Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 30.09.2010, 10:23:33
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Domnule Păduraru, dacă cineva are o opinie diferită de-a mea, nu o consider "ofensă" la adresa mea și nici la adresa bisericii mele. Este loc pe pământul acesta pentru toți. Până la o vreme...
Dacă aceasta o spuneți din simțămintele dvs., bunul Dumnezeu să vă binecuvânteze!!!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #712  
Vechi 30.09.2010, 14:55:47
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Dacă aceasta o spuneți din simțămintele dvs., bunul Dumnezeu să vă binecuvânteze!!!
Mulțumesc Este convingerea mea personală și a Bisericii din care fac parte.
Reply With Quote
  #713  
Vechi 30.09.2010, 22:38:27
nereprezentativ nereprezentativ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 8
Implicit

Multumesc pt. raspuns! Vreau sa intelegeti ca scopul meu este sa pricep mai bine felul in care se abordeaza aceasta problema la ortodocsi. Nu vreau sa ma cert sau sa supar pe nimeni.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Da, este valid...conditia , sa nu fi primit botezul cand a fost mic.
Deci daca s-a botezat ortodox de mic si apoi mare la sectari/heterortodocsi al doilea botez e invalid oricum pt. ca nu e in cadrul Bisericii Ortodoxe. Oricum in Biserica Ortodoxa nu l-ar mai boteza nimeni a doua oara :) . Daca s-a botezat ortodox direct mare (or fi si cazuri din acestea) iar e valid. Daca s-a botezat sectar mare e invalid.

Inteleg deci ca problema se reduce la cultul unde se boteaza persoana. Ortodox: valid | Sectar: invalid. Adica si daca l-ar boteza sectarii de mic (cum fac unii dintre ei) tot degeaba.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
"Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu." Ioan 3,5.
Asta esta este cauza Biblica pentru care nu-i lasam pe copii sa se boteze la maturitate.
Domnul Iisus (personal mi-e indiferent cati de I pun, asa ca aici am sa respect obiceiul locului) ii spune aceste cuvinte lui Nicodim care era deja in varsta si pune intrebarea: "cum poate un om sa se nasca fiind batran ?". Dumneavoastra intelegeti aici ca Iisus se refera la toti oamenii, indiferent de varsta (deci si copiii mici), corect ? Altfel nu vad cum va ajuta citatul.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Botezul iarta pacatul stramosesc daca cel care se boteaza este COPIL. daca este matur, atunci se iarta atat pacatul stramosesc cat si pacatele pana atunci...nu si pacatele pe care le-o mai face si mai tarziu.
Greu de priceput asta cu pacatul stramosesc. La sectari i se mai zice si "pacatul Adamic". Insa asa scrie, asa credem si la un moment dat o sa mai si citesc pe tema asta, cand o fi vreme.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dupa botez, si NP mai pacatuiesc, NU?
Nu stiu ce sa va zic despre altii, dar eu unul sigur nu sunt usa de biserica.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Botezul ortodox iti deschide "usa" spre Imparatia lui D-zeu... dar nu este suficient. Botezul se administreaza pe baza credintei marturisite de nasi (daca este mic) sau personal daca este mare. Dar credintei trebuie sa-i urmeze faptele bune (vezi Iacob cap.2). Alaturi de acestea doua, credinta si fapte bune, pentru mantuire mai ai nevoie de harul lui D-zeu administrat in BO prin Sfintele Taine.
Ok. Deci pentru mantuire lucreaza acestea patru: botezul, credinta, faptele si participarea la Tainele Bisericii.

La sectari faptele nu sunt necesare pt. mantuire, doar credinta. Ele sunt insa "verificarea" mantuirii. Adica daca nu exista faptele bune, atunci credinta initiala urmata de botez nu a fost reala (botezul este deci si el invalid). La fel si cu Tainele (cate sunt ele). Un credincios adevarat va participa la ele. Iar botezul este o porunca pe care un credincios real iar o va respecta. Complet diferit in teorie. In practica eu nu vad diferenta prea mari pt. ca in oricare varianta cele patru vor fi prezenta in viata credinciosului.
Reply With Quote
  #714  
Vechi 01.10.2010, 00:08:24
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Multumesc pt. raspuns! Vreau sa intelegeti ca scopul meu este sa pricep mai bine felul in care se abordeaza aceasta problema la ortodocsi. Nu vreau sa ma cert sau sa supar pe nimeni..
Daca gandul tau este unul BUN, adica sa intelegi tainele ortodoxiei, sa stii ca D_zeu te va ajuta... daca iti vei arata rautatea NP sa stii ca nu va tine....


Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Deci daca s-a botezat ortodox de mic si apoi mare la sectari/heterortodocsi al doilea botez e invalid oricum pt. ca nu e in cadrul Bisericii Ortodoxe. Oricum in Biserica Ortodoxa nu l-ar mai boteza nimeni a doua oara :) . Daca s-a botezat ortodox direct mare (or fi si cazuri din acestea) iar e valid. Daca s-a botezat sectar mare e invalid. .
BO recunoaste ca si valid botezul facut in numele Sfintei Treimi: Tatal. Fiul si Sfantul Duh...facut prin cufundare de 3 ori...


Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Inteleg deci ca problema se reduce la cultul unde se boteaza persoana. Ortodox: valid | Sectar: invalid. Adica si daca l-ar boteza sectarii de mic (cum fac unii dintre ei) tot degeaba..
validitatea botezului sta in ceea ce am spus mai sus...BO recunoste ca valide botezurile Bis. rom-cat, greco-cat, si protestantii care boteaza asa cum am spus mai sus...cred ca nu gresesc!!!!

Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Domnul Iisus (personal mi-e indiferent cati de I pun, asa ca aici am sa respect obiceiul locului) ii spune aceste cuvinte lui Nicodim care era deja in varsta si pune intrebarea: "cum poate un om sa se nasca fiind batran ?". Dumneavoastra intelegeti aici ca Iisus se refera la toti oamenii, indiferent de varsta (deci si copiii mici), corect ? Altfel nu vad cum va ajuta citatul..
Noi intelegem prin aceste cuvinte ca prima conditie a intrarii in Rai este sa te botezi. Fara botez nu ajungi acolo...nici un NP nu mi-a explicat bine ce se intampla cu tinerii care nu s-au botezat si au murit....


Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Greu de priceput asta cu pacatul stramosesc. La sectari i se mai zice si "pacatul Adamic". Insa asa scrie, asa credem si la un moment dat o sa mai si citesc pe tema asta, cand o fi vreme..
Unii NP spun ca nu exista asa ceva decat in imaginatia BO...tu esti primul care vb despre "pacatul Adamic"...interesant.
Despre acest pacat vb Pavel in Roma 5,12 si loc paralele...parca.


Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Nu stiu ce sa va zic despre altii, dar eu unul sigur nu sunt usa de biserica..
... ma mir!!! pana acum toti NP s-au tinut sfinti si s-au supranumit "pocaiti"...

Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
Ok. Deci pentru mantuire lucreaza acestea patru: botezul, credinta, faptele si participarea la Tainele Bisericii..
NU...CREDINTA+FAPTE BUNE+HARUL SFINTITOR= MANTUIREA. (botezul este una din cele 7 sf. taine ale Bisericii prin care se administreaza harul sfintitor.

Citat:
În prealabil postat de nereprezentativ Vezi mesajul
La sectari faptele nu sunt necesare pt. mantuire, doar credinta. Ele sunt insa "verificarea" mantuirii. Adica daca nu exista faptele bune, atunci credinta initiala urmata de botez nu a fost reala (botezul este deci si el invalid). La fel si cu Tainele (cate sunt ele). Un credincios adevarat va participa la ele. Iar botezul este o porunca pe care un credincios real iar o va respecta. Complet diferit in teorie. In practica eu nu vad diferenta prea mari pt. ca in oricare varianta cele patru vor fi prezenta in viata credinciosului.
Tu nu esti sectar, esti NP... fanaticii, habotnicii si oamenii mandri sunt SECTARI (in viziunea mea).
Daca NP nu ar fi atat de indoctrinati ar vedea ca si Faptele sunt o conditie a mantuirii... insa trebuie sa se faca o diferenta intre "faptele Legii Vechi" care nu mantuiesc , si faptele bune pe care le cere D-zeu omului la a doua lui venire: Vezi Matei 25, 3146.
Reply With Quote
  #715  
Vechi 01.10.2010, 16:52:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Hristos s-a botezat cu botezul lui Ioan.. Botezul lui Ioan nu este acelasi cu botezul lui Hristos..

Fapte 19

1. Și pe când Apollo era în Corint, Pavel, după ce a străbătut părțile de sus, a venit în Efes. Și găsind câțiva ucenici, 2. A zis către ei: Primit-ați voi Duhul Sfânt când ați crezut? Iar ei au zis către el: Dar nici n-am auzit dacă este Duh Sfânt. 3. Și el a zis: Deci în ce v-ați botezat? Ei au zis: În botezul lui Ioan. 4. Iar Pavel a zis: Ioan a botezat cu botezul pocăinței, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică în Iisus Hristos. 5. Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus.
Reply With Quote
  #716  
Vechi 03.10.2010, 02:27:00
nereprezentativ nereprezentativ is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 8
Implicit

Am inteles un pic mai bine subiectul "validitatii botezului" in Biserica Ortodoxa si tot odata am descoperit niste articole despre iconomie. Multumesc mult.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Noi intelegem prin aceste cuvinte ca prima conditie a intrarii in Rai este sa te botezi. Fara botez nu ajungi acolo...
Eu as fi mai permisiv. As putea sa aduc exemple (talharul de pe cruce, Avraam "a crezut pe Dumnezeu si i s-a socotit ca dreptate"). Insa acestea sunt exceptii, si personal nu "m-as risca".

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
nici un NP nu mi-a explicat bine ce se intampla cu tinerii care nu s-au botezat si au murit....
Nu cred ca se gaseste vre-o referire directa la acest subiect in Biblie. Presupun ca este asa fiindca nu este un subiect esential pentru mantuire la fel cum de exemplu nu este nici lungimea zilelor din Geneza 1 (zi, epoca etc). Ce urmeaza este felul incare inteleg eu personal, ca si credincios membru al Bisericii Baptiste fara vre-o educatie teologica formala si fara vre-o "functie" in aceasta biserica.

Daca este vorba despre tineri care au inteles mesajul Scripturii, au inteles ca sunt pacatosi si ca Dumnezeu le ofera posibilitatea mantuirii prin Iisus Hristos si o accepta intelegand totodata restrictiile pe care aceasta acceptare o impune atunci as zice ca sunt mantuiti dar sa faca bine sa se boteze cu prima ocazie.

Daca au inteles mesajul, au "acceptat" jertfa lui Iisus Hristos ca plata pentru pacatele lor dar nu accepta "restrictiile" (botez, membru intr-o Biserica, incercarea trairii unei vieti placuta lui Dumnezeu etc) atunci as zice "RISC MAXIM". Foarte posibil ca ei sa fie cei despre care in pilda semanatorului spune ca au cazut in locuri stancoase si s-au uscat repede.

Daca nu sunt destul de maturi astfel incat sa inteleaga mesajul evangheliei intr-un mod personal (adica faptul ca se refera la pacatul LOR) atunci ei nu intra nici in cazul Romani 1:19 (unde ni se ofera raspusul la intrebarea "dar despre cei care de-a lungul intregii vieti nu aud mesajul scripturii" - nu au nici o scuza pentru ca Dumnezeu se descopera prin natura) as spune ca au aceeasi soarta cu cei care mor in primele zile dupa nastere sau chiar inainte (avortati). Care este aceea ? Nu poate stii nimeni sigur. Unii spun ca ei sunt mantuiti (Jhon Piper , Jhon McArthur). Poate ca nu sunt. Stim insa ca Dumnezeu este 100% dreptate, si oricare ar fi decizia lui ea este una dreapta, fie ca ne place, fie ca nu. Imi dau seama de tragedia unei familii pentru care raspunsul la intrebarea aceasta are aplicatie personala.


Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Unii NP spun ca nu exista asa ceva decat in imaginatia BO...tu esti primul care vb despre "pacatul Adamic"...interesant.
Despre acest pacat vb Pavel in Roma 5,12 si loc paralele...parca.
Stim ca plata pacatului este moartea. Daca nu exista acest pacat atunci de ce mor bebelusii ? Un comentariu mai putin teologic pe care l-am auzit/citit (nu mai stiu) odata era: "a vazut vre-odata cineva o fiinta mai putin egoista si mai putin absorbita de nevoile sale ca un bebelus?"
Dupa cunostinta mea, nici una dintre cele trei culte NP cu care sunt familiar (baptisti, penticostali, crestini dupa evanghelie) nu neaga existenta pacatului originar.


Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
... ma mir!!! pana acum toti NP s-au tinut sfinti si s-au supranumit "pocaiti"...
Din perspectiva vesniciei suntem sfinti prin jertfa Domnului Iisus care a platit pretul pentru toate pacatele noastre. Daca vorbim despre timpul prezent si "zicem ca nu avem pacat, ne amagim pe noi insine si adevarul nu este in noi" (1Ioan1:8). Tocmai de aceea trebuie sa ne "pocaim". Probabil NP au fost numiti asa datorita insistentei pentru necesitatea pocaintei personale vs. increderea intr-o mantuire "generala" a unei anume categorii de oameni (membrii intr-o anumita Biserica, membrii ai unui anumite natii, etc).

As spune ca denumirea de "pocait" se aseamana cu "nigger" pentru negrii din SUA. Este folosita cu sens peiorativ de populatia majoritara, dar a fost adoptata si de minoritari. Daca vreti, denumirea de "neoprotestanti" este echivalentul lui African-American .

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
NU...CREDINTA+FAPTE BUNE+HARUL SFINTITOR= MANTUIREA. (botezul este una din cele 7 sf. taine ale Bisericii prin care se administreaza harul sfintitor.
Priceput. Cum spuneam, personal cred ca in esenta nu este o diferenta majora. E foarte posibil ca teologii de ambele parti ale baricadei sa nu fie de acord cu mine. Ce e sigur este ca majoritatea credinciosilor nu sunt teologi de meserie.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Tu nu esti sectar, esti NP... fanaticii, habotnicii si oamenii mandri sunt SECTARI (in viziunea mea).
Daca NP nu ar fi atat de indoctrinati ar vedea ca si Faptele sunt o conditie a mantuirii... insa trebuie sa se faca o diferenta intre "faptele Legii Vechi" care nu mantuiesc , si faptele bune pe care le cere D-zeu omului la a doua lui venire: Vezi Matei 25, 3146.
Din perspectiva NP in viata credinciosului mantuit (*) exita o lucrare de "sfintire" pe care o face Duhul Sfant. Aceasta are loc de-a lungul vietii lui si roadele ei sunt faptele bune. Daca roade nu exista, atunci lucrarea de sfintire nu exista deci credinciosul nu este mantuit. Si stim ca exista si din acestia pentru ca "si demonii cred, si tremura!" (Iacov2:19). Insa cine oare poate judeca care sunt faptele bune venite dintr-o credinta reala ? Numai Dumnezeu insusi! Sigur exista atei/necrestini (musulmani etc) care fac mai multe fapte bune decat multi crestini.

NP mai cred ca rasplata credinciosului va fi direct proportionala cu aceste fapte. Exista si varianta mantuirii "ca prin foc" (1Cor.3:15). Sa nu ne bizuim pe ea insa...

(*) Stiu ca "credinciosul mantuit" este un concept ciudat pentru crestinii Ortodocsi. Nu intra in tema discutiei de aici si de aceea nu expun mai pe larg.
Reply With Quote
  #717  
Vechi 04.10.2010, 02:46:38
Nehalem Nehalem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Mesaje: 4
Implicit

N-am urmarit cu atentie discutia, urmeaza sa fac lucrul acesta curand, caci este o discutie valoroasa. Am citit doar primul post.

Cu toate acestea, cred ca adevarul cu privire la chestiunea botezului copiilor este simplu de gasit: in Biblie, caci majoritatea ne numim crestini.

Voi enunta parerea mea prin intermediul unor intrebari pe care le consider relevante.

- Cati copii sunt botezati in Biblie?

- Cum justificam, biblic, faptul ca botezul la copii actioneaza, impotriva pacatului, in acelasi mod cum actioneaza un vaccin impotriva bolilor?

- Cum poate un copil sa creada in Dumnezeu, pentru a fi botezat? Unde, in Biblie, gasim vreun om botezat FARA sa creada?


Nu-mi puneti eticheta de 'NP ratacit' pe frunte! Nu sunt nimic din ceea ce as putea sa fiu numit a fi. Sunt un impatimit al cunoasterii lucrurilor in sine, al gloriei care inconjoara suferinta cunoasterii. Eu doar am citit Biblia, si spun ceea ce am citit.
Reply With Quote
  #718  
Vechi 04.10.2010, 04:14:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Daca ai fi citit Biblia ai fi vazut ca s-au boteza atatia cu "toata casa lor". Adica toata familia! Din mii de familii botezate despre care relateaza Biblia,oare sa nu fi fost niciuna in care sa se afle si copii? Ma indoiesc! Si doar se spune clar ca fara botez nu se poate intra in imparatia cerurilor. Despre ce scriam mai sus stau marturie:

"Am botezat și casa lui Ștefana" (scrie clar ca s-a botezat toata familia)

"Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos,spre iertarea păcatelor voastre,și veți primi darul Duhului Sfânt. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe,pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru." (Uitati ca zice si de copii!)

"Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat și în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete." (iarasi,in alea 3000 de suflete sa nu se fi aflat oare nicun copil? Ce certitudine aveti?)

"Iar după ce s-a botezat și ea și casa ei" (Fapte 16,15) (iarasi arata ca s-a botezat toata familia! Nu doar adultii.)

"Și el,luându-i la sine,în acel ceas al nopții,a spălat rănile lor și s-a botezat el și toți ai lui îndată." (in acei "toti ai lui" nu erau oare si copii? Sau e probabilitate mai mare ca respectivul sa fi fost impotent iar nevasta'sa stearpa? La neoprotestanti nimic nu te mai mira).

Dar Crispus,mai-marele sinagogii,a crezut în Domnul,împreună cu toată casa sa;" (banuiesc ca nici acesta nu avea copii,nu?)

Chiar si Ioan cand boteza,unde scrie ca doar adultii erau primiti? Caci scrie: "Și după ce s-a botezat tot poporul,botezându-Se și Iisus și rugându-Se,s-a deschis cerul". De ce ii excludeti si pe cei tineri? La fel si aici:

"Atunci a ieșit la el Ierusalimul și toată Iudeea și toată împrejurimea Iordanului.Și erau botezați de către el în râul Iordan,mărturisindu-și păcatele."

Vedeti voi ce spune evanghelistul? Ca a iesit toata Iudeea si toata imprejurimea Iordanului! Oare sa nu fi existat niciun copil? Care sa fie probabilitatea? Cred ca sunt sanse mai mari sa castigi la loto decat sa nu se fi aflat niciun tanar acolo! Aici iarasi gasim:

"Drept aceea,mergând,învățați toate neamurile,botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh"

Deci toate neamurile,unde vedeti voi ca a interzis Hristos sa se boteze copiii?
Reply With Quote
  #719  
Vechi 04.10.2010, 09:16:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca ai fi citit Biblia ai fi vazut ca s-au boteza atatia cu "toata casa lor". Adica toata familia! Din mii de familii botezate despre care relateaza Biblia,oare sa nu fi fost niciuna in care sa se afle si copii? Ma indoiesc! Si doar se spune clar ca fara botez nu se poate intra in imparatia cerurilor. Despre ce scriam mai sus stau marturie:

"Am botezat și casa lui Ștefana" (scrie clar ca s-a botezat toata familia)
Nu scrie deloc clar. "Casa" însemna mai mult decât familia, însemna și sclavii din casa respectivă. Ceea ce nu înseamnă că Ștefana ar fi avut și prunci în casă. Despre această "casă" a Ștefanei, apostolul Pavel spune că slujea apostolilor. (1 Cor. 16,15) Cumn ar fi putut niște prunci să facă asemenea serviciu?

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
"Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos,spre iertarea păcatelor voastre,și veți primi darul Duhului Sfânt. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe,pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru." (Uitati ca zice si de copii!)
De copii zice că vor primi Duhul Sfânt făgăduit. Și-L vor primi doar dacă se vor [1] pocăi și se vor [2] boteza. Așa citim în același verset.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
"Deci cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat și în ziua aceea s-au adăugat ca la trei mii de suflete." (iarasi,in alea 3000 de suflete sa nu se fi aflat oare nicun copil? Ce certitudine aveti?)
Aceeași certitudine pe care ați avea-o dvs. că un prunc de câteva zile ar putea "primi cuvântul".

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
"Iar după ce s-a botezat și ea și casa ei" (Fapte 16,15) (iarasi arata ca s-a botezat toata familia! Nu doar adultii.)
Demonstrați dvs. următoarele acțiuni pe care un prezumtiv prunc le-ar putea face, și vă credem:
- să asculte și să ia aminte la predică (vers.14)
- să se îngrijoreze și să fie întăriți în credință, mângâiați (vers.40)

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
"Și el,luându-i la sine,în acel ceas al nopții,a spălat rănile lor și s-a botezat el și toți ai lui îndată." (in acei "toti ai lui" nu erau oare si copii? Sau e probabilitate mai mare ca respectivul sa fi fost impotent iar nevasta'sa stearpa? La neoprotestanti nimic nu te mai mira).
Mai mult ne miră că niște prunci de câteva zile ar fi putut asculta și înțelege Cuvântul lui Dumnezeu (Fapte 16,32) și câteva momente mai încolo să se bucure de părtășia mesei împreună și să creadă în Dumnezeu (Fapte 16,34).

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar Crispus,mai-marele sinagogii,a crezut în Domnul,împreună cu toată casa sa;" (banuiesc ca nici acesta nu avea copii,nu?)
Probabil că acesta avea (deși nu scrie), iar dacă copiii lui "au crezut în Domnul" au putut fi și botezați.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Chiar si Ioan cand boteza,unde scrie ca doar adultii erau primiti? Caci scrie: "Și după ce s-a botezat tot poporul,botezându-Se și Iisus și rugându-Se,s-a deschis cerul". De ce ii excludeti si pe cei tineri?
Nu îi excludem deloc pe cei tineri. Și nici măcar pe copii dacă înțeleg, se pocăiesc, cred și se botează. Punct.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
La fel si aici:
"Atunci a ieșit la el Ierusalimul și toată Iudeea și toată împrejurimea Iordanului.Și erau botezați de către el în râul Iordan,mărturisindu-și păcatele."

Vedeti voi ce spune evanghelistul? Ca a iesit toata Iudeea si toata imprejurimea Iordanului! Oare sa nu fi existat niciun copil? Care sa fie probabilitatea?
Dar voi vedeți (propoziția subliniată)? "Gulu-gulu" și "oooaaaa" nu înseamnă mărturisirea păcatelor!

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
"Drept aceea,mergând,învățați toate neamurile,botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh"
Deci toate neamurile,unde vedeti voi ca a interzis Hristos sa se boteze copiii?
Exact în același verset! Dacă un copil poate "învăța" Cuvântul lui Dumnezeu poate fi botezat, nu interzice nimeni.
Reply With Quote
  #720  
Vechi 04.10.2010, 12:07:59
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

13.Și aduceau la El copii, ca să-Și pună mâinile peste ei, dar ucenicii certau pe cei ce-i aduceau.

14. Iar Iisus, văzând, S-a mâhnit și le-a zis: Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, căci a unora ca aceștia este împărăția lui Dumnezeu.
15. Adevărat zic vouă: Cine nu va primi împărăția lui Dumnezeu ca un copil nu va intra în ea.
16. Și, luându-i în brațe, i-a binecuvântat, punându-Și mâinile peste ei.

Marcu 10:13

Mare bucurie la Sfinta Liturghie,cind vezi zeci de copii cu luminari aprinse in mina,apropiindu-se de Sfintul Potir pentru a-L primi pe Iisus Hristos Dumnezeu in trupurile si sufletele lor.Altii in bratele parintilor lor,altii purtati in leagane...


Prin contrast,zis-a unul:

"Nu îi excludem deloc pe cei tineri. Și nici măcar pe copii dacă înțeleg, se pocăiesc, cred și se botează. Punct."

...si daca cunosc pe dinafara psalmii,plus teoria relativitatii si calcul integral si logaritmic.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34