Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.08.2009, 00:01:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralluka Vezi mesajul
intervin si eu. cand era mai mica fetitza mea, o duceam la impartasit duminica si lua fara sa zica nimica impartasania, acuma dupa o pauza mare(5-6-luni_ in care nu am mai duso nu mai vrea sa ia ce ii da preotul nu stiu cum sa o conving. degeaba ii explicam eu ca si copii din fata ei papa..si asa sa pape si ea..ca nu vrea ma gandeam sa o iau pe fetita unei vecine cu noi...sa o vada pe ea si poate o imita. dar fetita(vecina) are 4 si nu stiam daca are voie fara spovedanie sau fara sa manance, a mea (1,7 ani)
preotii de la biserica noastra impartasesc copii si nu am vazut sa ii intrebe pe parinti daca au mancat sau nu
In nici un caz nu se cere spovedanie de la 4 ani. De la 7 cel mai devreme.
Poate daca o duci de mai multe ori fara sa o obligi daca nu vrea, pana la urma accepta.
Cred ca in nici un caz nu e bine sa o obligi tu sau preotul, cuim am vazut ca fac unii.
Mai ajuta daca te vede si pe tine impartasindu-te, poate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.08.2009, 13:45:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si la noi vad cazuri din astea, cand copii mici refuza impartasania si chiar plang.
Voi intelegeti ce ii sperie la preot si la lingurita? Ca eu nu?
Au frica de medic si medicament si atunci il considera pe preot la fel, sau ce este?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.08.2009, 14:07:42
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si la noi vad cazuri din astea, cand copii mici refuza impartasania si chiar plang.
Voi intelegeti ce ii sperie la preot si la lingurita? Ca eu nu?
Au frica de medic si medicament si atunci il considera pe preot la fel, sau ce este?
Sunt multe cauze posibile si nu intotdeauna pot fi identificate. Adesea copiii mici au "crize de negativism" si pur si simplu nu vor si pace. Alteori, daca nu sunt dusi regulat, sau daca au avut parte de o pauza lunga incepe sa li e para strain ceea ce se intampla acolo si la anumite varste au repulsie de orice este strain, necunoascut. Daca pauza s-a facut tocmai din cauza unei boli in care a fot fortat sa ia multe medicamente cu atat mai mult va respinge lingurita de la preot. Lingurita poate fi privita de copilas si ca "dusmanul" sanului mamei sau biberonului cu care el era obisnuit si sa protesteze vehement oriunde o vede.
Unul din copiii mei era putin claustrofob si nu suporta cand treceam prin inghesuiala, asa ca atunci cand ajungeam la altar uneori urla cat il tinea gurita.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.08.2009, 14:49:33
ralluka ralluka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2007
Mesaje: 12
Implicit

Nu cred ca ii sperie preotul sau lingurita, ci mai degraba multa lume si CEVA NOU pt. ei. Eu nu o fortez, din contra ... dar sunt convinsa ca dupa mai multe "vizite" la biserica va fi chiar incantata.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.08.2009, 15:06:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

impartasirea deasa (si foarte deasa pana la exasperarea celui rau) este Calea... dar cu cercetare de sine... ca sa nu ne fie spre osanda... ci spre iertare si fericire... din ascultare.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.09.2009, 19:43:39
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Parintele nostru paroh de la Biserica mea de suflet, la sfarsitul Sfintei Liturghii, a facut apel la parintii ai caror copii refuza Sfanta impartasanie, sa vina ei mai intai la Spovedanie ,sa-si curete sufletele de pacate si mai apoi sa se prezinte in fata Sfantului Altar cu copiii in brate pentru a-i impartasi cu Sfintele Taine.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.11.2009, 09:55:33
luciansro luciansro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2009
Mesaje: 17
Implicit

o situatie pe care am intalnit-o la o biserica din orasul meu. parintele a intrebat daca bebelusul este botezat ? raspunsul a fost nu si in consecinta i s-a refuzat oarecum brutal impatasania creandu-se un oarecare moment stanjenitor.
eu cred ca parintele ar fi trebuit sa vina putin in sprijinul doamnei cu acel copil, sa o dea discret la o parte sa-i ceara putina asteptare, iar la sfarsit sa-i dea o explicatie. daca doamna este de judecat si o puteti judeca, ma intreb ce vina are copilul... dupa situatia respectiva exista posibilitatea ca acea doamna sa nu mai incerce "experienta".
in aceeasi ordine de idei dar de data aceasta la biserica de care apartinem, Sfanta Impartasanie este "acordata" tuturor copiilor pana la 7 ani.

Last edited by luciansro; 16.11.2009 at 12:12:56.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.01.2010, 16:33:11
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Avand in vedere ca parintele nu se poate impartasi decat daca s-a spovedit inainte, e si firesc sa nu vezi impartasindu-se decat copilul, care pana la varsta de 7 ani se poate imparatasi ori de cate ori doreste parintele (oricat de des).

Si eu stiu ca sunt preoti care impartasesc copiii chiar daca acestia au mancat acum cateva ore ceva. Insa eu aleg sa impartasesc copilul numai pe nemancate, indif de varsta lui. De putut se poate. Daca iti doresti foarte mult sa imparatasesti copilul, daca constientizezi importanta Sfintei Taine a Impartasaniei, te rogi Sfintei Treimi sa se randuiasca lucrurile de asa natura ca copilul sa poate fi impartasit pe stomacul gol, fara alte piedici. Si asa va fi.
Eu il trezesc pe al meu la 7 jumate dimineata ca sa ajungem la biserica pe la 10.30. Nu as vrea sa ii dau sa manance dar avand in vedere ca Impartasirea se face pe la 11.30 cum sa il tin flamand pana atunci? Tipa intruna ca ii e foame (e tare mancacios de obicei). Nu stiu cum as putea sa il fac sa inteleaga, cand vine vb de mancare sau somn nu ma mai inteleg cu el, nu il pot tine treaz sau flamand orice as face.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.01.2010, 16:39:48
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu am inteles niciodata un lucru...De ce plang intotdeauna copiii mici in biserica? Nu lucreaza harul Duhului Sfant in toti oamenii din biserica? N-ar trebui sa se linisteasca si ei la fel ca noi?

Last edited by Ioan-Victor; 31.01.2010 at 18:46:11.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.01.2010, 17:28:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Eu il trezesc pe al meu la 7 jumate dimineata ca sa ajungem la biserica pe la 10.30. Nu as vrea sa ii dau sa manance dar avand in vedere ca Impartasirea se face pe la 11.30 cum sa il tin flamand pana atunci? Tipa intruna ca ii e foame (e tare mancacios de obicei). Nu stiu cum as putea sa il fac sa inteleaga, cand vine vb de mancare sau somn nu ma mai inteleg cu el, nu il pot tine treaz sau flamand orice as face.
Ce varsta are copilul?
Pana poate intelege de ce trebuie sa astepte si pana este capabil fizic eu stiu ca se pot impartasi copiii mici si dupa ce au mancat.
Copilul meu are un an jumatate si bineinteles ca ar fi imposibil sa astepte nemancat pana la impartasanie.
Cred ca trecerea trebuie facuta oricum treptat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Poezii pentru cei mici Ekaterina Generalitati 14 20.03.2013 14:25:14
Importanta lucrurilor mici glykys Spiritualitatea ortodoxa 19 02.11.2012 18:40:48
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05