Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.09.2010, 11:14:51
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dom'le, hai te rog eu nu fă ca vsovivi care spune că pământul e plat și că de fapt noi mergem în cerc.
Eu faceam ca marea majoritate a crestinilor doar stilul era vsovivivivian. Asta e esenta argumentelor crestine si inclusiv a celui prezentat in deschiderea topicului.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.09.2010, 14:38:26
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dom'le, hai te rog eu nu fă ca vsovivi care spune că pământul e plat și că de fapt noi mergem în cerc.
A sustine teoria pamantului plat este o aberatie pentru geografie, asa cum a sustine creationismul este o aberatie pentru biologie.
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.09.2010, 16:13:06
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Post

Citat:
Biblia ne dă ideea despre felul cum Dumnezeu a creat lumea, dar nu este o carte precisă din acest punct de vedere. Iar religia cuprinde toate aspectele vieții și existenței, deci nimic din lumea asta nu este exclus din competența Bibliei. Ai idei preconcepute și puerile.
Chiar asa? Unde este scris despre dinozauri? Despre celelalte planete?

Citat:
Nevoie de dovezi științifice simți tu, din cauza ideilor fixe, un credincios nu are nevoie de așa ceva fiindcă el vede lucrurile din alt plan, inaccesibil ție deocamdată și fiindcă el înțelege relativitatea oricărei dovezi științifice în raport cu atotputernicia lui Dumnezeu. Totul în lumea în care trăim a fost creat de Dumnezeu din nimic și nu poate fi un indiciu pentru istoria unui lucru fiindcă el poate fi creat de Dumnezeu ieri cu aparența că ar avea o vechime de milioane de ani.
Ah deci Dumnezeul vostru a falsificat datarea creatiilor sale... pentru ce? Se distreaza cumva sa ne minta? Va dati seama, cu tot respectul, cat de ridicole sunt aceste idei?
Si da, vreau dovezi inainte sa cred in ceva, este ceva spontaneu, astfel as ajunge sa cred in orice. Pentru voi nu? De ce nu credeti in Alah?

Citat:
Da, evoluționismul este o prostie inclusiv din punct de vedere științific și va fi cauza pentru care mulți oameni de știință vor renunța la ateism, pentru că evoluționismul este o inepție chiar strict din punct de vedere al legilor naturii pe care știința le studiază. De fapt este un fenomen des întâlnit ca foști oameni de știință atei să devină credincioși și creaționiști. Ai aici o listă în care sute de oameni de știință și-au declarat disocierea de teoria evoluționistă:
http://www.discovery.org/scripts/vie...ownload&id=660
Ce legatura are cu argumentul? Ce vrei sa-mi demonstrezi? Sute de oameni au devenit credinciosi? Maine mii vor deveni atei. Deci (gandind ca tine) creationismul este fals.

Citat:
Evoluționiștii susțin că natura crează plante și animale, dar asta nu e posibil sub forma tranziției de la forme simple la complexe nici sub altă formă datorită tocmai legilor naturii. Evoluționismul e cacialma științifică și faptul că încă nu a fost înlăturat din cercurile științifice se datorează inerției de gândire și intereselor meschine, adoptarea unei poziții creaționiste ducând la ridiculizări și marginalizări.
Natura nu creaza nimeni si nimic. Deja ai plecat gresit. Organismul se transforma de la sine, pentru a face fata ambientului circuitor.
Vrei o dovada evolutionistica pe care o putem privi in timpurile noastre? Virusii gripei: fiecare an se schimb vaccinurile pentru ca acesti microbi devin din ce in ce mai resistenti la antibiotice.

Citat:
Biblia nu are coada.Maimutele au coada dar nu toti ne inrudim cu ele.Omul are 3 facultati in spirit:gandire,simtire si vointa.Daca sunt folosite in mod armonios se evita in mod inteligent formulari de tipul ,,radio sant" pe stilul ,,multi mi-au spus ca"si se prefera afirmatii logice precum ,,am studiat/am verificat/m-am informat din urmatoarele surse/am ajuns la urmatoarele concluzii pe urmatorul rationament".Asta ca sa vorbim de satisfacerea cerintelor culturale la nivel elementar.De ce este necesar acest lucru spre diferenta de ideea simpaticelor animale mamifere din ordinul primatelor de a folosi coada in teologie?Pentru ca teologia si stiinta trebuie intelese din interior,adica studiate in esenta lor si nu doar admirate pe sistem admirat peretii.Sa nu aruncam metodele culturale pe apa rigolei.
Ok, poate am gresit despre cea ce sustin despre Biblie, in primul rand au fost tocmai crestinii care mi-au spus asta. Deci te intreb pe tine, pe oricine capabil sa-mi raspunda, ce este Biblia? Este aceasta o carte stiintifica?

Creationistii au abitudinea sa se agate cu disperare de zeul lor cand se simt atacati. Ca o falsificat probele, ca o aruncat niste scheletre asa la intamplare... ca-i planul lui si noi nu intelegem etc.
Aveti un zeu cu superputeri, deci pentru voi este mult mai usor sa inventati scuze. Pana cand nu aduceti probe in favoarea teoriilor voastre, topicuri de acest gen nu-si au rostul. Ca sa va puneti sa criticati dovezile evolutionismului, am zis, aceasta se numeste disperare.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t

Last edited by Bast-et; 20.09.2010 at 16:16:03.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.09.2010, 16:24:41
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ok, poate am gresit despre cea ce sustin despre Biblie, in primul rand au fost tocmai crestinii care mi-au spus asta. Deci te intreb pe tine, pe oricine capabil sa-mi raspunda, ce este Biblia? Este aceasta o carte stiintifica?

Creationistii au abitudinea sa se agate cu disperare de zeul lor cand se simt atacati. Ca o falsificat probele, ca o aruncat niste scheletre asa la intamplare... ca-i planul lui si noi nu intelegem etc.
Aveti un zeu cu superputeri, deci pentru voi este mult mai usor sa inventati scuze. Pana cand nu aduceti probe in favoarea teoriilor voastre, topicuri de acest gen nu-si au rostul. Ca sa va puneti sa criticati dovezile evolutionismului, am zis, aceasta se numeste disperare.
In primul rand nu te mai uita la desene animate.Aici nu este vorba de super-eroi cu super puteri.Este un pic mai mult de atat.Culmea este ca ,,zeul" de care spui tu tocmai asta ne spune> sa nu inventam scuze.Bast-et lasa prostiile si citeste Biblia inainte sa te pronunti.Ce te depaseste pe tine este ideea ca nu este o lupta.Incerca sa intelegi asta.Sunt aspecte ce opereza cu sisteme si metode diferite dar care se intrepatrund in esenta.De 2000 de ani si pina astazi s-au scris milioane de pagini pe aceste teme,mari oameni ai lumii au incercat sa le inteleaga.Daca ai incepe sa citesti astazi nu ti-ar ajunge viata asta deci nu mai pierde timpul.Mai mult decat sa fac un apel la cultura>nu am cum sa te ajut si oricum nici nu cred ca te intereseaza asta.Proba de care spui tu se numeste Hristos.Depaseste orice proba umana de la inceputuri si pina la final,intelegerea limitata a ta sau a mea sau a oricui.Intelegerea vine gradual dar nu-ti spun de ce.Cum ti-am spus:fie si strict dpdv cultural ai multe carti de citit,de studiat,in Italy ai unde sa cauti.Crede-ma pe cuvant.Vreo 2 ani am cautat,aprox, prin bibliotecile lor.Doar sa vrei.Cumva simt ca nu este asta dorinta ta dar din partea mea...vaya con Dios.

Last edited by Scotianul; 20.09.2010 at 16:36:33.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.09.2010, 17:32:54
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
In primul rand nu te mai uita la desene animate.Aici nu este vorba de super-eroi cu super puteri.Este un pic mai mult de atat.Culmea este ca ,,zeul" de care spui tu tocmai asta ne spune> sa nu inventam scuze.Bast-et lasa prostiile si citeste Biblia inainte sa te pronunti.Ce te depaseste pe tine este ideea ca nu este o lupta.Incerca sa intelegi asta.De 2000 de ani si pina astazi s-au scris milioane de pagini pe aceste teme,mari oameni ai lumii au incercat sa le inteleaga.Daca ai incepe sa citesti astazi nu ti-ar ajunge viata asta deci nu mai pierde timpul.Mai mult decat sa fac un apel la cultura>nu am cum sa te ajut si oricum nici nu cred ca te intereseaza asta.Proba de care spui tu se numeste Hristos.Depaseste orice proba umana de la inceputuri si pina la final,intelegerea limitata a ta sau a mea sau a oricui.Intelegerea vine gradual dar nu-ti spun de ce.Cum ti-am spus:fie si strict dpdv cultural ai multe carti de citit,de studiat,in Italy ai unde sa cauti.Crede-ma pe cuvant.Vreo 2 ani am cautat,aprox, prin bibliotecile lor.Doar sa vrei.Cumva simt ca nu este asta dorinta ta dar din partea mea...vaya con Dios.
Pana cand si un desen animat invata mai multe decat Biblia. Zau, am apucat sa o citesc, dar nu poti sa mergi inainte, poate nu sunt destul de indoctrinata sau nu am destul de fantezie ca sa pot sa inteleg semnificatiile acesteia.
Prostii? Pfff Ti se pare mai inteligent sa crezi in pamant plat, geocentrism si pamant creat acum 6000 de ani? Precum omul creat din tarana si femeia dintr-o coasta? Sau ca apele cerului s-au varsat pe pamant ca sa acopere un munte de 4000 de metri inaltime? Nu stiu tie, dar mie mi se pare contrariul.

Citat:
Sunt aspecte ce opereza cu sisteme si metode diferite dar care se intrepatrund in esenta.
Tocmai asta este problema, creationismul pretinde sa raspunda la aceleasi intrebari, sa aiba dreptate, dar fara probe. Hristos nu este o proba.
Pai nici nu sunt dovezi ca Iisus a fost cea ce s-a povestit despre el.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #36  
Vechi 20.09.2010, 18:10:38
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Intuitia nu te duce intotdeauna spre adevar.

Eu pe baza concluziilor de bun simt am ajuns sa nu mai cred in Dumnezeu.
Nici nu trebuie sa cauti dovezi pro evolutie.
E de ajuns sa citesti vechiul testament, sa citesti cateva despre geologia pamantului, despre alcatuirea universului, istoria religiilor si a crestinismului in special, ca sa ajungi la concluzia ca Dumnezeu nu are cum sa existe.
Fără să-ți dai seama, când spui că intuiția nu te duce la adevăr tu folosești tot o cale intuitivă. Totul este intuiție în căutările omenești.

Iar problema adevărului e una mai subtilă de cum ai impresia. Adevărul, adică ceea ce există sau e conform cu realitatea poate fi confundat cu aparențe ale lui. Tot ceea ce percepi prin simțuri, adică tot ceea ce ai impresia că tu cunoști poate fi o iluzie, nu ai nici o dovadă că lumea pe care o percepi există cu adevărat.

Necredința ta actuală e o etapă care urmează după etapa credinței inițiale. Credința inițială e bazată pe idei preluate de la alții și nu poate avea rădăcini puternice. Mulți am trecut prin etapa îndoielilor tale și unii le-au depășit datorită accesului la un nivel de cunoștință superior, de care tu ești lipsit. Această cunoștință vine din unele scrieri religioase și filozofice, dar vine și pe calea experiențelor mistice personale. Partea proastă e că o dată căzut în necredință ai impresia că nu mai ai nevoie să-ți pui întrebări și să cauți, cazi în stagnare duhovnicească și chiar intelectuală, fiindcă ea, credința, deschide universuri vaste de explorare. Și căzând în necredință pierzi timp prețios, îmbătrânești fără a înainta spiritual și intelectual și dacă nu te trezești mori irosindu-ți viața.


Dovezile geologice și celelalte dovezi șa-zis științifice sunt o capcană pentru tine, care te-a făcut să-ți încetezi căutarea lui Dumnezeu, a absolutului. Și astfel ai căzut victimă unei ideologii infantile (că lumea s-a făcut singură, că sufletul nu există etc) și mori închis în universul mărunt al acestor idei.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #37  
Vechi 20.09.2010, 19:15:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Genul de argument prezentat mai sus rezuma modul deficitar de gandire al credinciosilor:

1) declara din start ca nu pot intelege ceva ce depaseste o anumita complexitate.
Deficitară în mod sigur este gândirea care exclude sistematic fără dovezi o teorie. Ateii sunt deficitari în gândire fiindcă exclud sistematic posibilitatea existenței lui Dumnezeu.

Video-ul prezentat și credincioșii care au comentat pe acest topic nu au spus ce spui tu, că nu ar înțelege ceva prea complex ci că această complexitate nu are cum să apară în cadrul legilor naturii. Teoria evoluționistă a apariției și evoluției vieții e wishful thinking fiindcă pentru a exista viață trebuie să existe reproducere și metabolism iar mecanismul reproducerii (prin intermediul cromozomilor și celelalte) și cel al metabolismului sunt mult prea complexe ca să putem presupune că au apărut singure. Teoretic, materia, elementele chimice se por aranja astfel încât temporar să ducă la apariția unor sisteme funcționale dar sistemul capabil de reproducere și auto-menținere e ceva ce în mod imperios necesită existența unei Minți proniatoare.

Asta mai ales în conjuncție cu observarea existenței vieții raționale, a minții umane ca și a frumuseții și propicității pentru viață a universului.

Voi vă impedicați de existența acestor aparente dovezi ale evoluționismului, cum sunt de pildă fosilele sau geologia. Pentru voi existența lui Dumnezeu ar trebui să fie așa cum vă imaginați voi, să apară Dumnezeu la televizor sau în persoană și să vă spună ce și cum, sau să existe dovezi clare că lumea a început să existe acum 6000 de ani. Nu pricepeți că Dumnezeu are planuri mai subtile decât își imaginează omul fiindcă inteligența lui e infinit superioară. Dacă El S-ar arăta de la început, oamenii nu ar simți nevoia să evolueze moral și nu ar deveni conștienți de pericolul propriei răutăți. Dumnezeu a creat lumea aceasta ca să se ascundă de om, dar nu complet, lăsând învățătura Sa și unele mărturii ale existenței Sale astfel ca cei care vor hotărî să se facă plăcuți Lui să poată începe să crească duhovnicește prin credința în El.



Citat:
nu se documenteaza daca exista justificari pentru acea problema prea complexa pentru ei.
3) nu se obosesc sa gaseasca ei insisi o justificare logica pentru un organism prea complex pentru ei.
Nu știi cum stă treaba cu justificările? Cine se scuză se acuză. Noi nu suferim de boala de a ne justifica necredința.

Comunicarea dintre noi și voi merge prost fiindcă voi nu vreți în ruptul capului să acceptați că există ceva superior tembelismelor ateiste și nivelului intelectual al necredinței.


Citat:
4) cred ca daca evolutionismul e fals creationismul este adevarat doar pentru ca ei nu inteleg un organism relativ simplu dar prea complex pentru ei.
Dacă nu e nici evoluționism nici creaționism atunci ce e? Evoluționismul afirmă apariția pe cale naturală a organismelor vii (iar în sens mai larg aparția naturală a lumii) iar creaționismul afirmă apariția programată de către o Inteligență supremă a acestor lucruri. Nu există o a treia variantă posibilă. Ai preluat mecanic chestia cu eroarea de logică a falsei dileme, când în articolul de pe wikipedia ți se spune clar că sunt și situații în care sunt chiar numai două variante. Să fie imobilismul în gândire specific ateilor? Mă tem că da.


Citat:
6) si cireasa de pe tort, refuza sa accepte dovezile (a se citi realitatea) dupa care se mandresc (a se citi fudulesc) cu asta pe unde apuca.
Atunci când suferi de delir iei halucinațiile drept realitate. Aceasta e realitatea de care vorbesc ateii. Trezește-te, e chiar așa cum îți spun!
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.09.2010, 19:45:55
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Chiar asa? Unde este scris despre dinozauri? Despre celelalte planete?
Despre dinozauri nu scrie fiindcă nu au existat. Iar despre planete nu e menționat fiindcă Revelația reflectă nivelul de cunoștințe al oamenilor acelei perioade, cei care au primit inspirația de la Dumnezeu să scrie aceste lucruri. Dumnezeu le-a dat acele lucruri pe care ei erau capabili să le înțeleagă (mă refer la cele ce țin de univers) punând totodată și cele folositoare spre călăzuirea duhovnicească și social-culturală a oamenilor. Biblia a fost concepută în așa fel încât să călăuzească poporul iudeu iar mai apoi cel creștin spre ceea ce Dumnezeu rânduise (Întruparea Sa, apariția Bisericii, progresul spre Ziua de Apoi) și Dumnezeu a prevăzut cum va fi ea utilă în fiecare generație și epocă, așa, cu toate "imperfecțiunile" ei.

Citat:
Ah deci Dumnezeul vostru a falsificat datarea creatiilor sale... pentru ce? Se distreaza cumva sa ne minta? Va dati seama, cu tot respectul, cat de ridicole sunt aceste idei?
Am răspuns la asta în mesajele precedente. Dumnezeu are alte căi decât îți imaginezi tu.


Citat:
Si da, vreau dovezi inainte sa cred in ceva, este ceva spontaneu, astfel as ajunge sa cred in orice. Pentru voi nu? De ce nu credeti in Alah?
E problema ta ce alegi să crezi și eu mă simt dator doar să-ți spun cele de folos, restul depinde de tine.


Citat:
Ce legatura are cu argumentul? Ce vrei sa-mi demonstrezi? Sute de oameni au devenit credinciosi? Maine mii vor deveni atei. Deci (gandind ca tine) creationismul este fals.
Era vorba de dovezi științifice împotriva evoluționismului. În capul listei erau frazele la care subscriau respectivii:

We are skeptical of claims for the ability of random mutation and natural selection to account for the complexity of life.

Asta ar trebui să te pună pe gânduri asupra motivelor pentru care oameni de știință mult mai avizați de cât tine au ales să respingă evoluționismul.

Iar cu convertirea la ateism respectiv religie, trendurile pot să prezinte surprize. Și îți spun un secret: cei care trec de la ateism la credință sunt ca cei care trec de la islam la altă doctrină: nu se mai întorc niciodată. Caută să afli de ce.



Citat:
Natura nu creaza nimeni si nimic. Deja ai plecat gresit. Organismul se transforma de la sine, pentru a face fata ambientului circuitor.
Vrei o dovada evolutionistica pe care o putem privi in timpurile noastre? Virusii gripei: fiecare an se schimb vaccinurile pentru ca acesti microbi devin din ce in ce mai resistenti la antibiotice.
Și de ce s-ar adapta organismul la mediu? De ce nu ar rămâne inadaptat și inevoluat? Rumegă cu atenție citatul de pe lista menționată mai sus: selecția naturală e o gogoașă.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.09.2010, 20:23:23
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Am răspuns la asta în mesajele precedente. Dumnezeu are alte căi decât îți imaginezi tu.
Te astepti sa inghit toate explicatiile la care intrebari nici tu nu stii raspunsul. Sincer, nu sunt multumita de raspuns. Nu stiu... ii arunc o scuza omului ca Dumnezeu ii prea top secret si am rezolvat. Cam asa imi pare, sper sa gresesc.

Citat:
Era vorba de dovezi științifice împotriva evoluționismului. În capul listei erau frazele la care subscriau respectivii:

We are skeptical of claims for the ability of random mutation and natural selection to account for the complexity of life.

Asta ar trebui să te pună pe gânduri asupra motivelor pentru care oameni de știință mult mai avizați de cât tine au ales să respingă evoluționismul.
Dar de ce trebuie sa cauti disperat dovezi impotriva celor evolutioniste si nu dovezi care iti justifica teoria ta?
In schimb nu am putut sa vad site-ul care mi l-ai dat.

Citat:
Iar cu convertirea la ateism respectiv religie, trendurile pot să prezinte surprize. Și îți spun un secret: cei care trec de la ateism la credință sunt ca cei care trec de la islam la altă doctrină: nu se mai întorc niciodată. Caută să afli de ce.
Aici ai dreptate, nu ma voi intoarce niciodata la crestinism.



Citat:
Și de ce s-ar adapta organismul la mediu? De ce nu ar rămâne inadaptat și inevoluat? Rumegă cu atenție citatul de pe lista menționată mai sus: selecția naturală e o gogoașă.
Daca spui tu...
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.09.2010, 20:53:24
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ai vazut Harry Potter? "Incuiatii" erau aia buni

Ai uitat sa-mi dai si exemplul cu maimutele si masina de scris

De multe ori, descoperirile stiintifice au fost considerate ridicole. Uneori chiar de oamenii de stiinta. Dar, multe dintre ele, stau astazi, la baza stiintei ...

Nu caut nici o portita.
Exemplul cu ciocanitoarea ... este un exemplu al funcionarii evolutiei.
Tu uiti, sau nu vrei sa vezi, ca evolutia acelui cartilagiu, ca de altfel evolutia oricarui element anatomic, s-a desfasurat intr-o perioada de timp foarte indelungata.
Ciocanitoarea nu s-a apucat, dintr-o data sa izbeasca cu capul de copaci. Puterea loviturilor a crescut odata cu dezvoltarea respectivului cartilagiu.
Este o logica la nivelul clasei a 3a, maxim a 4a ...
atata mai tii nasul pe sus ca nu vezi niste lucruri evidente si pentru un cimpanzeu . Si ce a determinat-o sa renunte la hrana gustoasa si dobandita comod ca sa se apuce sa dea cu capul de copaci (cu o forta care ar deschide sii capatana ta cea "tare")? probabil vreo problema psihica? De aia i s-a lungit limba si i s-a intarit coada ? mai firesc nu ar fii fost sa ramana fara coada? S-au sa dezvolte altceva?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! flying Teologie si Stiinta 1589 28.07.2020 23:49:47
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
evolutionismul compromis padrevicentiu Generalitati 476 23.09.2013 03:54:06
De ce evolutionismul teist este o erezie? nadut Teologie si Stiinta 372 27.11.2012 12:41:07