnezeu daca abia acum a considerat El ca e cazul sa-mi intemeiez si eu o familie si pana acum nu?

Sunt sigura ca stie El mai bine decat mine daca imi e de folos sau nu sa am copii, si daca-mi e de folos mi-i va da. Ca de dorit eu imi doresc, dar nu vreau sa pun voia mea mai presus de voia LUI.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.07.2011, 12:22:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
...în călduri care vrea numa secs!


Hm...

Nu pun la îndoială cele scrise de tine. Chiar cred că ești bine intentionat.
Ai citit însă statisticile privind distribuția sarcinii în cuplurile căsătorite în funcție de vârstă?
Mai curățați-vă voi mult...
Eu in momentul de fata nu ne ferim in a avea copii (chiar ne straduim), dar in paralel cautam Biserica si cele leagate de ea (la asta ma refeream la curatenie). Dar sa nu uitam cele lasate de Biserica. Eu regret enorm ca nu am facut mai devreme copii...dar acum nu mai pot da timpul inapoi. Acum ma straduiesc sa imi spal oceanul de pacate in care sunt.

Last edited by ovidiu b.; 27.07.2011 at 12:40:27.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28