Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.07.2011, 14:45:01
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Sunt duhovnici,dar banuiesc ca nu o sa isi piarda nimeni timpul cu mine sa inteleg Biblia.Eu una locuiesc intr-un sat,la biserica pana acum am fost in medie de 5 ori pe an.Ceea ce este foarte putin,extrem de putin.De ce am ales sa nu ma mai duc?Pentru ca nu intelegeam un cuvant din slujba.Eram prezenta mai mult fizic.Iar oamenii din jurul meu erau in medie femei si barbati batrani,intr-un numar redus.De remarcat observatiile preotului care la un anumit interval de timp repeta"Shhht,liniste!Daca ati venit aici cu alte preocupari,mai bine nu mai veniti".De cateva ori preotii(2 la numar) erau hotarati sa incheie slujba.Va dati seama cat de mult m-a atras biserica ortodoxa avand in vedere imprejurarile.Si din aceasta cauza ma gandeam sa ma indrept spre altceva...am un prieten penticostal si e ceva extraordinar cu baiatul asta.La un moment dat venise cu chitara la scoala si canta un cantec de slava lui Iisus,ceea ce prin randul tinerilor ortodocsi nu stiu daca s-a inventat asa ceva,cel putin nu printre cunoscutii mei.Iar un alt prieten de-al meu pana acum o jumatate de an avea un stil de viata jalnic.Bautura,femei,tigari,anturaje nocive,insa cum credeti ca a trecut peste toate acestea?Familia lui,ortodoxa fiind,s-a convertit acum o jumatate de an si au devenit penticostali.Dupa trei luni de frecventat acea biserica,devenise alt om!Este alt om!Si ma gandesc eu asa logic,oare care doctrina e mai eficienta?Nu oare cea care reuseste sa schimbe oamenii?Cea care da roade?In principiu prietenul asta al meu avea un stil de viata jalnic,iar de cand a devenit penticostal nimenui nu-i vine sa creada cat de mult s-a schimbat.Si ma intreb asa de ce este nevoie de atatea discutii contradictorii intre culte si nu se accepta ca fiecare sa se duca acolo unde ii este lui mai bine si unde se simte mai intens legatura cu Dumnezeu
Eu,la prima predica la care am asistat,m-am plictisit crancen.Nu am inteles nimic.Femeile din jur mi-se pareau niste prefacute,barbatii niste inapoiati iar pastorul un tip batrin,plicticos si fara nimic de spus.Locul mi-se parea fara nici o stralucire,intunecat si sumbru si nu as fi avut nici un motiv sa mai revin acolo.Ma uitam cu dispret la acei oameni tacuti,simplu imbrcati,cu Bibliile lor vechi si cartile lor micute de rugaciune.Ce patetici mi-se pareau.Apoi au inceput sa cante,ma enervau,cantecul lor,desi ma impotriveam cumva,mi-a mers in inima.Dar nu era suficient.Pana si acel cantec mi s-a parut a fi un rod al indoctrinarii lor,doar erau niste spalati pe creier nu?Auzi la ei,sa-mi tina lectii despre pacat de parca ei nu ar fi pacatosi.

Insa,Dumnezeu,in dragostea Lui cea mare,nu m-a lasat in necredinta in care muream.Asa a vrut EL,cel care schimba,dand viata,fie spre slava si gloria Sa.Lasati-l pe EL sa va lumineze mintea ca sa luati cea mai buna decizie.O sa va las o opinie la care si eu ma alatur,din toata inima.Cel de Sus sa va lumineze calea.

,,Mă gândesc că dacă Dumnezeu nu m-ar fi atins cu harul Său, ce mare păcătos aș fi ajuns! Dacă Dumnezeu nu m-ar fi restrâns, aș fi atins cele mai înalte trepte ale păcatului, aș fi plonjat în adâncimile răului și nu m-aș fi oprit de la vreun viciu sau vreo nebunie. Simt că dacă Dumnezeu m-ar fi lăsat singur, eu aș fi devenit un adevărat rege al păcătoșilor. Eu nu înțeleg motivul pentru care as fi mântuit cu excepția faptului că așa a vrut El.Dacă ar fi să mă uit cu sinceritate în urmă, nu pot să văd nici un fel de motiv în mine însumi care m-ar îndreptăți să fiu părtaș harului Divin. Dacă nu sunt în acest moment fără Hristos, este numai deoarece Isus Hristos și-a făcut voia Lui în mine și cu mine, și voia Lui a fost ca eu să fiu cu El.Eu nu pot să pun coroana decât pe capul Aceluia a cărui har puternic m-a salvat atunci când mă îndreptam înspre prăpastie. Privind în urmă la viața mea spirituală, pot să văd că începutul ei a fost Dumnezeu, Dumnezeu într-un mod eficient. Eu nu am luat nici o torță cu care să aprind soarele, ci mai degrabă, soarele este acela care m-a iluminat.

Eu nu mi-am început viața spirituală,nu, eu mai degrabă am dat cu piciorul și m-am împotrivit Duhului atunci când El m-a atras. Pentru un timp eu nu am fugit după El. Exista o ură naturală în sufletul meu împotriva a tot ce era bun și sfânt. Amenințările erau fără efect asupra meu, avertizările erau ignorate, fulgerele erau disprețuite și cât despre șoaptele iubirii Sale, ele erau respinse ca fiind ceva mai puțin decât nimic, deșarte. Dar, sunt sigur, acum sunt sigur, în ce mă privește, că “Numai El este mântuirea mea”. El a fost acela care a întors inima mea pe dos și m-a adus, îngenunchiat, înaintea Lui.Îmi amintesc ziua precisă și ora în care am primit pentru prima oară aceste adevăruri în propriu-mi suflet,când ardeau în inima mea ca și fierul înroșit și îmi pot aminti cum am simțit că am crescut de la starea de copil la starea de barbat."

Last edited by Scotland The Brave; 29.07.2011 at 14:51:01.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.07.2011, 15:00:39
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos e adevărul. Sfatul meu ar fi să nu încerci să judeci care confesiune a ajutat mai mulți oameni, care confesiune interpretează Sf.Scriptură într-un mod cât mai apropiat de gândirea ta etc. Caută sa vezi în care confesiune reușești să îl găsești Viu pe Hristos.

Un alt sfat pe care mi-aș permite să ți-l dau ar fi să nu mai citești Vechiul Testament o vreme. Citește Evangheliile...Sunt cuvintele lui Hristos și e imposibil să nu construiască în tine fie că o perioadă nu vei realiza...dar eu cred că vei realiza din start.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2011, 15:10:34
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Nu numai pe forum!
Asa este... Adevarul este cel de care te vei convinge mai repede sau mai tarziu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2011, 15:13:55
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toți căutăm adevarul...Poate o viață poate mai puțin...Dar fiecare are datoria de a il descoperi singur, în el, pentru el și cu EL...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.07.2011, 15:35:19
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
Buna.Am 17 ani si caut ADEVARUL..
Eu personal nu cred ca ai 17 ani!
Eu personal nu cred ca tu cauti Adevarul. Cred ca tu deja crezi ca l-ai gasit sau ceva in genul.
Cred ca ai venit aici pe forum ca lupul in piele de oaie si o faci pe necunoscatorul. Scopul tau nu este cel declarat. Cauti sa bagi strambe despre ortodoxie si ca sa-ti treaca schema ai venit prefacut, subversiv.

Faci afirmatii care arata clar ca nu esti ortodox si nici nu prea ai fost la slujbe ortodoxe. La fiecare Liturghie la un moment dat preotul spune o predica in limba credinciosilor si pe intelesul tuturor. Da, in biserica ortodoxa se canta la orice slujba. Aceasta este o taina. Stiai ca cantecul si cantatul este legat de Dumnezeire? Din ce stiu cei posedati nu pot canta, li se rupe acea legatura cu Dumnezeu si nu mai sunt capabili de armonie. Cand canta Blessthefall (traducere: binecuvantata fie caderea) cumva reusesti sa intelegi cuvintele dar la biserica nu reusesti??

Cel mai important este modul in care ai venit si modul prin care iti propagi mesajul. Aceasta spune totul despre tine si pe cine reprezinti.

Exemplele date de tine sunt niste aberatii, am un coleg sectar si mai intunecat si rau om nu am vazut in viata mea! (Slava Domnului!)
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.07.2011, 15:39:55
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Eu personal nu cred ca ai 17 ani!
Eu personal nu cred ca tu cauti Adevarul. Cred ca tu deja crezi ca l-ai gasit sau ceva in genul.
Cred ca ai venit aici pe forum ca lupul in piele de oaie si o faci pe necunoscatorul. Scopul tau nu este cel declarat. Cauti sa bagi strambe despre ortodoxie si ca sa-ti treaca schema ai venit prefacut, subversiv.

Faci afirmatii care arata clar ca nu esti ortodox si nici nu prea ai fost la slujbe ortodoxe. La fiecare Liturghie la un moment dat preotul spune o predica in limba credinciosilor si pe intelesul tuturor. Da, in biserica ortodoxa se canta la orice slujba. Aceasta este o taina. Stiai ca cantecul si cantatul este legat de Dumnezeire? Din ce stiu cei posedati nu pot canta, li se rupe acea legatura cu Dumnezeu si nu mai sunt capabili de armonie. Cand canta Blessthefall (traducere: binecuvantata fie caderea) cumva reusesti sa intelegi cuvintele dar la biserica nu reusesti??

Cel mai important este modul in care ai venit si modul prin care iti propagi mesajul. Aceasta spune totul despre tine si pe cine reprezinti.

Exemplele date de tine sunt niste aberatii, am un coleg sectar si mai intunecat si rau om nu am vazut in viata mea! (Slava Domnului!)
bvo,frumos zis
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.07.2011, 15:41:27
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Eu personal nu cred ca ai 17 ani!
Eu personal nu cred ca tu cauti Adevarul. Cred ca tu deja crezi ca l-ai gasit sau ceva in genul.
Cred ca ai venit aici pe forum ca lupul in piele de oaie si o faci pe necunoscatorul. Scopul tau nu este cel declarat. Cauti sa bagi strambe despre ortodoxie si ca sa-ti treaca schema ai venit prefacut, subversiv.
și eu suspectez treaba asta...m-am gândit la varianta asta înainte să scriu primul meu mesaj dar, fiindcă ce aveam de spus este valabil oricum, l-am scris.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.07.2011, 15:51:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Moldoveanu a fost foarte la obiect.

Eu nu inteleg de ce ateii trebuie mereu sa fie nesinceri, sa se dea drept cine nu sunt pentru a-si expune problemele.

Avem atei care chiar si asa ingusti la minte si pisalogi (unii) sunt macar ei insisi, ceea ce cred ca e de apreciat spre deosebire de cei care sunt azi fete de 17 ani, maine barbati inselati de neveste, prostituate in curs de pocaire, tati cu fete posedate in cautare de exorcizatori, etc.

Si mi se pare amuzant cum majoritatea se pare ca au ceva in comun: traiesc la tara.

Dar desigur, au Internet si tot ce au putut afla cu Internetul despre credinta se rezuma la biserica din sat, preot si amicul penticostal.

Dar in schimb au gasit formul.

Amuzant.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.07.2011, 15:54:38
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Moldoveanu a fost foarte la obiect.

Eu nu inteleg de ce ateii trebuie mereu sa fie nesinceri, sa se dea drept cine nu sunt pentru a-si expune problemele.

Avem atei care chiar si asa ingusti la minte si pisalogi (unii) sunt macar ei insisi, ceea ce cred ca e de apreciat spre deosebire de cei care sunt azi fete de 17 ani, maine barbati inselati de neveste, prostituate in curs de pocaire, tati cu fete posedate in cautare de exorcizatori, etc.

Si mi se pare amuzant cum majoritatea se pare ca au ceva in comun: traiesc la tara.

Dar desigur, au Internet si tot ce au putut afla cu Internetul despre credinta se rezuma la biserica din sat, preot si amicul penticostal.

Dar in schimb au gasit formul.

Amuzant.
ai dreptate AlinB,dar nu trebuie sa-i judecam noi,are cine sa-i judece...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.07.2011, 15:57:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si mi se pare amuzant cum majoritatea se pare ca au ceva in comun: traiesc la tara.

Dar desigur, au Internet si tot ce au putut afla cu Internetul despre credinta se rezuma la biserica din sat, preot si amicul penticostal.

Dar in schimb au gasit forumul.

Amuzant.
:-)))) ce tare
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Adevarul? florin.oltean75 Generalitati 11 08.05.2011 19:03:10
Adevarul georgeval Generalitati 7 07.09.2009 22:17:16
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Frica de adevarul din noi! iosif Pocainta 35 04.10.2007 16:57:07